η επιχείρησή σου.gr - Νέα υπηρεσία του ΟΤΕ ξεκινάει από αύριο. yourbusiness.gr

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Οκτ 2012 10:53

Akina έγραψε:Tώρα σε αυτούς που θα ανοίξει οι όρεξη ναι αυτοί όντως θα κάνουν το πρώτο βάπτισμα και μετά θα αρχίσουν να ψάχνονται ... αλλα νομίζω ότι αυτοί είδη βρίσκονται στο πρώτο βάπτισμα, δεν νομίζω να περίμεναν τον ote, θα έχει πήξει το μάτι τους σε ότι νάνε adds με 200e site γιατί 100% έχουν και IE (no Adblock).
αυτό είναι σα να μου λες ότι έχουμε 100% διείσδυση του internet στην Ελλάδα και ότι το 100% των επαγγελματιών και επιχειρήσεων έχουν ήδη κάποιο site.

είναι κάτι που το διαφημίζει ήδη στην τηλεόραση και σίγουρα θα το διαφημίσει και σε άλλα μέσα, οπότε θα φέρει νέο κόσμο και νέες ανάγκες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 29 Οκτ 2012 13:21

2 απλές ερωτήσεις:
Τι κάνει κάποιος άν μετά απο Χ χρόνια θέλει να παρει το site του και να φύγει?
Τι θα γίνουν τα χρήματα που έχει δαπανήσει αυτά τα Χ χρόνια?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Οκτ 2012 14:12

εάν κάποιος πελάτης σου θέλει να πάει σε άλλη εταιρεία, θα του επιστρέψεις τα χρήματα που έχει δαπανήσει σε εσένα;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από diktiogr » 29 Οκτ 2012 14:31

cordis έγραψε:εάν κάποιος πελάτης σου θέλει να πάει σε άλλη εταιρεία, θα του επιστρέψεις τα χρήματα που έχει δαπανήσει σε εσένα;
εμμέσως ναι, του δίνω αυτο που έχει πληρώσει...

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 15:38

circadian έγραψε: πάντως το πλαίσιο στην Ελλάδα είναι hosted. και αν δεν κάνω λάθος και το airtickets.
βρε παιδιά το λέω πολύ απλά : o κάθε dedicated server οπουδήποτε στο εξωτερικό έχει γραμμή 100mbit (δεν συζητάω για κάτι ότι νάνε unlimited εταιρίες).

Για να έχει ένας πάροχος τέτοια γραμμή στην ελλάδα (σελ. 12) : http://oteshop.ote.gr/oteshop/pdfs/leas ... ariffs.pdf και αν είναι εκτος αθηνας και να τις έχει τις γραμμές τίποτα δεν θα έχει. Δεν υπάρχει δίκτυο.

1Gbps δεν υπάρχει καν δεν λέω ότι χρειάζεται για Site βεβαια αλλα δεν υπάρχει.

Όταν θα μπει κάποιος άνθωπος από το εξώτερο σε ένα site ελληνικό, και η ταχύτητα του δεν θα έχει ούτε καν σχέση με την ελληνική, θα δει ένα site που θα του αργήσει στο άνοιγμα και θα φὐγει.

H εταιρία που βρίσκομαι τώρα, Network infrastructure map : http://www.leaseweb.com/en/help/all-abo ... ucture-map και τα μηχανάκια τα έχω τεστάρει σε ταχύτητες και από την serverloft η οποια ενώθηκε με την SERVER4YOU και τις γ****ε το bw. Oι LeaseWeb δίνει bw στην Wikimedia δεν θέλω να κάνω διαφήμιση απλά το λέω για να σας εξηγήσω για διαφορα υποδομών.

Αν δοκιμάσετε να κάνετε speedtest από το εξωτερικό σε ελληνικά host θα πεθάνετε στο γέλιο. Έχουμε τρελό ping.

Δεν έχουμε υποδομή, και γραμμές. Yπάρχουν περιοχές στην ελλάδα που ακόμα συνδέονται στo 1mbit με το internet. Δεν μπορούμε να συζητάμε για host δεν υφίσταται αυτό το πράγμα.

cordis έγραψε: Είναι κάτι που το διαφημίζει ήδη στην τηλεόραση και σίγουρα θα το διαφημίσει και σε άλλα μέσα, οπότε θα φέρει νέο κόσμο και νέες ανάγκες.
Kαλές δουλειές σας εύχομαι! Μακάρι να κάνω λάθος, αλλα απλά απότι βλέπω εγώ όση αντιμετωπίσαν πρόβλημα λόγο κρίσις το πρώτο που σκέφτηκαν ήταν site. Tώρα τι site θέλαν αστο , αυτοί θα χρειαστούν και τρίτο βάπτισμα.
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 29 Οκτ 2012 23:39

@Akina

Επιγραμματικά φαντάσου το σαν το adsl contention ratio, δεν έχεις 100% του link (είτε 4-5-10-50-100Mbps ή 1Gbps ή 800Gbps) ανά κάθε χρονική στιγμή κάθε Dedicated + VPS machine μέσα στο datacenter, λίγο (θεαματικά) καλύτερο QoS έχει και πολλά Nagios alerts

Έκανες κάποια tests network latency τύπου smokeping από διάφορα locations και το συμπέρανες ότι έχουν τρελό ping τα ντόπια hosts; (όχι ότι αμφιβάλλω, αλλά και το ping δεν είναι το Α και το Ω σε έναν webhost -έστω LAMP- imho)

Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχεις ιδέα για τι πράμα μιλάς ή εγώ δεν έχω ιδέα τι διαβάζω :pint:

Akina

Δημοσίευση από Akina » 30 Οκτ 2012 01:40

@ploupas
Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχεις ιδέα για τι πράμα μιλάς ή εγώ δεν έχω ιδέα τι διαβάζω
που μπερδευτήκαμε ? :(
Επιγραμματικά φαντάσου το σαν το adsl contention ratio, δεν έχεις 100% του link (είτε 4-5-10-50-100Mbps ή 1Gbps ή 800Gbps) ανά κάθε χρονική στιγμή κάθε Dedicated + VPS machine μέσα στο datacenter, λίγο (θεαματικά) καλύτερο QoS έχει και πολλά Nagios alerts
+1

Σε κάτι εταιρίες δεν θα πω ονόματα, υπόληψης δεν θα θίξω κάτι χριστούγεννα και γιορτές μπορεί πραγματικά να τραβάς τα μαλλιά σου χάχα. Eπίσης ανέφερα για την άλλη εταιρία που απέκτησε πρόβλημα από ακριβώς αυτό το θέμα και έτρεχα να ακυρώσω μηχανήματα και αν αυτή κάποια στιγμή απόκτηση θέμα πάλι το ίδιο ακριβώς θα κάνω ! έως τώρα πάντως είμαι τουμπανιασμένη. Aλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση αν σου χρειάζεται δικό σου link το έχεις. Λέμε αν ... !! Available bandwidth of more than 2.5 Tbps μπορείς να το βρείς αυτό κάπου σε ελληνική εταιρία και όχι αυτό αλλα το 1/4 που έχει? Μπορείς να έχεις δυναότητα σύνδεσης με hong kong στο 1Gbps ή με London στα 40Gbps ?

Διαφωνείς κάπου ότι τα dedicate στο εξωτερικό έχουν καλύτερα δίκτυα , υποδομές , γραμμές από τα ελληνικά γενικότερα ?
Που θα σήκωνες ένα site που χρειάζεται επίσκεψης από εξωτερικό ή χρειάζεται μεγάλο bw ? ελλάδα η εξωτερικό ?
Έκανες κάποια tests network latency τύπου smokeping από διάφορα locations και το συμπέρανες ότι έχουν τρελό ping τα ντόπια hosts; (όχι ότι αμφιβάλλω, αλλά και το ping δεν είναι το Α και το Ω σε έναν webhost -έστω LAMP- imho)
+1 στο ότι το ping δεν είναι το Α και το Ω !! Δεν διαφωνούμε όμως στο ότι επηράζει και μάλιστα σημαντικά την απόκριση ενός site σε συνδυασμό βεβαια με την ταχύτητα κλπ διαφωνούμε ?? και ότι συνήθως οι περισσότεροι επισκέπτες χάνονται στο page loading ... αν κάτι αργεί ή δεν φορτώνει σωστά και ομαλά έφυγαν ... χωρίς δεύτερη σκέψη !!!

Bεβαια αν έχεις WebSockets apps (Long polling παλαιότερα) το ping είναι πολύ σημαντικό και έχεις θέμα .. γιατί χρειάζεσαι rial time απόκριση !!

Tώρα θα μου πεις και χρειάζεται αυτό σε κάποιο site ? όταν τα δεδομένα φορτώνουν με ajax (Long polling ) είναι σημαντικό. Έχουμε μικρό όγκο δεδομένο με παρα πολλές συνδέσεις (αυτό τεχνικά ακούγεται λάθος αλλα φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). π.χ Tο site φορτώνει σταδιακά σε τμήματα για να μπορεί να δουλεύει τουμπανιασμένο σε mobiles ή τρέχει image preloader.

Προφανέστατα και δεν τα έχω ελέξει σε διαφορα location γιατί δεν χρειάζεται, ούτε έχω την δυνατότα!! Eννοείτε ότι αυτό αλλάζει και συνεχεια δεν είναι κάτι σταθερό... έχει πέσει πάντως στα χέρια μου dedicate γραμμή ελληνική και για ελλάδα ήταν ουυααααουυυυ !!!!! σε σύγκριση με το εξωτερικό laggggg αλλα αφού συμφωνείς που είναι το μπέρδεμα ?

Πες μου ότι ξεμπερδευτήκαμε !!! :D
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

diasnet

Δημοσίευση από diasnet » 30 Οκτ 2012 02:21

Akina, έχεις απόλυτο δίκαιο και στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει την εταιρία που συνεργάζεσαι για hosting.

Το μόνο σου 'λάθος' είναι η οπτική μεριά που βλέπεις τους πελατάκους.

Ο επαγγελματίας σήμερα κοιτάζει να κάνει την δουλειά του τσάμπα ή όσο γίνεται πιο φτηνά.

Όταν έρχετε ο ΠΟΤΕ και του δίνει αυτή την λύση, για να χτυπήσει και το βρίσκο και να ανεβάσει και τον χρυσό οδηγό, προχωράει σε αυτή την κίνηση και μετά το τμήμα μάρκετινγκ θα τον ζαλίσει για να αγοράσει περισσότερες υπηρεσίες (νέο site, seo, adwords, κτλ).

Όσο για τα άλλα παιδιά, μάγκες Ολλανδία και Γερμανία μαμάνε σε hosting. Αυτή την στιγμή όποιος πλερώνει hosting σε Ελλάδα, απλά είναι μαζόχας.

Κάντε ένα τεστ και θα με θυμηθείτε. (σαν την διαφήμιση παλιά, λούσου με ούλτρεξ και θα δεις).

ΥΣ: @akina Ακόμα leaseweb είσαι; Οι φρίτζιδες είναι 2 γενιές μπροστά σε hardware. Ψάξου και θα με θυμηθείς.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 30 Οκτ 2012 03:08

diasnet έγραψε: ΥΣ: @akina Ακόμα leaseweb είσαι; Οι φρίτζιδες είναι 2 γενιές μπροστά σε hardware. Ψάξου και θα με θυμηθείς.
Δεν το έπιασα το τελευτώ (repeated plz).
Aπό μια αμερικανικη που δεν θυμάμαι πως την λένε (εποχές noob) πήγα σε ->hosteurope-> serverloft ->leaseweb (last 3 years - 1years serverloft & leaseweb)

Πάνω από 4G ram και disc RAID 1 δεν μου έχει χρειαστεί ποτε για κανένα box.
Για linux μιλάμε πάντα ... αν εξαίρεσης την noob εποχή μου χαχα!

Προσωπικά δεν έχω την υπομονή να εξηγήσω και να ξανά εξηγήσω και να περιμένω κλπ κλπ τον πελάτη πραγματικά δεν το έχω. Ενώ το έχω τεχνικά. Kαι δεν μπορώ να κάνω και τον "ποτε" δεν το έχω. θα πω την αλήθεια ανά περίπτωση και τέλος.

Eυτυχώς είμαι τυχερή και έχω πιο μακροχρόνιες δουλειές με web apps - mobile apps και συναινούμε, επόμενος δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με site εκτος αν μου στραβώσουν πολύ τα πράγματα (ποτε δεν λες ποτε σήμερα) για τον επόμενο χρόνο τουλάχιστον είμαι καλυμμένη οποτε μπορώ να λέω ότι είμαι super. Eίναι και δύσκολες οι εποχές μην λέμε βλακείες.

Tο δοκίμασα το site dev και δεν άντεχα σε καμια περίπτωση. Πραγματικά δεν ξέρω πως το κάνετε.
Eκτελείται λειτουργικό έργο εκμάθηση αρχαρίων !!! Προσπαθούσα να καταλάβω τι μου λέγαν και ήταν λες και μιλούσαμε άλλη γλώσσα ... "Mα τι το θέλω εγώ αυτό το host στο internet θα είναι το site μου"

Bασικά open source web apps dev σε global project θα ήθελα να είμαι full time αλλα έχω και έξοδα χάχα !!! Όταν βρω χρόνο βάζω το λιθαράκι μου.

Edit : Tώρα δηλαδή μόλις βρω χρόνο φεύγω καρφωτή για B2G εκεί είναι και η τεχνολογία και το experience και πραγματικά αυτό είναι που γουστάρω! Γιατί είναι ένα project που θα πάει σε πληθυσμό που δεν έχει τα λεφτά να πλήρωση για το mao tao κινητό. Mπορεί να με βρείτε ρομαντική δεν ξέρω, αλλα το site δεν, δεν με τίποτα ...

ploupas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ploupas » 30 Οκτ 2012 14:49

Akina έγραψε:@ploupas

Διαφωνείς κάπου ότι τα dedicate στο εξωτερικό έχουν καλύτερα δίκτυα , υποδομές , γραμμές από τα ελληνικά γενικότερα ?
Όχι
Akina έγραψε:Που θα σήκωνες ένα site που χρειάζεται επίσκεψης από εξωτερικό ή χρειάζεται μεγάλο bw ? ελλάδα η εξωτερικό ?
Δεν κάνω διακρίσεις στο κοινό, όλα στας Ευρώπας και στις Αμερικές είναι σηκωμένα :kaloe:

Akina έγραψε: +1 στο ότι το ping δεν είναι το Α και το Ω !! Δεν διαφωνούμε όμως στο ότι επηράζει και μάλιστα σημαντικά την απόκριση ενός site σε συνδυασμό βεβαια με την ταχύτητα κλπ διαφωνούμε ?? και ότι συνήθως οι περισσότεροι επισκέπτες χάνονται στο page loading ... αν κάτι αργεί ή δεν φορτώνει σωστά και ομαλά έφυγαν ... χωρίς δεύτερη σκέψη !!!
Δεν ξέρω από userability, load times και τέτοια ακαδημαϊκά ξέρω το πανάρχαιο μυστικό των Μάγιας μόνο: "το traffic σου πρέπει να είναι από επισκέπτες που παρακαλάνε να μπούνε και να νιώθουν ότι τους κάνεις το χατίρι"
Akina έγραψε: Bεβαια αν έχεις WebSockets apps (Long polling παλαιότερα) το ping είναι πολύ σημαντικό και έχεις θέμα .. γιατί χρειάζεσαι rial time απόκριση !!

Tώρα θα μου πεις και χρειάζεται αυτό σε κάποιο site ? όταν τα δεδομένα φορτώνουν με ajax (Long polling ) είναι σημαντικό. Έχουμε μικρό όγκο δεδομένο με παρα πολλές συνδέσεις (αυτό τεχνικά ακούγεται λάθος αλλα φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι θέλω να πω). π.χ Tο site φορτώνει σταδιακά σε τμήματα για να μπορεί να δουλεύει τουμπανιασμένο σε mobiles ή τρέχει image preloader.
Αυτή η συζήτηση πάει πολύ off topic, αλλά δεν αντιλέγω
Akina έγραψε: Προφανέστατα και δεν τα έχω ελέξει σε διαφορα location γιατί δεν χρειάζεται, ούτε έχω την δυνατότα!! Eννοείτε ότι αυτό αλλάζει και συνεχεια δεν είναι κάτι σταθερό... έχει πέσει πάντως στα χέρια μου dedicate γραμμή ελληνική και για ελλάδα ήταν ουυααααουυυυ !!!!! σε σύγκριση με το εξωτερικό laggggg αλλα αφού συμφωνείς που είναι το μπέρδεμα ?
Να! Αυτό εννοώ δεν είναι ξεκάθαρη η μεθοδολογία που έβγαλες το συμπέρασμα, γενικά οι γενικεύσεις και οι αφορισμοί εννοώ δεν είναι σοφοί. Προσωπικά θεωρώ ότι ο μόνος λόγος που δεν έχουμε αντίστοιχες υποδομές πέρα από πληθυσμιακά κριτήρια είναι και οι ανάγκες της αγοράς, δηλαδή πέρα από CDN mirrors δεν υπάρχει (και δεν ξέρω αν θα υπάρξει) κάποια σοβαρή realtime υπηρεσία με ελληνικό κοινό σχεδόν αποκλειστικά, που μέσω επένδυσης, εσόδων ή άλλης ανάγκης θα οδηγήσει σε περαιτέρω αναβάθμισης ελληνικώς υποδομών datacenter

Ή κάποια εταιρία να αγοράσει το μισό ή να χτίσει ένα datacenter, ακόμα και οι μεγαλύτερες και μικρότερες εταιρίες hosting επιμένουν "δυνατά και ..υβριδικά" (διάθεση hosting σε servers και εδώ και έξω)

Εξού και το συγκεκριμένο πακέτο, είναι για συγκεκριμένο κοινό και ανώτερο πιθανόν από το Ιράν και το Πακιστάν και πάλι καλά να λέμε :roll:
Akina έγραψε: Πες μου ότι ξεμπερδευτήκαμε !!! :D
Σύμφωνοι :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Οκτ 2012 19:26

Akina έγραψε:@cordis

Ότι δεν έχει γραμμές οι ελλάδα ούτε υποδομή ... δλδ

1. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site που να περιλαμβάνει επισκέψεις από το εξωτερικό ξεχνάει το host στην ελλάδα π.χ επιχείρησης τουρισμού.

2. όταν ο άλλος χρειάζεται ένα site με ακρετά μεγάλο όγκο επισκεπτών πάλι ξεχνάει το host στην ελλάδα. π.χ eshop.

3.Για web apps , mobile apps κλπ δεν το συζητάω καν.

Tώρα αν ο άλλος θέλει απλά να έχει site να το έχει στις κάρτες τους, ή να περάσει λίγος χρόνος μέρχι το domain του να απόκτηση βασική υποδομή για SEO (2 years). Θα είναι ok.

Και αυτό που λέω έχει σχέση με τις υποδομές τις ελλάδα γενικότερα. Kαμια σχέση με το συγκεκριμένο πακέτο ή οποιοδήποτε άλλο πακέτο. Η οποιαδήποτε εταιρία host. Δυστυχώς πρέπει να πληρώνω τους ολλανδούς τους γερμανούς και του αμερικανους γιατί η ελλάδα δεν μπορεί να μου προσφέρει αυτό που χρειάζομαι.
Οι γραμμές του ΟΤΕ (μιας και σε τόπικ για τον ΟΤΕ μιλάμε) είναι μια χαρά.
Είναι ο ISP με το περισσότερο bandwidth στην Ελλάδα και τα Datacenter του είναι μακράν καλύτερα από τους υπόλοιπους Ελληνικούς ISPs (Δεν αναφέρομαι βέβαια στα datacenters που δεν είναι ISPs τύπου Forthnet, Hol, Ote κλπ).
Και την υποδομή έχουμε και τις γραμμές στην Ελλάδα να σηκώσουμε ότι θέλουμε.
Τις κατάλληλες τιμές δεν έχουμε. Μόνο εκεί είναι το πραγματικό πρόβλημα (τα υπόλοιπα είναι θεωρίες - ας έρθει πρώτα το rapidswitch Ελλάδα και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε με τις γραμμές - αλλά με τα σημερινά δεδομένα των Ελληνικών απαιτήσεων έχουμε μια χαρά γραμμές)

1. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι τουριστικό ή οτιδήποτε αλλά με το αν το target group των επισκεπτών είναι από Ελλάδα ή όχι.

2. Δηλαδή το Plaisio που μέχρι πρόσφατα ήταν Ελλάδα (τώρα δεν ξέρω που είναι - μάλλον είναι πίσω από CDN) δεν την παλεύει θες να μας πεις;
Δηλαδή τα gigabit γραμμών που έχουν στον GRIX οι Ελληνικοί ISPs (και κατ'επέκταση και τα Datacenter τους) δεν αρκούν για το Plaisio.gr ή το Eshop.gr για να μπει ο ΕΛΛΗΝΑΣ να αγοράσει;
Το Eshop έχει τους server του σε δικό τους χώρο (τουλάχιστον μέχρι πριν μερικά χρόνια - έχω φωτό :P ) . Λες να είναι τόσο άσχετοι αυτοί που επέλεξαν να πληρώνουν ασύρματα κυκλώματα αντί να πάνε με το 50άρικο στην Hetzner να πάρουν ένα box;

Πόσα site έχεις εσύ που έχουν τόση κίνηση που δεν του φτάνουν τα 100mbit που έχει ένα τυπικός server;
Γιατί προσωπικά χειρίζομαι δεκάδες σέρβερ με μεγάλα ειδησεογραφικά και όχι μόνο site και οι μόνοι που κάνουν τέτοια νούμερα είναι τα shoutcast stream & video stream.
Κανένα eshop δεν κάνει τέτοια κίνηση.
Και κάποια news site που κάνουν κάποια σοβαρά peaks δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να διορθωθεί με λίγα mbit παραπάνω ή ακόμα και με έκτακτη χρήση κάποιου CDN για τα static assets.

3. Γιατί τα «web apps» έχουν κάποιο prerequisite που να λένε ότι δεν τρέχουν σε Ελληνικά Datacenter;
Δηλαδή αν η Cosmote κάνει ένα Mobile App για όλους τους χρήστες της θα πάει να το hostάρει Leaseweb;

Μα τι μπούρδες διαβάζω (σόρρυ κιόλας).

Datacenter δεν επιλέγεις σύμφωνα με το αν έχεις eshop ή «web app» αλλά βάση του τι χρειάζεσαι να κάνεις.

Δεν μπορείς να σηκώσεις πχ εταιρία VoIP υπηρεσιών και να την έχεις στην Γερμανία ή στην Ολλανδία.
Θα την έχεις σχεδόν αναγκαστικά Ελλάδα για να επωφεληθείς από το GRIX (και κατεπέκταση το latency που είναι σημαντικό για το VoIP).
Όπως επίσης δεν θα σηκώσεις το αντίστοιχο rapidshare στην Ελλάδα εκτός αν είσαι ο Βαρδινογιάννης και έχεις λεφτά για πέταμα μιας και το bandwidth στην Ελλάδα κοστίζει.

Γενικά η λογική της απόρριψης απλά επειδή είναι Ελληνικό το Datacenter το μόνο που δείχνει είναι ότι δεν σου έχει τύχει κάποιο σοβαρό project όπου να είναι υποχρεωτικό να έχεις φυσική πρόσβαση στα μηχανήματα (ναι ένα από τα πλεονεκτήματα των Ελληνικών DCs), να θες 6-10ms latency και να μειώσεις τις πιθανότητες μη διαθεσιμότητας γιατί κάποιος γεωργός έκοψε την οπτική ίνα στην Αλγερία και έχασες το Connectivity με εξωτερικό.
Υπάρχουν υπηρεσίες που πρέπει να είναι πραγματικά διαθέσιμες στην Ελλάδα και υπηρεσίες που πρέπει να είναι πραγματικά διαθέσιμες εκτός Ελλάδας. Δεν είναι όλα το ίδιο.

Και τα Ελληνικά και τα ξένα Datacenter έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και η επιλογή αυτών γίνεται σύμφωνα με τις εκάστοτε ανάγκες του καθενός και όχι με προκαταλήψεις τύπου «Η Ελλάδα δεν έχει υποδομή και γραμμές».

Αν δεν είχαμε γραμμές τότε δεν θα μπορούσες να έχεις την 24άρα να κατεβάζεις τα torrents από τον υπόλοιπο πλανήτη με 10+mbit.

Είναι παράλογο να διαβάζω το επιχείρημα δεν έχουμε καλές γραμμές για να επιλέξουμε Ελληνικό Datacenter όταν από τις ίδιες γραμμές θα βγούμε εξωτερικό για να δούμε το ξένο Datacenter.

Και για το θέμα της υποδομής, αν δεν είχαμε σοβαρες υποδομές δεν θα είχαμε τραπεζικά συστήματα σε Ελληνικά datacenter αλλά κάπου έξω.

Γενικά πέρα από το θέμα τις τιμής και του bandwidth (λόγω τιμής όχι διαθεσιμότητας) δεν βρίσκω άλλο (πραγματικό) λόγο να μην θέλει κάποιος να είναι σε Ελληνικό datacenter.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 30 Οκτ 2012 20:44

@Cha0s

Σύμφωνο απόλυτα ο οτε είναι ο καλύτερος από όλους μιλώντα για ελλάδα βεβαια.

Δεν αντέχω να το αναλύσω άλλο ..... όπως έχει αφιβολίες παίρνει ένα box από ελλάδα ένα από αμερική ένα από γερμανία και ένα από Κορέα. Kάνει test και βγάζει τα συμπεράσματα του!!Προφανώς test server με server όχι test home με server γιατί δεν θα καταλάβει. Πάνω από 300 euro δεν θα του χρειαστούν!!!

Για το eshop μπορώ να μιλήσω μονο ως καταναλωτής ας σταματήσουν πρώτα να πουλάνε μεταχειρισμένα για καινούργια και μετά βλέπουμε !!! (εξοργισμένος καταναλωτής... grrrr)

Hetzner μακριά το δίκτυο τις είναι σάπιο εσωτερικά !!! Tο έχω δοκιμάσει και σύμφωνη με αυτό και φίλος μου ρώσος που έχει τις οχταπλάσιες γνώσης από εμενα και τους δοκίμασε και αυτός. Παιδάκια είναι χωρίς γνώσης που έχουν σηκώσει server !!!

Δεν ασχολούμαι με site πόσες φορες θα το πω !!! O ρώσος L2J server και torrent σου κανεις ?? Kαι όχι ούτε με αυτά ασχολούμαι !!!

Φίλτατε είμαι game developer και ξέρω πολύ καλά τι λέω !!!

Kαι άσε τώρα δεν θα αναφέρω με τι σκατό ταχύτητες κατεβάζω ... !!!! Kανε τα test σου και θα με θυμηθείς ίσος μια μέρα !!!!!

Γιατί όταν ήμουνα noob είχα και εγώ το l2j και έπαιζα και τα έχω τεστάρει όλα τα μηχανάκια εποχής 2004 -2006 !!!! και ακόμα τεστάρω αλλα πλέον σε επαγγελματικό επίπεδο και όχι φοιτητικό πάμε να παίξουμε με των L2J !!!

Οποιος θέλει κάνει τα test και τέλος ο diasnet έχει 100% δίκιο είστε μαζόχες που έχετε server & host στην ελλάδα !!!

Edit : Aν κανεις θέλει πραγματικά να δει τις απαίτησης εφαρμογών που υπάρχουν σήμερα Live streaming-> http://channel9.msdn.com/ προσοχή μην πέσετε στην παγίδα "θα βγάλετε λεφτά" γιατί θα το ακούσετε πάνω από 100 φορες !!! είναι ακριβώς το ίδιο που κάνει τώρα ο οτε στους noob!! Aυτό δεν σημαίνει βεβαια ότι δεν θα λένε τις απαίτησης και το τι χρειάζονται σήμερα ή το που βρίσκονται οι εφαρμογές οποτε αυτό μπορείτε να το δείτε !!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Οκτ 2012 22:23

κι όταν δεν έχουμε τι να πούμε τα ισοπεδώνουμε όλα για να μη χρειαστεί να πει κανείς τίποτα άλλο.
- follow me @twitter

Akina

Δημοσίευση από Akina » 30 Οκτ 2012 22:50

cordis έγραψε:κι όταν δεν έχουμε τι να πούμε τα ισοπεδώνουμε όλα για να μη χρειαστεί να πει κανείς τίποτα άλλο.
Δεν ήταν δεν έχουμε τι να πούμε ήταν νευρίασα και έχεις δίκιο.

Δείτε το build είναι 3 μέρες θα ξεκινάει 6μμ ώρα ελλάδος. Έχει άμεση σχέση και με τα site και με το τι μπορείτε να προσφέρεται παραπάνω στους πελάτες σας. Γιατί ο πελάτης θα μπει οπό το tablet ή το mobile του στο παλιό του site, στο site που του έφτιαξε ο ΠΟΤΕ και αν έχει πελάτες από έχουν τέτοιες συσκευές το πρώτο θα σκεφτεί είναι κοίτα τι ωραία που μου ανοίγει το άλλο του εξωτερικού ... χωρίς να κολλάει χωρίς να κάνω zoom in χωρίς τίποτα και ως εκεί αντιλαμβάνονται και θα ψάξει για πιο σοβαρή λύση ...

Δεν το συνεχίζω άλλο το θέμα γιατί προσωπικά από εμενα το vs server είναι και λίγο off topic και θέμα test.

Aυτό που χρειάζεται ένα site σήμερα από διαφορετικές ανάλυσης και διαφορες συσκευές και τελείως διαφορετικές ταχύτητες να παίζει σωστά και αυτό δεν μπορεί να το φτάξει ο ΠΟΤΕ. και σιγά σιγά όσοι αγοράζουν συσκευές το αντιλαμβάνονται ... έχουμε βεβαια πολύ αργή διείσδυση σε τέτοια πράγματα.

καλή συνεχεια !!!

diasnet

Δημοσίευση από diasnet » 31 Οκτ 2012 00:20

@Chaos "κάποιος γεωργός έκοψε την οπτική ίνα στην Αλγερία και έχασες το Connectivity με εξωτερικό" προς το παρόν, ο ελληνάρας θεσσαλονικιός είχε κόψει καλώδιο που απέκοψε την μισή ελλάδα από το εξωτερικό, πριν 3-4 χρόνια αν θυμάσε.

Και όλοι λέγαμε πόσο πίσω είμαστε και όλοι κράζαμε την κατάσταση.

Στο θέμα του hosting όλες οι εταιρίες τα τελευταία 15 χρόνια (τόσα είμαι διαχειριστής server) σιγά σιγά χτίζουν την γνώση τους και την εμπειρία τους και την διαδίδουν.

Ο ΟΤΕ έχει ξεκινήσει τον τελευταίο ένα χρόνο με την ΟΤΕ Globe να παρέχει υπηρεσίες hosting (shared κυρίως) σε καλό επίπεδο τιμών.

Το hosting όμως δεν έχει σχέση μόνο με την τιμή, ή το ping, ή το bandwidth, αλλά αρκετά περισσότερα.

Όταν εγώ υπογράφω συμβόλαιο υποστήριξης με πελάτη μου, ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΝΑΝ ΜΠΑΣΤΟΥΝΟΒΛΑΧΟ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΙ.

Οι ευκολίες που σου παρέχουν οι ξένες εταιρίες, η οργάνωση της πληροφορίας καθώς και του προσωπικού για να εξυπηρετηθείς καλύτερα, η σχετική εγγύηση ότι όταν κάτι θα στραβώσει ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να φτιαχτεί το πρόβλημα, σου δίνουν την εντύπωση ότι ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι στην ελλάδα να υποστηρίξουμε έναν τόσο νευραλγικό τομέα στην Ελλάδα.

Ίσως σε 5-10 χρόνια κάτι να γίνει.

ΥΣ: Δηλαδή θεωρείς ότι είναι κάτι μοναδικό το site του πλαίσιο που μόνο η καταπληκτική υποδομή που βρήκε στην Ελλάδα μπορούσε να φιλοξενήσει το site? ΟΚ, τότε έχουμε διαφορετικές έννοιες για το τι είναι μεγάλη εφαρμογή.

@akina Έχεις μήνυμα, πλιζ απάντησε. Και πες μου σε παρακαλώ με τι ακριβώς ανάπτυξη παιχνιδιών ασχολήσε; Πιθανόν να με ενδιαφέρει το θέμα. Θενκς.
Για τους φρίτζιδες που έλεγα, την hetzner εννοώ και ψάξου γιατί ο ρώσος φίλος σου έχει 3 χρόνια να τους δει και έχουν αγοράσει την μισή γερμανία. 20 κτήρια τίγκα στις φέτες έχουν με 2600 intel και 32 gb μνήμη στα 50 γιούρια. Έχω δοκιμάσει server από όλον τον κόσμο και αυτοί οι μ******ς δεν έχουν πρόβλημα με bandwidth. Για εξοπλισμό δεν σου λέω γιατί εγγυάτε ο 2600 και τα 32 gb μνήμη. Σουπερμαντολίνη ταϊζουν τα καλώδια; :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες