μπλε οθονη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 08 Οκτ 2012 19:54

καλησπερα...πριν κανα 2 μηνες ειχα δημιουργησει ενα θεμα σχετικα με τον υπολογιστη μου που δεν ανοιγε καθολου μονο μαυρη οθονη ενω λειτουργουσε ο υπολογιστης...το πηγα σε ενα μαγαζι μου ειπαν οτι φταιει η μητρικια και τους ειπα να βρουν μια μεταχειρισμενη για να μου την αντικαταστησουν,ολα οκ πηγα πηρα το pc και μολις το ανοιξα εβαλα τις συσκευες και ολα κανονικα μεχρι που μου κρασαρε μου εβγαλε μπλε οθονη και το εξης

Εικόνα

σκεφτομαι πρωτου του κανω φορματ να το παω στο μαγαζι στο οποιο το πηγα για φτιαξιμο να δω τι θα μου πουνε...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

μπλε οθονη

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Οκτ 2012 09:12

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Πριν απ'ο,τιδήποτε, κοίταξε κι αυτό

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 09 Οκτ 2012 13:02

να ομολογησω πως εψαξα κατι παρομοιο για τετοιου ειδους σφαλματα αλλα δεν βρηκα τιποτα σε αντιθεση με σενα :cry: το συγκεκριμενο δεν δουλευε γιατι ηθελε σεριαλ ομως το βρηκα στο piratebay το κατεβασα και εκανα σκαν και fix all..μεχρι τωρα λειτουργει μια χαρα...αν το ξανα κανει το φορματ ειναι αναποφεκτο :P για αλλη μια φορα ευχαριστω,τι θα εκανα χωρις εσενα :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 09 Οκτ 2012 13:45

δυστυχως το ξανα εκανε...πιστευω οτι κανει εχει κανει λαθος το μαγαζι σχετικα με την Motherboard.Δεν περασε καποιο driver δεν ξερω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

μπλε οθονη

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Οκτ 2012 14:19

Κοίταξε...! Το FORMAT το θεωρώ ως την 'καθαρότερη' λύση (το λέω "παστρικιά λύση" :P )
Χρειάζεται όμως να έχεις:
1) Backup από αρχεία που θέλεις να σωθούν.
2) Πρόχειρα τα πάντα.... α) CD της Motherboard, ή όλο το σύνολο των drivers της, (και του BIOS) από το Internet, β) Drivers απ'όλα τα υπόλοιπα (κάρτα ήχου, γραφικών, δικτύου, κλπ).
3) Κάποια υπομονή, (εννοείται κάποια προηγούμενη πείρα από τέτοια διαδικασία), Και καλά νεύρα :crash: :crash: :D )

Καλή τύχη σε ό,τι κι αποφασίσεις να κάνεις :pint: :pint:
Κι αν θέλεις, ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις :P

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 10 Οκτ 2012 21:01

το πηγα παλι σε αυτον και το πηρα παλι σημερα..το ανοιγω βαζω ποντικια ολα κτλπ,και οταν βαζω την καμερα μπλε οθονη παλι...και γενικα οταν βαζω λογισμικο η Hardware.θα του κανω φορματ να τελειωνω...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

μπλε οθονη

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Οκτ 2012 11:07

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Το μόνο πλέον που έχω να πω - ευχηθώ είναι: Καλή Τύχη στο Format :pint: :pint:
Αν θέλεις ενημέρωνέ μας για όποιες εξελίξεις :P :P

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 11 Οκτ 2012 11:16

εχω την εντυπωση οτι στα windows 7 δεν χρειαζεται να εχεις ta drivers,Νομιζω τα κατεβαζει μονο του απο της ενημερωσεις...διορθωσε με αν κανω λαθος...γιατι δεν προηγουμενη φορα δεν νομιζω να ειχαμε περασει drivers..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

μπλε οθονη

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Οκτ 2012 13:04

Δεν έχω 'παίξει' με 7άρια (Windows :P )...... Δεν Γνωρίζω - Δεν Απαντώ :P
Καλή η "Διαστημική Τεχνολογία" (Υπεραυτόματες-Ηλεκτρονικές-Ψηφιακές-LASER Φάκες για Ποντικούς)!!!! Αλλά καλού-κακού έχε και μιά γάτα! (Έτσι έλεγε τ' ανέκδοτο :D )
Έχε τους drivers πρόχειρους, κι ας μην τους χρειαστείς ποτέ!!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπλε οθονη

Δημοσίευση από hitca » 11 Οκτ 2012 20:19

Τα win 7 σαν νεότατο λειτουργικό σύστημα έχει εκτεταμένη υποστήριξη drivers (παλαιούς και νέους), αυτό όμως δεν το κάνει και κάτι μαγικό ώστε να «τα κάνει όλα μόνο του» !
Σε κάθε περίπτωση οι απαιτούμενοι drivers (για κάθε συσκευή και περιφερειακό εξάρτημα) θα πρέπει να είναι διαθέσιμο για εγκατάσταση.

*** σε περίπτωση αδυναμίας εύρεσης, τουλάχιστον να υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης του υπολογιστή στο internet για περαιτέρω κατάλληλη αναζήτηση αυτών. Πολλοί κατασκευαστές πλέον προσφέρουν αυτόματη αναζήτηση των συσκευών τους από το περιβάλλον κάποιου browser.
Γενικά απαιτούνται drivers για chpset, vga, network card (+ wifi ), sound. Επιπλέον για τυχόν εκτυπωτές, scanner, bluetooth κλπ.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 11 Οκτ 2012 22:55

φυσικα...εννοω τα βασικα ομως..καρτες κραφικων και αυτα..τα υπολοιπα πιστευω θα τα βρω στο νετ...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπλε οθονη

Δημοσίευση από hitca » 12 Οκτ 2012 01:47

Μία τυπική εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος απαιτεί drivers γιά όλες ανεξαιρέτως τις συσκευές ενός υπολογιστή.

Όπως ανέφερα και στην προηγούμενη απάντησή μου, οι απολύτως απαραίτητοι οδηγοί είναι επίσης απολύτως συγκεκριμένοι:
- Νο 1. Chipset (για την πλήρη υποστήριξη των διαύλων επικοινωνίας του με τις υπόλοιπες συσκευές και usb)
- No 2. Vga (το πρόγραμμα οδήγησης της κάρτας γραφικών, απολύτως απαραίτητο για να γίνεται πλήρης εκμετάλευση των όποιων δυνατοτήτων της και των τεχνολογιών που μπορεί να υποστηρίξει)
- Νο 3. Sound (το πρόγραμμα οδήγησης ήχου, ώστε να είναι εφικτή η καλύτερη δυνατόν ποιότητα ήχου και η πλήρης δυνατότητα της κάρτας - υπ' όψιν ότι υπάρχουν κάρτες με τιμές υπολογιστή - και χωρίς το κατάλληλο πρόγραμμα οδήγησης είναι πρακτικά άχρηστες ! ).
- Νο 4. Network card/s ( το σχετικό πρόγραμμα οδήγησης για την/τις κάρτα δικτύου). Σε έναν κόσμο δικτυακό πλέον ένας υπολογιστής είναι απλώς κάτι σας παλιά αριθμομηχανή χωρίς σωστή ρύθμιση δικτύου και internet.

*** τονίζω επίσης το ότι η εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος ΔΕΝ είναι απλώς «ένα format και ξεμπερδέψαμε σε μισή ώρα»...
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 12 Οκτ 2012 11:05

επειδη δεν εχω ξανακανει ομως φορματ,το chipset που αναφερεις π.χ που θα πρεπει να δω τι εχω για να ψαξω για τα αναλογα drivers?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπλε οθονη

Δημοσίευση από hitca » 12 Οκτ 2012 12:59

Θα πρέπει να γνωρίζεις το ακριβές μοντέλο της motherboard που διαθέτεις.
Κατόπιν από το αντίστοιχο site του κατασκευαστή της αναζητάς όλους ή όποιους θέλεις κατάλληλους drivers σε σχέση πάντα με την έκδοση λειτουργικού συστήματος που έχεις εγκαταστήσει.

*** προσοχή μόνο στο πρόγραμμα της κάρτας γραφικών, εάν ΔΕΝ είναι ενσωματωμένη στην m/b, τότε θα πρέπει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις το αντίστοιχο πρόγραμμα από το site επίσης του κατασκευαστή του chipset της, συνήθως οι κάρτες γραφικών είναι Nvidia ή Ati.
Το ίδιο ισχύει για όποια πρόσθετη κάρτα έχεις και ΔΕΝ είναι μέρος της motherboard.

Άβαταρ μέλους
Adamosfp

μπλε οθονη

Δημοσίευση από Adamosfp » 13 Οκτ 2012 19:24

το εκανα φορματ
και εβγαλε παλι μπλε οθονη!θα τρελαθω...καποια *αρκουδίτσα* εχει κανει ο τυπος που το πηγα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης