Βοήθεια πάνω στην επιλογή domain name

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
idynamic

Δημοσίευση από idynamic » 21 Οκτ 2012 03:45

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ενός domain name για μελλοντικό site.To site αυτό θα ήθελα να στοχεύει την ελληνική και μόνο αγορά.

Έστω ότι έχουμε 2 keywords, την keyword1 και την keyword2 πάνω στις οποίες θα θέλαμε περισσότερο να στοχεύσουμε.Δεδομένου ότι τα πιο προφανή domain σε .gr αλλά και .com είναι ήδη κατοχυρωμένα, ποιο από τα παρακάτω θα θεωρούσατε εσείς καταλληλότερο για καλύτερες κατατάξεις στο google.gr?

Για το παράδειγμα μας ας επιλέξουμε σαν keyword1=πλαστικά και keyword2=δάπεδα
(δεν είναι αυτά τα keywords απλά δίνω ένα παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός)

keyword1keyword2.me --> plastikadapeda.me
keyword2keyword1.net --> dapedaplastika.net
keyword2keyword1.com.gr --> dapedaplastika.com.gr
keyword1.com.gr --> dapeda.com.gr
ή εάν επιλέξουμε το τελευταίο domain να γίνει με subdomain της μορφής keyword1.keyword2.com.gr δηλαδή plastika.dapeda.com.gr

Το ξέρω ότι η google έχει την τάση να μειώνει όλο και περισσότερο την ώθηση προς τα emd αλλά θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας και σε ποιο domain θα καταλήγατε εάν είχατε μόνο αυτές τις επιλογές.

Σας ευχαριστώ όλους και συγνώμη εάν δεν ήμουν απολύτως σαφής με όλα αυτά τα παραδείγματα!

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 21 Οκτ 2012 09:29

Αν μόνο αυτές ήταν οι επιλογές μου, θα κατέληγα στη λύση του να αγοράσω το gr ή το com από αυτούς που τα έχουν κατοχυρώσει και τα έχουν να κάθονται

idynamic

Δημοσίευση από idynamic » 21 Οκτ 2012 15:53

Έχεις δίκιο είναι όλα χάλια... Για το .me τι γνώμη έχεις;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Οκτ 2012 17:14

πολύ προσωπικό.

βρες κάτι άλλο που να είναι κενό το .com και το .gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 21 Οκτ 2012 18:46

με τίποτα πάντως δεν θα έγραφα plastikadapeda.me, θα νόμιζα ότι κάπου κάνω λάθος
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

idynamic

Δημοσίευση από idynamic » 21 Οκτ 2012 20:29

Θα μπορούσα όντως να βρω ένα μοναδικό όνομα και να κατοχυρώσω το .gr και το .com αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο μετά να βγω στα πρώτα αποτελέσματα ειδικά όταν οι ανταγωνιστικές ιστοσελίδες έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στην προώθηση της σελίδας τους.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η κίνηση από τις μηχανές αναζήτησης και όχι αν κάποιος κάτσει να πληκτρολογήσει το όνομα.Γιαυτό άλλωστε ψάχνω και domain με keywords.

Η ερώτηση μου τώρα είναι η εξής: μπορεί το plastikadapeda.me παρόλο που έχει παράξενη και ασυνήθιστη κατάληξη να πάρει πολύ καλή θέση στα αποτελέσματα αναζήτησης;

Μπορεί το domain plastika.dapeda.com.gr παρόλο που δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ κανείς να το θυμάται και να το πληκτρολογήσει να βγει στα πρώτα αποτελέσματα;

Η ιδέα plastikadapedafor.me είναι καλή ή δεν έχει καμία τύχη;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Οκτ 2012 21:05

αν είναι εταιρική σελίδα και όχι για να πουλάς μέσω affiliate έχεις λάθος σκεπτικό.

ένα domain μπορεί να είναι 1ο και χωρίς να είναι του τύπου.

geia.sas.gia.kala.plastika.dapeda.edo.gr
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες