Cookisto - Κάποιος μαγειρεύει για σένα!

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Οκτ 2012 17:05

Εικόνα

Freestuff community! Mε χαρά σας παρουσιάζουμε το Cookisto.com

Τι είναι;
To Cookisto είναι μια online κοινότητα που σου επιτρέπει να βρεις νόστιμο, σπιτικό φαγητό, ή να καταχωρίσεις τις δικές σου σπιτικές δημιουργίες.

Δηλαδή;
Φέρνουμε σε επαφή ταλαντούχους μάγειρες της διπλανής πόρτας, με λάτρεις του σπιτικού φαγητού. Μάγειρες είναι άνθρωποι που αγαπούν τη μαγειρική και θέλουν να μοιραστούν το ταλέντο τους! Μπορεί να είναι ο οποιοσδήποτε! Εσύ, η μητέρα σου, ή ένας επαγγελματίας chef.

Πως λειτουργεί;
Πεινάς;
1. Πες μας που είσαι και δες ποιος και τί μαγειρεύει κοντά σου.
2. Διάλεξε μάγειρα και φαγητό
3. Κανόνισε την παραλαβή
4. Βαθμολόγησε!

Μαγειρεύεις;
1. Καταχώρησε το φαγητό σου στο Cookisto.com
2. Κοινοποιησέ το σε γνωστούς και φίλους
3. Ανάμενε την πρώτη σου παραγγελία!

Ως «baby startup» θα θέλαμε την υποστήριξή σας! Για ιδέες, προτάσεις, παρατηρήσεις επικοινωνήστε μαζί μας στο info@cookisto.com

Video: https://vimeo.com/42492372

Eat at Cookisto
Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Οκτ 2012 18:00

Με το που το είδα μου δημιουργήθηκε αμέσως η απορία την οποία προσπαθούν τα παιδιά να εξηγήσουν στο http://www.cookisto.com/faq στην ερώτηση 18.
Θα φορολογούμαι για τα φαγητά που μαγειρεύω;
Εάν χρησιμοποιείς το Cookisto περιστασιακά και χρεώνεις τα γεύματα σε τιμή κόστους των υλικών, τότε όχι. Eάν πάλι χρησιμοποιείς το Cookisto σε μεγάλη κλίμακα και βγάζεις κέρδη από αυτό, τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο λογιστή σου ή στην αρμόδια εφορία σου. Στην περίπτωση που γίνεις τόσο δημοφιλής, ίσως να σκεφτείς την έναρξη παροχής υπηρεσιών ως μάγειρας!
Είναι σαν να λέω εγώ, δημιουργώ sites περιστασιακά και τα δίνω σε τιμή ...κόστους, οπότε δεν πρέπει να φορολογούμαι :)

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 23 Οκτ 2012 18:08

Congrats για το project και για το πετυχημένο domain

Εάν και έχω αρκετά χρόνια – από τα φοιτητικά μου χρόνια- να ασχοληθώ με το «σπορ του μαγειρέματος», δηλαδή άσχετος, να παρατηρήσω ότι η Ελληνική κουζίνα είναι αρκετά διαδεδομένη και αναγνωρίσιμη παγκοσμίως, και ίσως ακόμα πιο γνωστή και διαδεδομένη παγκοσμίως είναι η μεσογειακή δίαιτα…

Τα αναφέρω για να «σας δείξω» ότι εάν προσθέσετε την Αγγλική ή την Γαλλική γλώσσα και με κάποια παραπάνω ίσως προσπάθεια πολύ άνετα κατά την γνώμη μπορεί το project σας να ξεφύγει από τα στενά Ελληνικά όρια…

Άλλωστε και το domain που δημιουργήστε εκτός από έξυπνο είναι και «εξαγώγιμο»

Ίσως είναι δύσκολο, ίσως είναι πρόωρο αλλά πιστεύω ότι εάν ρίξετε την προσπάθεια σας σε ένα πιο «διεθνές» project θα έχετε σίγουρα πολύ μεγαλύτερη επιτυχία…

Καλή αρχή και κάθε επιτυχία…

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 23 Οκτ 2012 18:20

Well done Cookisto :)

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Οκτ 2012 21:14

Τρομερή δουλειά, φανταστικό domain και πιασάρικη ιδέα :)

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 23 Οκτ 2012 21:31

korgr έγραψε: Είναι σαν να λέω εγώ, δημιουργώ sites περιστασιακά και τα δίνω σε τιμή ...κόστους, οπότε δεν πρέπει να φορολογούμαι :)
Είναι σαν να λες όταν βάζουν οι φίλοι σου ρεφενέ βενζίνα για την εκδρομή να τους κόβεις παραστατικό... :)
Σκέψου το σαν το ebay.

Δεν φταίει το σύστημα πάντα.. μερικές φορές δεν υπάρχουν καλές ιδέες...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Οκτ 2012 22:57

Καλά, πες στα κοράκια του Στουρνάρα καμιά τέτοια παπαριά και θα δεις :D
Τα πάντα στο μπουρδέλο που ζούμε στηρίζονται στο "σιγά μωρέ ποιος θα ελέγξει σε τέτοιο επίπεδο", και πράγματι έτσι είναι!

Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρεις πώς μπορείς να χαρίσεις μια υπηρεσία και να φανεί σωστά φορολογικά;

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 23 Οκτ 2012 23:17

korgr έγραψε:Καλά, πες στα κοράκια του Στουρνάρα καμιά τέτοια παπαριά και θα δεις :D
Τα πάντα στο μπουρδέλο που ζούμε στηρίζονται στο "σιγά μωρέ ποιος θα ελέγξει σε τέτοιο επίπεδο", και πράγματι έτσι είναι!

Οι συναλλαγές που λες χρήστη προς χρήστη υπάρχουν εδώ και 15 χρόνια στην Αμέρική (που εχουν διαστημικό φορολογικο) με το ebay ( και τους κλόνους ) και δουλεύει κανονικά...

Τώρα το ενδιαφέρον είναι ότι να σχολιάσεις την ιδέα, την υλοποίηση, το site, τις διαδικασίες τις προοπτικές, εκεί πήγες και βρήκες το bug που θα το σκίσει ...

Εγώ ξέρω ότι αυτή είναι η πιο μεγάλη δικαιολογία της γενιά μας:

"σε αυτό το μπουρδέλο που ζούμε... μπλα μπλα μπλα, άρα δεν απέτυχα, να μηδέν οργάνωση ..."
korgr έγραψε:Παρεπιπτόντως, μήπως ξέρεις πώς μπορείς να χαρίσεις μια υπηρεσία και να φανεί σωστά φορολογικά;
Ναι υπάρχει εδώ και 2500 χρόνια και λέγεται δώρο

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 23 Οκτ 2012 23:40

βασικά και στην Ελλάδα υπάρχουν. π.χ. όταν κάποιος πουλάει μία τηλεόραση ή ένα ποδήλατο σε κάποιον άλλο δεν κόβει παραστατικό. τώρα αν ο στουρνάρας φτάσει να κυνηγάει την κυρα κούλα με το παστίτσιο, δε μας σώζει τίποτα :P

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2012 09:46

Δημήτρη επειδή σε βλέπω και σε άλλα θέματα που συνεχώς μου χώνεσαι, άκου πως σ' αρέσει δεν σ' αρέσει δεν θα σου ζητάω την άδεια να λέω ό,τι θέλω στα θέματα που επιλέγω να σχολιάσω.
Το συγκεκριμένο δεν δημοσιεύθηκε στο «Θέλω την γνώμη σας για την σελίδα μου», ούτε θα μου υπαγορεύσεις εσύ ποια θα είναι η κριτική μου.
Σε ρωτάω πως αντιμετωπίζεται φορολογικά η δωρεά, μου απαντάς "Δώρο". Κάνε και μια αναζήτηση για απόδειξη αυτοπαράδοσης και μετά ξανατοποθετήσου.

Και επειδή δεν βρήκα το bug που θα το σκίσει αλλά περισσότερα επικίνδυνα σημεία που υπονομεύουν την επιτυχία του project, αναφέρω ενδεικτικά:

1. Αν δεν συγκεντρώσει πραγματικά πολλά μέλη σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ξεφουσκώσει (Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα).
2. Οι web εφαρμογές δεν λειτουργούν πάντα με τον αγγελικά πλασμένο τρόπο του εμπνευστή τους. Ο χρήστης είναι απρόβλεπτος και μπορεί πχ να μην κάνει update τις μερίδες κλπ και όσο και αν υπάρχει η βαθμολόγηση, σε μια τέτοια περίπτωση αυτός που παραγγέλνει συνήθως στρέφει την αρνητική του διάθεση προς την υπηρεσία και όχι τον χρήστη.
3. Ζούμε σε επικίνδυνες εποχές και το να συναντάς σε εξωτερικούς χώρους άγνωστα σε σένα άτομα με "ταπεράκια στο χέρι", εμπεριέχει τον κίνδυνο να το εκμεταλλευτούν κάποιοι...
4. Η πείνα ...δεν περιμένει. Τώρα πεινάω, τώρα θέλω να φάω. Εδώ το delivery αργεί λίγο και γίνονται σκοτωμοί στις διαμαρτυρίες. Φαντάσου να πεινάς και να εξαρτάσαι από κάποιον που υποτίθεται πως θα έρθει σε ένα προκαθορισμένο ραντεβού να σου φέρει φαγητό.

Για μένα όλα αυτά είναι πολύ πιο σημαντικά από το να πετάξω άλλο ένα Bravo cookisto!
Με τον τρόπο μου προσφέρω πολύ πιο εποικοδομητική κριτική από το να εκθειάσω άλλο ένα όμορφο και λειτουργικό web 2.0 site

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 24 Οκτ 2012 10:43

korgr έγραψε:Δημήτρη επειδή σε βλέπω και σε άλλα θέματα που συνεχώς μου χώνεσαι, άκου πως σ' αρέσει δεν σ' αρέσει δεν θα σου ζητάω την άδεια να λέω ό,τι θέλω στα θέματα που επιλέγω να σχολιάσω.
Το συγκεκριμένο δεν δημοσιεύθηκε στο «Θέλω την γνώμη σας για την σελίδα μου», ούτε θα μου υπαγορεύσεις εσύ ποια θα είναι η κριτική μου.
Σε ρωτάω πως αντιμετωπίζεται φορολογικά η δωρεά, μου απαντάς "Δώρο". Κάνε και μια αναζήτηση για απόδειξη αυτοπαράδοσης και μετά ξανατοποθετήσου.

Και επειδή δεν βρήκα το bug που θα το σκίσει αλλά περισσότερα επικίνδυνα σημεία που υπονομεύουν την επιτυχία του project, αναφέρω ενδεικτικά:

1. Αν δεν συγκεντρώσει πραγματικά πολλά μέλη σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ξεφουσκώσει (Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα).
2. Οι web εφαρμογές δεν λειτουργούν πάντα με τον αγγελικά πλασμένο τρόπο του εμπνευστή τους. Ο χρήστης είναι απρόβλεπτος και μπορεί πχ να μην κάνει update τις μερίδες κλπ και όσο και αν υπάρχει η βαθμολόγηση, σε μια τέτοια περίπτωση αυτός που παραγγέλνει συνήθως στρέφει την αρνητική του διάθεση προς την υπηρεσία και όχι τον χρήστη.
3. Ζούμε σε επικίνδυνες εποχές και το να συναντάς σε εξωτερικούς χώρους άγνωστα σε σένα άτομα με "ταπεράκια στο χέρι", εμπεριέχει τον κίνδυνο να το εκμεταλλευτούν κάποιοι...
4. Η πείνα ...δεν περιμένει. Τώρα πεινάω, τώρα θέλω να φάω. Εδώ το delivery αργεί λίγο και γίνονται σκοτωμοί στις διαμαρτυρίες. Φαντάσου να πεινάς και να εξαρτάσαι από κάποιον που υποτίθεται πως θα έρθει σε ένα προκαθορισμένο ραντεβού να σου φέρει φαγητό.

Για μένα όλα αυτά είναι πολύ πιο σημαντικά από το να πετάξω άλλο ένα Bravo cookisto!
Με τον τρόπο μου προσφέρω πολύ πιο εποικοδομητική κριτική από το να εκθειάσω άλλο ένα όμορφο και λειτουργικό web 2.0 site
Αυτό είναι μια κριτική πάνω στο project.

Το προηγούμενο ήταν ένα γρήγορο εντυπωσιακό σχόλιο, έτσι για να το ξεπετάξουμε μπαμ μπαμ...

Τώρα όσον αφορά τις δωρεάν υπηρεσίες.
Αυτό που σου λέω είναι ότι η υπηρεσία φαίνεται ότι γεφυρώνει 2 καταναλωτές, δεν κρατάει προμήθεια, δεν κόβει τιμολόγιο κτλ.

Καλα ρε korgr προφανώς δε θα μου ζητήσεις άδεια για να σχολιάσεις. Δεν παίζουμε σε αυτή την πίστα.
( και επειδή και έμενα μου αρέσουν τα κλισέ " Σας ευχαριστώ που μου κάνατε αυτή την ερώτηση" :) )

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Οκτ 2012 13:17

Συμφωνώ με τον korgr. Στην Ελλάδα αυτή η εφαρμογή, όπως έχω συζητήσει στο παρελθόν και με τους ιδιοκτήτες της, θα αντιμετωπίσει προβλήματα νομικά και λογιστικά. Και όχι ιδιαίτερα αυτεπάγγελτα. Αν κάποιος καλοθελητής/ανταγωνιστής (από delivery πχ) αποφασίσει να το κυνηγήσει, θα είναι σκούρα τα πράγματα. Στο εξωτερικό μπορεί να πήγαινε σφαίρα, εδώ έχουμε πάρα πολλά θέματα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 24 Οκτ 2012 16:17

+1 korgr

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 24 Οκτ 2012 17:21

Σαν concept μου ακούγεται αρκετά ενδιαφέρων και πιστεύω ότι μπορεί να έχει μεγάλη επιτυχία.
Λίγο θες η ψευτο-κρίση, λίγο πως όλοι έχουν βαλθεί να γίνουν ΣΕΦ (βλέπε εκπομπές, σειρές κ.τ.λ) λίγο η ίδια η ιδέα που είναι έξυπνη, αθώα?, και συνάγει και άλλα στοιχεία όπως επαφή, επικοινωνία.

Μισό όμως, γιατί θα πάει το +1 στον korgr, αφήνω έξω τα φορολογικά.
Η απορία μου είναι το εξής απλό, και καλώς η κακώς είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα.
Αν συμβεί κάτι π.χ μια δηλητηρίαση, ευθύνη ποιος έχει, η ιστοσελίδα, η κα Κούλα, η ας πρόσεχες?
Όχι πως επιλέγοντας ένα μαγαζί εστιατόριο-ταχυφαγείο- έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αλλοίμονο.
Αλλά όμως εκεί, υπάρχει και μια νομική υπόσταση ας πούμε.

Προσωπικά μιλώντας, μου είναι δύσκολο να εμπιστευτώ έναν άγνωστο με ένα τάπερ.
Άσε που θα δουν οι μπάτσοι τίποτα αλουμινόχαρτα και μας την πέσουν :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Οκτ 2012 22:34

Πάντως βγαίνει ρύθμιση για το κέρασμα χωρίς παραστατικά.
http://www.lifo.gr/now/economy/18174
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης