Απαράδεκτο για την LinkWise να προωθεί τόσο πολύ συγκεκριμένους affiliates και forum

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
NikosBonus

Απαράδεκτο για την LinkWise να προωθεί τόσο πολύ συγκεκριμένους affiliates και forum

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Οκτ 2012 21:00

Μέχρι τώρα είχαμε στο 1ο affiliate σεμινάριο στην Ελλάδα που είχε πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 1 Ιουνίου στο ξενοδοχείο Park και την παρουσίαση τότε του "Είμαι affiliate ...και είμαι καλά", την προσωπική ιστορία δύο Ελλήνων επαγγελματιών affiliates. Tips, συμβουλές και παρουσίαση του νέου τους project affiliatecentral.gr.

Εκεί ακούσαμε πρώτη φορά το συγκεκριμένο forum με παρότρυνση τότε προς όλους τους affiliates να γραφτούν και να το διαδώσουν και στους υπόλοιπους affiliates.

Μετά βλέπαμε τα νέα να μην υπάρχουν στην σελίδα της linkwise αλλά άνθρωπος του network να βάζει καθημερινά ανακοινώσεις στο συγκεκριμένο forum και να υποστηρίζει τους συγκεκριμένους affiliates.

Μετά ανακοινώσεις για τεχνικά προβλήματα που υπήρχαν να υπάρχουν μόνο στο συγκεκριμένο forum και πουθενά αλλού!!!!!

Και τώρα το είδαμε και αυτό, να υπάρχει link από την καινούρια πλατφόρμα της Linkwise στο συγκεκριμένο forum.

Τώρα τι να υποθέσουμε εμείς ; Εκεί στην LinkWise πόσο αντικειμενικοί μπορεί να είστε με τους υπόλοιπους Affiliates όταν εσείς προωθείτε συγκεκρένους affiliates αλλά και συγκεκριμένο affiliate forum ;
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 15 Οκτ 2012 21:23

Καλησπέρα Νίκο

Από τη στιγμή που δημιούργησες και προωθείς το δικό σου affiliate forum, δεν μπορώ παρά να σε θεωρήσω μη αντικειμενικό ως προς το θέμα αυτό και να υποθέσω πως το πραγματικό σου πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη αντικειμενικότητας από πλευράς μας αλλά πως η Linkwise δεν "προωθεί" το δικό σου forum.

Από εκεί και πέρα αν και κάποιος άλλος affiliate αισθάνεται παρόμοια με εσένα, έχουμε κάθε πρόθεση να απαντήσουμε σε όποιον προβληματισμό μπορεί να έχει. Απλά θα επιλέξουμε να μην το κάνουμε σε αυτό εδώ το forum καθώς το θεωρώ το λιγότερο άκομψο το συγκεκριμένο forum να φιλοξενεί την κόντρα του δικού σου forum με κάποιο άλλο και κακώς εκμεταλλεύεσαι αυτή τη φιλοξενία.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί ο διάλογος να γίνει δημόσια (καθώς η πρόθεσή μας δεν είναι να κρύψουμε κάτι) απλά όχι εδώ. Ας μας υποδείξει το μέσο και το χώρο όποιος affiliate θέλει να μας ρωτήσει κάτι επ'αυτού.
Linkwise Affiliate Network

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Οκτ 2012 21:29

Δεν θα ήθελα και ούτε θα ζητούσα ποτέ να μπει το δικό μου affiliate forum στην δική σας σελίδα. Μπορείς να επιβεβαιώσεις αν έχω ζητήσει κάτι τέτοιο από εσάς ή όχι ;

Αυτό που θέλω είναι να είστε ανεξάρτητοι σε σχέση με όλους τους affiliates και όχι επιλεκτικά να προωθείτε κάποιους, όπως τους συγκεκριμένους.

Εχω εκθέσει μια σειρά γεγονότων από το σεμινάριο μέχρι και το link.

Δεν είναι το θέμα σε αυτήν την κουβέντα το δικό μου forum αλλά η δική σας αντικειμενική στάση.

Θα ήταν καλό πάντως και οι υπόλοιποι affiliates να πάρουν θέση και μαλιστα αυτοί που δεν έχουν forum ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NikosBonus την 15 Οκτ 2012 21:54, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 15 Οκτ 2012 21:45

Προσωπικά δεν έχω forum, αλλά δεν πιστεύω ότι η συγκεκριμένη κίνηση βλάπτει κάποιον. Για παράδειγμα και το freestuff έχει threads με το κάθε affiliate agency για κριτικές, απόψεις, νέες καμπάνιες κλπ, πράγμα που είναι πολυ θετικό.

Τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω πως μειώνεται η αντικειμενική στάση μιας εταιρίας με αυτό τον τρόπο.

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Οκτ 2012 21:49

Alexis όμως δεν πήγε η LinkWise να βάλει link και στο freestuff αλλά μόνο σε συγκεκριμένο forum !!!

και επίσης ούτε εσύ, ούτε κανένας έκανε παρουσίαση στο σεμινάριο ως affiliate αλλά οι συγκεκριμένοι που έχουν το συγκεκριμένο forum ;

και τέλος βλέπεις να υπάρχουν Posts για νέα / καμπάνιες και ανακοινώσεις από την LinkWise στο Freestuff , φυσικά όχι αλλά μόνο στο συγκεκριμένο Forum ποστάρουν τα πάντα.

Τυχαίο ; Δεν νομίζω.... Και η απάντηση για ότι έχω γράψει είναι ότι έχω εγώ δικό μου affiliate forum!!!!!

antonisid
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antonisid » 15 Οκτ 2012 23:45

Νίκο να σε ρωτήσω κάτι? Στην περίπτωση που υποθετικά προωθεί έναν συγκεκριμένο affiliate εσύ πως ακριβώς ζημιώνεσαι? Και γιατί είναι κακό να συνεργαστεί μ'έναν affiliate?

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Οκτ 2012 23:58

Πολύ καλή ερώτηση Αντώνη, όταν είσαι δίκτυο μπορείς με άμεσο ή έμμεσο τρόπο να κατευθύνεις κόσμο σε συγκεκριμένα sites πχ. βλέπε facebook page linkwise αν προωθεί συγκεκριμένο aggregator ή βλέπε το forum το συγκεκριμένο.

Οταν λοιπόν έχεις ένα δίκτυο που έχει τέτοια πολιτική να προωθεί / μεροληπτεί με συγκεκριμένους affiliates καταρχήν νομίζω ότι είναι άδικο για τους υπόλοιπους και επίσης αρχίζεις και αμφιβάλεις για την αντικειμενικότητά του και την αξιοπιστία του.

Συνεργάζομαι 2 χρόνια τώρα με την LinkWise και είμαι πάρα πολυ ικανοποιημένος αλλά ξέρεις καλύτερα από εμένα πως οταν έχεις μια σχέση / όταν έχεις συνεργασία με μια εταιρία θέλεις να μην μεροληπτεί και να είναι αντικειμενική σε όλα τα επίπεδα και με όλους .... γιατί μετά αν χαθεί η αξιοπιστία χαλάει και η σχέση.... και μέχρι πριν λίγο διάστημα η LinkWise κρατούσε μια πολύ καλή θέση αλλά το τελευταίο καιρό.....

* παρεμπιπτόντως είδα την σελίδα σου από το link κάτω , πολύ καλή δουλειά!

Άβαταρ μέλους
getpaidgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από getpaidgr » 25 Οκτ 2012 14:31

Το "απαράδεκτο" στον τίτλο είναι υπερβολικό.

Η Linkwise είναι ελεύθερη και έχει το δικαίωμα να προωθεί όποιο forum θέλει. Είτε το φόρουμ είναι στην ιδιοκτησία της είτε όχι. Γιατί μπορεί να συμβαίνει το ένα ή το άλλο.

Επίσης επιτρεπτό είναι να λαμβάνει χρήματα από αυτή την προώθηση.

Επίσης είναι επιτρεπτό να ξεχωρίζει το συγκεκριμένο forum ώς πιο ποιοτικό, ή ότι θα είναι πιο "φιλικό"

Όλα αυτά είναι λογικά και οι άνθρωποι είναι δικαίωμά τους να μας αναφέρουν ή οχι τι από τα παραπάνω ισχύει ή και τι άλλο ακόμα.

Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω, αλλά θα με κέρδιζαν αν έκαναν κάτι από τα παρακάτω:

1. Αντί ενός forum, να αναφέρουν μια λίστα από τα γνωστότερα forum στους επισκέπτες τους.

2. Έστω και ιδιωτικά, να μου πουν τι θα πρέπει να κάνω για να αναφέρομαι και εγώ (να τους προσφέρω χρήματα, ανταποδοτική διαφήμιση, καλύτερο περιεχόμενο;)
Getpaid.gr - Η ελληνική κοινότητα για την οικονομική αξιοποίηση του διαδικτύου
Investorblog - Χρηματιστηριακό blog
Silver-art.gr - Eshop με ασημένια αντικείμενα και κοσμήματα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες