Wordpress και web Hosting

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john_wp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από john_wp » 26 Οκτ 2012 11:56

Καλησπέρα σας

ετοιμάζομαι να επιλέξω web hosting για ένα site που θα φτιάξω με την καινούργια έκδοση του wordpress. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω όσον αφορά στο πακέτο που θα επιλέξω ωστε να υποστηρίζει php, mysql? Απότι είδα δεν αναφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες συνήθως. Εσεις έχετε να προτείνετε κάποιον web hoster που να σας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους σε γενικές γραμμές. Επιπλέον, είδα κάτι για auto installer όπως το fantastiko. Είναι τόσο μεγάλη διευκόλυνση ή απλά μόνο για πρωτάρηδες χρήστες που δεν έχουν ξανα εγκαταστήσει wordpress;

Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
MrStigmaHost

Δημοσίευση από MrStigmaHost » 26 Οκτ 2012 13:48

μπορείς να δεις εδώ διαφορες πληροφορίες + αυτο που ρωτας
Εικόνα

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 26 Οκτ 2012 18:48

john_wp έγραψε:Καλησπέρα σας

ετοιμάζομαι να επιλέξω web hosting για ένα site που θα φτιάξω με την καινούργια έκδοση του wordpress. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω όσον αφορά στο πακέτο που θα επιλέξω ωστε να υποστηρίζει php, mysql? Απότι είδα δεν αναφέρουν τέτοιες λεπτομέρειες συνήθως. Εσεις έχετε να προτείνετε κάποιον web hoster που να σας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους σε γενικές γραμμές. Επιπλέον, είδα κάτι για auto installer όπως το fantastiko. Είναι τόσο μεγάλη διευκόλυνση ή απλά μόνο για πρωτάρηδες χρήστες που δεν έχουν ξανα εγκαταστήσει wordpress;

Σας ευχαριστώ
Απλά php mysql. Το wordpress είναι τόσο εύκολο στην εγκατάσταση που νομίζω δεν χρειάζεσαι autoinstaller. Απλά να κοιτάξεις το θέμα του support (ώρες και τρόποι λειτουργίας). Αυτό είναι το σημαντικότερο κομμάτι σε ενα hosting provider

Άβαταρ μέλους
philoxenos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από philoxenos » 27 Οκτ 2012 23:17

Καλησπέρα,

Η εγκατάσταση του WP δεν είναι δύσκολη υπόθεση, οπότε είτε με auto installer, είτε manually, είναι εύκολη.

Είναι βασικό να υπάρχει support, είτε με tickets, είτε με τηλέφωνο, είτε live online το οποίο να το απαντούν :-)

Ένα τελευταίο αλλά αρκετά σημαντικό για όλα τα php/mysql sites είναι οι servers να ανταποκρίνονται γρήγορα. Ένας server μπορεί να ανταποκρίνεται αργά κάνοντας τα sites που είναι πάνω του να φορτώνουν πολύ αργά, για πολλούς λόγους.

Ίσως μπορείς να ζητήσεις από τον πάροχο να δεις μερικά wordpress sites του ίδιου server στον οποίο θα σε βάλουν για να αξιολογήσεις την ταχύτητα.

Βασίλης

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 01:23

MrStigmaHost έγραψε:μπορείς να δεις εδώ διαφορες πληροφορίες + αυτο που ρωτας
αν έχουμε κάτι να πούμε το λέμε εδώ. δεν είμαστε link bulding farm.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 01:28

john καλησπέρα,
Σε γενικές γραμμές από άποψη προδιαγραφών οι περισσότεροι hosting providers θα σε καλύψουν πιστεύω. Φυσικά θα πρέπει να προσέξεις ο πάροχος να σου δίνει mysql και php όπως ανέφερες, μιας και το wordpress είναι δυναμικό σύστημα διαχείρισης.
Είναι τόσο μεγάλη διευκόλυνση ή απλά μόνο για πρωτάρηδες χρήστες που δεν έχουν ξανα εγκαταστήσει wordpress;
Στην ουσία όχι. Το wordpress είναι εξαιρετικά απλό και μπορείς να το εγκαταστήσεις ακολουθώντας απλά τις οδηγίες του. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο cpanel και να δημιουργήσεις μία βάση δεδομένων. Μετά αφού ανεβάζεις το zip αρχείο, απλά το κάνεις αποσυμπίεση και πηγαίνεις στο domain της ιστοσελίδας σου. Θα δεις πως το wordpress βρίσκεται έτοιμο προς εγκατάσταση. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ακολουθήσεις βήμα προς βήμα τις οδηγίες και να βάλεις τα στοιχεία της βάσης δεδομένων.

παλιότερα είχα ανοίξει αυτό το thread - http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=63311 στο freestuff πάνω στο wordpress και στους autoinstallers, οπότε ίσως να σε βοηθήσει.

Άβαταρ μέλους
john_wp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από john_wp » 28 Οκτ 2012 13:36

σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

Σκέφτομαι να μεταφέρω και το δικό μου σαιτ γιατί ενώ το 90% των επισκέψεων ειναι απο Ελλάδα, ο σέρβερ του βρίσκεται στην Αμερική... και απ'οτι έχω καταλάβει απο'σα είδα και στις σελίδες των εταιρειών hosting αλλά και σε φόρουμς, αυτό είναι σημαντικό για τον χρόνο απόκρισης.

Επιπλέον, μάλλον θα αναλάβω και ένα eshop οπότε θα ήθελα και αυτό να βρίσκεται σε ελληνικούς ή έστω ευρωπαικούς σερβερς για καλύτερη απόκριση/ταχύτητα. Άρα έχω αρκετό ψάξιμο ακόμα ωστε αν ειναι να φιλοξενηθούν όλα σε ένα.

Είχα εγκαταστήσει πριν 2 χρόνια 2-3 σαιτ σε wordpress όταν ήταν στην έκδοση 3 ή λίγο πριν νομίζω. Τώρα απ' ότι είδα ειναι 3.4.2, ελπίζω να μην έχει πολλές διαφορές και κάποια πράγματα να γίνονται πιο εύκολα και αυτόματα.

Akina

Δημοσίευση από Akina » 28 Οκτ 2012 16:24

Η ελλάδα δεν έχει γραμμές ούτε υποδομή.
Oι περισσότερες σοβαρές εταιρίες στην ελλάδα ουσιαστικά είναι reseller γερμανικών εταιριών.
Server στην αμερική συνεπάγεται μεγάλο ping (λόγω της απόστασης).
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 16:25

Γενικά το wordpress είναι αρκετά σταθερό σύστημα και δεν θα δεις τεράστιες αλλαγές στη λειτουργικότητα σε σχέση με τις προηγούμενες. Κύριο μέλημα του συγκεκριμένου συστήματος είναι η ευχρηστία, οπότε θα σε καλύψει πλήρως. Βέβαια για eshop, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και άλλες πλατφόρμες. Προσωπικά είμαι χαρούμενος με opencart. Αν δεν έχεις επιλέξει ακόμη e commerce πλατφόρμα, είχα φτιάξει παλιότερα ένα συγκριτικό στο youtube - http://www.youtube.com/watch?v=CETveFLkhDY&feature=plcp πάνω στις διάφορες e commerce πλατφόρμες. Ο κάθε ένας φυσικά επιλέγει αυτό που πιστεύει ότι είναι πιο εύχρηστο για αυτόν. Εμένα μπορεί το opencart να είναι οκ, εσύ μπορεί να θες να ασχοληθείς με κάποια άλλη πλατφόρμα. Αυτό όμως που μου άρεσε είναι η απλότητα του backend (ίσως το πιο απλό που έχω δοκιμάσει από τα γνωστά), ενώ καταναλώνει μικρούς πόρους σε σχέση με άλλα συστήματα όπως magento.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 22:43

Akina έγραψε:Η ελλάδα δεν έχει γραμμές ούτε υποδομή.
Oι περισσότερες σοβαρές εταιρίες στην ελλάδα ουσιαστικά είναι reseller γερμανικών εταιριών.
Server στην αμερική συνεπάγεται μεγάλο ping (λόγω της απόστασης).
εγώ που είχα το freestuff σε Ελληνικό datacenter για πολλά χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα, "έφυγα" στο εξωτερικό λόγο κόστους και όχι λόγο υποδομής.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

blissful
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από blissful » 26 Νοέμ 2013 16:05

καλησπέρα. Εχω ένα μπλογκ wordpress και θέλω να το αναβαθμίσω σε μια στατική ιστοσελίδα με τα βασικά. Μετά από μια έρευνα, κατέληξα σε κάποιους παρόχους φιλοξενίας, αλλά αυτή http://xtreemweb.net/el/web-hosting με το πακέτο eco μού φαίνεται δελεαστική. έχετε ακούσει ή εμπειρίες απο τους συγκεκριμένους; επίσης, πιστεύετε ότι πληροί τις απαιτήσεις του wordpress (php, mysql) για να μην τρέχω μετά; [/b]

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες