Συμβουλές και γνώμες για συνεργασία με affiliate networks

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
billkou_389

Δημοσίευση από billkou_389 » 15 Οκτ 2012 04:10

Καλησπέρα στην παρέα. :)

Εδώ και μία εβδομάδα επισκέπτομαι συχνά την σελίδα σας για να ενημερωθώ σχετικά με το affiliate marketing το οποίο για κάποιο λόγο μέχρι στιγμής αγνοούσα. Έκανα και πρίν μέρες λογαριασμό για να μπορώ να γράφω αν χρειάζεται, και νά'μαι.. :)

Καταρχήν να συγχαρώ για την καλή δουλειά που γίνεται στο forum καθώς διατηρώ και εγώ forum εδώ και αρκετά χρόνια, και μάλιστα με αρκετά περιορισμένο/συγκεκριμένο κοινό και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να διατηρείται ένα επίπεδο ποιότητας χωρίς να φαίνεται εγκαταλειμμένο τοπίο.

Να περάσω όμως στο ζουμί. Διατηρώ κατάστημα ερωτικών ειδών, στο Ιντερνετ αποκλειστικά ( τουλάχιστον για τώρα ). Δεν ξέρω αν είναι "σωστό" να αναφέρω εδώ την σελίδα αλλά εάν δεν υπάρχει πρόβλημα μπορώ να την μοιραστώ.

Όπως είπα και πιο πάνω, δεν γνώριζα για το affiliate marketing πολλά πράγματα, και κυρίως δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοια δυνατότητα στην Ελλάδα. Σε μία πρώτη επαφή με την Linkwise, η κοπέλα με την οποία επικοινώνησα, με ενημέρωσε ευγενικά πως προς το παρόν δεν συνεργάζονται με sex shops. Καθώς δεν γνώριζα πως υπάρχει άλλη εταιρεία στον χώρο ( κυρίως γιατί δεν ψάχτηκα πιο πολύ για να είμαι ειλικρινής ) το άφησα λιγάκι το θέμα ώσπου ανακάλυψα πως υπάρχει η Clikbanner και η Forestview. Ήρθα σε επαφή με την πρώτη, και απο την ερχόμενη εβδομάδα καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσει η συνεργασία μου ως διαφημιζόμενου στο δίκτυο τους. Έχω στείλει και στην Forestview αλλά μάλλον λόγω Σ/Κ δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμα.

Θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα που αφορούν τo affiliate marketing μιας και είμαι εντελώς άσχετος και καλύτερα να πάρω μία-δυο γνώμες παρά να μάθω με τον άσχημο τρόπο ( δεν έχω κάποιο πρόβλημα να κολυμπάω σε βαθιά νερά αλλά όταν αυτό κοστίζει στην τσέπη μας και μας "πληγώνει" οικονομικά τότε δεν θεωρώ άσχημο να ρωτάμε για να μαθαίνουμε απο κάποιους που ενδεχομένως να γνωρίζουν καλύτερα ).

1)Απο την εμπειρία σας ώς affiliates, απο τι εξαρτάται πιστεύετε η επιτυχημένη συνεργασία ( = λεφτά για τον διαφημιζόμενο μέσω πωλήσεων + λεφτά για τον affiliate ως φυσικό επακόλουθο ) ώστε ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με τόσο συγκεκριμένο κοινό να αποκτήσει μία έξτρα πηγή εσόδων η οποία φυσικά έχει διάρκεια;

Κάτι που εξυπακούεται, είναι πως απο μεριάς μου οι κινήσεις που θα γίνουν θα είναι οι καλύτερες δυνατές ώστε οι καμπάνιες να τρέχουν με ελκυστικό τρόπο και να υπάρχει αρκετά δελεαστικό ποσοστό όπως και bonus όπως έχω δεί να αναφέρεται αρκετές φορές σε αυτούς που δίνουν το κάτι παραπάνω. Δεν είμαι άνθρωπος που του αρέσει η στασιμότητα, ούτε φοβάμαι να ρισκάρω και αυτό το αναφέρω γιατί δεν μου αρέσει να αφήνω την τύχη μου στους άλλους, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για το κομμάτι όπου μου εξασφαλίζει τα προς το ζήν. Όταν όμως εμπλέκονται και "άλλοι" και αυτά τα άτομα μου φέρνουν εμένα δουλειά, θέλω να διασφαλίσω μία υγιή σχέση ώστε να είναι και τα δύο μέρη της σχέσης αυτής ικανοποιημένα.

2) Υπάρχουν φαντάζομαι συγκεκριμένες κινήσεις/τρόποι και δοκιμασμένες τεχνικές όπου συνεργασίες όπως αυτές φέρνουν αποτέλεσμα. Κατά την γνώμη σας, μία συνεργασία με ένα σεξ σοπ εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία; Ή είναι κάτι πιο δύσκολο και ενδεχομένως κάτι που μακροπρόθεσμα δεν πρόκειται να αποδώσει κέρδη στους affilates με αποτέλεσμα να μην ασχολούνται;

Σκέφτομαι πως μπορεί π.χ. να υπάρχει μεταβλητό ποσοστό κέρδους, ανάλογα με το πόσο μπορώ εγώ να δώσω για κάθε κατηγορία ή προϊόν, ή ένα συγκεκριμένο γκρουπ προϊόντων για παράδειγμα. Ας πούμε, έχει τύχει να έχω σε stock αρκετά προϊόντα τα οποία έχω αγοράσει σχετικά φθηνότερα απο το σύνηθες καθώς παρουσιάστηκε μία καλή ευκαιρία, και προωθώντας και πουλώντας αυτά τα προϊόντα έχω μεγαλύτερο κέρδος οπότε θα μπορούσα για αυτά τα προϊόντα να δίνω και καλύτερο ποσοστό στους affiliates. Κάτι τέτοιο γίνεται για παράδειγμα, ή δεν υπάρχει τέτοιο flexibility στην συνεργασία;

3) Οι affiliates και η ελευθερία που τους δίνεται για προώθηση των προϊόντων ενός διαφημιζόμενου είναι κάτι που προσυμφωνείται και πάει ανάλογα με την καμπάνια ή υπάρχουν γενικοί όροι που διέπουν την όλη συνεργασία; Πιστεύω βέβαια πως συμβαίνει το δεύτερο, γιατί αυτό θα συμφέρει όλους τους εμπλεκόμενους. Π.χ. μπορεί ένας affiliate να κάνει το δικό του newsletter σχετικά με το κατάστημα το οποίο θέλει να προωθήσει ( ή την σελίδα ) και να το στείλει σε όσες επαφές θέλει αυτός;

Συγγνώμη αν σας κούρασα ή αν οι ερωτήσεις σας φαίνονται αστείες, αλλά είμαι λιγάκι μπερδεμένος με το πως μπορεί να αποδώσει το συγκεκριμένο μοντέλο και θέλω να το εκμεταλλευτώ όσο γίνεται καλύτερα. Είμαι της άποψης πως καλύτερα να επιβραβεύεις άτομα και συνεργασίες που λειτουργούν προσοδοφόρα και τις δύο μεριές παρά να κοιτάζεις το μονόπλευρο κέρδος γιατί κάποια στιγμή αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ.

Υ.Γ. Έχω και αρκετές άλλες απορίες που αφορούν το Google και τα adwords και τις καμπάνιες μέσω αυτού κλπ κλπ αλλά δεν είναι της ώρας το συγκεκριμένο, αν και σύντομα θα ρωτήσω μερικά πραγματάκια και πάνω σε αυτό το θέμα γιατί έχουν πέσει όλα μαζεμένα και πρέπει να παίρνει σειρά το κάθετι.. Βέβαια όσο σκέφτομαι πως ένα χρόνο ακριβώς πρίν δεν ήξερα τί είναι και πως δουλεύει το module στο joomla και τώρα ούτε λίγο ούτε πολύ το διαχειρίζομαι εξ'ολοκλήρου όλο το site/eshop χωρίς κανένα θέμα, φτάνω στο συμπέρασμα πως πάντα υπάρχει χώρος για να μάθεις κάτι καινούριο και να βελτιωθείς, πόσο μάλλον όταν αυτό με το οποίο ασχολείσαι το γουστάρεις και δεν το βλέπεις σαν μία τυπική δουλειά.

Αυτά!! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :D

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 15 Οκτ 2012 08:54

Καλημέρα,
απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα που θέτεις υπάρχουν στη συνέντευξή μου εδώ στο forum (link κάτω στην υπογραφή)

Επιπλέον:
- Οι όροι συνεργασίας και ο τρόπος προώθησης καθορίζονται στους όρους του προγράμματος που δίνεις στο δίκτυο
- Κάθε πρόγραμμα έχει το κοινό του (μεγάλο ή μικρό) που θα το προωθήσει
- Στα ποσοστά που θα δώσεις, σκέψου ότι είναι χρήματα που ενδεχομένως δεν θα τα είχες χωρίς τους affiliates
- Το πιο σημαντικό -και για το affiliate marketing- είναι η ποιότητα της σελίδας και των τιμών, δηλαδή η δυνατότητά της να μετατρέπει επισκέπτες σε πελάτες. Αν πχ έχεις ένα χαμηλό conversion rate πρέπει πρώτα να δεις τι πρόβλημα υπάρχει. Αυτό το καταλαβαίνεις αν στείλεις για ένα διάστημα αρκετό και στοχευμένο κόσμο στη σελίδα σου και παρακολουθείς τις πωλήσεις

billkou_389

Δημοσίευση από billkou_389 » 15 Οκτ 2012 12:24

billt έγραψε:Καλημέρα,
απαντήσεις σε πολλά από τα ερωτήματα που θέτεις υπάρχουν στη συνέντευξή μου εδώ στο forum (link κάτω στην υπογραφή)

Επιπλέον:
- Οι όροι συνεργασίας και ο τρόπος προώθησης καθορίζονται στους όρους του προγράμματος που δίνεις στο δίκτυο
- Κάθε πρόγραμμα έχει το κοινό του (μεγάλο ή μικρό) που θα το προωθήσει
- Στα ποσοστά που θα δώσεις, σκέψου ότι είναι χρήματα που ενδεχομένως δεν θα τα είχες χωρίς τους affiliates
- Το πιο σημαντικό -και για το affiliate marketing- είναι η ποιότητα της σελίδας και των τιμών, δηλαδή η δυνατότητά της να μετατρέπει επισκέπτες σε πελάτες. Αν πχ έχεις ένα χαμηλό conversion rate πρέπει πρώτα να δεις τι πρόβλημα υπάρχει. Αυτό το καταλαβαίνεις αν στείλεις για ένα διάστημα αρκετό και στοχευμένο κόσμο στη σελίδα σου και παρακολουθείς τις πωλήσεις
Καλημέρα.

Θα διαβάσω την συνέντευξη σου, σε ευχαριστώ.

Τα ποσοστά και τα χρήματα τα οποία θα έρθουν το γνωρίζω οτι δεν θα υπήρχαν αν δεν ήταν οι affiliates, εξάλλου γι'αυτό θέλω να το δοκιμάσω και αυτό, καθώς είναι καλύτερο απ'το να δώσω προκαταβολικά κάποιο ποσό για banner χωρίς να ξέρω το πόση απο την κίνηση που θα έρθει θα μετατραπεί σε πωλήσεις. Φυσικά έχω banners και είχα και στο παρελθόν και κατά πάσα πιθανότητα θα βάλω και άλλα. Με Google δεν έχω παίξει καθόλου καθώς δεν γνωρίζω πως θα κάνω μία καμπάνια αποδοτική και φοβάμαι μην χαραμίσω λεφτά χωρίς λόγο.

Συγκεκριμένα, κάποια banners στο παρελθόν ( αρκετά ακριβά βέβαια ) είχαν πάρα πολύ καλή απόδοση. Όταν είχα για παράδειγμα μέσο όρο 500-700 επισκέψεις την ημέρα, είχα γύρω στις 25+ παραγγελίες τον μήνα, και αυτό ήταν και χωρίς καμία προσπάθεια εκ μέρους μου δηλαδή είχα μόνο το banner, το σαιτ δεν ήταν ούτε στο 1/10 απο οτι είναι τώρα ( ποικιλία προϊόντων, ευκολία εύρεσης τους, λιγότερες προσφορές κλπ κλπ κλπ ) αλλά απέδωσε πάρα πολύ. Εσύ όταν αναφέρεσαι σε στοχευμένο κόσμο μιλάς για διαφήμιση μέσω google ή οτιδήποτε θα μπορούσε να φέρει στοχευμένο κόσμο στη σελίδα μου;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 16 Οκτ 2012 00:03

Κυρίως google και δευτερευόντως facebook και διαγωνισμοί σε σελίδες σχετικού ενδιαφεροντος

billkou_389

Δημοσίευση από billkou_389 » 16 Οκτ 2012 00:56

billt έγραψε:Κυρίως google και δευτερευόντως facebook και διαγωνισμοί σε σελίδες σχετικού ενδιαφεροντος
Καλησπέρα και πάλι.

Διάβασα και την συνέντευξη σου ξανά μιας και έτυχε να την έχω διαβάσει τελικά την προηγούμενη εβδομάδα. Ο affiliate manager ορίζεται απο το δίκτυο ή απο τον διαφημιζόμενο;

Ελλείψει affiliate manager, τα βήματα που γράφεις όπως π.χ. - αναπτύσσει τα δημιουργικά και τα feeds/coupons κλπ μπορούν να γίνουν απο τον διαφημιζόμενο σωστά; Να δώσει πχ "εντολές" ο διαφημιζόμενος ώστε μία καμπάνια να τρέξει με συγκεκριμένα banners, να αλλάξει τα feeds ώστε να προωθείται συγκεκριμένο περιεχόμενο κλπ;

Με το Facebook αυτό που έχω παρατηρήσει είναι το υψηλότατο bounce rate, εδώ και ένα χρόνο που είναι η σελίδα ενεργή. Σπάνια άφηνα το Facebook χωρίς κάποιο ποστ στην διάρκεια της ημέρας αλλά αυτό που έβλεπα απο τα analytics και ένα άλλο πρόγραμμα που έχω για την κίνηση ( piwik ) είναι πως απλά βλέπουν την σελίδα που πόσταρες στο FB και μετά κλείνουν τον browser. Οπότε δεν το πολυεμπιστεύομαι προς το παρόν, μπορεί βέβαια να κάνω και εγώ κάτι λάθος και να μην βολιδοσκοπώ σωστά την όλη κατάσταση αλλά η μόνη ανταπόκριση απο το FB μέχρι στιγμής ήταν σε διαγωνισμούς όπου κληρώναμε δώρα κλπ, δεν υπήρχε δηλαδή αγορά που να σχετίζεται άμεσα με το FB ή να προέρχεται απο αυτό.

Στο Google απ'την άλλη δεν γνωρίζω τα μεγέθη με τα οποία μπορώ/πρέπει να "παίξω". Είχε τύχει να βάλω ένα κουπόνι παλιότερα αξίας 75 ευρώ και να προσθέσω keywords αλλά πίστευα ότι δεν ήταν ενεργοποιημένο και είπα ασε να το ρυθμίσω όταν έχω χρόνο, όμως αυτό είχε ξεκινήσει να τρέχει και όταν βρήκα χρόνο να κάτσω να ασχοληθώ έληξε και δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να το εκμεταλλευτώ σωστά, απο καθαρή βλακεία φυσικά. Φυσικά το κόστος που θα δαπανηθεί στο Google παίζει τεράστιο ρόλο και εξαρτάται απο το πόσα θέλω να πάρω πίσω, αλλά ένα ενδεικτικό ποσό πόσο είναι; 100-200-500-1000 ευρώ;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Οκτ 2012 11:17

Ο affiliate manager ορίζεται απο τον διαφημιζόμενο, γιατί φαντάσου ότι μέσα στην στρατηγική που μπορεί να χαράξει να πάει κάτι στραβά και να πρέπει να αλλάξει δίκτυο.

Αν αφήσεις το δίκτυο να σου κάνει τον affiliate manager δε θα σου προτείνει ποτέ να πας σε κάποιο άλλο ή να το τρέχεις ταυτόχρονα με κάποιο άλλο...

Ο κόσμος το Facebook είναι παράξενος, όπως κάποιοι νομίζουν ότι το internet είναι το Google, έτσι τώρα αρχίζει το κίνημα του "το internet είναι το facebook". Οπότε είναι σα να τους βγάζεις από το "internet" και να προσπαθούν να ξαναμπούν μέσα.

Εκεί αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να τους δώσεις μια τόσο δυνατή εμπειρία που να μη θέλουν να φύγουν ή να τους δώσεις μια εμπειρία μέσα στο "internet" τους με κάποιο facebook app.

Το Google Adwords από μόνο του είναι μια επιστήμη, και τα κουπόνια των 75 είναι καλά για να "παίξεις", αλλά όταν έχεις να κάνεις με πραγματικά λεφτά την ημέρα που θα ξεχαστείς να απενεργοποιήσει ένα keyword που δε σου φέρνει πωλήσεις θα κλαις.

Ενδεικτικό ποσό είναι αυτό που εσύ μπορείς να διαθέσεις και που μπορεί να σου φέρει το πολλαπλάσιο σε πωλήσεις.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

billkou_389

Δημοσίευση από billkou_389 » 16 Οκτ 2012 13:25

cordis έγραψε:Ο affiliate manager ορίζεται απο τον διαφημιζόμενο, γιατί φαντάσου ότι μέσα στην στρατηγική που μπορεί να χαράξει να πάει κάτι στραβά και να πρέπει να αλλάξει δίκτυο.

Αν αφήσεις το δίκτυο να σου κάνει τον affiliate manager δε θα σου προτείνει ποτέ να πας σε κάποιο άλλο ή να το τρέχεις ταυτόχρονα με κάποιο άλλο...

Ο κόσμος το Facebook είναι παράξενος, όπως κάποιοι νομίζουν ότι το internet είναι το Google, έτσι τώρα αρχίζει το κίνημα του "το internet είναι το facebook". Οπότε είναι σα να τους βγάζεις από το "internet" και να προσπαθούν να ξαναμπούν μέσα.

Εκεί αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να τους δώσεις μια τόσο δυνατή εμπειρία που να μη θέλουν να φύγουν ή να τους δώσεις μια εμπειρία μέσα στο "internet" τους με κάποιο facebook app.

Το Google Adwords από μόνο του είναι μια επιστήμη, και τα κουπόνια των 75 είναι καλά για να "παίξεις", αλλά όταν έχεις να κάνεις με πραγματικά λεφτά την ημέρα που θα ξεχαστείς να απενεργοποιήσει ένα keyword που δε σου φέρνει πωλήσεις θα κλαις.

Ενδεικτικό ποσό είναι αυτό που εσύ μπορείς να διαθέσεις και που μπορεί να σου φέρει το πολλαπλάσιο σε πωλήσεις.
Υπάρχει λίστα με affiliate managers, ή κάποια πηγή απο οπου θα μπορούσε κανείς να δεί δουλειές του manager κλπ; Η αμοιβή του βέβαια είναι εκτός του συμβολαίου με το affiliate network σωστά;

Το Facebook είναι αρκετά περίεργο και είναι πιστεύω για συγκεκριμένο σκοπό. Εκτός αν έχεις σελίδα με 2-3Κ ενεργούς ή ημιενεργούς χρήστες και μπορείς να κάνεις παιχνίδι πολύ πιο εύκολα, αλλά τα νούμερα αυτά δεν είναι εύκολο να τα επιτύχεις, ειδικά όταν σου έχουν σβήσει και μία φορά την σελίδα στο παρελθόν.

Είναι και θέμα διαδραστικότητας το Facebook, όπως είπες με κάποιο app ή κάτι αρκετά πρωτόγνωρο για τους χρήστες.

Όσο για το Google, το ξέρω πως 75 ευρώ είναι ελάχιστο ποσό και πιο πολύ το έκανα για να δώ στο περίπου τι μπορώ να κάνω. Όμως πως θα κρίνεις, σύμφωνα με τα δεδομένα που έχεις την στιγμή που ξεκινάς στα χέρια σου, τι πρόκειται να σου φέρει λεφτά και όχι απλά κίνηση; Γιατί μπορεί ένα keyword να φέρνει τον περισσότερο κόσμο μέσα στην σελίδα σου, αλλά όταν εσύ θέλεις πωλήσεις προστίθεται ο δύσκολος παράγοντας του conversion, και εκεί το θέμα αλλάζει..

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 16 Οκτ 2012 19:19

Ο πρώτος / οι πρώτοι μήνες στο Google έχουν και τον χαρακτήρα της δοκιμής. Ξεκινάς με ένα δοκιμαστικό budget το οποίο να είναι όμως ικανό για συμπεράσματα (να μην σου φέρει δηλ 100 κλικ...)

Βλέπεις τι σου φέρνει πίσω (γιατί αν ξέρεις να στήσεις τα εργαλεία παρακολούθησης έχεις πλήρη εικόνα για όλα) και όταν βλέπεις ότι κάτι σου φέρνει κέρδος, επενδύεις σε αυτό.

Αν δηλαδή δεις ότι ένα keyword με 1€ που επενδύεις σε διαφήμιση σου φέρνει πίσω 10€, εσύ πόσα € θα έδινες για αυτό το keyword τον μήνα;

Εγώ θα έδινα ως όσο μου έπαιρνε και ας ήταν και 10.000€ αρκεί η απόδοσή του να ήταν σε τέτοια επίπεδα που να με συμφέρει.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 25 Οκτ 2012 14:45

Ακόμα και πιο αποδοτικός να είσαι μέσα από adwords, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις παράλληλα affiliates. Αν από κάθε πώληση όσον αφορά τα μεταβλητά σου κόστη δεν βγαίνεις ζημιωμένος

Εγώ θα έδινα εκείνο το ποσοστό που θα δημιουργήσει ενδιαφερόμενους affiliates. Αν το μαγαζί μου είναι χάλια, και 50% να δώσω δεν θα βρώ.

Αν το μαγαζί έχει conversion, οι affiliates θα τρέχουν να με προωθήσουν. Οπότε και εγώ θα μπορώ να κατεβάσω τη προμήθεια για να μειώσω το κόστος προώθησης. Εδώ να πω πως το convertion δεν είναι μόνο ευθύνη του μαγαζιού, αλλά και του affiliate.

Θεωρητικά σε συμφέρει στην αρχή να δώσεις υψηλή προμήθεια και στη συνέχεια να την προσαρμόσεις. Αλλά στην πράξη θα δυσαρεστήσει τους affiliates. Η αρχική προσφορά θα είναι βάση. Είναι κάτι λογικο. Δεν μπορώ να κάτσω να σου γράψω ένα άρθρο να κάνω την κίνηση να σε προωθήσω και σε 10 μέρες να μου τα γυρίσεις όλα τούμπα

Μια ιδέα που τώρα σκέφτηκα(δεν ξέρω αν έχει εφαρμοστεί) είναι να πεις. Για τον πρώτο μήνα η προμήθεια είναι διπλάσια. Οπότε ενημερώνεις τους affiliates για αυτό που έπεται

Για αυτό που είπες, για διαφορετικές προμήθειες ανα είδος δεν μου αρέσει. Μπερδεύει κατ' εμέ

Έχει νόημα αν τα προϊόντα έχουν πολύ διαφορετικό περιθώριο. Το Ebook π.χ. που έχει μόνο αρχικό κόστος το 50% προμήθεια είναι κάτι φυσιολογικό. Το "στριγκάκι", όμως δεν είναι το ίδιο.

Τέλος, δεν ξέρω το site σου αν θεωρείται adult content και τι γίνεται με αυτό στα ελληνικά affiliate networks.
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες