Αναβάθμιση μνήμης kingston kvr800d2n5

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
vagsmyrn

Δημοσίευση από vagsmyrn » 09 Οκτ 2012 11:44

Γεια σας,

Εχω μια μητρική msi p6n sli platinum μνήμες 2 του 1 GB kingston kvr800d2n5
και θέλω να προσθέσω στο σύστημα αλλες 2 μνημες των 2GB Transcend 2GB DDR2-800 Ram Dimm.
Θα έχω θέμα με τη συμβατότητα;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Οκτ 2012 15:04

Πολλή Καλησπέρα σου :D :D
Κατέβασα το Manual της Motherboard σου από εδώ, και το 'έσωσα' (να μην καθυστερούμε με το Internet :wink: ).
Στη σελίδα 2-9 αναφέρει, ότι η Motherboard σου είναι συμβατή τόσο με μνήμες (συγκεκριμένα μοντέλα) kingston, όσο και με Transcend. Δεν αναφέρεται όμως πουθενά, για μοντέλα 2GB.
Το μοντελάκι της μνήμης (kingston kvr800d2n5) που γράφεις, το αναφέρει ως (512ΜΒ). Μήπως τα δύο, που έχεις, έχουν συνολικό μέγεθος 1GB :think: :question:
Πάρε -αν δεν το έχεις- κι εσύ το Manual, μελέτησέ το, και πράξε ανάλογα :wink:
Περιμένω/περιμένουμε νεώτερά σου :D

vagsmyrn

Δημοσίευση από vagsmyrn » 09 Οκτ 2012 16:18

Καλησπέρα

εγώ προβληματίζομαι στο ότι η trancend μνημη που εχω βρει είναι single channel ενώ οι μνήμες kingston που εχω ηδη ειναι dual(και οι μνημες που εχω ειναι 2 του ενος GB αρα συνολικα 2 GB)
μπορούν να συνδυαστούν με καποιο τρόπο αυτες οι 4 μνήμες δηλαδη 2 x 1 GB kingston dual channel και 2 x 2GB trancend single channel?(η μητρικη υποστηριζει μεχρι 8 GB δηλαδη 4 χ 8GB max)
και τέλος αν δεν μπορω να τις συνδυασω ολες μαζι γινεται να βαλω μονο με τις trancend(δηλαδη αν υπαρχει προβλημα που ειναι sinlge channel και αν δεν υπαρχει προβλημα πως συνδεονται)?

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Οκτ 2012 15:45

Πολλή Καλησπέρα σου :D :D
Τι να σου πω τελικά; :o Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις μοντέλα, που δεν περιλαμβάνονται στα (δοκιμασμένα) του Manual: Μιά δοκιμή θα δείξει.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης