Εργασια για εφηβο

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Geo Leto

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από Geo Leto » 04 Οκτ 2012 22:39

Καλησπέρα. Με λένε Γιώργο και είμαι 15 ετών, όπως λέει ο τίτλος ψάχνω για δουλειά.
Κοίταξα ορισμένα άλλα θέματα και είδα πως θέλουν κι άλλα παιδιά να δουλέψουν. Να πω την αλήθεια, το καθυστέρησα όσο μπορώ, αλλά οι γονείς μου είναι δημόσιοι υπάλληλοι και τους έχουν κόψει πολλά χρήματα. Ο πατέρας μου προσπαθεί να κάνει κι άλλες δουλειές για να πληρώνει τη διατροφή μου (μιας κι οι γονείς μου είναι χωρισμένοι).
Φέτος θα δώσω για το πτυχίο του proficiency και πραγματικά θέλω να το πάρω, ώστε να ξεκινήσω του χρόνου να κάνω μαθήματα σε μικρά παιδάκια.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως θέλω να βρω μια δουλειά για να ξεφορτώσω τα έξοδα των γονιών μου όπως: Ρούχα, χαρτζηλίκι, χρήματα για φροντηστήριο... και όλα όσα χρειάζεται ένα έφηβος στις μέρες μας - α! και φυσικά να βοηθήσω σε θέμα ΔΕΗ και τέτοια.
Ψάχνω, λοιπόν, μια δουλειά που μπορώ να τη κάνω σε αυτή την ηλικία. Αν και το μοιράζω φυλλάδια είναι κάτι που μπορώ να κάνω, θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό, μιας κι ο 'μισθός' δεν είναι ιδιαίτερα καλός για να καλύψω όλα όσα προανέφερα.
Η κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη, ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Υ.Γ. 1 Συγγνώμη για το κατεβατό.
Υ.Γ. 2 Μένω Αθήνα.

andreaslll

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Οκτ 2012 07:47

Φίλε, όταν ήμουν εγώ έφηβος, τα πράγματα ήταν σχετικά απλά. Έβγαινες μια γύρα στη γειτονιά και έβρισκες δουλειά σε ένα βενζινάδικο, συνεργείο, ηλεκτρολογείο, οικοδομή, κατάστημα, αποθήκη. Έπιανες δουλειά και αν ανακάλυπτες ότι είναι κακή, στην πορεία έβρισκες αλλού και παράταγες την πρώτη. Αν ήσουν εργατικός μπορούσες να βγάλεις και αρκετά λεφτά. Εγώ από 16 έβγαζα μπόλικα.

Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Εγώ θα ήθελα μια 2η δουλειά και δεν υπάρχει τίποτε στον ορίζοντα. Δηλαδή και πρώτη θα ήθελα για να παρατήσω αυτή που ήδη έχω, αλλά ούτε από αυτό βρίσκω.

Σίγουρα έχω αρκετά περισσότερα προσόντα από εσένα, πτυχία, επαγγελματική εμπειρία σε πολλές διαφορετικές θέσεις, επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης, μεγαλύτερη δύναμη και αντοχή για χειρωνακτικές δουλειές.

Αφού εγώ δε μπορώ να βρω δουλειά, μάλλον ούτε εσύ θα μπορέσεις εκτός αν είσαι απίστευτα τυχερός ή έχεις κάποιο γνωστό που θέλει να σε βοηθήσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreaslll την 05 Οκτ 2012 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Οκτ 2012 08:44

Πολλή καλημέρα σου και από εδώ :D :D
Μη μασσάς!!! Αν είσαι εργατικός, και το 'λέει η καρδούλα σου', θα βρεις δουλειά!!!!
Ακόμα και αν το όριο ηλικίας δεν σε παίρνει για επίσημη, θα βρεις σίγουρα ανεπίσημη.
Από τη στιγμή που δεν θα 'φοβηθείς' λάντζα σε ταβέρνα, σερβίρισμα σε καφετέρια, ή φυλλάδια στους δρόμους, καταλαβαίνεις ότι διευρύνεις πολύ τις πιθανότητες να σε πάρουν κάπου :wink:
Αν συνδυάσεις, για παράδειγμα, δύο 'part-time' δουλειές (όπως τη μία -τα φυλλάδια που αναφέρεις- με κάποια άλλη), (εννοείται -το πιθανότερο- τη μία μετά από την άλλη) ίσως πετύχεις κάτι ακόμα-καλύτερο.

andreaslll

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από andreaslll » 05 Οκτ 2012 09:03

Τα παιδιά που κατεβαίνουν στα φυλλάδια -τουλάχιστον στη δική μου περιοχή- παίρνουν περίπου 15 ευρώ για όσες ώρες κάνουν να τα μοιράσουν, δηλαδή 4-5 ώρες.

Δε νομίζω να πιάνεται αυτό για δουλειά, μάλλον σαν χαρτζιλίκι μετράει. Ένας έφηβος που έχει σχολείο παράλληλα, δεν έχει 10 ώρες διαθέσιμες για να μπορεί να κάνει 2 τέτοιες δουλειές ταυτόχρονα.

Προσπάθησα απλώς να μιλήσω επί ρεαλιστικής βάσης, δεν ήθελα να απογοητεύσω το παιδί (αλλά το έκανα ). :cry:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Οκτ 2012 09:47

Αν βρει πχ δύο part time πρωινές δουλειές, τότε -για εργαζόμενα παιδιά- εξακολουθεί ακόμα, να υπάρχει, η λύση του Νυχτερινού Σχολείου. Κι από εκεί (απ'ό,τι μαθαίνω) βγαίνουν πολλά ξεφτέρια :o :o , που μετά μπαίνουν με μεγάλη άνεση και στα ΑΕΙ (χωρίς ειδικά φροντιστήρια) :respect: :respect:
Και αυτές οι καταστάσεις είναι πέρα-για πέρα ρεαλιστικές, όταν ο άνθρωπος βλέπει μπροστά του το Φάσμα της Επιβίωσης!

Geo Leto

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από Geo Leto » 07 Οκτ 2012 23:39

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, ρε 'σεις. Ξέρω πως πλέον είναι δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά - πόσο μάλλον στην ηλικία μου -, όμως δε θα ζήταγα κατι τέτοιο αν δεν ήταν πράγματι απαραίτητο. Δε θέλω να δείξω στους φιλους ότι είμαι μάγκας επειδή έπιασα δουλεια - νομίζω το ξεκαθάρισα στο πρώτο ποστ.
Επίσης, DGeorge σ' ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρυντικά σου σχόλια.
Και να κάνω μια ερώτηση, πραγματικά ίσως είναι η πιο γελοία, αλλά ως δεκαπεντάχρονος είναι προφανές πως δεν έχω ξαναψάξει για δουλειά: πρέπει να δω πως κάπου ψάχνουν κάποιο άτομο ή μπορώ να πηγαίνω να ρωτάω απο 'δω κι απο 'κει;
Ειλικρινά, συγγνώμη για την ερώτηση.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Οκτ 2012 08:28

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σου :D :D
Geo Leto έγραψε:...Ξέρω πως πλέον είναι δύσκολο να βρει κάποιος δουλειά - πόσο μάλλον στην ηλικία μου......
1) Βασικό λάθος στη σκέψη σου. Το πρόβλημα στην εύρεση δουλειάς αυξάνεται, όσο αυξάνεται και η ηλικία. Ο εργοδότης προτιμάει να σε πάρει μικρό/νέο/ανειδίκευτο (-μάλλον- στον όποιο τομέα σε πάρει) παρά ειδικευμένο (να σου πληρώνει και προϋπηρεσίες), ή κοντά στη σύνταξη και να του φύγεις, πάνω που σ'εκπαίδευσε στον τομέα σου :wink:
Geo Leto έγραψε:...Και να κάνω μια ερώτηση, πραγματικά ίσως είναι η πιο γελοία......
2) Όλοι -μα όλοι- ως πρωτάρηδες, 'γελοίες' ερωτήσεις κάναμε (και κάνουμε). Γι'αυτό και όλοι τις σεβόμαστε (οφείλουμε τουλάχιστον), διότι -κάλλιστα- θα μπορούσαν να είναι δικές μας 'γελοίες' ερωτήσεις :wink: Γι'αυτό...Μη μασσάς :P
Geo Leto έγραψε:...πρέπει να δω πως κάπου ψάχνουν κάποιο άτομο ή μπορώ να πηγαίνω να ρωτάω απο 'δω κι απο 'κει;......
3) Παίρνεις εφημερίδες αγγελιών, ψάχνεις αγγελίες στο Internet, φτιάχνεις Βιογραφικό (σε πολλά αντίγραφα). Πηγαίνεις όπου νομίζεις, ότι 'σε παίρνει' και το αφήνεις.
Τηλέφωνα, και Βιογραφικά με email, δεν τα βλέπω και πολύ σοβαρά... Οι υπεύθυνοι αγγελιών/προσλήψεων σπάνια-δύσκολα απαντούν σε τηλέφωνα και σε email (τους είναι πάρα πολλά).

Geo Leto

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από Geo Leto » 10 Οκτ 2012 00:22

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Πραγματικά η βοήθειά σου είναι πολύτιμη!

gorgoro

Εργασια για εφηβο

Δημοσίευση από gorgoro » 13 Οκτ 2012 09:36

andreaslll έγραψε:Φίλε, όταν ήμουν εγώ έφηβος, τα πράγματα ήταν σχετικά απλά. Έβγαινες μια γύρα στη γειτονιά και έβρισκες δουλειά σε ένα βενζινάδικο, συνεργείο, ηλεκτρολογείο, οικοδομή, κατάστημα, αποθήκη. Έπιανες δουλειά και αν ανακάλυπτες ότι είναι κακή, στην πορεία έβρισκες αλλού και παράταγες την πρώτη. Αν ήσουν εργατικός μπορούσες να βγάλεις και αρκετά λεφτά. Εγώ από 16 έβγαζα μπόλικα.

Σήμερα τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα. Εγώ θα ήθελα μια 2η δουλειά και δεν υπάρχει τίποτε στον ορίζοντα. Δηλαδή και πρώτη θα ήθελα για να παρατήσω αυτή που ήδη έχω, αλλά ούτε από αυτό βρίσκω.

Σίγουρα έχω αρκετά περισσότερα προσόντα από εσένα, πτυχία, επαγγελματική εμπειρία σε πολλές διαφορετικές θέσεις, επαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης, μεγαλύτερη δύναμη και αντοχή για χειρωνακτικές δουλειές.

Αφού εγώ δε μπορώ να βρω δουλειά, μάλλον ούτε εσύ θα μπορέσεις εκτός αν είσαι απίστευτα τυχερός ή έχεις κάποιο γνωστό που θέλει να σε βοηθήσει.
εχεις απολυτο δικιο συμφωνώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες