Μην χρησιμοποιήσεις το Joomla για τους εξής λόγους:

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Οκτ 2012 02:05

Περίεργος ο τίτλος, ε?! :D

Μετά από διάφορες συζητήσεις γύρω από το ποιο είναι το καλύτερο cms, αναρωτιέμαι πως βλέπουν οι διάφοροι developers το joomla και γιατί μια μερίδα τους δεν το "συμπαθούν" καθόλου.

Θα ήθελα, αν δεν σαν είναι πρόβλημα, όλοι εσείς οι πολέμιοι του Joomla να γράψετε πάρα κάτω τους λόγους για τους οποίους δεν θα έπρεπε ένας εν δυνάμει πελάτης σας να διαλέξει το joomla.

Το μόνο που θα ήθελα είναι τεκμηριωμένες απόψεις για τα αρνητικά του joomla. Δεν με ενδιαφέρουν τα θετικά των άλλων cms, εδώ μιλάμε καθαρά για joomla.

Οπότε βγάλτε τα φτυάρια σας για τον λάκο του Joomla, αλλά παρακαλώ να είναι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ οι απόψεις! Όχι λόγια του αέρα, ή "άκουσα" και "μου είπαν".
Όχι άλλο κάρβουνο!
Ευχαριστώ!

Δεν θεωρώ την λίστα, χώρος για αντιπαράθεση, μιας και θα έχουμε τεκμηριωμένες απόψεις ή έστω λογικές σκέψεις. Τώρα αν αρχίσει και γράφει ο καθένας τις αερολογίες τους, τι να πω...

Τουλάχιστον έτσι θα έχουν μια λίστα με τα πραγματικά αρνητικά του joomla, ώστε να αναφέρονται σε αυτήν στις "τηλεμαχίες" τους!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από galher » 26 Οκτ 2012 10:33

- Μονο και μονο η ταλαιπωρία για να κανεις update απο 1.5 για εμένα τα λέει όλα. Οταν υπάρχει το Wordpress που με πραγματικα 1 click κανεις update. Αυτο έχει οδηγησει σε πολλούς να μην ασχολουνται καθόλου με ενημερώσεις και πολυ σύχνα να βγαινουν exploits.
- Χαοτική διαφορα στα plugins τοσο σε αριθμό οσο και σε ποιότητα.
- Το ιδιο για τα θέματα.
- Χαλια scaling.
- Και το βασικότερο για εμένα άθλιο UX στο backend.

Ίσως να είμαι αχάριστος γιατι το πρώτο site που πληρώθηκα ηταν σε Joomla αλλα αν ασχοληθείς με Wordpress/Drupal θα καταλάβεις ποσο ανώτερα είναι.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 26 Οκτ 2012 11:11

Καλησπέρα galher!

Θα ήθελα να το προλάβω εδώ και δεν θα ξανακάνω άλλο respond-post! :D

Όπως προανέφερα θα ήθελα τεκμηριωμένες απαντήσεις και σωστές προσεγγίσεις!
Πως αλλιώς θα πείσεις έναν πελάτη να μην διαλέξει το Joomla!

Πχ το να κάνεις ένα joomla από 1.5 σε 2.5 δεν είναι update, αλλά upgrade στην ουσία.
Επίσης το ότι είναι χάλια το scaling δεν θα έπρεπε να είχαμε κάποια link που να πιστοποιούν τα λεγόμενα? Θα σου πει ο πελάτες, δώσε μου αποδείξεις! Δεν με πείθουν αυτά που λες!
Όπως επίσης και για το άθλιο UX, υπάρχει κάποιο αναγνωρισμένο blog που να έχει κάνει συγκρίσεις και το έχει κατατάξει σε χάλια θέσεις? Θα μας χρειαζόντουσαν αυτές αυτά τα resources! Δεν πείθουν έναν μεγάλο πελάτη οι μη τεκμηριωμένες απόψεις.

Αυτά από έμενα και over από την μεριά μου!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ, το μόνο που ζητάω και αν έχουν την διάθεση οι διάφοροι developers, να μας δώσουν 2-3 points πως θα μετέπειθα έναν πελάτη, γνώστη του χώρου, μεγάλης εταιρίας, που ξέρει τι του γίνετε, να μην προτιμήσει το joomla. Points με τα ανάλογα sources. Το αν υπάρχει τέτοιος πελάτης δεν με νοιάζει, υποθέσεις είναι. Αν δεν βρεθούν τεκμηριωμένα points καλύτερα για όλους τους joomla-αδες εκεί έξω, αλλά αν βρεθούν, θα είναι μια καλή λίστα για να την έχουμε υπόψιν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iffor την 26 Οκτ 2012 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 26 Οκτ 2012 11:46

O πελάτης δεν ξέρει τι είναι front/back end, δεν ξέρει τι είναι scaling δεν ξέρει τι είναι joomla & wordpress. Στην καλύτερη των περιπτώσεων να έχει ακούσε από κάποιον την λέξη "joomla".

Η δουλειά δεν είναι να τον πείσεις να βάλει wordpress αντί για joomla. Είναι να καλύψεις στο 100% τις ανάγκες του και να προβλέψεις και τις μελλοντικές του ανάγκες.
Παράλληλα να εμπιστεύεσε το cms που δουλεύεις, να μην χρειάζεσαι 3 ώρες να κάνεις ένα update (x50 sites... τρέχα γύρευε).
Να μπορεί ο πελάτης μέσα σε 5 λεπτά να βάλει μια ανακοίνωση και να ανεβάσει 2 φωτογραφίες.

Όλα αυτά χωρίς να σε κάνει συνέταιρο στο μαγαζί του...

Δεν υπάρχει λοιπόν καλό ή κακό. Αν υπήρχε θα δούλευαν όλοι joomla και τα υπόλοιπα δεν θα υπήρχαν.
Υπάρχει το τι ξέρεις να δουλεύεις καλύτερα σε συνάρτηση με το budget του πελάτη.

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από galher » 26 Οκτ 2012 12:52

Άψογος πλάτων :clap:

Ο μόνος λόγος που ο Πελάτης θα απαιτήσει Joomla είναι οτι το έχει χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Σαν τον πατέρα μου που παίρνει χρόνια κινητό Νοκια γιατί ξέρει πως λειτουργεί.
Έτσι όμως είσαι δεμένος με μια τεχνολογία και εξαρτάσαι απο αυτήν.
Σε αυτήν την περίπτωση αφήνεις κάποιον που έχει χρόνο να ασχοληθεί με τις παραξενίες του Joomla να αναλάβει την δουλεια και γλιτώνεις χρόνο = χρήμα.

Την διαφορά στο UX θα την καταλάβεις αν βάλεις τον ίδιο user να δουλέψει και τα 2 CMS.
Θα επικοινωνεί μαζί σου και για τα πιο απλά πράγματα για το Joomla ενώ στο wordpress θα λύνει προβλήματα απο μόνος του.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 26 Οκτ 2012 14:17

+1 και εγώ στον platon
Από εκεί και πέρα μιας και έχω δουλέψει και τα δύο, να πω γιατί κατέληξα στο wordpress.

πρώτα απ' όλα είναι εύκολο στις αναβαθμίσεις. Κάνεις ένα κλικ στο upgrade και τελείωσες. Το ίδιο γίνεται και στις νεότερες εκδόσεις του joomla, αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν γίνονται ομαλά και δημιουργεί bugs. Επίσης αρκετά plugins δεν έχουν υποστήριξη στις αυτόματες αναβαθμίσεις.

Ο τρόπος ανάπτυξης custom theme είναι πολύ καλύτερος και γρήγορος στο wordpress, όπως επίσης και η αρχιτεκτονική του δομή. Στο joomla πρέπει να δηλώσω με xml το κάθε αρχείο ή φάκελο, οπότε είναι πιο χρονοβόρο. Επίσης πρέπει να φτιάξεις κάποιο κεντρικό index.php και μετά τα ίδια τα components να τα κάνεις override... Στο wordpress αν θες να βάλεις τον τίτλο κάπου, απλά καλείς απευθείας τον τίτλο, το περιεχόμενο, την περίληψη κλπ κλπ. Έτσι γίνεται πιο ευέλικτο.

Το User interface του ειναι πολύ πιο απλό. Όσες φορές προσπάθησα να εξηγήσω σε πελάτη πως να κάνει το ίδιο πράγμα με joomla, μου πήρε το διπλάσιο χρόνο σε σχέση με το wordpress. Η έκδοση 3.0 διορθώνει κάπως αυτό το πράγμα, αφού πλησιάζει πάλι προς το wordpress ;)

Στη Joomla μέχρι την πρόσφατη έκδοση (joomla 3.0) είχαν μία εμμονή με τα mootools, ενώ ο περισσότερος κόσμος δουλεύει με jquery. Το χειρότερο είναι τα confilcts που προκύπτουν συνέχεια μεταξύ των δύο libraries. Στο wordpress απλά περνάς τη βιβλιοθήκη που θέλεις.

Το wordpress έχει καλύτερη συνοχή στις αναβαθμίσεις, ενω π.χ. όσοι έκαναν αναβάθμιση από το joomla 1.5 στο 1.6 και μετά, είχαν πρόβλημα με τα url (μιας και άλλαζε η αρχιτεκτονική τους δομή) και έπρεπε να κάνουν αμέτρητα redirects.

Το wordpress έχει ευέλικτο url structure.

To wordpress έχει δείξει πως έχει μία σταθερή πορεία τα χρόνια. Το joomla με τις συνεχές αλλαγές έχει δείξει ότι δεν ξέρεις που θα καταλήξει.

Για να μπεις στα βαθιά του joomla, πρέπει να ξέρεις και το joomla framework. Στο wordpress απλά πρέπει να ξέρεις php.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Οκτ 2012 14:19

Φίλε iffor.
Πρόσφατα θέλησα να βάλω το linkr σε Joomla 2.5
Κάτι που είναι αδύνατον γιατί το linkr παίζει σε 1.5

Δηλαδή ή θα βάλω παλιότερη έκδοση Joomla ή θα ξεχάσω κάποιο plugin :evil:

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 26 Οκτ 2012 16:43

Ξέχασα να τονίσω πως δεν είμαι πολέμιος του joomla. Δεν έχω να κερδίσω ή να χάσω κάτι απ' αυτό αν πάει καλύτερα ή χειρότερα άλλωστε. Απλά για τους παραπάνω λόγους βρίσκω πιο βολικό το wordpress :)

Akina

Δημοσίευση από Akina » 26 Οκτ 2012 18:18

Δεν γίνετε να πεις όχι στο joomla, η σύγκριση πάντα γίνετε με τι άλλο υπάρχει και τις δυνατότητες τον ανταγωνιστικών πακέτων.
Επίσης δεν μπορείς να πεις όχι γενικά σε κάποιο cms μπορεί να είναι 100% κατάλληλο για ένα site ενός πελάτη και 100% ακατάλληλο για νέα site ενός αλλου πελάτη.

Δεν θα μπω σε τεχνικά θέματα γιατί ο πελάτης δεν τα αντιλαμβάνεται :)

1. Google search :
how to drupal : Περίπου 58.900.000 αποτελέσματα.
how to joomla : Περίπου 110.000.000 αποτελέσματα.
how to wordprees : Περίπου 926.000.000 αποτελέσματα.

2. Alexa - Top Sites in Greece
http://www.alexa.com/topsites/countries/GR

3. Nομίζω το img θα καλύψει πλήρως έναν πελάτη και περισσότερο το κομμάτι του SEO που δεν αναφέρθηκε ως τώρα και είναι παρα πολύ σημαντικό για τον πελάτη.
Τα νούμερα του images είναι 05/2011.Tο 2012 έχουν αυξηθεί υπέρ του wordprees.

Εικόνα

Webmate
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Webmate » 26 Οκτ 2012 22:36

λίγο παλίο το graph αλλά ακόμα και έτσι δίχνει την αλήθεια ( π.χ. τα themes στο themeforest και μόνο ξεπερνούν κατα πολύ αυτά που αναφέρει, οπως και το adwords διαφέρει ..) .
Για μένα το wordpress είναι η καλύτερη και πιο έυκολη επιλογή , το joomla δεν υπάρχει ,ενώ το drupal είναι πραγματικά αξιόλογο αλλά το lurning curve είναι τρομερά δύσκολο.
Το joomla δεν έχει πολλά plugins αλλά και η δημιουργία τους είναι δύσκολη σε σχέση με το wordpress.
Το joomla για να φτιάξεις theme είναι 40% πιο δύσκολο από το wordpress.
Kαι πολλά άλλα. Γενικότερα εάν δεις μια δουλειά που είναι κατασκευασμένη με joomla θα το καταλάβεις σίγουρα και μάλλον όχι για καλό λόγο...

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Οκτ 2012 08:19

Δλδ
Πιο δημοφιλές = Καλύτερο;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 27 Οκτ 2012 08:45

Το joomla είναι προιόν μυστικών συμφωνιών μεταξύ των NSA, CIA, NASA, Ισραήλ, Τρόικα, ΔΝΤ, Μέρκελ, Σαρκαζί και Πούτιν.

Το joomla χρησιμοποιεί μέρος του πυρήνα του για την απομακρυσμένη εκτέλεση κώδικα δημιουργώντας ένα πλέγμα botnet με servers. Χρησιμοποιείται για τον έλεγχο των υπερηχητικών αεροσκαφών τύπου boeing που ψεκάζουν την ατμόσφαιρα με χημικά, τα λεγόμενα chemtrails.

Παράλληλα οι servers που τρέχουν joomla χρησιμοποιούν μέρος της ισχύος τους συμμετέχοντας κρυφά σε ένα δίκτυο distributed computing για να ενισχύσουν την έρευνα υπέρ του καρκίνου. Κάποιοι εκεί έξω χρησιμοποιούν το server σου με τη βοήθεια του joomla για να εφεύρουν τα πιο καρκινογόνα κατασκευάσματα που αποδεκατίζουν τους λαούς.

Μη χρησιμοποιείτε joomla, μη χρησιμοποιείτε δυναμικές ιστοσελίδες και cms, είναι προϊόντα του ΣΑΤΑΝΑ!

Akina

Δημοσίευση από Akina » 27 Οκτ 2012 09:36

@Webmate
Πρέπει να αναφέτεται στα themes εντός official site. Γιατί και για το 2011 λίγα είναι.

@ThyClub

Πιο δημοφιλές = πιο πολλοί dev που ασχολούνται μαζί του = πιο πολλά resource , custom fix, plugin , Themes = καλύτερο προϊόν, γιατί πιο πολύ Dev γραφουν κώδικα για αυτό και σε αυτό ...

π.χ Πριν καιρώ ψάχνανε στο trac να περάσουν menu API σε class, εντέλει δεν πέρασε σε αυτήν την έκδοση το αναμμένο σε επομενη έκδοση, είναι ένα πραγματικά καλο fix , έγινε reopened πριν τρεις μήνες, σου δίνω το ticket https://core.trac.wordpress.org/ticket/12718

Δες ποσα άτομα και πόση συζήτηση έχει γίνει και ποσα ακόμα θα συζητήσουν ώσπου να τελειώσει να περαστεί και μετα να αναδιαμορφωθεί (γιατί αυτό είναι το αρχικό στάδιο που θα περάσει το menu σε class χωρίς να πειράξει πολλά πράγματα). Kαι αυτό είναι μονο ένα πολύ μικρό παράδειγμα που περιλαμβάνει μονο αυτούς που ασχολούνται με τον core και που ξέρουν να μπούν σε ένα trac και να γράψουνε 5 πράγματα να περάσουν diff κλπ.

Aυτό βεβαια δεν μπορεί να το καταλάβει ένας πελάτης , είναι πράγματα που τα καταλαβαίνουν οι coder.

και εννοείτε ότι εσύ, εγώ, ο καθένας που χρησιμοποιεί ένα πακέτο κάποια στιγμή λίγο ή πολύ έχει βάλει το λιθαράκι του για αυτό ... από ένα tutorial που έγραψε, από ένα plugin που έφτιαξε, κάποιο theme , από ένα comment στο track, ένα help σε κάποιο forum κλπ κλπ .. Ένωσε όλα αυτά λιθαράκια μαζί .. και παίρνεις το προϊόν.

+ Ότι κάνουν τα πράγματα σωστά και ο λόγος είναι όλες αυτές οι συζητήσεις που γίνονται, περνούν ένα τεράστιο feedback που δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή σε κάποιο άλλο πακέτο.

Nα το πω πιο απλά και πιο γενικά : Γιατί νομίζετε ότι η τελευτές εκδόσεις του firefox κολλάνε ?
Γιατί ο κόσμος, οι dev πλέον πηγαίνουν στον chrome και δίνουν εκεί το feedpack και τα fix. Aγαπάω πραγματικά τον firefox λυπάμαι πραγματικά για αυτό που γίνετε και δεν θα τον αποχωριστώ εύκολα αλλα αυτοί είναι πραγματικότητα.

Aυτά τα "προϊόντα" αναπτύσσονται από τις κοινότητες , μεγάλες κοινότες === καλύτερο προϊόν.

y.s Oποιος έχει γνώσεις και θέλει να βάλει κάνα λιθαράκι για τον firefox : https://bugzilla.mozilla.org/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Οκτ 2012 09:52

Webmate έγραψε: Για μένα το wordpress είναι η καλύτερη και πιο έυκολη επιλογή , το joomla δεν υπάρχει ,ενώ το drupal είναι πραγματικά αξιόλογο αλλά το lurning curve είναι τρομερά δύσκολο.

Ας σεβαστούμε τον όρο που έθεσε ο συνάδελφος που ξεκίνησε αυτό το θέμα.
Και εγώ είμαι κατά του Joomla, αλλά λέω και όχι στην ατεκμηρίωτη λάσπη...

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 27 Οκτ 2012 10:12

Ας πω κι εγώ την άποψή μου λοιπόν. Το joomla έχει τα εξής αρνητικά:
1) ημιτελές framework (σε αρκετά καλύτερη κατάσταση στο 2.5)
2) παραγωγή κώδικα html με σφάλματα (στο 2.5 παράγεται xhtml αν θυμάμαι καλά)
3) θολή διαδικασία automatic update
4) native multilingual δυνατότητες ακόμη σε πρώιμο στάδιο
5) φτωχό documentation
6) απουσία bootstrap, hook κλπ πραγμάτων που άλλα cms τα έχουν πολύ καιρό τώρα
7) το backend δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό προς τον χρήστη
8) κακό scaling, μέτριο caching

Για το drupal:
1) πολύπλοκο backend, ακόμη και ο admin ανακαλύπτει πράγματα μετά από καιροοοοο
2) theming καλύτερα άστο για κανέναν developer, εξ'ου και ο όρος theme developer που χρησιμοποιούν οι drupalάδες. Το πολύ πολύ κανένα starter theme και άγιος ο θεός
3) γενικώς learning curve -κατ'εμε- απαράδεκτα μεγάλο
4) βαρύς κώδικας με ένα σωρό js/css

Για wordpress:
έχω τη μικρότερη εμπειρία μέχρι τώρα, οπότε επιφυλάσσομαι για τα αρνητικά που έχω δει.
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες