η επιχείρησή σου.gr - Νέα υπηρεσία του ΟΤΕ ξεκινάει από αύριο. yourbusiness.gr

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση

Akina

Δημοσίευση από Akina » 28 Οκτ 2012 21:46

Πολύπλοκο το βλέπω για αρχαριους χρήστες θα φάνε τα μούτρα τους. δλδ συνήθως όταν άλλος ψάχνει για τέτοιες τιμές δεν ξέρει καν τι είναι το domain.

btw ονειρεύομαι την μέρα που θα μπορώ να πω, ναι πάω σε ελληνικό datacenter και ναι θα τα περνούν τα λεφτά έλληνες. Aλλα μετά σκέφτομαι το 1Gbps και ξυπνάω. :cry:

Τουλάχιστον θα δούμε για home users το VDSL (ετοιμάζομαι για otenet μόλις βγει), ξέρεις τι είναι να μπαίνεις στο dedicated server από elladda .... και μετά να μπαίνεις από τον ένα dedicate στον άλλον και λες μα γιατί ρε γαμώτο, γιατί βρε ελλάδα !!! Aλλα κάπου εκεί μπαίνεις και βλέπεις ποσο κάνουν οι dedicated γραμμές στο elladda max 155Mbit και λες δεν νοικιάζω άλλους 10 dedicated καλύτερα να παίζω χαχαχα!
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 22:02

δεν μπορώ να παρακολουθήσω όλο αυτό που λες για τα Ελληνικά datacenter...

τι ακριβώς λες;
ότι δεν υπάρχουν Ελληνικά datacenter;
ότι τα datacenter στην Ελλάδα δεν είναι Ελληνικά;
ότι δεν έχουν καλές γραμμές τα Ελληνικά datacenter;

προσπαθώ να καταλάβω από τα μηνύματα σου, αλλά δεν μπορώ.

βοήθησε με να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 22:20

DimitriosX έγραψε:Αυτός είναι ο builder που χρησιμοποιούν :

http://www.parallels.com/eu/products/pl ... e-builder/

Και εδώ το demo :

https://plesk11.demo.parallels.com:8443 ... Code=en-US
αν είναι αυτό, τότε είναι η ευκαιρία σας!
cordis έγραψε: κάποιοι που δεν έχουν παρουσία αυτή την στιγμή θα πάνε εκεί, κι όταν μεγαλώσουν οι ανάγκες τους θα έρθουν σε εσάς. εάν φυσικά δεν τρώγεστε με τα ρούχα σας και μπορέσετε να τους πείσετε ότι θα είναι καλύτερα από την υπηρεσία your business plus που ίσως έχει φτιάξει μέχρι τότε ο ΟΤΕ.
όσοι το παίξουν σωστά, από το πρώτο 6μηνο θα έχουν νέους υποψήφιους πελάτες!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 22:28

Βασικά δεν πιστεύω ότι φέρνει κάτι το νέο ο οτε. builders υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα. Από εκεί και πέρα, επειδή είναι ο οτε, σίγουρα θα πάνε αρκετοί πελάτες, αλλά ούτως ή άλλως οι περισσότεροι δεν απευθυνόμαστε σε sites των 100 - 150 ευρώ. Ίσα ίσα θα εκλείψουν και οι εταιρίες που πουλάνε αυτές τις υπηρεσίες αυτή τη στιγμή. Από εκεί και πέρα θα δοθούν ευκαιρίες σε άτομα που δεν είχαν μέχρι τώρα ιστοσελίδα να αποκτήσουν και κάποιοι από αυτούς ίσως να χρειαστούν μία πιο ολοκληρωμένη υπηρεσία στο άμεσο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 28 Οκτ 2012 22:35

DimitriosX έγραψε:Αυτός είναι ο builder που χρησιμοποιούν :

http://www.parallels.com/eu/products/pl ... e-builder/

Και εδώ το demo :

https://plesk11.demo.parallels.com:8443 ... Code=en-US
Kαι για eshop to http://www.ecwid.com/

Akina

Δημοσίευση από Akina » 28 Οκτ 2012 22:43

@cordis

Ότι δεν έχει γραμμές οι ελλάδα ούτε υποδομή ... δλδ

1. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site που να περιλαμβάνει επισκέψεις από το εξωτερικό ξεχνάει το host στην ελλάδα π.χ επιχείρησης τουρισμού.

2. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site με ακρετά μεγάλο όγκο επισκεπτών πάλι ξεχνάει το host στην ελλάδα. π.χ eshop.

3.Για web apps , mobile apps κλπ δεν το συζητάω καν.

Tώρα αν ο άλλος θέλει απλά να έχει site να το έχει στις κάρτες τους, ή να περάσει λίγος χρόνος μέρχι το domain του να απόκτηση βασική υποδομή για SEO (2 years). Θα είναι ok.

Και αυτό που λέω έχει σχέση με τις υποδομές τις ελλάδα γενικότερα. Kαμια σχέση με το συγκεκριμένο πακέτο ή οποιοδήποτε άλλο πακέτο. Η οποιαδήποτε εταιρία host. Δυστυχώς πρέπει να πληρώνω τους ολλανδούς τους γερμανούς και του αμερικανους γιατί η ελλάδα δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτό που χρειάζομαι.
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 28 Οκτ 2012 23:05

Το ιδιο δεν ειχε κανει καποτε και η forthnet με ενα δικο της cms?

Το ιδιο δεν εκανε το papaki και το skroutz με τα eshops?

Αυτος που θελει site ξερει που θα παει. Αυτος που δεν εχει χρημα να παει εκει, δεν θα παει ουτε στον οτε, ασε που θα τουε εχουν πλησιασει αυτοι που πουλανε ηδη με 200€

Ελπιζω μονο να μην αρχισουν να παρακαλανε με τηλεμαρκετινγκ και παγιδευσουν κοσμο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 23:09

εγώ το βλέπω σαν τσάμπα διαφήμιση στην τηλεόραση για όσους μπορούν να προσφέρουν κάτι παραπάνω από αυτό.

ναι, σίγουρα, αυτοί που πουλάνε το site των 150-200 euro, μπορεί να το βλέπουν και ως ανταγωνιστή τους.
- follow me @twitter

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 00:25

Εγώ πάλι προσωπικά δεν το βλέπω αυτό που λέτε αλλα ίσος να είμαι off γιατί ασχολούμαι πολύ σπανια με site. Το πολύ πολύ να σηκώσουν αὐτοὶ (των 200e) builder και να κάνουν το ίδιο. Αν και πραγματικά μου φαίνεται πολύ δύσχρηστο για new user πολύ πιο εύκολο να τους έχουν σηκωμένους σε multsite mode του wp και σίγουρα πιο φτηνό για αυτούς (εννοείτε βεβαια πιταρισμένους σε ότι νάνε host).

Ίσος είμαι off βεβαια γιατί εγώ το plesk δεν το γουστάρω γενικότερα, μάλλον θα έλεγα το απεχθάνομαι χωρίς όμως κανένα απόλυτος συγκεκριμένο λόγο.

Πάντως απότι βλέπω τις ανάγκες ενός μικρού site τις καλύπτει πλήρως και έχει αρκετά extra π.χ metatag. Aλλα δεν έχω ασχοληθεί με builder πρέπει να είναι ο τρίτος που κοιτάω για εγκυκλοπαιδικούς καθαρά λόγος και επόμενος δεν ξέρω.

Aλλα σίγουρα για κάποιες επιχείρησης θα αποτελέσει λύση.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Οκτ 2012 00:34

λύση δε πρόκειται να δώσει, τουλάχιστον όχι μόνιμη, την όρεξη θα ανοίξει.
- follow me @twitter

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 01:08

χμμ, μπορεί αλλα δεν το νομίζω.

Ξέρω πραγματικά ανθρώπους που το μονο που χρειάζονται είναι να υπάρχει ένα site 2-3 page 2 παραγραφούν 1 εικόνα, μονο και μονο για να έχουν στην κάρτα τους το www.mycompany.gr (και κυριολεκτώ εδώ). Aν μπει κανένας από την κάρτα να φαίνεται ότι έχουμε site (σε τέτοια φάση) Για αυτούς θα είναι υπέρ ακρετό.

π.χ επιχείρησης χονδρικό εμπόριο, που δεν έχουν άμεση επαφή με πελάτες.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Οκτ 2012 01:18

αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι πελάτες σου, εκτός κι αν κάνεις Site των τριών σελίδων για 100 - 200 ευρώ.

πελάτες σου είναι αυτοί που θα μπουν με την τσάμπα διαφήμιση και θα τους ανοίξει την όρεξη για κάτι μεγαλύτερο.... εκτός κι αν κάνεις Site των τριών σελίδων για 100 - 200 ευρώ.
- follow me @twitter

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 03:40

Δεν ασχολούμαι με site εκτος από τα δικά μου και ελάχιστες εξαιρέσεις.

Oπότε με ρώτησαν γνώμη για κάτι τέτοιο εγώ προσωπικά τους έστειλα στο papaki. Γιατί θεωρώ ότι για κάτι τέτοιο είναι κρίμα κάποιος να πλήρωση το οτιδήποτε. Αλλα πρέπει να τους εκλαμβάνουμε και αυτούς υπόψη μας. Δεν είναι όλοι δικτυωμένοι ούτε τους ενδιαφέρει το Mao Tao site. Για αυτούς θα είναι μια χαρά ο οτε. Γιατί πολύ απλά ούτε θα τους ενδιαφέρει ούτε θα τους νοιάζει να δούν ότι αυτό μπορούν να το κάνουν free.

Tώρα σε αυτούς που θα ανοίξει οι όρεξη ναι αυτοί όντως θα κάνουν το πρώτο βάπτισμα και μετά θα αρχίσουν να ψάχνονται ... αλλα νομίζω ότι αυτοί είδη βρίσκονται στο πρώτο βάπτισμα, δεν νομίζω να περίμεναν τον ote, θα έχει πήξει το μάτι τους σε ότι νάνε adds με 200e site γιατί 100% έχουν και IE (no Adblock).

υ.σ ασχολήθηκα με site μια περίοδο αλλα δεν μου ταιριάζει δεν μπορώ να περιμένω τον άλλον 6 μήνες να αποφασίσει τι πως που, τα κείμενα δεν το συζητάω άλλους 6 μήνες κλπ κλπ

circadian

Δημοσίευση από circadian » 29 Οκτ 2012 09:52

Akina έγραψε: 1. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site που να περιλαμβάνει επισκέψεις από το εξωτερικό ξεχνάει το host στην ελλάδα π.χ επιχείρησης τουρισμού.

2. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site με ακρετά μεγάλο όγκο επισκεπτών πάλι ξεχνάει το host στην ελλάδα. π.χ eshop.
πάντως το πλαίσιο στην Ελλάδα είναι hosted. και αν δεν κάνω λάθος και το airtickets.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες