Επιλογή κάρτας γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 10 Οκτ 2012 22:07

Για κακή μου τύχη έστειλα το PC μου με ταχυδρομείο και όταν έφτασε σπίτι είχα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών που πιθανών χτυπήθηκε από την ψήκτρα της CPU που έσπασαν τα κλιψάκια που την κρατούσαν πάνω στην MoBo, η οποία είναι βαριά και κοφτερή.

Αφού πήρα ψήκτρα και το έβαλα στην πρίζα λάμβανα απαίσιο σήμα από την κάρτα γραφικών... άρα έπαιρνε ρεύμα υποθέτω. Αλλά κάνοντας κλικ στο "NVIDIA setting" στο tray notification έλεγε "An NVIDIA graphics card was not detected in your system" και στο device manager έλεγε πως τα windows απενεργοποίησαν την συσκευή αυτήν επειδή έστελνε μήνυμα σφάλματος.
Μήπως το πρόβλημα είναι στην MotherBoard? Δεν ξέρω και δεν έχω άλλη κάρτα γραφικών να δοκιμάσω.

Έπρεπε να αποσυνδέσω τελείως την κάρτα γραφικών απτο κουτί για να μπορέσω να λειτουργήσω με την motherboard η οποία δουλεύει τζάμι αλλά μέχρι εκεί, καμιά φορά βγάζει glitches στα aero σημεία.
Αύριο θα πάω αγοράσω μια κάρτα γραφικών και ο θεός βοηθός.
Και θέλω βοήθεια, λίγο αργά η ώρα αλλά ότι βοήθεια πάρω, πήρα.

Έχω μια παλιά motherboard "Gigabyte Technology Co., Ltd. 946GMX-S2 " η οποία αποτι βλέπω υποστηρίζει μέχρι ddr2.
Και ένα 400W τροφοδοτικό. Δεν ξέρω αν χρειάζονται άλλα στοιχεία.

Το budget μου είναι 100-150€. Δεν έχω πολλές επιλογές νομίζω, και δεν ξέρω και πολύ καλά από hardware. Τι μου προτείνετε? Δεν πειράζει που δεν παίρνω κάτι τρελό, αν και οι τιμές έχουν πέσει. Έχω μια hd οθόνη στα 1920*1080, τι μπορώ να πάρω ώστε να μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω σε τέτοια ανάλυση.
Είχα την NVIDIA GeForce 9400GT και δεν ήμουν και πολύ ευχαριστημένος, μπορεί και να μην έφταιγε αυτή όμως.
Αν έχω και επιλογές... ας πούμε ότι δούλευα προγράμματα όπως cinema 4d, zBrush και έπαιζα παιχνίδια αρκετά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zizo την 11 Οκτ 2012 01:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 11 Οκτ 2012 00:09

Βλέπω πως άλλοι λένε ότι το ότι υποστηρίζει ddr2 μνήμες δεν έχει να κάνει με την κάρτα γραφικών. Και ότι αφού έχω "PCI Express x 16 slot" θα μπορούσα να βάλω ότι κάρτα γραφικών χωράει εκεί και θα "δουλέψει".

Τότε τι είναι το gddr? όπως gddr5.

Το official site λέει:
1. 2 DDR2 DIMM memory slots (supports up to 4GB memory)
2. Supports 1.8V DDR2 DIMM
3. Supports dual channel DDR2 667/533 DIMM

Edit:
Μαρέσει που κάνω τον dedective...
Άραγε θα την βρω την άκρη μόνος μέχρι το πρωί? :hammer:
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 11 Οκτ 2012 01:43

Δοκίμασα να ξανά κουμπώσω την κάρτα γραφικών και σύμφωνα μαυτά που μου λένε τα windows μάλλον η κάρτα γραφικών έχει ζημιά.
Πάτησα να κάνω uninstall και μου έκανε uninstall τον "vga controller" και μετά από restart έγινε μόνο του install ξανά αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Και πιθανότατα δεν έχει σχέση το να αλλάξω είσοδο όπως dvi ή hdmi αφού μου λέει πως "it has reported problems".
Συνημμένα
Untitled 1.png
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
ideal

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από ideal » 11 Οκτ 2012 19:18

Λιγο λιγο θα τη βρεις την ακρη...
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 12 Οκτ 2012 13:57

Ναι η κάρτα είχε πρόβλημα.
Αγόρασα την nvidia geforce gt 360 και δουλεύει... αλλά...
Δεν έκανε install τους drivers.
Διάβασα ένα σορό από threads online και πολύ είχα τέτοια προβλήματα.
Πήγα device manager και προσπαθούσα επί ώρες να βρω πιο είναι το πρόβλημα και τελικά δεν το βρήκα.
Άλλα κάνοντας "scan for harware changes" κατάφερα τα windows να τραβήξουν έστω τον driver. Αλλά δεν μπορώ να κάνω install updates. Ούτε με τον πρώτο τρόπο.

Σιχάθηκα την ζωή μου μαυτό το pc. Πιθανότατα είναι software το θέμα και θέλει ένα καλό format.

Σόρι για το θέμα αυτό. Είναι σαν το ημερολόγιο... Καταλαβαίνεις καλύτερα όταν μιλάς στον εαυτό σου.

Edit:
Για την ακρίβεια αυτό ακριβός το πρόβλημα έχω.
http://www.sevenforums.com/graphic-card ... ivers.html
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Επιλογή κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 14 Οκτ 2012 16:29

Τελικά έκανα format.
Όλα καλά.
Εικόνα