Πως γράφω σωστά άρθρα?

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eLeNiz7

Πως γράφω σωστά άρθρα?

Δημοσίευση από eLeNiz7 » 17 Οκτ 2012 16:35

Καλησπέρα σας,

Θέλω να ξεκινήσω το δικό μου blog και ψάχνω να βρω κάποιους κανόνες για την σωστή δημιουργία και συγγραφή άρθρων. Το blog θα είναι τουριστικού περιεχομένου.

Από μια έρευνα που ξεκίνησα στο διαδίκτυο έχω συγκεντρώσει κάποιες πολύ γενικές πληροφορίες ( π.χ. ότι ένα άρθρο πρέπει να είναι κατανοητό, χρήσιμο κλπ) Από blog αντίστοιχου περιεχομένου που έχω επισκεφτεί έχω παρατηρήσει ότι άλλα ανακοινώνουν πολύ μεγάλα άρθρα και άλλα πολύ μικρά.

Θέλω την δική σας γνώμη, αν έχετε να μου πείτε κάποιες συμβουλές, τι να αποφύγω και πόσες λέξεις πρέπει να έχει ένα άρθρο.

Η γνώμη σας είναι πολύ χρήσιμη, μπορείτε να μου προτείνετε που να ανατρέξω για πληροφορίες ή αν υπάρχει κάποιο σχετικό βιβλίο;

Σας ευχαριστώ πολύ.
Eleni

kostasdhm

Πως γράφω σωστά άρθρα?

Δημοσίευση από kostasdhm » 19 Οκτ 2012 18:47

Ορίστε ορισμένες συμβουλε΄ς
- Καθορισμός στόχων για το μπλογκ σου και τα θέματα που γράφεις
- Να γράφεις με συνέπεια για παράδειγμα τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα αν θέλεις να έχεις σύντομα επισκεψιμότητα
- Να γράφεις ένα μεγάλο άρθρο περίπου 400 - 500 λέξεις
- Να γράφεις και μικρότερα άρθρα περίπου 300 λέξεις
- να χρησιμοποιήσεις εικόνες και inforgrafic
- Να μην κάνεις copy pqste τα αρθρα άλλων και αν αναφέρεσαι σε άλλο άρθρο να γράφεις την πηγή και το σωστό είναι να ρωτάς για να πάρεις άδεια πρώτα
0 Να είσαι ο εαυτός σου
- Να χρησιμοποιείς τίτλους με βασικά σημεία και μηνύματα που θέλεις να περάσεις
- Αν δίνεις συμβουλές να τις αριθμείς
- Να προσκαλείς τους αναγνώστες σε διάλογο
- Να ζητάς αυτό που θέλεις...πχ να εγγραφούν οι αναγνώστες στο νιους λέττερ σου ή να κάνουν λαικ στο φεισμπουκ...

ΕΛπίζω να σε βοηθάω λίγο με αυτά...
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης