Προβλημα με τις μνημες

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Lam

Προβλημα με τις μνημες

Δημοσίευση από Lam » 09 Οκτ 2012 16:49

Γεια σας καινουργιος στην παρεα και ζηταω την βοηθεια σας..θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο κατατοπιστικος μπορω για να καταλαβετε τι συμβαινει..
εδω και αρκετο καιρο ειχα καποιο προβλημα δηλαδη εκει που ειχα καποιο παιχνιδι η απλα σερφαρα στο ιντερνετ μου πετουσε πότε ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ αλλες φορες μαυριζε η οθονη για 1-2 δευτερολεπτα και μου εβγαζε Tο πρόγραμμα οθόνης AMD driver σταμάτησε να λειτουργεί και επανακτήθηκε με επιτυχία. καποιες αλλες φορες ι οθονη εμπαινε σε αναστολη στα ξαφνηκα..

Το συστημα μου:
επεξεργαστης:Intel Core 2 Duo E8500
μητρικη:Asus P5N-5 DELUXE
τροφοδοτικο:Thermaltake toughpower 750W
μνημες:Kingston KHX8500D2K2/2G x2
σκληρος:Western Digital 500gb
καρτα γραφικων:sapphire radeon hd 4870
και λειοτυργικο windows 7 x64

Τυχαια μετα απο καιρο καταλαβα οτι κατι γινεται με τις ram(εχω κανει memtest χωρις να μου βγαλει καποιο error) Οταν εχω την μια ram απο τις δυο δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα..οταν εχω και τις 2 μεσα μου βγαζει αυτα τα κουλα μηνυματα..μηπως ειναι καποια ρυθμιση απο τα bios?ισως χρονισμοι?λαθος ταση ρευματος?

Σας ευχαριστω εκ τον προτερων για τον χρονο σας.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με τις μνημες

Δημοσίευση από DGeorge » 18 Οκτ 2012 16:03

Πολλή καλησπέρα σου :D :D
Memtest έκανες --- Ok!
Chekdisk έκανες, μήπως -λέω- κι άρπαξε κανένα bad-sector :question: :think: :wink:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Προβλημα με τις μνημες

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Οκτ 2012 15:03

Αν δεν το έχεις, εδώ βρίσκεις το manual πολύ παρεμφερούς Motherboard με τη δική σου. Από 'Download'-->Βάζεις σαν OS--Others-->Και εμφανίζονται επιλογές, μεταξύ των οποίων και 'manual'. Κατέβασα τη Version E3411: P5N-T Deluxe user’s manual(English), από 'Global'.
Στο τέλος της σελ. 2-14 γράφει ότι -κανονικά- μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τις δύο μνήμες που αναφέρεις. ...Αρκεί να τις βάλεις -μαζί- στις υποδοχές Α1 και Β1 (σελ. 2-13).
Αν έχεις το 'κανονικό' manual, της δικής σου Motherboard, κοίταξε στις ανάλογες σελίδες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες