Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Οκτ 2012 13:05

Πολλή Καλημέρα σε όλη την Καλή Παρέα! :D :D
Έχει καταντήσει πλέον 'αστείο' το γεγονός, ότι το συγκεκριμένο post (τόσο στο 'PC Hardware', όσο και στο 'Windows Software Guide') περνάει μάλλον-τελείως απαρατήρητο, από όσους έρχονται -με οποιοδήποτε πρόβλημα- στην Παρέα.
Προσωπικά, ακόμα, δεν έχω κουραστεί, να ζητάω από το κάθε νέο μέλος 'ειδικά' τα απαραίτητα στοιχεία, που αναφέρονται στο post αυτό.
Αναρωτιέμαι όμως πολλές φορές: "Γνώριζε -άραγε-τότε- ο φίλτατος GeoStuff, ότι το αποτέλεσμα των ωρών, που χαλάλισε -για όλους μας- συντάσσοντας αυτό το κείμενο, θα περνούσε έτσι απαρατήρητο???"
Προσωπικά με στενοχωρεί, με θλίβει, το γεγονός ότι ο κάθε νέος φίλος DGeorge περιγράφοντάς μας το πρόβλημά του, δείχνει ολοφάνερα ότι: Όχι μόνο "δεν διάβασε πριν ανοίξει Νέο Θέμα", αλλά και αγνόησε πλήρως το post.
Με σκέψεις πολλές σχετικά με την πιθανή αιτία, έφτασα μέχρι και στο παιδαριώδες: "Μήπως φταίει ο τίτλος;" :P , "Μήπως είναι 'ψαρωτικός';" :P :question:
1) Έτσι, θα πρότεινα -ακόμα και γι'αυτόν τον λόγο- την αλλαγή του τίτλου: από "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα" σε "Οδηγίες/Συμβουλές πριν ανοίξετε νέο θέμα"
2) Κάτι άλλο επίσης, εφ'όσον είναι εφικτό: Με την πίεση του εικονο-πλήκτρου 'Νέο Θέμα', να παρουσιάζεται η επιλογή στον χρήστη: [Θα θέλατε ίσως βοηθητικές Συμβουλές/Οδηγίες; 'Ναι/Όχι'], όπου στην επιλογή 'Ναι' να οδηγείται στο post αυτό.
Ποιός ξέρει :think: :think: :think: :think: :question: Ίσως έτσι γίνει περισσότερο 'User Friendly' :P , και μαζέψει περισσότερα 'κλικ' :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Οκτ 2012 01:28

Απλώς δεν ενδιαφέρονται ή δεν ξέρουν να γίνονται κατανοητοί.

Χοντρικά θα έλεγα ότι το έλλειμα παιδείας είναι (πλέον) ολοφάνερο και δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αυτός ο χώρος είναι δημόσιος (με ότι αυτό συνεπάγεται...) και ότι υπάρχουν άνθρωποι που αφιλοκερδώς προσφέρουν τις όποιες εμπειρίες και γνώσεις τους για την βοήθειά τους.

*** ... πάντως (εγώ προσωπικά τουλάχιστον) δεν βλέπω «φώς στο τούνελ» για αυτό το θέμα, είθε η ιστορία να με διαψεύσει.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Οκτ 2012 10:30

Θα μπορούσε στη συγκεκριμένη κατηγορία, να υπάρχει από πάνω ένα κουτάκι και να γράφει

" Διάβασε πως να συντάξεις το θέμα σου για να πάρεις απάντηση γρηγορότερα " η κάτι παρεμφερές

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2012 15:04

Πολλή Καλημέρα και Καλή Εβδομάδα σας, φίλοι μου hitca και Βασιλάκη :D :D
hitca έγραψε:Απλώς δεν ενδιαφέρονται ή δεν ξέρουν να γίνονται κατανοητοί.

Χοντρικά θα έλεγα ότι το έλλειμα παιδείας είναι (πλέον) ολοφάνερο και δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αυτός ο χώρος είναι δημόσιος (με ότι αυτό συνεπάγεται...) και ότι υπάρχουν άνθρωποι που αφιλοκερδώς προσφέρουν τις όποιες εμπειρίες και γνώσεις τους για την βοήθειά τους.

*** ... πάντως (εγώ προσωπικά τουλάχιστον) δεν βλέπω «φώς στο τούνελ» για αυτό το θέμα, είθε η ιστορία να με διαψεύσει.
Θα συμφωνήσω μαζί σου μερικώς και ως προς το "έλλειμα παιδείας", και ως προς τα 'αντικείμενα/καταστάσεις', τα οποία -όπως γράφεις- δεν γίνονται αντιληπτά. Έτεινα κι εγώ, κάποτε, ισχυρά, προς την άποψή σου.
Όμως:
Επικοινωνώ, είτε με post, είτε με προσωπικό μήνυμα, με κάποιο/οποιοδήποτε μέλος (έναν νέο 'DGeorge'), που -ενώ ζητάει βοήθεια- βρίσκεται τελείως εκτός προδιαγραφών του "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα".
Του εξηγώ, ότι δεν βρισκόμαστε στον χώρο του, ώστε να έχουμε πλήρη και σαφή άποψη του προβλήματός του. ...Ότι ο μόνος τρόπος, ώστε να συνεννοηθούμε, είναι πλήρης -όσο γίνεται- ανάλυση της σύνθεσης του Υπολογιστή (PCή, Lapotop, ο,τιδήποτε) του, καθώς και διεξοδική ανάλυση του Λειτουργικού Συστήματός του (με παράδειγμα δικό μου). Επίσης του ζητώ να μου/μας αναφέρει 'Τι περίεργο' μπορεί να προέκυψε, ανάμεσα στις καταστάσεις: ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ το πρόβλημα. Τονίζω στον κάθε αγχωμένο DGeorge, που -πάνω στον πανικό του- ξεχνάει και ποιός είναι, ότι ακόμα και 'χαζές' - 'παιδαριώδεις' - 'φαινομενικά περιττές' λεπτομέρειες είναι πιθανόν να κάνουν τη διαφορά, και να οδηγήσουν στη λύση του προβλήματος σωστά - τεκμηριωμένα - και μιάν ώρα γρηγορότερα. Τονίζω πάλι, ότι "Ας μας περιγράψει τα ζητούμενα, σαν 'τίποτα να μην είναι προφανές'!"
Μετά από αυτήν την επικοινωνία, σχεδόν όλοι (μια συντριπτική πλειοψηφία των 'DGeorge') έχουν ανταποκριθεί (ακριβώς όπως το ζητάει το "Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα".)
Αυτό είναι που με προβλημάτισε, ώστε να ανοίξω και αυτό το Topic!
hitca έγραψε:Απλώς δεν ενδιαφέρονται ή δεν ξέρουν να γίνονται κατανοητοί......
Γι'αυτό και η 'μερική' συμφωνία μου με τα γραφόμενά σου. Δεν πιστεύω ότι 'δεν ενδιαφέρονται!', αλλά ότι 'δεν ξέρουν να γίνονται κατανοητοί!'.
Η 'Αναφορά' (Περιστατικού, Βλάβης, ο,τιδήποτε) είναι μέρος της Γενικότερης Έκφρασης: "Έκθεση Ιδεών". Κι εδώ, στο σημείο ακριβώς αυτό, είναι που η γενικότερη Εκπαίδευσή μας (Δημόσια και Ιδιωτική) πάσχει βαρύτατα :(
Εκπαιδευτικοί, που οι ίδιοι δεν γνωρίζουν "Τι είναι Έκθεση Ιδεών;", προφανώς δεν μπορούν και να διδάξουν αυτό το 'Αντικείμενο'.
Κυρίως νεαροί/ές φίλοι είναι που έχουν παρόμοιο πρόβλημα (για τον λόγο αυτόν, συνηθίζω να κοιτάζω ηλικίες στα προφίλ) :wink:
hitca έγραψε:..............
Επειδή έχω δει θερμή ανταπόκριση, μετά από τις όποιες διευκρινίσεις ζητώ στις επικοινωνίες μου, προσωπικά -αντίθετα με σένα- είμαι αισιόδοξος :D Αυτός εξ'άλλου είναι ο λόγος, που άνοιξα και αυτό το Θέμα :P
Να πέσουν ιδέες, όπως αυτή του Βασιλάκη! Ώστε (με κάποιαν/κάποιες από αυτές) ο κόπος του πολύ καλού μας φίλου GeoStuff να πιάσει -επιτέλους- τόπο, όπως του αξίζει!

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Οκτ 2012 17:46

Αγαπητέ μου φίλε ΔΓιώργο. Αυτά είναι μπούλσιτ.
Γιατί τα νέα θέματα σημαίνουν περισσότερες λέξεις, οι περισσότερες λέξεις σημαίνουν περισσότερα κήγουορντς για χρήση σέρτς έντζιν οπτιμαϊζέϊσον. Πιθανό να σημαίνουν και περισσότερα μπάκλίνκς που θα ανεβάσουν τη θέση της Παρέας στο Γκούγκλ ράνκινγκ.
Για να καταλάβει τι εννοώ, γράψου εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=122 και ξεκίνα να διαβάζεις.

ΑΝ παρ' όλα αυτά επιμένεις, θα μπορούσες να βρείς έναν γουέμπ ντηβέλοπερ και να ρυθμίσει την Παρέα σου έτσι ώστε όταν κάποιος πάει να ανοίξει ένα νέο θέμα, να του πετάει στη μάπα (με το συμπάθειο) ένα τεράστιο "ΕΨΑΞΕΣ ΠΡΩΤΑ ΡΕ ΚΑΝΑΓΙΑ Η ΚΑΤ' ΕΥΘΕΙΑΝ ΠΑΤΗΣΕΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ; ΚΑΝΕ ΑΓΚΡΗΗ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ"
Άν βρείς κάποιον καλό ντηβέλοπερ θα μπορούσε να τσεκάρει ορισμένες λέξεις από το νέο θέμα, να τις αντιπαραβάλει με τα θέματα που υπάρχουν ήδη στη βάση της Παρέας και να του πετάει ανάλογο μήνυμα, κάτι σαν "ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ;".
Για ντηβέλοπερ απλώς βάλε εδώ: http://jobs.freestuff.gr/ μια αγγελία.

:lol:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Οκτ 2012 19:43

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Οκτ 2012 14:31

LOL :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες