Πρόβλημα με λαπτοπ και wifi

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Eva64

Δημοσίευση από Eva64 » 06 Οκτ 2012 23:54

Καλησπέρα,

Έχω ένα laptop turbo X με Vista. Μέχρι σήμερα συνδεόμουνα κανονικά με wifi και έπιανα μέχρι και των γειτόνων τις συνδέσεις ίντερνετ. Από σήμερα αφού σε κάποια φάση μου κόλησε το laptop όταν το ξαναάνοιξα δεν συνδέεται πια με wifi στο ίντερνετ παρά μόνο με καλώδιο.
Έκανα επανεκίνηση τίποτα.. Κοίταξα το modem και έκανα και σε αυτό reset. Τίποτα.
Πήγα και έκανα επαναφορά συστήματος μήπως συνέβη κάτι αλλά ούτε με αυτό.
Έχει κανείς κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Οκτ 2012 10:01

Πολλή Καλημέρα σου :D
Πιθανές αιτίες:
1) Κάποιος ιός -ίσως-, ο οποίος προκάλεσε και το 'κόλλημα' (όπως γράφεις) του Laptop σου. Μάλλον δεν 'φεύγει' με απλή επαναφορά συστήματος!
2) Ξαφνική απώλεια λειτουργίας είτε του ασύρματου σκέλους του Router/Modem, είτε της ασύρματης κάρτας επικοινωνίας του Laptop σου, είτε και των δύο μαζί (πράγμα πιο απίθανο)
2α) Για την ασύρματη κάρτα επικοινωνίας του Laptop σου, πήγαινε: desktop-->my computer-->properties-->hardware-->device manager
Εκεί θα δεις -χοντρικά- αν η συγκεκριμένη κάρτα επικοινωνίας έχει κάποιο πρόβλημα (ή όχι). Θα την βρεις στις κάρτες δικτύου (Network adapters).
3) Υπάρχει επίσης περίπτωση ελαττωματικού Router/Modem, το οποίο -απλώς- άρχισε τα 'τρελλά' πριν την ώρα του (φαντάζομαι! ....Δεν ξέρω και πόσον καιρό το έχεις...) Πάντως εμένα το πρώτο -ενσύρματο- Router/Modem, που μου εγκατέστησε η ΟΤΕΝΕΤ, το αντικατέστησε (χωρίς -φυσικά- την παραμικρή χρέωση) μέσα στις πρώτες πέντε ημέρες.

Όπως κι αν έχει το πράγμα, με το ασύρματο δίκτυο, όπως βλέπεις/μπαίνεις εσύ στους γείτονές σου (όπως γράφεις), έτσι έχουν κι αυτοί -μάλλον- κάθε δυνατότητα, να βλέπουν/μπαίνουν σ'εσένα :wink: . Προσωπικά χρησιμοποιώ ενσύρματο, όσα χρόνια είμαι στο ADSL, κι έχω την κεφάλα μου ήσυχη. ...Ακόμα κι από τυχαίες παρεμβολές, οι οποίες απλώς θα μου 'ρίξουν' την ταχύτητα του δικτύου.
Το Laptop στο κρεβάτι, έχει ακόμα και το πρόβλημα κακού εξαερισμού, αφού δεν ακουμπάει σε σταθερή επιφάνεια, αλλά σε σεντόνι/κουβέρτα/κλπ.

Καλό θα ήταν για όλους μας: Μιά -όσο γίνεται- αναλυτικότερη περιγραφή τόσο της σύνθεσης του Laptop σου, όσο και των Windows σου (π.χ. Windows Vista home greek, ή english, Sp2)
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν. Περιμένουμε νεώτερά σου :P :P

Eva64

Δημοσίευση από Eva64 » 11 Οκτ 2012 20:39

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...Ευτυχώς ήταν πολύ απλό.
Είχα απενεργοποιήσει από λάθος τα F11 και F12 του laptop...
Το ανακαλυψα εκ των υστέρων αλλά μόλις τώρα δυστυχώς μπόρεσα να απαντήσω..
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες