Έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
freedream

Δημοσίευση από freedream » 15 Οκτ 2012 01:22

Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου.Την βάζω πάνω στο pc και ενώ δουλεύει κανονικά και ο ανεμιστήρας και ο πίνακας που έχει για την θερμοκρασία δεν μου ανοίγει η οθόνη.Την δοκίμασα σε ένα pc ενός φίλου και δουλεύει κανονικά.Το παράξενο είναι ότι δούλευε και στο δικό μου pc για ένα διάστημα αλλά ξαφνικά σταμάτησε και από τότε δεν δείχνει εικόνα στο δικό μου pc.Η κάρτα είναι μια Calibre 8600GT 512MB GDDR3 και η μητρική μου είναι αυτή http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=2605#ov το τροφοδοτικό μου είναι 500W.Μήπως ξέρει κάποιος καμιά λύση;

Άβαταρ μέλους
charavge

Δημοσίευση από charavge » 15 Οκτ 2012 07:03

freedream έγραψε:Γεια σας παιδιά έχω ένα πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου.Την βάζω πάνω στο pc και ενώ δουλεύει κανονικά και ο ανεμιστήρας και ο πίνακας που έχει για την θερμοκρασία δεν μου ανοίγει η οθόνη.Την δοκίμασα σε ένα pc ενός φίλου και δουλεύει κανονικά.Το παράξενο είναι ότι δούλευε και στο δικό μου pc για ένα διάστημα αλλά ξαφνικά σταμάτησε και από τότε δεν δείχνει εικόνα στο δικό μου pc.Η κάρτα είναι μια Calibre 8600GT 512MB GDDR3 και η μητρική μου είναι αυτή http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=2605#ov το τροφοδοτικό μου είναι 500W.Μήπως ξέρει κάποιος καμιά λύση;
Δοκίμασε το εξής: Βγάλε και ξαναβάλε α)την κάρτα γραφικών και β)τις μνήμες σου. Δες αν δουλεύει.
Λογικά το σύστημά σου δούλευε κανονικά κάποια δεδομένη στιγμή. Τι ήταν αυτό που πείραξες /άλλαξες τελευταία φορά και σταμάτησε να δουλεύει;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Οκτ 2012 15:33

Πολλή Καλησπέρα κι από μένα :D :D
charavge έγραψε:...............Λογικά το σύστημά σου δούλευε κανονικά κάποια δεδομένη στιγμή. Τι ήταν αυτό που πείραξες /άλλαξες τελευταία φορά και σταμάτησε να δουλεύει;
Ακόμα κι αν δεν πείραξες/άλλαξες ο,τιδήποτε, κάτι θα πρέπει να συνέβη (με τη ΔΕΗ ίσως;) ανάμεσα στο ΠΡΙΝ και στο ΜΕΤΑ (που εμφανίστηκε το πρόβλημα). :wink:
Συνέβη κάτι-ο,τιδήποτε περίεργο :question:
.... :idea: Φλασιά της τελευταίας ώρας :P : Την οθόνη σου τη δοκίμασες σε άλλον PCή :question: :think: :question:

ildrosos

Δημοσίευση από ildrosos » 15 Οκτ 2012 20:15

Καλησπέρα φίλε κι από μένα , κάνε τα εξής:

Αφαίρεσε κάρτα γραφικών και μνήμες όπως είπε ο προηγούμενος φίλος και ξαναβάλτα αν δεν δουλέψει τσέκαρε αν δουλεύει η οθόνη και προσπάθησε να βρεις μια κάρτα γραφικών από κάποιο φίλο για να δείς αν με εκείνη δουλέψει .Αν δουλεύει η οθόνη αλλά δεν δουλεύει ούτε η κάρτα του φίλου πρέπει να χάλασε το συγκεκριμένο σλοτ της κάρτας γραφικών που πρακτικά σημαίνει άλλο motherboard αφού το σλοτ δεν αλλάζεται..Βολέψου με την onboard μέχρι να αντικαταστήσεις το motherboard..

P.S. : Δεν δουλεύει το λινκ που μας δίνεις για το mb σου για να δούμε καμμία παραπάνω πληροφορία αν μπορείς κάντο update.
Ελπίζω να βοήθησα

freedream

Δημοσίευση από freedream » 16 Οκτ 2012 00:08

δεν άλλαξα κάτι ξαφνικά το άνοιξα μια μέρα και δεν άνοιξε η οθόνη.Έχω δοκιμάσει και άλλη κάρτα γραφικών στην ίδια θύρα PCI-E και δουλεύει κανονικά η οθόνη πάλι είναι δοκιμασμένη σε άλλο pc και δουλεύει κανονικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 16 Οκτ 2012 10:05

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
Έτσι όπως εξελίσσεται το πράγμα:
1) Καθάρισε τις επαφές της κάρτας σου με καθαρό οινόπνευμα.
2) Όταν τοποθετείς την κάρτα στον PCή σου, βεβαιώσου, ότι 'κουμπώνει' καλά στην υποδοχή PCI-E της Motherboard σου.
3) Δοκίμασε το καλώδιό σου (σύνδεση PCή -- Οθόνη), μην έχει αυτό κάποιο πρόβλημα. Δοκίμασε να βάλεις άλλο καλώδιο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης