role access management

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 10 Οκτ 2012 11:45

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να δημιουργήσω μια σελίδα διαχείρισης δικαιωμάτων των χρηστών. Έχω τρεις κατηγορίες χρήστη (superuser, student, teacher). Σε αυτή την σελίδα βρήκα ακριβώς αυτό που ψάχνω έτσι όπως το θέλω! http://phpmaster.com/role-based-access-control-in-php/ . Με τις κλάσεις δυστυχώς δεν τα πάω καλά και εκτός από αυτό, το παράδειγμα είναι ημιτελές. δεν υπάρχει σύνδεση στην βάση ή ακόμα και ο html κώδικας. Θα ήθελα να το φτιάξω ακόμα και χωρίς κλάσεις αλλά η απειρία μου πάνω σε αυτές και ο λίγος χρόνος που έχω δεν μου το επιτρέπει.. Μπορεί κανείς να ολοκληρώσει ή ενώσει τα κομμάτια που λείπουν από την συγκεκριμένη σελίδα ώστε να δουλεύει με ή χωρίς κλάσεις;; τους πίνακες του έχω φτιάξει. Εάν πάλι γνωρίζετε κάποιο άλλο παρόμοιο παράδειγμα που δουλεύει.. κάποιο ολοκληρωμένο tutorial πχ και αυτό κάτι είναι.

Χιλιοευχαριστώ εκ των προτέρων
miteletsis

Άβαταρ μέλους
nirvana

role access management

Δημοσίευση από nirvana » 11 Οκτ 2012 01:33

Nomizw tha diskoleuteis na vreis kati oxi object oriented giati i filosofia tou provlimatos tairiazei poly se auton ton tropo epilysis.

Pantws ektos apo role access management, psakse to kai san acl (access control list) mpas kai vreis kati.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 11 Οκτ 2012 09:34

Έψαξα και εκεί.. πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάτι που να με καλύπτει. ίσως να βασιστώ σε ένα άλλο παράδειγμα: http://net.tutsplus.com/tutorials/php/a ... n-system/ αλλά μου φαίνεται περίπλοκο.. ξεκίνησα να διαβάζω για object oriented γιατί δεν βρίσκω αυτό που θέλω.. στο παράδειγμα που έχει η συγκεκριμένη σελίδα δυσκολεύομαι να καταλάβω το πως θα δημιουργήσω την φόρμα html που θα παίρνει στοιχεία βάση των συναρτήσεων που βρίσκονται στην κλάση.. γι' αυτό θέλω πιο πολύ και την βοήθεια σας. ευχαριστώ
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Christianago

role access management

Δημοσίευση από Christianago » 11 Οκτ 2012 11:18

Αυτη ειναι η φυση το OOP. Οσο συνεχιζεις να διαβαζεις θα καταλαβεις. Κανε και μερικα παραδειγματα μονος σου σε pc να δεις πως λειτουργει.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 11 Οκτ 2012 12:43

Γνωρίζω ότι αυτό πρέπει να κάνω και το προσπαθώ.. απλά αφορά την διπλωματική μου εργασία και έχω ελάχιστο χρόνο για να έχω την πολυτέλεια να φάω μέρες ολόκληρες για να μάθω μόνο OOP.. Θα το παλέψω
miteletsis

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Οκτ 2012 13:11

dimos_mitel έγραψε:απλά αφορά την διπλωματική μου εργασία και έχω ελάχιστο χρόνο για να έχω την πολυτέλεια να φάω μέρες ολόκληρες για να μάθω μόνο OOP..
Πληροφοριακά, η διπλωματική πάνω σε τι είναι;

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 11 Οκτ 2012 13:16

Προσπαθώ να δημιουργήσω μια πλατφόρμα e-learning η οποία θα υποστηρίζει την πρωτοβάθμια εκπαίδευση..
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Khronos

role access management

Δημοσίευση από Khronos » 11 Οκτ 2012 13:28

dimos_mitel έγραψε:διπλωματική μου εργασία και έχω ελάχιστο χρόνο για να έχω την πολυτέλεια να φάω μέρες ολόκληρες για να μάθω μόνο OOP
Μέρες ολόκληρες? Για διπλωματική? Εγώ απ'ότι καταλαβαίνω γενικά δεν έχεις την εμπειρία για να το υλοποιήσεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

Όταν έκανα εγώ την πτυχιακή μου χωρίς να έχω ιδέα από php μου πήρε 6 μήνες διάβασμα και εξάσκηση για να μάθω να χειρίζομαι σχετικά εύκολα τα απαραίτητα για να φτιάξω αυτά που χρειαζόμουν.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αν το πας με αυτό το σκεπτικό το αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο καλό. Εκτός βέβαια αν θες απλά να παραδώσεις τη διπλωματική για να τελειώνεις.

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 11 Οκτ 2012 13:35

Έχω να κάνω πολλά πράγματα γενικά.. είχα παλιά και πτυχιακή πάλι με εφαρμογή.. αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με object oriented. Εκεί έχω θέμα και δεν είχα σκοπό να χρησιμοποιήσω αλλά τελικά χωρίς OO δεν κάνεις τίποτα.. Πρέπει κάθε μέρα να αφιερώνω χρόνο και πάνω σε αυτό.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
Christianago

role access management

Δημοσίευση από Christianago » 11 Οκτ 2012 13:48

Δημο εχουμε ξαναμιλησει μαζι αν θυμασαι πριν λιγους μηνες. Το διαβασμα ειναι σημαντικο στον προγραμματισμο. Ειναι απαραιτητη θυσια χρονου.
Εχει δικιο ο Khronos καθε προγραμμα απαιτει χρονο που ειναι αναλογος της εμπειριας σου.
Λοιπον οσον αφορα την πτυχιακη σου αυτο που θες μπορει να γινει και χωρις OOP PHP.
Υπαρχουν λυσεις οπως το Joomla που μπορουν να σε βοηθησουν σε αυτο αν ενδιαφερεσαι.
Για το συστημα των δικαιωματων θα σου χρειαστει το σχετικο κεφαλαιο στην SQL εφοσον μιλαμε για ελληνικη σχολη οπου δε ζητανε και πολλα-πολλα.
Δεν εχω κατι με τις ελληνικες σχολες, απλα απο την εμπερια μου ξερω οτι δεν απαιτουν εμβανθυνση στα περισσοτερα θεματα.

Άβαταρ μέλους
Khronos

role access management

Δημοσίευση από Khronos » 11 Οκτ 2012 13:54

Ωραία, σπάσε το πρόβλημα σου σε κομμάτια και προσπάθησε να τα λύσεις ένα ένα. Αν τα σκέφτεσαι όλα μαζί δε θα βγάλεις άκρη.

Τι χρειάζεσαι να βλέπεις? Τα permissions κάποιου χρήστη.

1. Αρχικά φτιάξε μια html φόρμα που θα σου δείχνει όλα τα permissions.

2. Πρέπει να φαίνονται επιλεγμένα τα permissions του συγκεκριμένου χρήστη. Αυτά θα τα πάρεις χρησιμοποιώντας τα functions της κλάσης. Αν δε σε βολεύει η χρήση της κλάσης, χρησιμοποίησε απλά functions ή χύμα κώδικα για να καταλάβεις πώς δουλεύει.

Αυτά για αρχή!

Άβαταρ μέλους
dimos_mitel
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dimos_mitel » 11 Οκτ 2012 14:39

Ξέρω ότι θέλει και διάβασμα.. Christianago φυσικά και θυμάμαι που είχαμε μιλήσει ;) Όσον αφορά το κομμάτι της εμπειρίας έχω πολύ μικρή που περιορίζεται σε κάνα 2 εργασίες (την πτυχιακή και μια ακόμη) Θα βασιστώ σε αυτό το παράδειγμα http://net.tutsplus.com/tutorials/php/a ... in-system/ καθώς είναι μεν περίπλοκο αλλά είναι ολοκληρωμένο και δουλεύει και επίσης εξηγεί το τι γίνεται σε κάθε κομμάτι. Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Θα ασχοληθώ σοβαρά με αυτό το αντικείμενο όταν σε λίγους μήνες ξεμπερδέψω με την εργασία.
miteletsis

Άβαταρ μέλους
jpk

role access management

Δημοσίευση από jpk » 14 Οκτ 2012 18:31

Σίγουρα dimos δεν έχω καμία διάθεση πατερναλισμού αλλά επέτρεψε μου μια παρατήρηση που πιστεύω ότι μπορεί και να σε βοηθήσει.

Όχι για διπλωματική σήμερα , αλλά απλά και για πτυχιακή αν έβλεπα έργο που να μην είναι σε OOP και είχα λόγο σε αυτή την πρόσληψη η άποψή μου θα ήταν σαφώς αρνητική χωρίς να κοιτάξω οτιδήποτε άλλο.

Σκέψου μήπως σε συμφέρει να φας κάποιο χρόνο παραπάνω με διάβασμα , δοκιμές , αν έχει χρήματα με βοήθεια ανθρώπου που ξέρει OOP , ή αν όχι με δεύτερη δουλειά σε εταιρία που γράφει πραγματικά OOP με ελάχιστα χρήματα. Μπορεί να συμφέρει κάτι τέτοιο μιας και θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες στην αγορά εργασίας.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

role access management

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Οκτ 2012 19:28

Ο OOP ειναι μια επιλογη δεν ειναι πανακεια ουτε ειναι η λυση. Αν μπορεις να εξηγησεις γιατι επελεξες oop η functional αυτο ειναι που μετραει. Οπως αυτο που μετραει ειναι να μπορεις να εξηγησεις γιατι επελεξες php και οχι asp η perl η python η c#.net. Αυτο που πρεπει να κρινεις αν εχεις τις γνωσεις ειναι η επιλογη αν ειναι καταλληλη η ακαταλληλη και πως εχει υλοποιηθει.

Παντως κι εγω θα προτεινα να γινει επενδυση πανω στον OOP και πολυ περισσοτερο πανω στην διπλωματικη. Δουλεψε τη μην την ξεπεταξεις.

Άβαταρ μέλους
jpk

role access management

Δημοσίευση από jpk » 14 Οκτ 2012 20:32

Το να έφτανε κάποιος σε διπλωματική σε μια σχολή πανεπιστημίου που είχε έστω ελάχιστη σχέση με προγραμματισμό και ήταν επαΐων σε procedural programming για παράδειγμα όπως καθαρό κώδικα Cobol θα το καταλάβαινα αν είχε και βασικές γνώσεις OOP , αλλιώς τι κάνει εκεί εν έτη 2012 ;

Με το επίπεδο του πανεπιστημίου σου που περιγράφεις dimos φυσικά και μπορείς να κάνεις ζαβολιές. Αν έχεις φτάσει σε μεταπτυχιακό χωρίς να γνωρίζεις functional ;h procedural προγραμματισμό (αν γνώριζες πραγματικά δεν θα σε απασχολούσε ο OOP το πιθανότερο είναι να είχες την αντίληψη χωρίς καν να λες το όνομά του) … Αν είναι έτσι τα πράγματα φίλε φυσικά και μπορείς να κάνεις ένα βρώμικο scripting μπέρδεμα να κάνει την δουλειά. Αλλά τι θέλεις μετά;

Στην πρώτη δουλειά δεν θα έχεις άλλο κώδικα να παρουσιάσεις εκτός από αυτόν. Και πραγματικά , όσο ερασιτέχνες και αρπακολλατζήδες να είναι οι web εταιρίες λες ότι δεν θα καταλάβουν ; (δεν τους έχω για τόσο ηλίθιους) … Φυσικά μην πας καν μετά από ένα τέτοιο project σε software house όσο outsourcing και αν είναι …

Υπάρχει ένας κανόνας , η Ελλάδα είναι μικρή , όλοι καταγραφόμαστε από την πρώτη μας εμπειρία είτε θέλουμε είτε όχι . Είναι σημαντικό στην πρώτη επαφή με το επάγγελμα να είμαστε σωστοί και ειλικρινείς αν μη τι άλλο (κανείς δεν περιμένει να προσλάβει τον Einstein).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες