Local network και domain

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 19 Οκτ 2012 21:56

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum και ήθελα να λύσω κάποιες απορίες σε ορισμένα θέματα.
Αν έχω έναν υπολογιστή σε τοπικό δίκτυο αλλά και σε domain πως μπορώ να δω ποιοι υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι στο domain?
Και σε περίπτωση που έχω τον server και το router να καταλήγουν σε ένα switch(πάνω στο οποίο συνδέονται τα pc) τι dns θα πρέπει να επιλέξω?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 20 Οκτ 2012 09:03

To domain είναι windows ?
Μέσα από το Active Directory Users and Computers θα δεις ποιοι κάνουν join στο domain.

Αν έχεις active directory τότε οι clients σου, έχουν dns αυτούς του ad οι οποιοί κάνουν forward τα internet request προς σε κάποιον public, συνήθως αυτούς του isp.

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 21 Οκτ 2012 03:23

Α οκ. Ναι σωστά, δεν ανέφερα, είναι windows server 2003. Για να τον στήσω να παίρνουν οι clients dynamic Ip, θα πρέπει να ενεργοποιήσω στο router τον DHCP Server και μετά στο TCP/IPv4 θα επιλέξω στον server και στους clients "Obtain an Ip Adress Automatically"?
Επίσης για να βρω τις Ip των εκτυπωτών στο domain για να μην ψάχνω από τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο server, πως αλλιώς μπορώ να τις βρω?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 21 Οκτ 2012 15:46

Έχεις 2 λύσεις.

Η μία είναι να ενεργοποιήσεις τον DHCP στον router και να φτιάξεις το pool ώστε να μοιράζει και τους σωστούς dns.
Κάπου στο router σου θα έχει και ένα πίνακα με αυτούς που έχουν πάρει ip οπότε θα αναγνωρίσεις και τους εκτυπωτές.

Η άλλη λύση και αυτή που θα έκανα εγώ είναι η εξής.
Να στήσεις ένα DHCP server στον 2003 και να μοιράζεις από εκεί.
Να χωρίσεις κάποιες ip που θα δώσεις static στον server, στους εκτυπωτές, στον router και ότι άλλη συσκευή έχεις και τις υπόλοιπες τις βάζεις στο pool του dhcp.
Θα έχεις καλύτερο έλεγχο του τι γίνεται στο δίκτυό σου και θα μπορεί εύκολα ένας επισκέπτης με ένα laptop να συνδεθεί και να στείλει μια εκτύπωση (αν έχει permissions).

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 22 Οκτ 2012 01:07

Α, ωραία.Σε μία δοκιμή που έχω φτιάξει τον DHCP Server μέσα στα windows 2003, είχα βάλει Ip adresses από 192.168.1.40-192.168.1.130 , με ένα exclusion για τα .50-.60 . Σε ένα άλλο pc που έπαιρνε "Automatically Ip Adress" του έδινε 192.168.1.124 δοκίμαζα να κάνω ping από τον server και δεν έκανε. Ενώ αντίστοιχα από το pc στον server έκανε ping.
Γιατί συμβαίνει αυτό?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 22 Οκτ 2012 01:48

Πιθανόν να το έκοβε κάποιο firewall

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 23 Οκτ 2012 01:08

Στον server δεν είχα κανένα firewall και στο pc είχα μόνο ένα avast free :P Είναι δυνατόν να το έκοβαν τα windows xp?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 23 Οκτ 2012 01:18

Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις ή να επιτρέψεις τα icmp στο εσωτερικό δίκτυο.

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 28 Οκτ 2012 03:37

Με την συνδεσμολογία που ανέφερα και στο πρώτο post πως γίνεται σε ένα δίκτυο να έχω έναν υπολογιστή στο domain (να βλέπει τους κοινόχρηστους φακέλους, να συνδέεται στο Ιnternet μέσω του domain) αλλά να είναι σε ένα Workgroup (πχ Workgroup:"TEST") ?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 28 Οκτ 2012 22:51

Δεν γινετε να ειναι και στο domain και σε workgroup. Μπορεις να τον εχεις στο domain σε ενα ou και με καποια policies να τον περιοριζεις.

Μπορεις ομως να τον εχεις σε ενα workgroup εξω απο το domain να μπαινει internet απο ενα proxy η απο τον router και με τα αντιστοιχα permissions να βλεπει τα folders που θελεις

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 03 Νοέμ 2012 22:40

Εγώ αρχικά έχω υπολογιστές να είναι σε workgroup και επειδή βλέπουν τους φακέλους του server θα βάλω ξεχωριστούς κωδικούς για access.

Τα update που ζητάνε τα windows server 2003, τι περιλαμβάνουν? Μπορεί να δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα λειτουργίας μετά? Γιατί θέλω να ρυθμίσω αυτόματη ανανέωση.

Αν θέλω να περιορίσω χρήστες να μπαίνουν σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες (πχ facebook) ή να αλλάζουν φόντο στον υπολογιστή, πως μπορώ να το κάνω?Πρέπει να βάλω κάποιον proxy server?

platongr
Επικοινωνία:

Local network και domain

Δημοσίευση από platongr » 04 Νοέμ 2012 14:47

Το κάθε update σου λέει τι αλλαγές θα κάνει. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα σου πειράξει τα policies που έχεις φτιάξει.
Διάβασε όμως τι αλλάζει ώστε να έχεις μια ιδέα.

Πόσο μεγάλο είναι το δίκτυο ?
Αν είναι 5-10 pc, μπορείς να τους περιορίσεις από τον router σου ώστε να μην έχουν πρόσβαση σε συγκεκριμένες ιστοσελίδες ή να τους μπερδέψεις από τον dns σου αν χρησιμοποιείς δικό σου.

Για να μην αλλάζουν φόντο κτλ, πρέπει να τους βάλεις στο domain και να τους περιορίζεις με gpo's.

Αν το δίκτυό σου είναι μεγαλύτερο, βάλτους υποχρεωτικά στο domain ώστε να έχεις καλύτερη διαχείριση και μπορείς να τους εφαρμόσεις ένα internet policy με έναν proxy ή isa server ή κάτι άλλο, ανάλογα το τι θέλεις να κάνεις.

leop_23

Local network και domain

Δημοσίευση από leop_23 » 05 Νοέμ 2012 03:07

Δηλαδή σε ένα τέτοιο δίκτυο δεν θα μπορούσε να το επηρεάσει με κάποιο τρόπο ένα update? Το δίκτυο είναι περίπου 20 υπολογιστές.
Για το φόντο ουσιαστικά θα πρέπει να μπλοκάρω το "Personalize" ή να μην επιτρέπω πρόσβαση σε κάποια settings στο control panel.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες