Μην χρησιμοποιήσεις το Joomla για τους εξής λόγους:

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 27 Οκτ 2012 10:33

andreaslll έγραψε:Το joomla είναι προιόν μυστικών συμφωνιών μεταξύ των NSA, CIA, NASA, Ισραήλ, Τρόικα, ΔΝΤ, Μέρκελ, Σαρκαζί και Πούτιν.

Το joomla χρησιμοποιεί μέρος του πυρήνα του για την απομακρυσμένη εκτέλεση κώδικα δημιουργώντας ένα πλέγμα botnet με servers. Χρησιμοποιείται για τον έλεγχο των υπερηχητικών αεροσκαφών τύπου boeing που ψεκάζουν την ατμόσφαιρα με χημικά, τα λεγόμενα chemtrails.

Παράλληλα οι servers που τρέχουν joomla χρησιμοποιούν μέρος της ισχύος τους συμμετέχοντας κρυφά σε ένα δίκτυο distributed computing για να ενισχύσουν την έρευνα υπέρ του καρκίνου. Κάποιοι εκεί έξω χρησιμοποιούν το server σου με τη βοήθεια του joomla για να εφεύρουν τα πιο καρκινογόνα κατασκευάσματα που αποδεκατίζουν τους λαούς.

Μη χρησιμοποιείτε joomla, μη χρησιμοποιείτε δυναμικές ιστοσελίδες και cms, είναι προϊόντα του ΣΑΤΑΝΑ!
+1 :lol:

vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 27 Οκτ 2012 16:28

Ψιλοofftopic, αλλά με κάνει να χαμογελάω κάθε φορά που το βλέπω:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 27 Οκτ 2012 16:38

Είναι πολύ δύσκολο στην εκμάθηση.
Δεν είναι τόσο seo friendly οσο το wp.
Είναι πολύ βαρύ
Η διαχείριση section > category > post και tags δεν είναι ευέλικτη.
Έχει παλαιάς κοπής admin

Akina

Δημοσίευση από Akina » 27 Οκτ 2012 17:16

@vevhlos

θα διαφωνήσω λίγο :lol: και βγαίνω και εγώ offtopic sory!!

Tο drupal είναι παρα πολύ καλο αλλα είναι πολύ δύσκολο στα udpate τουλάχστον ήταν την τελευταία φορα που το κοίταξα ... για να υποστηρίξουν τέλεια και γρήγορα τα καινούργια σπάνε προ στα πίσω τα πάντα ... και αυτό είναι πρόβλημα μεγάλο. Eπίσης είναι έτσι η δομή των themes (είναι structures ) που σπάνε τελείως και αυτά και εντέλει μένεις με κομμάτια. Bεβαια αν είσαι πολύ καλός στα php class και μπεις στην λογική του είναι ένα καλο εργαλείο (αν δεν θες να κανεις ποτε update ...)

Tο MODX είναι επίσης πολύ καλο. Θα έλεγα ότι δίνει πολλές περισσότερες δυνατότητε γιατί είναι καθαρά field cms αλλα για να κατασκευάσεις themes θα φας μάλλον περισσότερο ζόρι απ' όσο θα έτρωγες με το drupal. :lol: Eπίσης δεν ξέρω γιατί αλλα στο linux έφαγε τρελό κώλυμα την τελευτά φορα που πήγα να το σηκώσω για test !! Όμως σαν ιδέα είναι αυτό που πραγματικά χρειάζεται σήμερα ένας web Dev σαν πράξη όμως ... έχουν μέλλον μπροστά τους αν βρούνε το community .. κλπ κλπ

Άρα το γραφικό είναι λάθος ^^ :kaloe:
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 27 Οκτ 2012 17:48

Akina έγραψε:Tο drupal είναι παρα πολύ καλο αλλα είναι πολύ δύσκολο στα udpate τουλάχστον ήταν την τελευταία φορα που το κοίταξα ... για να υποστηρίξουν τέλεια και γρήγορα τα καινούργια σπάνε προ στα πίσω τα πάντα ...

...

είναι ένα καλο εργαλείο (αν δεν θες να κανεις ποτε update ...)
Δεν επιβεβαιώνω. Τα updates δουλεύουν νεράκι είτε χεράτα είτε μέσα από τη κονσόλα http://drupal.org/project/drush

Αν έχεις βάλει χέρι στο core ή στα modules τότε προφανώς στα updates θα κάνουν overwrite αυτές τις αλλαγές. Αυτό ισχύει σε όλα τα συστήματα.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 27 Οκτ 2012 18:08

@cherouvim
όχι δεν μιλάω για χεράκι στον core .. αλλα έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευτά φορα που το κοίταξα !

Genesis - ckeditor, menu_editor, panel, ctools, views, nodequeue μερικά ακόμα plugin που δεν τα θυμάμαι ... αφημένο σε test server για να δω τι καλούδια θα μου σκάσει στα update....και μου τα έσκασε όλα μαζί .. μπορώ να πω ότι δεν ξανά ασχολήθηκα από τότε παρόλο που έχει τρελό core σαν πακέτο !!

Αν ακόμα δεν επιβεβαιώνεις, ίσος έχει νόημα να του ξανά ρίσκο ένα test ? Aλλα απότι έχω δει και πολύ άλλοι τα ίδια ακριβώς λένε ... άμα είναι να φτιάχνω τα fields και μετά να τα βρίσκω κάγκελο δεν έχει νόημα !! και όσους ξέρω τα ίδια ακριβώς έχουν πάθει.

Άσε που τα μισά από αυτά τα plugin εγώ θα τα ήθελα μέσα στον core 100% ... είναι off να είναι εκτος ειδικά το view , ctools.
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 27 Οκτ 2012 18:30

@Akina Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα updates. Τυφλοσούρτι διαδικασία, εκτός αν μιλάς για update major έκδοση (πχ από 6 σε 7) όπου σπάει το API και αν έχεις πολλά modules, gl :)

Το ότι τα ctools/views είναι εκτός core το θεωρώ θετικό (αν και τα χρησιμοποιώ σχεδόν σε κάθε project). Modularity ftw. Να δηλώσω εδώ ότι έχω ασχοληθεί μόνο επιφανειακά με WP και καθόλου με joomla, οπότε δεν είμαι αντικειμενικός.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 27 Οκτ 2012 19:09

@vevhlos tnx !!! σοβαρά δεν θυμάμαι έκδοση, θυμάμαι τον πανικό που έβλεπα !! wtf ??? ήταν η αντίδραση μου !! θα το περάσω πάλι σε test server μόλις βρω χρόνο αν δουλεύουν αυτά τα 2 βασικά plugin από το 8 στο 9 όταν βγει και δεν έχουνε εξαφανιστεί τα test field τότε ίσος έχει νόημα για κάποια site !! thank you!!

btw για wp cms αν ποτε ασχοληθείς test : admin menu editor, advanced custom fields, more fields, custom post types, configure smtp, contact form 7, goolgle sitemap generator, meta tag manager , permalink editor, widget Logic, user role editor και τα wp hook http://adambrown.info/p/wp_hooks , και για structures των hooks πας το function.php μέσα στο themes. Σου εγγυώμαι ότι δεν θα σου σπάσουν.

Ξέρει κανεις για Joomla και Fields ? Γιατί την τελευτά φορα που το κοίταξα μάλλον ήταν άγνωστη λέξει ή εγώ δεν το έψαχνα καλά ? και όταν λέω για field εννοώ και για custom type fields.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 27 Οκτ 2012 19:46

K2 component.
it's all about contribution ...

Akina

Δημοσίευση από Akina » 27 Οκτ 2012 20:12

@Thoughtless Thank you! αυτό πραγματικά το έψαχνα καιρώ!!

Μόλις βρω χρόνο πάω για pakege fields test with update !! Γιατί άλλο να μην μου αρέσουν η δεν θεωρώ σωστά διαφορα πακέτα για πόλους λόγους και άλλο οι δυνατότητες τους στα fields. Aν και νομίζω ότι το drupal κερδίζει ακόμα το wp με μιρκή διαφορα σε αυτό το συγκεκριμένο test αλλα δεν είμαι σίγουρη για τα udpate του θα δείξει !! και δεν έχω ιδέα για το joomla 1st time test !!! thank you again !!!!!

Edit Για να μην γίνει κάνα μπέρδεμα : Το wp όταν κάτι το καταργεί ή το αλλάζει το περνάει μέσω deprecated_function δηλαδή με το που κανεις login ο main admin στο περιβάλλον του εμφανίζει notes με το τι έχει αλλάξει ακριβώς σε πιο line βρίσκετε και με τι ακριβώς πρέπει να αντικατασταθεί ώστε να δουλεύουν όλα σωστά στις επόμενες εκδόσεις (Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις έχει σχέση με την τρέχον έκδοση). Eπόμενος το μονο που χρειάζεται πριν το update είναι ένα backup του themes (αν δεν είναι custom - και ουσιαστικά του function.php που έχει μέσα τα hooks - δηλαδή τα custom plugin αλλα wp) γιατί όλα τα αλλά plugin τα κάνουν update μαζί με τον core και δουλεύουν ρόλοι.

Απλά το αναφέρω αυτό γιατί μπορεί να μου πείτε συγκρίνεις το cck και τα views με το blogs ??? Έχει κάνει τεράστιο lvlup τα τελευταία 2 χρονια.

sorry για τα συνεχόμενα offtopic !!!!

jamjari

Δημοσίευση από jamjari » 27 Οκτ 2012 22:01

Παραθέτοντας:
Ας πω κι εγώ την άποψή μου λοιπόν. Το joomla έχει τα εξής αρνητικά:
1) ημιτελές framework (σε αρκετά καλύτερη κατάσταση στο 2.5)
2) παραγωγή κώδικα html με σφάλματα (στο 2.5 παράγεται xhtml αν θυμάμαι καλά)
3) θολή διαδικασία automatic update
4) native multilingual δυνατότητες ακόμη σε πρώιμο στάδιο
5) φτωχό documentation
6) απουσία bootstrap, hook κλπ πραγμάτων που άλλα cms τα έχουν πολύ καιρό τώρα
7) το backend δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό προς τον χρήστη
κακό scaling, μέτριο caching
1) Τι εννοείς με το κακο framework, pure MVC structured θα έλεγα εγώ
2) Επιφύεται στο πως στήνει το website o developer
3) Επίσης τι εννοείς;
4) Το πρώιμο στάδιο δεν μπορεί να χρεωθεί στο CMS, το Joomfish, ήταν καταπληκτικό εργαλείο για πολυγλωασσικά sites
5) Φτωχό θα θεωρούσα μόνο το documentation για component development, για τον απλό χρήστη υπάρχουν άπειρα forums, εν Ελλάδι έχουμε 3!
6) Eπίσης τι εννοείς; Αν εννοείς twitter bootstraping είναι default στο joomla 3.0 μαζί και με native mobile version
7) Παιδια αυτό είναι πολύ χαζό να ακούγεται, το back end το ρυθμίζεις όπως εσύ θες, απενεργεποιείς modules, plugin και για τον Θεό κυκλοφορούν ΑΠΕΙΡΑ

8) Συμφωνώ εν μέρει, αν μπορούν αν και με λίγη παραπάνω προσπάθεια βελτιστοποιούνται και τα 2 με πολύ καλές αποδόσεις

Akina

Δημοσίευση από Akina » 28 Οκτ 2012 01:03

sory off topic δεν με αφήνει να κάνω edit το πάνω grrr, Γιατί καλά το θυμόμουν αλλα δεν ήμουν 100% σίγουρη. Nομίζω όμως ότι κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει και μάλιστα παρα πολύ:
Drupal Backward compatibility:

If anything, this needs to be attributed to the fact that we haven't cared much about backward compatibility, and our single-mindedness to get the technology right.

Of course, breaking backward compatibility has its disadvantages. Expensive upgrade paths and frustrations due to lack of up-to-date modules being the examples that immediately come to mind. And for many people, this matters a lot.

Unfortunately, there is no right or wrong answer here: there are both advantages and disadvantages to backward compatibility. As a result, there will always be a tension between the need for hassle-free upgrades and the desire to have fast, cruft-free code with clean and flexible APIs. At the end of the day, we can't make everybody happy and it is very important that you realize that.

None of us would be here now using Drupal were it not for this core value, and I strongly believe that it is fundamental to our future. It always has been.

Πηγή Dries Buytaert lead of Drupal: http://buytaert.net/backward-compatibility
Θυμόμουνα ότι το είχε πει ο load του Drupal κάπου αλλα δεν ήμουν 100% σίγουρη.... το test του drubal ακυρώνεται, για εμενα προσωπικά δεν πλήρη απαραίτητες προϋπόθεσης. Bεβαια για κάποιους αυτό μπορεί να αποτελεί +

Δυστυχώς δεν βρίσκω το video που το έχει εξηγήσει αυτό ξανά στον Matt Mullenweg (founding developer of WordPress) το είχα δει πριν από περίπου 3-4 μήνες αν θυμάμαι καλά το χέρι μου στην φωτιά δεν το βάζω !! δεν είμαι 100% σίγουρη αν ήταν ο Dries που απάντησε ή κάποιος άλλος core coder του drupal.

Συγγνώμη και πάλι για το offtopic!

ontopic : Πολιτκή & τρόπος λειγουργία του joomla σε Backward compatibility. Tο ξέρει κανεις αυτό καλά ώστε να απάντηση ? την απάντηση την ξέρω αλλα χωρίς fact, οποτε αποτελεί καθαρά γνώμη από προσωπική έμπειρα και όχι γεγονός. και επόμενος δεν θα εκφέρω γνώμη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες