Windows 8, Διαθέσιμα από χθες στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Οκτ 2012 20:13

Εικόνα
Η Microsoft ανακοίνωσε τη διάθεση των Windows 8 στην Ελλάδα, αλλά και διεθνώς. Συγκεκριμένα, από την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου, καταναλωτές και επιχειρήσεις σε όλο τον κόσμο θα έχουν την δυνατότητα να δοκιμάσουν όλα όσα έχουν να προσφέρουν τα Windows 8: ένα νέο όμορφο περιβάλλον εργασίας, καθώς και ένα μεγάλο εύρος εφαρμογών μέσω της έναρξης λειτουργίας του Windows Store, το οποίο είναι διαθέσιμο σε περισσότερα από 1000 PCs και tablets με πιστοποίηση Windows 8.

«Με το λανσάρισμα των Windows 8, η Microsoft αποκαλύπτει τα Windows σχεδιασμένα από την αρχή», δήλωσε ο Ernst-Jan Stigter, Διευθύνων Σύμβουλος της Microsoft Ελλάς. «Σε tablet ή PC, για εργασία ή διασκέδαση, για κατανάλωση περιεχομένου ή για δημιουργία νέου, τα Windows 8 προσφέρουν μια εξατομικευμένη εμπειρία που ανταποκρίνεται στις δικές σας ανάγκες και στο προσωπικό σας στυλ».

Τα Windows 8 θα είναι διαθέσιμα στα καταστήματα λιανικής σε δύο εκδόσεις, τα Windows 8 και τα Windows 8 Pro. Για τους επιχειρηματικούς πελάτες, τα Windows 8 Enterprise προσφέρουν νέες δυνατότητες για βελτιωμένη παραγωγικότητα με λειτουργίες όπως το Windows To Go, το DirectAccess, και το BranchCache, καθώς και ενισχυμένη ασφάλεια σε όλα τα σημεία, με λειτουργίες όπως το BitLocker και το AppLocker. Την ίδια στιγμή, η ομάδα προϊόντων Windows αποκτά και ένα νέο μέλος σχεδιασμένο για ARM-based tablets, τα Windows RT, τα οποία θα είναι προ-εγκατεστημένα σε νέες συσκευές. Τα Windows 8 διαθέτουν τη νέα γρήγορη και ευέλικτη οθόνη εκκίνησης, η οποία προσφέρει στους χρήστες πρόσβαση στις εφαρμογές και στο περιεχόμενο που τους ενδιαφέρει περισσότερο, μόνο με ένα κλικ. Διαθέτουν επίσης το νέο Internet Explorer 10, ο οποίος είναι ιδανικός και για χρήση σε συσκευές με οθόνη αφής, καθώς και ενσωματωμένες δυνατότητες cloud μέσω του SkyDrive.

Εκτός από τη γκάμα των νέων συσκευών που διατίθενται, οι καταναλωτές θα έχουν επίσης τη δυνατότητα να αναβαθμίσουν τους ήδη υπάρχοντες υπολογιστές τους. Μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου, οι καταναλωτές που σήμερα διαθέτουν υπολογιστές με Windows XP, Windows Vista ή Windows 7, θα μπορούν να κατεβάσουν τα Windows 8 Pro στην εκτιμώμενη τιμή των €29,99. Ταυτόχρονα, σε περισσότερες από 140 χώρες, προσφέρεται η δυνατότητα αναβάθμισης σε Windows 8 Pro σε υπολογιστές με Windows 7, με ημερομηνίας αγοράς μεταξύ 2 Ιουνίου 2012 και 31 Ιανουαρίου 2013, στην τιμή των €14,99 μέσω της προσφοράς Windows Upgrade, διαθέσιμης στην ιστοσελίδα http://www.windowsupgradeoffer.com/el-G ... rogramInfo
Συνημμένα
windows.8.pro.png
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

tmngr

Δημοσίευση από tmngr » 27 Οκτ 2012 22:56

Είναι πάρα πολύ καλά! Διαθέτουν πολλά νέα εργαλεία, Windows Store, Xbox Games, πολύ γρήγορη εκκίνηση και απενεργοποίηση συστήματος, σύνδεση με κοινωνικά δίκτυα και emails και πολλά άλλα!

Άβαταρ μέλους
papatzas

Δημοσίευση από papatzas » 28 Οκτ 2012 07:28

Η προσφορά για το upgrade αφορά μόνο φυσικά πρόσωπα ?
:-)

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 09:19

Πολύ καλή κίνηση από τη microsoft. Έχω απορία όμως να δω αν θα είναι τελικά android και apple killer. Έχει αναβαθμίσει κανείς από win7 σε win8 pro?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 28 Οκτ 2012 09:57

Και να έχει αναβαθμίσει κάποιος τι γνώμη θα έχει προλάβει να σχηματίσει;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 28 Οκτ 2012 10:30

Δοκίμασα να τα αγοράσω από το
http://windows.microsoft.com/el-GR/wind ... nload-shop
κατέβασα το "Windows8-UpgradeAssistant" και μου έδειξε ότι μπορώ να κάνω την αναβάθμιση ..οστόσο δεν δέχεται το postal code για την Αθήνα, κάποια ιδέα κάποιος?

[edit]
Τελικά τα κατάφερα, το postal code πρέπει να μπει με κενό "142 33"
σε μερικές ώρες θα έχω τα πρώτα αποτελέσματα :)
[/edit]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sibas την 28 Οκτ 2012 11:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

tmngr

Δημοσίευση από tmngr » 28 Οκτ 2012 10:57

sibas έγραψε:Δοκίμασα να τα αγοράσω από το
http://windows.microsoft.com/el-GR/wind ... nload-shop
κατέβασα το "Windows8-UpgradeAssistant" και μου έδειξε ότι μπορώ να κάνω την αναβάθμιση ..οστόσο δεν δέχεται το postal code για την Αθήνα, κάποια ιδέα κάποιος?
Πρέπει να το γράψεις π.χ. 123 45 και όχι 12345

tmngr

Δημοσίευση από tmngr » 28 Οκτ 2012 11:06

alexisitsios έγραψε:Πολύ καλή κίνηση από τη microsoft. Έχω απορία όμως να δω αν θα είναι τελικά android και apple killer. Έχει αναβαθμίσει κανείς από win7 σε win8 pro?
Εμείς κάναμε την αναβάθμιση σε Windows 8 Pro και μπορούμε να πούμε πως είναι πάρα πολύ καλά. Δεν κολλάνε καθόλου, είναι πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τα Win 7, η νέα "Έναρξη" είναι απλά εκπληκτική (μπορείς να βάλεις πρώτες τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς περισσότερο, να συνδεθείς σε κοινωνικά δίκτυα και emails) και πολλά άλλα.

Το Windows Store διαθέτει χιλιάδες δωρεάν εφαρμογές και δε χρειάζεται να ψάχνεις όλο το ίντερνετ για να βρεις κάτι.

Τα Xbox Games είναι πολύ καλά και εάν πληρώσεις συνδρομή μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε ακόμη περισσότερα εργαλεία/παιχνίδια και γενικά να παίζεις όλη μέρα!

Η επιφάνεια εργασίας δεν έχει καταργηθεί και μπορείς να βάλεις ό,τι αρχεία, προγράμματα κλπ θέλεις (όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις των Windows).

Επίσης, τα Win 8 Pro οργανώνουν πολύ καλύτερα τα βίντεο, τις εικόνες και τη μουσική σου. Ακόμη και εάν τα έχεις σε διάφορους υπο-φακέλους, αυτά εμφανίζονται όλα μαζί μέσω των εφαρμογών "Μουσική", "Φωτογραφίες" και "Βίντεο".

Επιπλέον, ο Media Player είναι πολύ καλύτερος και επιτέλους είναι full screen χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εσύ κάτι.

Παράλληλα, έχεις πρόσβαση σε όλα τα προγράμματα, την Έναρξη και την Επιφάνεια εργασίας από όποια εφαρμογή ή παιχνίδι τρέχεις.

Για το εάν είναι Android και Apple Killer, θα φανεί στο μέλλον!

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 12:23

sibas σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις format μετά σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις από την αρχή τα win8 ή σου δίνουν την προσφορά μόνο για upgrade?

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 28 Οκτ 2012 18:20

Εκτός από το upgrate σου δίνει την δυνατότητα να το γράψεις σε dvd και να κάνεις clean install, λόγου ημέρας έλειπα και έτσι θα κάνω την εγκατάσταση αύριο.. :D

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 19:21

Μόλις τα αγόρασα και εγώ και τα κατεβάζω. Ας δουμε πως θα πάει :P

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 28 Οκτ 2012 22:21

Καλά φαίνονται και γενικά πολύ δροσερό το νέο interface. Βέβαια με μπερδεύουν ακόμη :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Οκτ 2012 22:40

δεν είναι και τόσο για κλασικά Mouse...

θέλουν κάποιο Touch Mouse

http://www.microsoft.com/hardware/en-us ... e-hardware
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Οκτ 2012 14:11

Εμένα με όλα αυτά τα touch και τα gestures για tablet μου φαίνονται γαμάτα, αλλά για desktop και για business ειδικά, μου φαίνονται μια καυτή πατάτα...
Γιατί δεν κάνανε 2 εκδόσεις μια για tablets και μια για desktop δεν μπορώ να καταλάβω... Είναι σαν να μου λένε ότι μπορώ να έχω ωραίο User Experience βάζοντας android στο PC. Δηλαδή η apple που αναπτύσσει χωριστά το iOS και δεν έχει αντικαταστήσει ακόμα το Mac OS τί είναι κορόιδο;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Οκτ 2012 18:39

mechpanos έγραψε:Εμένα με όλα αυτά τα touch και τα gestures για tablet μου φαίνονται γαμάτα, αλλά για desktop και για business ειδικά, μου φαίνονται μια καυτή πατάτα...
Γιατί δεν κάνανε 2 εκδόσεις μια για tablets και μια για desktop δεν μπορώ να καταλάβω... Είναι σαν να μου λένε ότι μπορώ να έχω ωραίο User Experience βάζοντας android στο PC. Δηλαδή η apple που αναπτύσσει χωριστά το iOS και δεν έχει αντικαταστήσει ακόμα το Mac OS τί είναι κορόιδο;
++

Τελικά το κατάργησαν τελείως το κλασσικό start menu;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης