Δημιουργία name server με 1 static ip

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 19 Οκτ 2012 16:19

Καλησπέρα. πως μπορώ να φτιάξω name server (ns1.domain.info, ns2.domain.info) η dnhost έχει tutorial με μια static ip. http://dnhost.gr/kb/article/AA-00544/0/ ... erver.html

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 19 Οκτ 2012 18:12

Εκεί περιγράφει πως θα φτιάξεις τον dns στο plesk και στο περιβάλον τους.
Εσύ τι θέλεις να κάνεις ? Να στήσεις από την αρχή έναν dns server και αν ναι σε τι περιβάλλον ?

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 19 Οκτ 2012 18:36

Θελω να στησω τους δικους μου name server δηλαδη ns1.mydomain.info ns2.mydomain.infο αλλα εχω μια static ip. Επισης δεν εχω το plesk αλλα ενα αλλο που δεν θυμαμαι.

*Windows server 2008

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 20 Οκτ 2012 09:05

Έχεις remote desktop στο μηχανάκι ή μόνο το panel ?
Αν δεν έχεις remote desktop πες μας τι panel είναι.

Μπορείς να το κάνεις και με μία ip, δεν είναι valid, αλλά μπορείς.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 20 Οκτ 2012 11:41

Απο οτι ειδα εχω βαλει ενα zpanelx αλλα μου ειπαν οτι πρεπει να κανω ενα Α Record με το ονομα ns1.domain.info και την IP και μετα μπορω να κατοχυρωνω τα domain στο panel μου.

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 21 Οκτ 2012 15:56

Δυστυχώς δεν ξέρω πως δουλεύει το panel για να σε βοηθήσω.

Για να έχεις πάντως δικό σου dns η λογική είναι η εξής.
Στήνεις τοπικά ένα dns server (ας υποθέσουμε ότι έχεις).
Δημιουργείς ένα a record με όνομα π.χ ns1.domain.info και άλλο ένα με όνομα ns2.domain.info. Για ns2 μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν dns της εταιρείας που σε φιλοξενεί και αυτοί θα σου πουν πως να τον ενημερώνεις.
Δημιουργείς τα αντίστοιχα ns records και κάνεις και τις απαραίτητες ρυθμίσεις για τα forwards, transfers και τους χρόνους. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες γιατί θα βρεις αρκετό documentation.

Το επόμενο βήμα είναι να δημιουργήσεις τις reverse ζώνες.

Μέχρι τώρα έχεις στήσει τοπικά έναν dns που είναι δικός σου και τον διαχειρίζεσαι εσύ.
Αν θέλεις να κατοχυρώνεις ονόματα χρησιμοποιόντας αυτόν, θα πρέπει να ενημερώσεις και τους αντίστοιχους registrars για την ύπαρξή του (αν δεν υπάρχει ήδη).

Κάθε φορά που κλείνεις ένα όνομα, θα πρέπει να πηγαίνεις στον dns και να βάζεις και τις ζώνες του (την κανονική & την reverse), εκτός αν το panel σου το κάνει αυτόματα.

Η λύση που σου έχουν πει, να δημιουργήσεις ένα A record μόνο, είναι απλά το να φτιάξεις ένα όνομα το οποίο θα κοιτάζει τον dns της εταιρείας που σε φιλοξενεί και όλα τα υπόλοιπα τα κάνουν αυτοί. Δεν είναι δικός σου dns, απλά "δείχνει" σαν να είναι δικός σου.

Themis-T
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Themis-T » 22 Οκτ 2012 18:47

nikandcan έγραψε:Καλησπέρα. πως μπορώ να φτιάξω name server (ns1.domain.info, ns2.domain.info) η dnhost έχει tutorial με μια static ip...
Κάνεις ότι λέει ο οδηγός.

Πρώτα στο control panel κάνεις Α Record με τα ακόλουθα:
ns1.todomainmou.com. A 123.456.789.012 <== η ΙΡ του σέρβερ
ns2.todomainmou.com. A 123.456.789.012 <== η ΙΡ του σέρβερ
** ΠΡΟΣΟΧΗ: πρέπει να βάλεις μία τελεία στο τέλος ==> ns1.todomainmou.com.

Και μετά στον πίνακα ελέγχου του ντομέιν σου δημιουργείς νέους nameservers Συνήθως αναφέρεται σαν Register Nameserver

Εκεί κάνεις εγγραφή (register):
ns1.todomainmou.com με ΙΡ 123.456.789.012 <== η ΙΡ του σέρβερ
και
ns2.todomainmou.com με ΙΡ 123.456.789.012 <== η ΙΡ του σέρβερ

Παντού χρησιμοποιείς την ίδια ΙΡ που προφανώς είναι και η shared IP του σέρβερ
Η όλη διαδικασία μπορεί να διαρκέσει από 4-48 ώρες.
Σε όλα τα control panels υπάρχουν πάνω κάτω οι ίδιες λειτουργίες

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Νοέμ 2012 20:43

Ξεκινώντας λοιπών από την αρχή απαντώ στις ερωτησεις σου:

Το δίκτυο μου είναι από την HOL, έχω DownStrem: 9300kbps και Upstream: μ.ο 1.010kbps, 1050kbps, **(καλώδια JR11 και JR45 είναι υπέρ-υψηλής ταχύτητας)
Το router μου είναι Cisco 890 αλλά χρησιμοποιώ προς το παρών το τζαμάτο για μένα (NetFatser IAD 3) (Ανοιχτές όλες η πόρτες και η 80,53, 21, 3306 κλπ)
Το λειτουργικό που τρέχει είναι windows server 2008 Standard.
Ο DNS που τρέχει το control panel (zpanel) είναι ο BIND
Το domain που θέλω να σηκώσω έχει κατάληξη .info το domain έχω αγοράσει από το papaki.gr για ελεοοοος τι λέει η Akina????
*****Έχω Static IP
Λοιπόν καταρχήν, στον router σου έχει κάνει forward και TCP και UDP για το port 53 έτσι;

Αν αυτό είναι οκ προχωράμε παρακάτω.

Θεωρώ πως έχεις εγκαταστήσει στο zpanel-core & zpanel-stack οπότε είναι έτοιμο το panel και μπορεις να συνδεθεις σε αυτό.

Μόλις μπεις στο panel πας στο Domain > Domains

Στην σελίδα που φορτώνει δημιουργείς ένα νέο domain. πχ mydomain.info
Με το που το φτιάξεις πας στο Domain > DNS Manager.
Εκεί επιλέγεις στο dropdown menu το domain που μόλις έφτιαξες και πατάς Select.
Θα σε βγάλει σε μία οθόνη και θα λέει "Create Deafult DNS Records"
Πατάς στο create default dns records.

Μόλις τελειώσει θα έχει δημιουργήσει τα default records μεταξύ των οποίων και τα ns1 & ns2 για τους nameservers.

Εμένα σε δοκιμή που έκανα μου αναγνώρισε αυτόματα την public IP μου και συμπλήρωσε αυτή σε όλα τα records.
Λογικά και σε σένα την static ip σου θα εμφανίσει.

Τώρα το zpanel κάθε νέο domain το έχει σε κατάσταση pending και ανά μία ώρα τρέχει ένα script όπου ενεργοποιεί το νέο domain.
Αν δεν θες να περιμένεις μία ώρα τρέξε από command prompt το παρακάτω:

Κώδικας: Επιλογή όλων

php c&#58;/zpanel/panel/bin/daemon.php
Μόλις το τρέξεις θα πρέπει μετά στο Domain > Domains να σου εμφανίζει το domain που μόλις δημιούργησες με Status: Live.

Τώρα μένει να πας στο σύστημα όπου έκανες register το domain σου και να καταχωρήσεις τους nameservers.

Πρόσεξε όχι να βάλεις απλά τους nameservers ns1.mydomain.info & ns2.mydomain.info.
Πρέπει το ns1 & ns2 να τα κάνεις register στο σύστημα.
Συνήθως οι περισσότεροι registrars αναφέρονται σε αυτό ως 'Hosts' ή 'Register Hosts' ή κάτι αντίστοιχο.

Εκεί θα σου δώσει επιλογή να δώσεις τα ονόματα των nameservers που θες να φτιάξεις.
Στην περίπτωση σου ns1 & ns2.
Και στους 2 δίνεις την ίδια static IP σου.

Μόλις τους καταχωρήσεις επιλέγεις στο σύστημα του domain να αλλάξεις τους nameservers που έχει τώρα με τους nameservers που μόλις έφτιαξες.
ns1.mydomain.info & ns2.mydomain.info.

Μόλις το κάνεις αυτό, αν το port forwarding σου είναι σωστό τότε θα πρέπει να αρχίσει σε μερικές ώρες να γίνεται resolve το mydomain.info απέξω!

Πρόσεξε εσύ από μέσα από το δίκτυο σου δεν θα μπορείς να δεις τα domain γιατι θα κάνουν resolve στην public IP του router σου.

Στην περίπτωση που θες να είναι προσβάσιμα τα domains αυτά από το PC σου θα πρέπει να τα περάσεις manually στο hosts file των windows σου μαζι με την εσωτερική IP του zpanel server.

πχ

192.168.1.10  mydomain.info
Ή αν ο router σου υποστηρίζει NAT Loopback τότε θα πρέπει να μην έχεις αυτό το θέμα και να σου παίζουν κανονικά τα domains από το εσωτερικό σου δίκτυο.

Τώρα για τα επόμενα domains που θα ανοίξεις η διαδικασία είναι η ίδια μόνο που όταν πατάς "Create Default DNS Records" θα σου φτιάχνει νέα ns1 & ns2 για το κάθε νέο domain.

Οπότε αν καταχωρήσεις το cha0s.gr θα φτιάξει ns1.cha0s.gr & ns2.cha0s.gr

Εσύ απλά πας στο tab 'NS' στον DNS Manager και αλλάζεις το target ns1.cha0s.gr & ns2.cha0s.gr στους nameserver σου.
Πχ: ns1.mydomain.info & ns2.mydomain.info
Εικόνα

Αν και θεωρητικά δεν θα πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα και να τα αφήνεις έτσι τα NS records όταν ανοίγεις account.

Αρκεί να δηλώσεις στο εκάστοτε domain τους nameservers (στον registrar εννοώ) και θα πρέπει να σου κανουν resolve κανονικά μέσω του zpanel σου.

Αν όλα έχουν πάει καλά, κάνοντας ένα lookup απέξω θα πρέπει να γυρνάει κάτι τέτοιο:

root@rpitc&#58;~# dig any mydomain.info

; <<>> DiG 9.8.1-P1 <<>> any mydomain.info
;; global options&#58; +cmd
;; Got answer&#58;
;; ->>HEADER<<- opcode&#58; QUERY, status&#58; NOERROR, id&#58; 40221
;; flags&#58; qr aa rd ra; QUERY&#58; 1, ANSWER&#58; 5, AUTHORITY&#58; 0, ADDITIONAL&#58; 3

;; QUESTION SECTION&#58;
;mydomain.info.                     IN      ANY

;; ANSWER SECTION&#58;
mydomain.info.              86400   IN      MX      10 mail.mydomain.info.
mydomain.info.              172800  IN      NS      ns1.mydomain.info.
mydomain.info.              172800  IN      NS      ns2.mydomain.info.
mydomain.info.              10800   IN      SOA     mydomain.info. postmaster\@mydomain.info. 1351880561 21600 3600 604800 86400
mydomain.info.              3600    IN      A       **.**.**.**

;; ADDITIONAL SECTION&#58;
mail.mydomain.info.         86400   IN      A       **.**.**.**
ns1.mydomain.info.          172800  IN      A       **.**.**.**
ns2.mydomain.info.          172800  IN      A       **.**.**.**

;; Query time&#58; 13 msec
;; SERVER&#58; **.**.**.**#53&#40;**.**.**.**&#41;
;; WHEN&#58; Fri Nov  2 20&#58;40&#58;49 2012
;; MSG SIZE  rcvd&#58; 200

Συνημμένα
zpanel-dns.jpg
(61.87 KiB) Μεταφορτώθηκε 263 φορές

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Νοέμ 2012 09:52

Ch0s σε ευχαριστω παρα πολυ για ολα!!!! Τωρα καταλαβα τι πρεπει να κανω, αλλα το ολο θεμα ειναι του papaki.gr (απο εκει που αγορασα δηλαδη το domain) στο control τους δεν εχει πουθενα το "Register Hosts" η "Hosts" μοναχα να δηλvσω νεους name servers Εικόνα

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 03 Νοέμ 2012 10:03

Κάνε την αλλαγή στους nameservers. Πιθανόν να κάνει έλεγχο από πίσω αν είναι registered διαφορετικά να τους προσθέτει εκείνη την ώρα.
Αν το δεχθεί, κάνε έναν έλεγχο εδώ : http://info.info/whois για να δεις αν έχει πάρει την αλλαγή και μετά λογικά θα παίξει.

Αν σου πει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς τους NS, επικοινώνησε με το papaki και πες τους να τους κάνουν register για να μπορέσεις μετά να τους περάσεις.

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Νοέμ 2012 10:27

platongr έγραψε:Κάνε την αλλαγή στους nameservers. Πιθανόν να κάνει έλεγχο από πίσω αν είναι registered διαφορετικά να τους προσθέτει εκείνη την ώρα.
Αν το δεχθεί, κάνε έναν έλεγχο εδώ : http://info.info/whois για να δεις αν έχει πάρει την αλλαγή και μετά λογικά θα παίξει.

Αν σου πει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτούς τους NS, επικοινώνησε με το papaki και πες τους να τους κάνουν register για να μπορέσεις μετά να τους περάσεις.

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΙΙΙΙΙΙ. Και αυτο χαρη σε εσας!!! και φυσικα τον Cha0s!!! Ευχαριστω... ευχαριστω... ευχαριστω... Εικόνα :yea: Εικόνα Εικόνα Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω.... περιμενα αυτη τη στιγμη πολυ καιρο!!! επιτελους δικαιωθηκα....

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 03 Νοέμ 2012 14:31

Πες μας το domain τώρα να μπούμε μέσα όλοι μαζί να τεζάρουμε την dsl :)

deletakis48

Δημοσίευση από deletakis48 » 03 Νοέμ 2012 15:24

platongr έγραψε:Πες μας το domain τώρα να μπούμε μέσα όλοι μαζί να τεζάρουμε την dsl :)
Σου εστειλα σε PM να testαρεις και οσοι θελετε επiσης μεσω PM.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες