προβλημα στον υπολογιστη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 06 Οκτ 2012 10:53

windows xp home edition...
Βασικα δεν εχω καθολου πειρα
ειχα κατεβασει ενα οδηγο απο το internet
και πηγαινα βημα βημα...

1.. μπηκα στα bios εκανα first boot το dvd rom,
και στη συνεχεια εβαλα το cd τον windows...
Επελεξα εγκατασταση των wibdows.
Εκει εχει δυο επιλογες αναβαθμιση και αντικατασταση....Πριν μου βγαλει αυτο μου εβγαλε μια ειδοποιηση που ελεγε οτι τα windows που ειναι εγκατεστημενα δεν ειναι ιδια με αυτα που ειναι στο cd..
Ισως επειδη αυτος που μου τον εφτιαξε τον υπολογιστη
δεν μου ζητησε καθολου το cd και τα φορτωσε απο το internet λογικα δεν ξερω....

πατησα την επιλογη αναβαθμιση ...
και στην συνεχεια μου εβγαλε μια επιλογη που ελεγε
ισως τα windows xp εχουν καποιο προβλημα πατηστε συνεχεα για επιδιορθωση..
το εκανα αυτο και κατα την εγκατασταση μου εβγαζε μια ειδοποιηση που αναφεροταν στην καρτα γραφικων..
δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε ...

Ηταν ενα θαυμαστικο μεσα σε κιτρινο τριγωνο ελεγε

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 06 Οκτ 2012 11:05

asus/video/setting κατι τετοιο και οτι τα windows δεν αναγνωριζει αυτο το αρχειο ως ασφαλες και να επικοινωνησω με τον διακομιστη .
Μου την εβγαζε την ειδοποιηση αυτη εφτα φορες.....

οταν τελειωσα ξανακανα το ιδιο boot dvd και μετα
επελεξα αντικατασταση των windows ...
εκανα τα πεντε πρωτα βηματα οπως μου ελεγε και ο οδηγος που
ειχα κατεβασει ..
μεχρι που εφτασα εκει που ελεγε πατηστε d για να διαγραψετε τον δδισκο σας ,παταγα d
και μου ελεγε το μνμ που σου στειλα χτες....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Οκτ 2012 19:10

Σαν να ΄μου βρώμησε' από δω, κι ανέφερα για παράδειγμα τα XP :P :P
Αν ανοίξεις τον PCή σου, θα δεις ότι ο δίσκος σου δεν έχει εκείνη τη φαρδιά ταινία σύνδεσης δεδομένων, αλλά κάποια τέτοια, ούτε το συνηθισμένο άσπρο φισάκι τροφοδοσίας της εικόνας αυτής, αλλά το μαύρο της ίδιας εικόνας.
Αν είναι έτσι το πράγμα, ο δίσκος σου είναι τύπου SATA, δεν βρίσκει δίσκο, και εμπίπτει στην παράγραφο 7) , που σου έγραψα στο προηγούμενο post.
Αν πάλι ο δίσκος σου έχει τη φαρδιά ταινία, και το άσπρο φισάκι (που σημαίνει ότι ο δίσκος σου είναι κάπως παλιού τύπου IDE), τότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο του μηνύματος.

Σημαντικό! Πάνω στο κουτί του PCή σου, πρέπει -κάπου- να υπάρχει κολλημένο, ένα αυτοκόλλητο (Windows xxxx) της Microsoft.
1) Πρέπει να εγκαταστήσεις τα ίδια με αυά που γράφει επάνω στο αυτοκόλλητο.
2) Αν ξεκινήσει -κάποτε- η εγκατάσταση/Format, των Windows, ομαλά, σε κάπαια στιγμή θα σου ζητηθεί ο κωδικός 5σετ-5γραμμάτων/αριθμών (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx). Χωρίς αυτόν δεν σε αφήνει να προχωρήσεις... Και σου τον ζητάει, προς το τέλος της όλης διαδικασίας :lol: :hammer: :crash:
Αν έχεις CD εγκατάστασης άλλων Windows, απ'ότι τα εγκατεστημένα Windows σου, πες το μου, όπως επίσης και αν βρεις κάποιο αυτοκόλλητο. Αυτό -το αυτοκόλλητο- ίσως να υπήρχε/υπάρχει στο αρχικό σετ του PC σου, μαζί με τα πρώτα CD (της ABIT, κλπ). Ψάξε!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Οκτ 2012 10:26

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
DGeorge έγραψε:.............2) Αν ξεκινήσει -κάποτε- η εγκατάσταση/Format, των Windows, ομαλά, σε κάπαια στιγμή θα σου ζητηθεί ο κωδικός 5σετ-5γραμμάτων/αριθμών (xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx-xxxxx). Χωρίς αυτόν δεν σε αφήνει να προχωρήσεις... Και σου τον ζητάει, προς το τέλος της όλης διαδικασίας :lol: :hammer: :crash:.................
1) Ξέχασα να σου γράψω, ότι -προφανώς- επάνω στο αυτοκόλλητο, που ψάχνουμε, είναι γραμμένος ο κωδικός αυτός
harven έγραψε:....Πριν μου βγαλει αυτο μου εβγαλε μια ειδοποιηση που ελεγε οτι τα windows που ειναι εγκατεστημενα δεν ειναι ιδια με αυτα που ειναι στο cd........
2) Κατ'αρχάς: Από το Help του Windows Explorer (το τονίζω, διότι πολλοί τον μπερδεύουν με τον Internet Explorer!!!!!), σου εμφανίζονται όλα τα στοιχεία των Windows που (που ειναι εγκατεστημενα), και σου έχει εγκαταστήσει ο μάστορας.
Χρειάζεται να μου γράψεις, τι θα διαβάσεις από εκεί, και τι Windows είναι πάνω στο CD σου (όσο γίνεται αναλυτικότερα! Όχι μόνο home edition, αλλά και Ελληνικά/Αγγλικά, [Serv.Pack]/SP2, 3, κλπ).
harven έγραψε:asus/video/setting κατι τετοιο και οτι τα windows δεν αναγνωριζει αυτο το αρχειο ως ασφαλες και να επικοινωνησω με τον διακομιστη .
Μου την εβγαζε την ειδοποιηση αυτη εφτα φορες.....
3) Για την ώρα έχουμε σοβαρότερα θέματα για ν'ασχοληθούμε, από την κάρτα Γραφικών. Μας αρκεί στη βασική της λειτουργία (κατά την διαδικασία FORMAT/εγκατάσταση των Windows). Μετά, ψάχνουμε, βρίσκουμε, κι εγκαθιστούμε τους σωστούς drivers της.
harven έγραψε:.......οταν τελειωσα ξανακανα το ιδιο boot dvd και μετα επελεξα αντικατασταση των windows ........
4) Κάτσε.... Γιατί αυτό τώρα το πρόσεξα!!! Πες μου ακριβώς τι εννοείς λέγοντας: "τελείωσα" και: "ξανακανα το ιδιο boot dvd και μετα επελεξα αντικατασταση των windows"!!
Δεν θέλω να φανταστώ ότι είχε ξεκινήσει ομαλά η εγκατάσταση, κι (ενώ έκανε αυτόματη 'επανεκκίνηση') εσύ τη 'γύρισες' στην 'αντικατασταση των windows' :o :o :o :o
Όταν έχεις κάνει 'First Boot' το CD/DVD σου, κι έρχεται η ώρα, βγαίνουν στην οθόνη κάποιες τελίτσες περιμένοντας να πατήσεις οποιοδήποτε πλήκτρο, ώστε να ξεκινήσει το CD. Αν δεν πατήσεις τίποτα, ο PCής πάει/ψάχνει δεδομένα στον δίσκο.
Στην αυτόματη επανεκκίνηση (Reboot), ξαναβγαίνουν οι τελίτσες -φυσικά-! Τώρα όμως ΕΣΥ δεν πειράζεις τίποτα, κι αφήνεις τα Windows να συνεχίσουν τη δουλειά τους.
5) Αλήθεια... Κάτι σχετικό/άσχετο... Τα παλιά σου εξαρτήματα, τα ξαναπήρες -τελικά- πίσω, ή όχι :question: :think: :question:

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:09

πολυ καλημερα και σε σενα ...
το εχω το αυτοκολλητο ,μου τον ζηταγε τον κωδικο απο την
αρχη .ολωκληρωσα την πρωτη φορα κανονικα την εγκατασταση των windows.
ΣΧΕΔΟΝ κανονικα γιατι αφου ειχε κανει ολα τα βηματα ,πηγε μετα να ανοιξει το pc,
εβγαλε την κλασικη εικονα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης (WINDOWS XP HOME EDITION ) και ελεγε παρακαλω περιμενετε το αφησα 2 ωρες δεν εκανε κατι ειχε μαυρη οθονη.

Πατησα εγω το κουμπι να κανει επανεκινηση..

SOS ..βασικα δεν εκανα εγκατασταση των windows εκανα επιδιορθωση .
γιατι οπως σοθ ειπα και πιο πριν μου ειχε την επιλογη επιδιορθωση....

οποτε οταν πηγα να κανω format και δεν μου εσβηνε τα αρχεια στον σκληρο μονο επιδιορθωση μποροθσα να κανω για να συνεχισω...
Α ειχε και αλλη μια επιλογη εκει για τον σκληρο να κανω εγκατασταση
πανω απο τα παλια αρχεια αφοθ δεν μποροθνε να σβηστουν και
εγραφε οτι αυτο δεν συνισταται ,
και δεν το εκανα για αυτο η μονη επιλογη που ειχα να κανω ηταν επιδιορθωση...

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:12

HDD SATA II 500 GB SEAGATE-16MB -7200RPM ....δεν ανοιξα το pc αλλα αυτο ειναι το ονομα τοθ σκληρου και λεει πανω sata οποτε ειναι (sata ) σωστα???

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:14

windows xp home edition greek,sp2

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:22

Ειναι σιγουρα sata ο σκληρος τωρα ειδα τις φωτογραφιες με τα φυσακια .....

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:40

windows xp home edition greek,sp2 οπος σοθ εστειλα και παραπανω.
Ειναι τα windows του cd...τα windows του pc δεν τα βρισκω...

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 15:44

πηρα πισω των επεξεργαστη και την μητρικη ...

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 16:51

καταλαβα μαλλον τι κανω λαθος...δεν μοu κανει boot το cd...και εκανα εγκατασταση οταν ανοιγει ο υπολογιστης.........γιατι ομως δεν κανει boot ....?????

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Οκτ 2012 20:37

harven έγραψε:windows xp home edition greek,sp2 οπος σοθ εστειλα και παραπανω.
Ειναι τα windows του cd...τα windows του pc δεν τα βρισκω...
DGeorge έγραψε:.....2) Κατ'αρχάς: Από το Help του Windows Explorer (το τονίζω, διότι πολλοί τον μπερδεύουν με τον Internet Explorer!!!!!), σου εμφανίζονται όλα τα στοιχεία των Windows που (που ειναι εγκατεστημενα), και σου έχει εγκαταστήσει ο μάστορας......Αυτά είναι τα Windows του PCή σου!
Στον πανικό σου επάνω, μου τα γράφεις, με 'χωροχρονικά παράδοξα' (σαν αυτά που συμβαίνουν στις Μαύρες Τρύπες στο διάστημα :D )
harven έγραψε:...............ολωκληρωσα την πρωτη φορα κανονικα την εγκατασταση των windows.
ΣΧΕΔΟΝ κανονικα γιατι αφου ειχε κανει ολα τα βηματα ,πηγε μετα να ανοιξει το pc,
εβγαλε την κλασικη εικονα οταν ξεκιναει ο υπολογιστης (WINDOWS XP HOME EDITION )........
harven έγραψε:καταλαβα μαλλον τι κανω λαθος...δεν μοu κανει boot το cd...και εκανα εγκατασταση οταν ανοιγει ο υπολογιστης.........γιατι ομως δεν κανει boot ....?????
1) Πώς ολοκλήρωσες -έστω και ΣΧΕΔΟΝ- την εγκατάσταση, αν δεν 'διάβαζε΄από το CD :o :think: :think: :question: :question:
2) Είπες ότι έβαλες 'First Boot' το CD ROM! Όταν ξεκινάει ο PCής δεν σου βγάζει τελίτσες σε μαύρη οθόνη "Press any key to bootstart) from CD" :question:
3) Δεν πατάς εκείνη την ώρα κάποιο/οποιοδήποτε πλήκτρο :question:
4) Δεν 'παίζει' το LDEάκι του CD ROM :question:
5) Πώς έγινε :question: :question: και
harven έγραψε:.....ολωκληρωσα την πρωτη φορα κανονικα την εγκατασταση των windows......
6)
harven έγραψε:.....SOS ..βασικα δεν εκανα εγκατασταση των windows εκανα επιδιορθωση .
γιατι οπως σοθ ειπα και πιο πριν μου ειχε την επιλογη επιδιορθωση....
Ακόμα κι έτσι να έγινε, χρειάζεται πρόσβαση στο CD. Πώς έκανες επιδιόρθωση, χωρίς να έχεις κάνει Boot από το CD σου :question: :question:
7) Στην έσχατη περίπτωση, όπου το CD σου είναι 'βλαμμένο', υπάρχει τρόπος να 'κατεβάσεις' επίσημα, από τη Microsoft, τα Windows που θέλεις. (Αυτά στο αυτκόλλητο :wink: ) Δεν τους ενδιαφέρει πλέον να σου δώσουν τα Windows, αφού χρειάζεσαι -ούτως ή άλλως- τον κωδικό για να τα εγκαταστήσεις :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 07 Οκτ 2012 21:13, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 20:50

τα χω παιξει τελειως ....εκανε ολα αυτα που μου ειπες,
παταω οπιοδηποτε πληκτρο και μπαινει στα windows..
Δεν μπορω να το εξηγησω .
Δεν εκανα εγκατασταση εκανα επιδιορθωση πηγα στο cd των windows ενω επειζε ο
υπολογιστης, και ξεκινησα να κανω την εγκατασταση ...

καταλαβες η σε μπερδεψα και αλλο...????

harven

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από harven » 07 Οκτ 2012 20:56

Για να καταλαβω κανουμε first boot το dvd rom για να ξεκινησει απο το cd και δεν πρεπει να ανοιξουν τα windows σωστα???

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

προβλημα στον υπολογιστη

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Οκτ 2012 21:02

harven έγραψε:Για να καταλαβω κανουμε first boot το dvd rom για να ξεκινησει απο το cd και δεν πρεπει να ανοιξουν τα windows σωστα???
:lol: :lol: Εννοείται
Δεν είχα δει τα νέα σου post! .......Αλλά εκείνο που σου είχα γράψει:
DGeorge έγραψε:.................
harven έγραψε:....(ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,
ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΧΕΙΑ ΣΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΕΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.)
Οποτε δεν μπορω να κανω format...
Υποψιάζομαι, έτσι όπως μου τα γράφεις, ότι πας να κάνεις FORMAT μέσα από τα ίδια τα Windows κι ενώ αυτά λειτουργούν.... :think: :think:
Αν είναι έτσι, φυσικά και δεν μπορούν να σβήσουν αρχεία συστήματος, που ήδη έχουν φορτώσει για να λειτουργήσουν.
Το σωστό FORMAT γίνεται από το CD/DVD εγκατάστασης. Αυτό ξεκινάει Windows, από το CD/DVD, φορτώνει αρχεία συστήματος από εκεί, και -προφανώς- σε αφήνει, να κάνεις ό,τι γουστάρεις στον δίσκο επάνω.
φαίνεται λιγουλάκι προφητικό :P :P :D :D

Έχεις τσεκάρει -γενικά-: Η μονάδα CD/DVD ROM σου λειτουργεί; 'Παίζει/διαβάζει π.χ. άλλα CD;"

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες