Το καλυτερο και πιο απλο CMS / Framework for a new simple clean site

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 25 Οκτ 2012 21:38

@canopus

Χαίρομαι που συμφωνούμε στο ότι πρέπει να γίνονται τα update και στο ότι πρέπει να προσέχει ο χρήστης τί να βάζει μέσα στο σύστημά του και πως να το συντηρεί!
Πρωταρχικός κανόνας, που δεν συνδέεται με κάποιο cms, αλλά με την κοινή λογική.

Απλά το να αφήνεις να εννοηθεί ότι οποιοσδήποτε μπορεί να hack-αρει ένα joomla με απλές αναζητήσεις στο google, είναι εκτός πραγματικότητας και ελπίζω να συμφωνείς με αυτό.
Το να βρεις κάποια script που hack-αρουν παλιές ( πολύ παλιές ) version του joomla, θα βρεις. Όπως και για άλλα cms. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό!

Φυσικά και όταν αναφερόμουν στο ποιες εταιρίες χρησιμοποιούν το joomla, αναφερόμουν στο ποιοι εμπιστεύτηκαν το joomla στα site τους, πχ www.mtvgreece.gr . Δεν τους βλέπω τρομοκρατημένους μην τους hack-αρουν το site από στιγμή σε στιγμή πάντως! Τουλάχιστον αυτοί δεν παραμυθιάστηκαν!

Το ότι υπάρχουν εταιρίες που "πουλάν" joomla και δεν αξίζουν καν να τις προσέξεις, φυσικά και υπάρχουν. Ξέρω τέτοιες "εταιρίες", που το μόνο που κάνουν είναι κακό στον χώρο του site development. Αλλά μην μου πεις ότι αυτές οι εταιρίες ασχολούνται μόνο με joomla γιατί εδώ κάνεις λάθος. Η προτίμηση του joomla απ αυτές τις εταιρίες έχει να κάνει με το ότι η χρήση του (αλλά και το wp) είναι σχετικά εύκολη στον μέσο χρήστη, οπότε λιγότερη σκοτούρα για τις εταιρίες.

Γενικά, βλέπω από την απάντησή σου, στο ότι έδωσες μεγάλη βαρύτητα στο ποσοστό των εταιριών που χρησιμοποιούν το joomla με πολύ λάθος τρόπο και που "δουλεύουν" τους πελάτες χρεώνοντας ότι να ναι. Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν γίνετε να μαρκάρεις ένα cms έτσι με βάση αυτές τις εταιρίες! Ο άνθρωπος ρώτησε για τις δυνατότητες των διάφορων cms και εσύ αντί να του πεις απλά να προσέχει σε ποιον να απευθυνθεί, κάθεσαι και τρομοκρατείς τον κόσμο με διάφορες δικαιολογίες που δεν ευσταθούν! Αντε, να δω εκείνον που θα βρει στο google κάνα script-ακι για να hack-αρει το mtvgreece! Αύριο και όλας! Για να καταλάβουμε και να συνετιστούμε εμείς οι υπόλοιποι το πόσο χάλια είναι το joomla!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 25 Οκτ 2012 21:43

Μα σε πόσα θέματα θα γίνει αυτή η συζήτηση βρε παιδιά;
με ένα search θα είχες βρει απάντηση στο ερώτημά σου.
Εγώ χρησιμοποιώ joomla λίγο drupal και wordpress. Νομίζω λίγο πολύ όλα αυτα τα CMS θα κάνουν τη δουλειά που θέλεις.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 25 Οκτ 2012 22:27

korgr έγραψε:Αν ψάχνεις το πιο εύχρηστο, τότε Wordpress
Προσωπική μου άποψη*, ΜΑΚΡΥΑ από Joomla
* μια άποψη από έναν άνθρωπο που δεν κρίνει μόνο πόσα πρόσθετα υπάρχουν διαθέσιμα αλλά που γνωρίζει τα cms και στα ενδότερά τους
+1

Tο πιο απλό για άπειρους χρήστες είναι το WordPress, γιατί πολύ απλά έχει κατασκευάσει για άπειρους χρηστες (blogger). Tαυτόχρονα όμως οι δυνατότητες που δίνει στους προγραμματιστές είναι απίστευτες, εύχρηστες και σωστές.

Όπως λένε και οι wordprees dev "Ξεκινήσαμε σαν blog γίναμε cms και τώρα στόχος μας είναι να γίνουμε μια stable web platform, και ποιος ξέρει τι στο μέλλον".

Προσπάθησε απλά να χρησιμοποιήσεις action & filter ώστε να μην σπάσεις την συμβατότητα με μελλοντικές αναβαθμίσεις. Όλα τα plugin που υπάρχουν μέσα στο site του wordprees γίνονται update μαζί με τα πακέτα και εστί δεν σπάνε με προς στα πίσω συμβατότητες.

Γενικά είμαι τις άποψη ότι διαλέγεις cms σύνφωνα με τις ανάγκες αυτού που θες να κανεις γιατί το καθένα έχει τα συν και τα πλην του. Aλλα αν είσαι προγραμματιστής με το wordprees μπορείς να κανεις σχεδόν τα πάντα και πάνω απόλα να τα κανεις σωστά. Φτιάχνοντας δικό σου theme που μπορείς να διαχειριστή ως plugin και για το εξωτερικό και το εσωτερικό περιβάλλον, μετατρέποντα το wordprees σε αυτό ακριβώς που χρειάζεσαι. Bεβαια χρειάζεται να "πετάς έξω" διαφορα πράγματα που έχει από defult το wordprees για blog mode, κάτι που σε αλλα cms δεν χρειάζεται να κάνεις.

Ένα άλλο που κοίταγα πριν καιρώ και θεωρώ καλο χωρίς όμως να το έχω δει σε udpate είναι το MODX.

υ.σ Σίγουρα θα έλεγα όχι σε Joomla.

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 25 Οκτ 2012 23:16

Εγώ έχω ασχοληθεί με joomla και μου φάνηκε μια χαρά, αντιθέτως το drupal δε μου άρεσε. Προσωπικά προτιμώ wordpress γιατί από τη μεριά του αρθρογράφου μου φαίνεται πιο αποδοτικό.

Για σοβαρή επαγγελματική χρήση αν καταφύγεις στη λύση του cms δεν θα συνιστούσα τίποτε λιγότερο από custom θέμα. Εκεί μπορεί να γίνει δυνατό παιχνίδι, το θέμα καθορίζει πολλά πράγματα όπως ταχύτητα-απόκριση, onpage seo, συμβατότητα, εμφάνιση κλπ.

tmngr

Δημοσίευση από tmngr » 26 Οκτ 2012 00:40

iffor έγραψε:@canopus

Χαίρομαι που συμφωνούμε στο ότι πρέπει να γίνονται τα update και στο ότι πρέπει να προσέχει ο χρήστης τί να βάζει μέσα στο σύστημά του και πως να το συντηρεί!
Πρωταρχικός κανόνας, που δεν συνδέεται με κάποιο cms, αλλά με την κοινή λογική.

Απλά το να αφήνεις να εννοηθεί ότι οποιοσδήποτε μπορεί να hack-αρει ένα joomla με απλές αναζητήσεις στο google, είναι εκτός πραγματικότητας και ελπίζω να συμφωνείς με αυτό.
Το να βρεις κάποια script που hack-αρουν παλιές ( πολύ παλιές ) version του joomla, θα βρεις. Όπως και για άλλα cms. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό!

Φυσικά και όταν αναφερόμουν στο ποιες εταιρίες χρησιμοποιούν το joomla, αναφερόμουν στο ποιοι εμπιστεύτηκαν το joomla στα site τους, πχ www.mtvgreece.gr . Δεν τους βλέπω τρομοκρατημένους μην τους hack-αρουν το site από στιγμή σε στιγμή πάντως! Τουλάχιστον αυτοί δεν παραμυθιάστηκαν!

Το ότι υπάρχουν εταιρίες που "πουλάν" joomla και δεν αξίζουν καν να τις προσέξεις, φυσικά και υπάρχουν. Ξέρω τέτοιες "εταιρίες", που το μόνο που κάνουν είναι κακό στον χώρο του site development. Αλλά μην μου πεις ότι αυτές οι εταιρίες ασχολούνται μόνο με joomla γιατί εδώ κάνεις λάθος. Η προτίμηση του joomla απ αυτές τις εταιρίες έχει να κάνει με το ότι η χρήση του (αλλά και το wp) είναι σχετικά εύκολη στον μέσο χρήστη, οπότε λιγότερη σκοτούρα για τις εταιρίες.

Γενικά, βλέπω από την απάντησή σου, στο ότι έδωσες μεγάλη βαρύτητα στο ποσοστό των εταιριών που χρησιμοποιούν το joomla με πολύ λάθος τρόπο και που "δουλεύουν" τους πελάτες χρεώνοντας ότι να ναι. Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν γίνετε να μαρκάρεις ένα cms έτσι με βάση αυτές τις εταιρίες! Ο άνθρωπος ρώτησε για τις δυνατότητες των διάφορων cms και εσύ αντί να του πεις απλά να προσέχει σε ποιον να απευθυνθεί, κάθεσαι και τρομοκρατείς τον κόσμο με διάφορες δικαιολογίες που δεν ευσταθούν! Αντε, να δω εκείνον που θα βρει στο google κάνα script-ακι για να hack-αρει το mtvgreece! Αύριο και όλας! Για να καταλάβουμε και να συνετιστούμε εμείς οι υπόλοιποι το πόσο χάλια είναι το joomla!
Εκτός από το mtvgreece.gr, και το newsbomb.gr έχει δημιουργηθεί με το Joomla! Και είναι ένα από τα γνωστότερα websites στην Ελλάδα!

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 26 Οκτ 2012 01:20

Ναιιι.... πραγματικά, το μόνο πράγμα που ήθελα να κάνω αυτή την στιγμή είναι να κάθομαι να ψάχνω στο Google, για το πως θα χακάρω το MTV… έλεος…

Και άντε να συνεχίσω για ακόμα λίγο το θέμα…
Γενικά, βλέπω από την απάντησή σου, στο ότι έδωσες μεγάλη βαρύτητα στο ποσοστό των εταιριών που χρησιμοποιούν το joomla με πολύ λάθος τρόπο και που "δουλεύουν" τους πελάτες χρεώνοντας ότι να ναι. Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν γίνετε να μαρκάρεις ένα cms έτσι με βάση αυτές τις εταιρίες!
Εγώ σου μίλησα και για κάποιες εξαιρέσεις τις οποίες και σέβομαι. Το joomla δεν είναι ένα cms το κώλου. Το joomla είναι ένα cms στο οποίο δουλεύουν πάρα πολλοί άνθρωποι πάνω του και παράλληλα, πάρα πολλοί εχθροί… οπότε είναι ποιο εύκολο να κάνει ένας πιτσιρικάς κάτι παρά σε ένα custom cms. ένα custom cms 10.000% έχει παραπάνω τρύπες από ένα joomla με τα update του. Αλλά; Οι τρύπες δεν θα βγουν στο google σε 2 μέρες από την μέρα που θα εκδοθεί. Και απλά για να στο φάει κάποιος θα πρέπει να είναι «ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΩΣΤΟΣ»… οπότε ότι σύστημα και να του βάλεις μπροστά του θα το φάει! και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς το site του MTV ποιο σοβαρό από 15 site της κυβέρνησης που πέφτουν κάθε τόσο και λιγάκι… μήπως δεν ασχολούνται με το MTV;

Και να πούμε και του στραβού το δίκιο.. πόσο κόστισε η κατασκευή του MTV που φέρνεις σαν παράδειγμα; Σίγουρα κόστισε πάνω από 2.000 ευρώ σωστά; ( πολλά παραπάνω αλλά τέλος πάντων.) γιατί να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για μια έτυμη πλατφόρμα την οποία «εσύ» μετά απλώς, τροποποίησες ή γέμισες με περιεχόμενο; Και κάποιος ο οποίος έχει λιώσει για να κάνει το cms του, να αναγκάζετε να πουλήσει ένα site 1000 ευρώ στην καλύτερη, λόγο κάποιων εταιριών που έχουν γ@μ1σ31 την αγορά;

Ο άνθρωπος ρώτησε για τις δυνατότητες των διάφορων cms και εσύ αντί να του πεις απλά να προσέχει σε ποιον να απευθυνθεί, κάθεσαι και τρομοκρατείς τον κόσμο με διάφορες δικαιολογίες που δεν ευσταθούν!
Αν διαβάσεις λίγο καλύτερα εγώ απάντησα στον άνθρωπο, λίγο πριν από εσένα :-D.

και τέλος.. δεν τα λέω μόνο εγώ...

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Συμφωνω στο να μη χρησιμοποιησω Joomla αυτο το εχω ακουσει και εδω στο εξωτερικο εχουν πραγματικα να πουν τα χειροτερα γι αυτη την πλατφορμα.

Πάντως θεωρώ ότι υπάρχουν, πολλά μυαλά στην Ελλάδα που θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι καλύτερο… από το να ασχολούνται με το joomla το wp κτλπ κτλπ!

Επίσης να ξέρεις ότι δεν είμαι διατεθειμένος να να συνεχίσουμε αυτή την «διαμάχη» μεταξύ μας και βασικά δεν υπάρχει και λόγος για κάτι τέτοιο, εξάλου δεν βγάζει πουθενά.

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 26 Οκτ 2012 01:25

απο μενα..

odyssey
http://odyssey.webpage.gr/gr/

wordpress
http://www.wordpress.org/

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Οκτ 2012 01:52

Πράγματι, ούτε εγώ έχω όρεξη να συνεχίσω την κουβέντα.
Θα ήθελα να έβλεπα τεκμηριωμένα επιχειρήματα κατά του joomla, γιατί κάποιος να μην το χρησιμοποιήσει, και δυστυχώς δεν τα βλέπω.
Αντιθέτως βλέπω μια προσπάθεια απαξίωσης του με λόγια του αέρα.

Τέσπα...

Φίλε μου ProboTEK, είναι στο χέρι σου να δοκιμάσεις τα διάφορα cms και σου εγγυώμαι ότι σε όλα θα βρεις κάτι που σου αρέσει. Και όταν κατασταλάξεις σε κάποιο, μην σε αφήσουν να αμφιβάλεις για την απόφασή σου. Δεν έκανες κάτι λάθος.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Οκτ 2012 08:56

Αγαπητέ iffor θα ήθελα να διαβάσεις αυτό:
http://pixelandtonic.com/blog/what-is-blocks

και μετά να μου πεις τι νόημα βγάζεις (έχοντας και το Joomla στο μυαλό)
Εγώ προσωπικά χαίρομαι που εν έτη 2012 βλέπω να δημιουργούνται προσπάθειες που 2 χρόνια νωρίτερα οραματίστηκα και υλοποίησα στο Odyssey CMS

Άβαταρ μέλους
jpk

Δημοσίευση από jpk » 26 Οκτ 2012 10:14

Insurer έγραψε:Μα σε πόσα θέματα θα γίνει αυτή η συζήτηση βρε παιδιά;
Συμφωνώ απόλυτα , αλλά ο τίτλος του thread άλλος είναι «Το καλυτερο και πιο απλο CMS / Framework for a new simple clean site» στο πρώτη αποστολή ο ProboTEK τα μπέρδεψε λίγο και εκεί ίσως έχει νόημα να πούμε δύο πράγματα παραπάνω (βοηθητικά κατά την γνώμη μου) σχετικά.

Άλλο CMS και άλλο framework. Δεν θα μπω αναλυτικά αλλά το CMS είναι σύστημα διαχείρισης περιεχομένου και ένα framework είναι ένα προγραμματιστικό πλαίσιο ανάπτυξης κώδικα. Τα CMS δεν είναι frameworks όσες καλές προσπάθειες και αν κάνουν στον τομέα «ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει».

Υπάρχουν κάποια CMS που θα μπορούσαν να θεωρηθούν «περιβάλλοντα στα οποία μπορείς να αναπτύξεις κώδικα» αλλά με τίποτα «προγραμματιστικά περιβάλλοντα» , η διαφορά μπορεί να ακούγεται μικρή αλλά είναι τεράστια.

Μια ακόμα επιλογή για CMS είναι αυτά που έχουν χτιστεί πάνω σε ένα framework. Χωρίς να έχω ιδία άποψη , υποπτεύομαι ότι το CMS του korgr είναι σε αυτή την κατηγορία. Αυτά σου δίνουν την δυνατότητα να έχεις ένα έτοιμο σύστημα διαχείρισης περιεχομένου αλλά και να παρέμβεις - προσθέσεις στην λογική σε ένα στέρεο προγραμματιστικό πλαίσιο όπου αυτό είναι αναγκαίο.

Πρέπει να ομολογήσω ότι και εγώ συχνά αναφέρομαι μειωτικά στο Joomla, λάθος μου, μειωτικά στους ανθρώπους που πουλάνε Joomla και εμφανίζονται σαν developers ή ακόμα χειρότερα προγραμματιστές έπρεπε να μιλάω (Όχι απέναντι σε αυτούς που πουλάνε Joomla και λένε πραγματικά τι είναι αυτό που πουλάνε).

Αν ήταν και εγώ να φτιάξω ένα σύστημα διαχείρισης περιεχομένου στο οποίο να χωράνε μέσα τα πάντα αλλά και επιπλέον λειτουργικότητες που θα μπαίνουν στο μέλλον , πολύ φοβάμαι ότι δεν θα ήταν και πολύ καθαρότερο. Ειδικά όταν έχεις την ιστορικότητα του προγράμματος μέσα στον κώδικά σου και στο model (εμείς για αλλού κινήσαμε και αλλού η ζωή μας πάει) και δεν μπορείς να σε κάποια version να ανατρέψεις τα πάντα. Βέβαια ορισμένα πράγματα του Joomla μου φαίνονται αν μη τι άλλο ερασιτεχνικά το λιγότερο (όπως πχ το db schema του) αλλά έξω από τον χορό τέτοιου επίπεδου ευρύτητας χρήσεως πολλά τραγούδια ξέρεις.

ProboTEK μίλησες για πρόσληψη ανθρώπου σε εταιρία ειδικά για αυτή την δουλειά. Αν στο μυαλό σου υπάρχουν απλά κάποιες εικόνισες και κείμενα και ελάχιστη ή καθόλου επιχειρησιακή λογική δεν χρειάζεται να προσλάβεις άνθρωπο. Συνεργάσου με μια καλή εταιρία που ειδικεύεται σε CMS.

Αν από την άλλη θέλεις εξειδικευμένες λειτουργίες και μοντέλο δεδομένων , αν αυτό δεν αλλάζει συχνά , συνεργάσου με μια καλή εταιρία που έχει προγραμματιστές και παράγει σε οποιοδήποτε δημοσιευμένο framework (OOP και MVC κατά προτίμηση , αλλά δεν είναι αυτό το σημαντικότερο). Η μόνη περίπτωση που χρειάζεσαι άνθρωπο στην εταιρία σου είναι αν θες να αλλάζεις τις προδιαγραφές συχνά και δεν είσαι ακόμα σίγουρος για το πόσο θα επεκταθεί το μοντέλο δεδομένων. Εκεί θα έχεις καλλίτερη εξυπηρέτηση αλλά και τιμή (για οικονομική τιμή μιλάω) να έχεις έναν προγραμματιστή για αυτό με κάποιο portfolio σε web development.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Οκτ 2012 10:32

Αγαπητέ korgr
Η ερώτησή σου όπως καταλαβαίνεις είναι αρκετά "ανοιχτή" και δεν ξέρω σε τι θες να σου απαντήσω. Ειδικά χωρίς να έχω καν πιάσει ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο cms!

Το διάβασα το άρθρο, δεν ήξερα για το blockscms, θα ήθελα να το "επεξεργαστώ" και να του αλλάξω τα φώτα! :D Από περιέργεια περισσότερο. Αλλά σαφώς δεν θα κάτσω να το κρίνω ή το κατακρίνω χωρίς να το ξέρω και χωρίς να μπορώ να τεκμηριώσω τα λεγόμενά μου!

Οπότε τελείως φιλικά, κάνε λίγο ποιο specific την ερώτηση και με χαρά να κάνουμε διάλογο!

Τώρα όσο αφορά το ότι "εγώ έβαλα πρώτος αυτό το feature, όχι εγώ" και πάει λέγοντας δεν θα ήθελα να πλεχτώ σε τέτοια συζήτηση! Μιας και δεν ξέρω όλα τα cms (free και paid) για να μπορώ να πω ποια τεχνική είναι παρθενογένεση και ποια όχι! Εμένα με νοιάζει το σύστημα (ή και συστήματα) που χρησιμοποιώ να μην μένουν στάσιμα και να αναπτύσσονται σε συνεχή βαθμό.

@jpk good post man!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

ProboTEK

Δημοσίευση από ProboTEK » 26 Οκτ 2012 11:00

Καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις.

jpk, ευχαριστω γνωριζω τι ειναι το framework και το CMS απλα δε γνωριζω τα web-based environment since I work for the industry of robotics and A.I pretty much all my life! :-)

Εχω ηδη μιλησει με developers.

Thanks a LOT!!!
ProboTEK - - Professional Robotics & Advanced A.I Technologies

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 26 Οκτ 2012 12:25

@iffor
Εννοώ για την αρχιτεκτονική φιλοσοφία.
Τα περισσότερα CMS είναι λίγο ως πολύ CRUD μηχανισμοί στηριζόμενοι σε predefined structure. Κάτι σαν "έχουμε μεγάλη ποικιλία από ντουλάπες, αλλά ό,τι και να κάνεις θα διαλέξεις μία από αυτές". Οι προκλήσεις της εποχής απαιτούν το πάρε μια υφιστάμενη δομή έτοιμη και μετά συνδύασε τις δυνατότητες που σου παρέχει ώστε να "κτίσεις" αυτό ακριβώς που θες. Πχ στο παράδειγμα θα μπορούσα να αναφέρω τα προτρυπημένα κομμάτια μελαμίνης ώστε να μοντάρεις μια κατασκευή με δικές σου προδιαγραφές.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Οκτ 2012 13:32

καλησπέρα korgr,

Ωραία, οπότε μιλάμε για structure στο cms.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω το stucture του blockcms και όσο αφορά το joomla είμαι ικανοποιημένος με τις προσπάθειες που βλέπω από το core team να φέρει το cms όσο ποιο κοντά γίνετε σε ότι το "καλό" κυκλοφορεί σήμερα.

Ήδη με τον διαχωρισμό του cms από την πλατφόρμα έχουμε καλές προοπτικές. Ακολουθείται μια αντίληψη στο ο καθένας τον ρόλο του και χρησιμοποίησε αυτό που θες.
Φυσικά και δεν είναι symfony 2, αλλά η δουλειά που κάνουν είναι ικανοποιητικότατη!
Και αν θες λίγο ποιο βαθιές δυνατότητες δες και το nooku (http://www.nooku.org/) οπού ξεφεύγουμε από mvc και πάμε σε hmvc και πολλά άλλα καλούδια.

Δεν θα ήθελα να κάτσουμε και να "τις βγάλουμε έξω για να τις μετρήσουμε" τις δυνατότητες του κάθε cms και σε τι structure είναι στημένα ή αν μιλάμε για oo ή procedural programming. Δεν πρόκειται να βγάλουμε νικητή και ούτε ηττημένο. Το καθένα έχει τα cons και τα pros του και είναι στο καθένα να τα εκμεταλλευτεί αυτά!

Έχω δουλέψει και σε j! και σε drupal και σε wp και έχω πει εκατομμύριες φορές να τα είχα όλα σε ένα. Δεν πάει έτσι όμως. Είναι τελείως άδικο για αυτά τα cms να τα κατακρίνουμε έτσι.

Τέπσα, γνώμη μου

Φιλοσοφίες για τα ποιο αποδοτικά συστήματα υπάρχουν 10αδες. Αλλά η μαγκιά είναι να ξέρεις να τα εκμεταλλευτείς και όχι να κάθεσαι και να μετράς διπλά διπλά τα features ώστε να δεις αν κάποιο έχει κάτι λιγότερο ή περισσότερο.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

Akina

Δημοσίευση από Akina » 26 Οκτ 2012 13:50

jpk έγραψε: Άλλο CMS και άλλο framework. Δεν θα μπω αναλυτικά αλλά το CMS είναι σύστημα διαχείρισης περιεχομένου και ένα framework είναι ένα προγραμματιστικό πλαίσιο ανάπτυξης κώδικα. Τα CMS δεν είναι frameworks όσες καλές προσπάθειες και αν κάνουν στον τομέα «ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει».

Υπάρχουν κάποια CMS που θα μπορούσαν να θεωρηθούν «περιβάλλοντα στα οποία μπορείς να αναπτύξεις κώδικα» αλλά με τίποτα «προγραμματιστικά περιβάλλοντα» , η διαφορά μπορεί να ακούγεται μικρή αλλά είναι τεράστια.
Σύμφωνο απόλυτα αλλα θα φέρω αντίλογο από προσωπική εμπειρία τελευταίον μηνών.

Xρειάστηκε να αναπτύξω πριν τρις μήνες περίπου, ένα ακρετά μεγάλο project το οποιο σε όλες του της δομές είναι custom. Xρειαζόμουνα δηλαδή τελείως custom types (Fields). Ένα περιβάλλον διαχείρισης του εσωτερικά που να διαχειρίζονται πλήρως τα custom types (18 custom types για την ακρίβεια). Kαι μονο αποτελέσματα αναζητήσεις στο εξωτερικό που ουσιαστικά δεν είχαν καμια σχέση με την δομή ενός site. Όχι pages όχι post κλπ.

Κάνοντας το vs Frameworks - WP μπορώ να σου πω ότι κατέληξα στο wp. Oυσιαστικά το project χρησιμοποιεί των κεντρικό core του WordPress και όλο το περιβάλλον (custom types etc..) δουλεύει με hook ( Filter - action). Έχω κρατήσει από την βάση μονο τα user,options και optionmeta (όλο το άλλο είναι custom). Και είναι πλήρως συγχρονισμένο με το trac του WP ώστε να μπορώ να κάνω corvert (svn) τα κομμάτια του core. Mπορώ να σου πω ότι είναι τόσο συμβατό που θα μπορούσα να το βγάλω σε plugin για το wordprees αλλα για λόγους ασφαλειας του εσωτερικού περιβάλλουν επειδή θα κρατάει κάτι σαν "λογιστικά στοιχεια" δεν κρίνετε σκόπιμο + ότι θα γίνει αρκετά βαρύ με όλα αυτά που φορτώνει το wp και το project δεν τα χρειάζεται καν. Oι χρηστες θα έχουνε ένα πολύ απλό σε χρήση περιβάλλον διαχείρισης το οποιο είναι πλήρως συμβατό με tablet, mobiles κλπ. (WP meta box - http://codex.wordpress.org/Function_Ref ... d_meta_box) και μιλάω για την διαχείριση εσωτερικά γιατί αυτό ουσιαστικά τους ενδιαφέρει σε αυτό το project.

O core του wp ανταποκρίθηκε άψογα στις ανάγκες του project και ο χρόνος που χρειάστηκε είναι τουλάχιστον ο μισος απότι θα χρειαζόταν με οποιοδήποτε Frameworks. Όλο το wp στέφεται γύρο από filter που κάνουν hook σε διαφορα σημεία με αποτέλεσμα να μπορείς να πάρεις ολόκληρες class του core (η ακόμα και class από plugin Ω ναι!!) και να δουλέψουν άψογα με οτιδήποτε θες να κανεις. Δεν νομίζω ότι αυτό θα το βρείς εύκολα κάπου αλλου και πρόσθεσε εδώ και την κοινότητα που έχει το wp κάτι που σίγουρα δεν το βρίσκεις αλλου.

Kαι τα λέω όλα αυτά απλά για να τα έχετε υπόψη σας μπορεί κάπου να σας χρειαστούν (ακόμα και αν αυτή την στιγμή αυτό σας φανεί τρελό). Γιατί και εγώ στην αρχή δεν ήξερα πως ακριβώς θα πάει. Εντέλει έμεινα ενθουσιασμένη και είμαι από αυτούς που γραφουν κώδικα και μάλιστα πολύ.

Χρήσιμα link για developers :

https://core.trac.wordpress.org/
http://adambrown.info/p/wp_hooks
http://xref.yoast.com/

υ.σ1 Υπάρχουν πολλά πραδείγματα τέτοιον project τώρα τελευταία.
u.σ2 Joomla : Tο τι διάλεξε κάποιος πριν 3 χρονια ή και παραπάνω για να φτάξει κάτι δεν σημαίνει ότι αποτελεί σωστή λύση για το 2012-2013. Το θέμα είναι τι κατασκευάζεται τώρα με Joomla. Kάποτε το joomla επικρατούσε για πόλους λόγους τώρα όχι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akina την 26 Οκτ 2012 14:55, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες