η επιχείρησή σου.gr - Νέα υπηρεσία του ΟΤΕ ξεκινάει από αύριο. yourbusiness.gr

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2012 18:26

Μα είναι δυνατόν να επενδύουν σε μια ιδέα του 2002?
To website builder και ειδικά με τόσο φτωχή γκάμα templates, θεωρώ πως είναι αδύνατον να καλύψει τις τεράστιες ανάγκες της σημερινής διαδικτυακής παρουσίας.
Στην ουσία σου προσφέρουν κάτι οικτρό και να το πληρώνεις με ενοίκιο! Λέει πχ ο ΧΟ από 30 ευρώ το μήνα! Δηλαδή από 360 ευρώ το χρόνο! Και γιατί να μην δίνεις ένα μέσο hosting των 50 ευρώ, να στήσεις ένα cms που θα βρεις με τεράστια ποικιλία themes, και να έχεις κάτι που ανταποκρίνεται στο σήμερα χωρίς να σε γδέρνουν αιωνίως;

Όσοι πηγαίνουν σε τέτοιες υπηρεσίες, είναι αυτοί που μας λένε «Σελίδα? Ναι έχω στο facebook»

stathis_k9
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stathis_k9 » 24 Οκτ 2012 19:17

Για να το κάνουν, έχουν ψυχολογήσει την αγορά, επαγγελματίες είναι.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 24 Οκτ 2012 22:41

korgr έγραψε:Μα είναι δυνατόν να επενδύουν σε μια ιδέα του 2002?
To website builder και ειδικά με τόσο φτωχή γκάμα templates, θεωρώ πως είναι αδύνατον να καλύψει τις τεράστιες ανάγκες της σημερινής διαδικτυακής παρουσίας.
Στην ουσία σου προσφέρουν κάτι οικτρό και να το πληρώνεις με ενοίκιο! Λέει πχ ο ΧΟ από 30 ευρώ το μήνα! Δηλαδή από 360 ευρώ το χρόνο! Και γιατί να μην δίνεις ένα μέσο hosting των 50 ευρώ, να στήσεις ένα cms που θα βρεις με τεράστια ποικιλία themes, και να έχεις κάτι που ανταποκρίνεται στο σήμερα χωρίς να σε γδέρνουν αιωνίως;

Όσοι πηγαίνουν σε τέτοιες υπηρεσίες, είναι αυτοί που μας λένε «Σελίδα? Ναι έχω στο facebook»

δηλαδη πιστευεις οτι ειμαστε λιγοτερο απο 10 χρονια πισω? :D

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 24 Οκτ 2012 22:47

Εγώ πιστεύω ότι είναι μια αντιγραφή των υπηρεσιών phox. :)
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

nzak

Δημοσίευση από nzak » 24 Οκτ 2012 23:56

Νότη συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που λες. Εμένα όλο το σκηνικό μου θυμίζει αυτό:

Πακέτα συμβολαίου cosmote

Θέλω να πιστεύω ότι θα έχουν κάποιες ομάδες από designer και developers που συνεχώς θα δημιουργούν νέα templates αλλιώς δεν πιστεύω ότι θα προχωρήσει και πολύ.

Βασικά οι σοβαροί επιχειρηματίες που θέλουν ένα site για να αναδείξουν την εικόνα τους και τα προϊόντα τους κατ΄επέκταση, θα πάνε σε άλλες λύσεις και δεν θα θέλουν να έχουν ένα ίδιο σε δομή site με τους "ανταγωνιστές" τους. Αλλά θεωρώ πως κάτι άλλο θα έχουν στο μυαλό τους και αυτό θα το δούμε μόνο με το πέρασμα του χρόνου και το πως θα κυλίσει το όλο project.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Οκτ 2012 00:18

... αν τελικά κερδίσουν το δικαστήριο και συνεχιστεί το project ...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

nzak

Δημοσίευση από nzak » 25 Οκτ 2012 00:34

cordis έγραψε:... αν τελικά κερδίσουν το δικαστήριο και συνεχιστεί το project ...

Σωστά Cordis, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω όμως εγώ. Θα δείξει η συνέχεια..

Άβαταρ μέλους
Panagiotis Kassapis

Δημοσίευση από Panagiotis Kassapis » 25 Οκτ 2012 01:51

Δεν έδινα free .gr domain αγαπητέ Γιάννη.. :)
Giannis78 έγραψε:Εγώ πιστεύω ότι είναι μια αντιγραφή των υπηρεσιών phox. :)

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 25 Οκτ 2012 09:38

Οχι ρε για το hosting έλεγα :) ;)
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Antonis Stolikidis

Δημοσίευση από Antonis Stolikidis » 25 Οκτ 2012 13:37

Καλό είναι να γίνουν γνωστά στο ευρύ κοινό τα σημαντικά μειονεκτήματα του yourbusiness.gr.
1ον: Στην ουσία "νοικιάζεις" site και δεν το αγοράζεις. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πληρώνουν για την φιλοξενία του site τους τουλάχιστον 153 ευρω/χρόνο (από τον 2ο χρόνο). Στο τηλέφωνο που μίλησα με εκπρόσωπό τους (επειδή στο site τους δεν αναφέρονται ξεκάθαρα οι χρεώσεις) μου είπαν ότι μία μέση χρέωση είναι 25 ευρώ/μήνα δηλ. 300 ευρω/χρόνο. Όταν οι δικές μας χρεώσεις για 500ΜΒ+domain είναι γύρω στα 80 ευρώ/χρόνο. Άρα σε μικρό βάθος χρόνου ο πελάτης θα χάσει από την συνεργασία του με τον ΟΤΕ.
2ον. Θα πρέπει να τονιστεί στους υποψήφιους πελάτες ότι το site τους θα είναι τυποποιημένο και πολύ πιθανόν να έχει ένα όμοιο και κάποιος ανταγωνιστής. Επίσης δεν υπάρχει καμία κάλυψη στις γραφιστικές ανάγκες του πελάτη (λογότυπο, επεξεργασία φωτογραφιών κτλ) ή σε εξειδικευμένο κώδικα που πολύ πιθανόν να χρειαστεί στο site του.
Καλό είναι να μην τσιμπήσουμε και αρχίσουμε να ρίχνουμε τις τιμές, γιατί τότε θα έχουμε βγάλει τα μάτια μόνοι μας. Μπορεί να μας επηρεάσει σε ένα μικρό ποσοστό αλλά προτού βγάλουμε συμπέρασμα θα πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό.
Graphic Designer

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 25 Οκτ 2012 13:47

Antonis Stolikidis έγραψε:Καλό είναι να γίνουν γνωστά στο ευρύ κοινό τα σημαντικά μειονεκτήματα του yourbusiness.gr.
1ον: Στην ουσία "νοικιάζεις" site και δεν το αγοράζεις. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να πληρώνουν για την φιλοξενία του site τους τουλάχιστον 153 ευρω/χρόνο (από τον 2ο χρόνο). Στο τηλέφωνο που μίλησα με εκπρόσωπό τους (επειδή στο site τους δεν αναφέρονται ξεκάθαρα οι χρεώσεις) μου είπαν ότι μία μέση χρέωση είναι 25 ευρώ/μήνα δηλ. 300 ευρω/χρόνο. Όταν οι δικές μας χρεώσεις για 500ΜΒ+domain είναι γύρω στα 80 ευρώ/χρόνο. Άρα σε μικρό βάθος χρόνου ο πελάτης θα χάσει από την συνεργασία του με τον ΟΤΕ.
2ον. Θα πρέπει να τονιστεί στους υποψήφιους πελάτες ότι το site τους θα είναι τυποποιημένο και πολύ πιθανόν να έχει ένα όμοιο και κάποιος ανταγωνιστής. Επίσης δεν υπάρχει καμία κάλυψη στις γραφιστικές ανάγκες του πελάτη (λογότυπο, επεξεργασία φωτογραφιών κτλ) ή σε εξειδικευμένο κώδικα που πολύ πιθανόν να χρειαστεί στο site του.
Καλό είναι να μην τσιμπήσουμε και αρχίσουμε να ρίχνουμε τις τιμές, γιατί τότε θα έχουμε βγάλει τα μάτια μόνοι μας. Μπορεί να μας επηρεάσει σε ένα μικρό ποσοστό αλλά προτού βγάλουμε συμπέρασμα θα πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό.
Ακριβώς αυτό!

DimTziotis

Δημοσίευση από DimTziotis » 26 Οκτ 2012 20:34

Η πολύ απλά κάνουμε μια ιστοσελίδα ή blog σαν developers και designers που είμαστε όλοι μας εξηγώντας όλα αυτά που γράφονται σε αυτό το topic και γιατί όλο αυτό είναι μια «μπαρούφα» που όσοι δεν ξέρουν και το δουν θα νομίζουν ότι ανακάλυψαν την Αμερική και κάνουμε όλοι απ όπου έχουμε και δεν έχουμε link building στο «yourbusiness.gr» και σε 1 μήνα θα χει τελειώσει το παραμύθι… Τουλάχιστον μετά όποιος αγοράζει να ξέρει τι παίρνει…

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 27 Οκτ 2012 16:11

http://yourbusiness-gr-reviews.blogspot.gr/

Όποιοι συνάδελφοι ή απλά χρήστες θέλουν να καταθέσουν την άποψη τους ευπρόσδεκτοι.

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 27 Οκτ 2012 17:03

Πάντως αγαπητοί συνάδελφοι βασική προϋπόθεση για όλα αυτά που λέμε είναι τα custom έργα μας να είναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τα templates του ote ...

ok?

DimTziotis

Δημοσίευση από DimTziotis » 27 Οκτ 2012 17:51

Μου άρεσε πολύ η ατάκα σου

Αυτό δεν είναι το YOURBUSINESS.GR αλλά το OURBUSINESS.GR...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Βάλε κανα title στη homepage του blog τύπου "Οι κρυφές χρεώσεις του yourbusiness.gr"
να κάνει και λίγο μπαμ όταν βγει στα αποτελέσματα του google!

yourbusiness.gr
yourbusiness

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης