Το τέλος της σελίδας μου.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 09 Οκτ 2012 21:17

Για σας, πριν κάτι εβδομάδες είχα γράψει για το πρόβλημα που αντιμετώπιζα με το site και τους επισκέπτες μου. Το πρόβλημα ήταν να εγκαταστήσω το wordpress από την αρχή και το theme και το τίτλο. Έκτοτε η επισκέπτες έκαναν κατακόρυφη πτώση σε εξευτελιστικούς αριθμού που δεν ανταποκρίνονται σε ιστοσελίδα 2 ετών. Σήμερα μπήκα στο google analytics και κόντεψα να μείνω, και είπα μήπως δεν αξίζει να κρατήσω τη σελίδα μου? μπορείτε να μου προτείνετε μια λύσει? τι να κάνω? έχω απελπιστεί και αν δεν βρω κάτι θα το κλείσω :crybaby:

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 09 Οκτ 2012 23:12

μια ερωτηση το analytics γιατι το εχεις βαλει πριν το </body> και οχι στο <head>
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 09 Οκτ 2012 23:17

αναφορικα με τους επισκεπτες συγκρινε απο ποιες πηγες ερχοντουσαν πριν την αλλαγη που λες και μετα ψαξε εκει να δεις τι γινεται...εαν ηταν απο μηχανες αναζητησης μηπως εχασες rankings? εαν ναι για αρχη μπες στο webmaster tools και δες τις αναφορες/μηνυμα για να δεις τι μπορει να φταει
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 09 Οκτ 2012 23:19

free3yourmind έγραψε:μια ερωτηση το analytics γιατι το εχεις βαλει πριν το </body> και οχι στο <head>
Αν και είναι πρόταση της Google, η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ το καταλαβαίνω.
Μήπως για να μην καταμετράει στατιστικά για επισκέψεις που ακυρώνονται εν τη γενέσει τους πριν φορτωθεί όλο το DOM?

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 09 Οκτ 2012 23:39

Ιδανικά όλος ο κώδικας javascript θα έπρεπε να μπαίνει πριν το </body> για να μην καθυστερεί η φόρτωση της σελίδας. Έτσι λέει η google τουλάχιστον!

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 11 Οκτ 2012 19:38

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έψαξα και είδα ότι τρύπωναν από ένα άρθρο που το έχω κλείσει αλλά και πάλι ήταν μόλις 8 επισκέπτες. Το script να το βάλω τελικά στο </body> ?

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 12 Οκτ 2012 20:45

Προσωπικά εγώ τα βάζω πριν το </head> για να πιάνει ακόμα και αυτούς που μπαίνουν καταλάθος, για να έχω πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει με το σάιτ μου.

Η google δηλώνει:
Once you find the code snippet, copy and paste it into your web page, just before the closing </head> tag*
*One of the main advantages of the asynchronous snippet is that you can position it at the top of the HTML document. This increases the likelihood that the tracking beacon will be sent before the user leaves the page. It is customary to place JavaScript code in the <head> section, and we recommend placing the snippet at the bottom of the <head> section for best performance.
Σημείωση: Πρόσεχε πως αναφέρει για τον νέο κώδικα, δεν ξέρω τι γίνεται για τον παλιό. Επίσης αναφέρει πως ότι άλλα scripts έχεις, καλύτερα να τα βάζεις μέσα στο <head></head> πριν το snippet της GA ή πριν απο το </body>:
For the best performance across all browsers we suggest you position other scripts in your site in one of these ways:

before the tracking code snippet in the <head> section of your HTML
after both the tracking code snippet and all page content (e.g. at the bottom of the HTML body)

Πηγή:
https://support.google.com/analytics/bi ... er=1008080

Δε βρήκα πουθενά να αναφέρει η Google πως το GA snippet είναι καλύτερα να μπαίνει πριν απο το </body>. Αν το διαβάσατε κάπου, παρακαλώ πολύ να ενημερώσετε την κοινότητα!

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 16 Οκτ 2012 14:59

Γενικά για κώδικα javascript
https://developers.google.com/speed/doc ... rLoadingJS

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες