Ειναι το Arduino η λυση που ζηταω;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 16 Οκτ 2012 13:35

Καλησπερα. Θελω να φτιαξω μια εγκατασταση και χρειαζομαι ενα custom πληκτρολογιο στο οποιο να συνδεσω sensors (διαφορου τυπου) και κουμπια απο τα οποια αναλογως τα στοιχεια που θα παιρνω να ελεγχω 2 πραγματα: 1) μια εφαρμογη και 2) να μπορω να ρυθμιζω αναλογως το κουμπι ή τον sensor το αναμα τριων λαμπων που θα παιρνουν ρευμα κανονικο.

Ειναι εφικτο αυτο;

Κοιταξα και αυτο που ειδα πιο κοντα σε αυτο που ψαχνω νομιζω ειναι το Arduino. Επειδη δε γνωριζω απολυτως τιποτα απο ηλεκτρονικα μπορει καποιος να με καθοδηγησει;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
07

Δημοσίευση από 07 » 16 Οκτ 2012 16:15

Το arduino πιστεύω είναι αυτό που χρειάζεσαι.Έχει πολλές δυνατότητες, μεγάλο community που μπορεί να σε βοηθήσει και επίσης αρκετά κομμάτια έτοιμου κώδικα.
Όσον αφορά όμως το project που θέλεις να κάνεις , πέφτεις κατευθείαν στα βαθειά , και αν όπως λες δεν γνωρίζεις τίποτα από ηλεκτρονικά θα το βρεις πολύ δύσκολο.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια εισαγωγικά θέματα , σχετικά με το πως δουλεύει το ρεύμα , να το πω έτσι χονδρικά , η ψηφιακή λογική κτλ κτλ

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 16 Οκτ 2012 17:28

07 έγραψε:Το arduino πιστεύω είναι αυτό που χρειάζεσαι.Έχει πολλές δυνατότητες, μεγάλο community που μπορεί να σε βοηθήσει και επίσης αρκετά κομμάτια έτοιμου κώδικα.
Όσον αφορά όμως το project που θέλεις να κάνεις , πέφτεις κατευθείαν στα βαθειά , και αν όπως λες δεν γνωρίζεις τίποτα από ηλεκτρονικά θα το βρεις πολύ δύσκολο.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια εισαγωγικά θέματα , σχετικά με το πως δουλεύει το ρεύμα , να το πω έτσι χονδρικά , η ψηφιακή λογική κτλ κτλ
Μπορείς να βοηθησεις καπως; Δεν εχω βρει κατι στα ελληνικα και οντως θα δυσκολευτω. ειδα καποια μαθηματικα...
Εχεις ασχοληθει καθολου εσυ με το Arduino?
Ποιο απο ολα πρεπει να παρω; επιπλεον ειδα οτι χρησιμοποιουν κατι πλακετες επιπλεον και δε σου κρυβω οτι εχω χαθει. δεν ξερω απο που να ξεκινησω και τι να παρω και τι να διαβασω... ολη μερα σημερα αυτο κοιταζω.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
07

Δημοσίευση από 07 » 16 Οκτ 2012 21:31

Ξεκίνα το ταξίδι σου στον κόσμο των ηλεκτρονικών , απλά ψάχνοντας στο google : αναλογικά ηλεκτρονικά ebooks
Θα βρεις επίσης και πολλές σημειώσεις από ΤΕΙ και ΑΕΙ
Τι εννοείς είδες κάποια μαθηματικά? Φίλε μου δε θέλω να σε στεναχωρήσω , αλλά χωρίς κάποια στοιχειώδη γνώση μαθηματικών δεν πας πουθενά σ αυτό το αντικείμενο.
Ξεκίνα σιγά σιγά με τα αναλογικά ηλεκτρονικά , αγόρασε κάποιο breadboard , μερικές αντιστασούλες , μερικά τρανζίστορ...δες tutorial στο youtube που έχει άπειρα και μετά πήγαινε στο arduino..
Τέλος , μη περιμένεις κάπου στο ίντερνετ να σου δώσουν έτοιμη τη λύση..ότι καταφέρεις θα το καταφέρεις μόνος σου!
Ό,τι άλλο θέλεις ρώτα...εδώ είμαι :)

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 17 Οκτ 2012 09:20

Δυστυχως οπως καταλαβαινεις δεν εχω υπομονη για δοκιμες. :)
Θα παρω κατευθειαν καποιο starter kit και ξεκιναω. Σιγα σιγα θα καταλαβω τι γινεται. :reading:
Απλα εχω αγχωθει με την ολη ιδεα. Δε γνωριζω και τιποτα απο C τιποτα απο ηλεκτρονικα και μου φαινονται ολα βουνο. Ξεκινησα πριν 2-3 χρονια παλι και το σκεφτομουν αλλα τα παρατησα. Τωρα το πηρα αποφαση!
Σε ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση! Να ξερεις οτι θα σε κουρασω αρκετα... :D

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Οκτ 2012 12:23

Πολλή Καλημέρα σου :D :D
ideal έγραψε:Δυστυχως οπως καταλαβαινεις δεν εχω υπομονη για δοκιμες. :) ...........
Αυτό είναι πολύ κακό για το όποιο ξεκίνημά σου. Ο Homo Sapiens Sapiens έγινε ό,τι έγινε, από το δόγμα του: Δοκιμή-αποτυχία....Ξανά δοκιμή-Ξανά αποτυχία.......Ξανά δοκιμή-Επιτυχία (μετά από πολλές αποτυχίες -Συνήθως!)
Χωρίς Υπομονή και Επιμονή στον σκοπό του, θα ήταν ακόμα στα δέντρα, ή/και κάτω στο έδαφος σαν τους μεγάλους πιθήκους.
Όπως σωστά σου έγραψε ο φίλος 07, ξεκινάς ένα Ταξίδι σε κάποιον Νέο τομέα Γνώσης.
Στο Τέλος (Πλήρης Γνώση του Τομέα) δεν έχει φτάσει κανείς!! Ωστόσο, χρειάζεσαι μικρά και σταθερά βήματα, ώστε όπου (σε όποιο επίπεδο Γνώσης) φτάσεις, να φτάσεις στέρεα και ακλόνητα. Όσα θα γνωρίζεις, θα τα γνωρίζεις! Και κανένας δεν θα μπορεί να σου αμφισβητήσει το γεγονός αυτό, την κατάκτησή σου αυτήν.
Για μικρά και σταθερά βήματα όμως, χρειάζεται πάλι Υπομονή και Επιμονή :wink:

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Οκτ 2012 15:55

ideal έγραψε:Δυστυχως οπως καταλαβαινεις δεν εχω υπομονη για δοκιμες. :)
Θα παρω κατευθειαν καποιο starter kit και ξεκιναω. Σιγα σιγα θα καταλαβω τι γινεται. :reading:
Απλα εχω αγχωθει με την ολη ιδεα. Δε γνωριζω και τιποτα απο C τιποτα απο ηλεκτρονικα και μου φαινονται ολα βουνο. Ξεκινησα πριν 2-3 χρονια παλι και το σκεφτομουν αλλα τα παρατησα. Τωρα το πηρα αποφαση!
Σε ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση! Να ξερεις οτι θα σε κουρασω αρκετα... :D
Δεν χρειάζεται πάντα να ανακαλύπτεις τον τροχό... Υπάρχουν άλλοι που έκαναν αρκετά χρόνια στα θρανία για να μάθουν αυτά που ζητάς να μάθεις εδώ και τώρα. Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου βρες κάποιον από αυτούς και αγόρασε τις υπηρεσίες του.

Αν θες απλά να μάθεις, με την μέθοδο παίζω και μαθαίνω, ξέχασέ το....
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 17 Οκτ 2012 19:26

Banavas έγραψε: Δεν χρειάζεται πάντα να ανακαλύπτεις τον τροχό... Υπάρχουν άλλοι που έκαναν αρκετά χρόνια στα θρανία για να μάθουν αυτά που ζητάς να μάθεις εδώ και τώρα. Αν θες να κάνεις τη δουλειά σου βρες κάποιον από αυτούς και αγόρασε τις υπηρεσίες του.

Αν θες απλά να μάθεις, με την μέθοδο παίζω και μαθαίνω, ξέχασέ το....
Απο το 2004 θελω να ασχοληθω και ολο κατι τυχαινει... Τοτε ηταν τα χρηματα σημερα ειναι ο χρονος. (Τοτε μιλαμε για πολλα λεφτα για να σου φτιαξουν καποιες πλακετες... :( )
Σημερα αυτο ειναι εφικτο με εξαιρετικα χαμηλο κοστος αρκει ομως να ξερεις καποια πραγματα γυρω απο ηλεκτρονικα.
Δυστυχως δεν ειχα ποτε την προδιαθεση να μαθω ηλεκτρονικα και σημερα τα εχω αναγκη...

Κατεβασα καποια πραγματα σημερα απο το διαδικτυο οπως με συμβουλεψε ο 07 τα οποια δεν προλαβα ουτε να κοιταξω. Ισα που τα κατεβασα. Ελπιζω να καταλαβω τιποτα.

Θα ηθελα να παραθεσω και το εξης καθοτι ενοχληθηκα λιγο:
Εχθες βρηκα μια σελιδα που κανουν μαθηματα για Arduino στην Αθηνα. Τους καλεσα και τους εξηγησα οτι ειμαι μακρια και δε μπορω να μετεχω στα σεμιναρια και ζητησα αν μπορουν να με φερουν σε επικοινωνια με τον καθηγητη. Αρνηθηκαν λεγοντας μου τη μια οτι ο καθηγητης ειναι στο εξωτερικο και την αλλη οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενος καθηγητης και ετσι δε μπορουν να με φερουν σε επαφη. Αν και τους ειπα οτι θα πληρωσω για αυτο. Το μόνο που καταλαβα ειναι οτι απλα δεν ηθελε η κοπελα να μας φερει σε επαφη. Χωρις να μου δωσει αιτιολογια. Απο την αλλη εχω και την ενσταση μου για αυτους αφου δηλωνουν μη κερδοσκοπικος οργανισμος και χρεωνουν τα σεμιναρια. Αν μπειτε στη σελιδα τους θα το δειτε δεν ειναι κρυφο.

Anyway ο χρονος που εχω να διαθεσω ειναι πολυ λιγος και μου φαινεται θα βαλω αγγελιες οπως ειπε και ο Banavas. Πιστευω καποιος να βρεθει.

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Οκτ 2012 20:17

Πήγαινε στα καταστήματα ηλεκτρονικών και ρώτησε εκεί. Συνήθως οι πωλητές είναι οι ίδιοι ηλεκτρονικοί. Αυτοί θα σε συστήσουν κάποιο συνάδελφό τους άν δεν το αναλάβουν οι ίδιοι. Εννοώ πάντα να κάνουν επι πληρωμή την κατασκευή που θέλεις, όχι να σε μάθουν ηλεκτρονικά.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Οκτ 2012 20:26

μιλα με αυτούς εδώ http://www.econais.com/ Ελληνικό και πολύ πιο φτηνό.

είχαμε γράψει και εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=60103
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 18 Οκτ 2012 01:00

cordis έγραψε:μιλα με αυτούς εδώ http://www.econais.com/ Ελληνικό και πολύ πιο φτηνό.

Το εκανα ηδη. Ευχαριστω Γιάννη.

@Banavas
Βρισκομαι Ηρακλειο και δεν εχω προσβαση στα μαγαζια που ειδα στο διαδικτυο. Θα κανω μια βολτα αυριο στην τοπικη αγορα και ο Θεός βοηθος :) Ξερω οτι σιγουρα υπαρχουν ατομα που ασχολουνται απο οτι ειδα σε διαφορα φορουμ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εδω στον οποιο να εχω προσβαση.

Παλαιοτερα ειχα δει μια υλοποιηση με την EZIO board. Βεβαια η παραγωγη ηταν αλλου και απο οτι θυμαμαι ξοδεψαν αρκετα χρηματα...
Νομιζω το Arduino θα ειναι πολυ πιο μπροστα και σιγουρα πιο οικονομικο.

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
07

Δημοσίευση από 07 » 18 Οκτ 2012 01:12

ideal έγραψε:
cordis έγραψε:μιλα με αυτούς εδώ http://www.econais.com/ Ελληνικό και πολύ πιο φτηνό.

Το εκανα ηδη. Ευχαριστω Γιάννη.

@Banavas
Βρισκομαι Ηρακλειο και δεν εχω προσβαση στα μαγαζια που ειδα στο διαδικτυο. Θα κανω μια βολτα αυριο στην τοπικη αγορα και ο Θεός βοηθος :) Ξερω οτι σιγουρα υπαρχουν ατομα που ασχολουνται απο οτι ειδα σε διαφορα φορουμ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος εδω στον οποιο να εχω προσβαση.

Παλαιοτερα ειχα δει μια υλοποιηση με την EZIO board. Βεβαια η παραγωγη ηταν αλλου και απο οτι θυμαμαι ξοδεψαν αρκετα χρηματα...
Νομιζω το Arduino θα ειναι πολυ πιο μπροστα και σιγουρα πιο οικονομικο.
Όσον αφορά τα δήθεν δωρεάν σεμινάρια , έχεις απόλυτο δίκιο...Στείλε μου σε PM , τι ακριβώς θέλεις να κάνεις..να τα πάρουμε από την αρχή..και όσο το επιτρέπουν και οι δικές μου υποχρεώσεις να σε βοηθήσω!

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 18 Οκτ 2012 01:47

07 έγραψε: Όσον αφορά τα δήθεν δωρεάν σεμινάρια , έχεις απόλυτο δίκιο...Στείλε μου σε PM , τι ακριβώς θέλεις να κάνεις..να τα πάρουμε από την αρχή..και όσο το επιτρέπουν και οι δικές μου υποχρεώσεις να σε βοηθήσω!
Σε ευχαριστω. Εχεις πμ. Δε θελω να σε επιβαρυνω απο τις δραστηριοτητες σου και τις υποχρεωσεις σου. Οσο μπορεις και αν μπορεις να βοηθησεις θα ημουν ευγνωμων.

Rent a Car

lousifer231
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από lousifer231 » 16 Δεκ 2012 13:14

καλησπέρα και από μένα και εγώ με arduino κάνω κάποια πειράματα αλλά σαν χόμπι.. στο νετ υπάρχουν πολλά παραδείγματα και βοηθήματα

εγώ θα σου πρότεινα arduino η avr

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.arduino.cc/

arduino

http://www.atmel.com/products/microcontrollers/avr/default.aspx

avr

http://www.avrfreaks.net/

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση