Πώς μπορώ να κάνω backup το σκληρό δίσκο με τα Windows και τα προγράμματα;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 14 Οκτ 2012 11:54

Καλημέρα,

Μόλις έστησα ένα νέο PC που πήρα και θέλω να κάνω backup τα Windows 7 και το λογισμικό που έχω εγκαταστήσει (βασικά προγραμματάκια τύπου Acrobat, Antivirus, VLC κλπ), ώστε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά να μπορώ να το επαναφέρω από DVDs.
Δηλαδή, να κάνω Boot από το DVD και να γίνει η επαναφορά.

Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Οκτ 2012 13:07

Υπάρχει το ενσωματωμένο Windows Back up ( πας Control Panel\System and Security\Backup and Restore ) Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Ως εναλλακτική, υπάρχει το Acronis True Image, το οποίο είναι το πιο γνωστό πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά.

Αμφότερα έχουν πολύ απλούς και κατατοπιστικούς οδηγούς.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Windows back up, και να ακολουθήσεις τον οδηγό για τη δημιουργία image. Αφότου τελειώσει η διαδικασία, θα σου προτείνει να δημιουργήσεις κι ένα bootable cd, ώστε να μπορέσεις να κάνεις την επαναφορά όταν κι αν τη χρειαστείς.

tasos30fullou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasos30fullou » 14 Οκτ 2012 13:14

Σώζει καταστάσεις. Πολλά προγράμματα έχει για αυτή την δουλειά. Ακόμα και τα windows7 το κάνουν.
Απο προγράμματα 2 εχω δουλέψει.
Το norton Ghost
και το Acronis True Image.

Προσωπικά μου άρεσε το δεύτερο. Παίρνω το backup και το παω σε άλλο δίσκο (περισσότερη ασφάλεια ενα εαν dvd).
Βάζω, βγάζω σβήνω , παίζω με διαφορά προγράμματα και.....τσουπ μέσα σε 10-20 λεπτα το σύστημα και παλι όπως ηταν.
πως το κάνεις? Απλό....
δες στο παρακάτω σύνδεσμο. Σε γενικές γραμμές και οι νεότερες εκδόσεις με την ίδια λογική λειτουργούν.

http://dide.sam.sch.gr/acronis_clonedisk.pdf
Τάσος
fit-4-all.gr/eshop-herbalife
herb-eshop.com

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 14 Οκτ 2012 13:51

tasos30fullou έγραψε:Σώζει καταστάσεις. Πολλά προγράμματα έχει για αυτή την δουλειά. Ακόμα και τα windows7 το κάνουν.
Απο προγράμματα 2 εχω δουλέψει.
Το norton Ghost
και το Acronis True Image.

Προσωπικά μου άρεσε το δεύτερο. Παίρνω το backup και το παω σε άλλο δίσκο (περισσότερη ασφάλεια ενα εαν dvd).
Βάζω, βγάζω σβήνω , παίζω με διαφορά προγράμματα και.....τσουπ μέσα σε 10-20 λεπτα το σύστημα και παλι όπως ηταν.
πως το κάνεις? Απλό....
δες στο παρακάτω σύνδεσμο. Σε γενικές γραμμές και οι νεότερες εκδόσεις με την ίδια λογική λειτουργούν.

http://dide.sam.sch.gr/acronis_clonedisk.pdf
Τάσος
Πολύ αναλυτικό το εγχειρίδιο! Ευχαριστώ!
Μπορώ να χρησιμοποιήσω εξωτερικό σκληρό USB; Θα δουλέψει; Μάλλον εσωτερικό θα χρησιμοποιείς, γιατί πώς θα κάνει Boot από USB?

Θα δοκιμάσω όπως είπε και ο deninho το πρόγραμμα των Windows που είναι και free και κατόπιν θα δω και το Achronis.

Εγώ μετά θα βάλω το Deep Freeze για ασφάλεια...

tasos30fullou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasos30fullou » 14 Οκτ 2012 14:07

και απο εξωτερικο δισκο δουλευει μια χαρα. εχει και μια ρυθμηση πολυ καλαη που δεν χρειαζεται καν να εχεις κανει boot cd.
παας καποιο απο τα F πληκτρα και τελος.
Και εαν εισαι ανθρωπος που περνα συνεχεια προγραμματα μπορεις να κανεις διαφορα σεταρισματα σε full backup. αρκει βεβαια να εχεις πολυ χωρο....
fit-4-all.gr/eshop-herbalife
herb-eshop.com

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 14 Οκτ 2012 14:17

tasos30fullou έγραψε:και απο εξωτερικο δισκο δουλευει μια χαρα. εχει και μια ρυθμηση πολυ καλαη που δεν χρειαζεται καν να εχεις κανει boot cd.
παας καποιο απο τα F πληκτρα και τελος.
Και εαν εισαι ανθρωπος που περνα συνεχεια προγραμματα μπορεις να κανεις διαφορα σεταρισματα σε full backup. αρκει βεβαια να εχεις πολυ χωρο....
Αυτό θα ήταν πολύ ωραίο!
Ευχαριστώ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες