Windows 8, Διαθέσιμα από χθες στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο.

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Akina

Δημοσίευση από Akina » 30 Οκτ 2012 18:47

Για όσους ενδιαφέρονται για κάτι παραπάνω ξεκίνησε το Build πριν 30 λεπτά. θα κρατήσει 3 μέρες θα ξεκινάει πάντα σε ώρα ελλάδος 6:00μμ βεβαια είναι dev τα περισσότερα session. Aλλα θα τα δείξουν τα πάντα.

Live streaming : http://channel9.msdn.com/

Προσωπική γνώμη για destop δεν αξίζουν ... και νομίζω ότι δεν θα πάνε και καλά γενικότερα αλλα μένει να το δούμε !!
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Οκτ 2012 19:19

Akina έγραψε:
Προσωπική γνώμη για destop δεν αξίζουν ... και νομίζω ότι δεν θα πάνε και καλά γενικότερα αλλα μένει να το δούμε !!
Συμμερίζομαι κι εγώ αυτή την άποψη...

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 30 Οκτ 2012 20:09

2η μέρα δοκιμής και μπορώ να πω ότι δεν έχει διαφορά η desktop έκδοση από τα win7. Λίγο διαφορετικό είναι το interface μόνο. Κατά τα άλλα το ίδιο. Δεν θα δείτε καμία διαφορά ουσιαστική πέρα από την μεγαλύτερη ταχύτητα ανοίγματος.

diasnet

Δημοσίευση από diasnet » 31 Οκτ 2012 02:49

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δώσω τα ωραία μου τα λεφτουδάκια για να πάρω κάτι που κάνω ηδη αρκετά αποδοτικά.

Εδώ με λινουξάκι και κάνει κάποιος αναβάθμιση την διανομή κάθε 1,5 - 2 χρόνια.

Άσε που για γιούσερ ιντερφέις υπάρχουν και προγράμματα τρίτων που κάνουν καλύτερη δουλειά από την m$.

Τουλάχιστον ρε παιδί μου σε kde και gnome καινοτομούνε οι άνθρωποι, δοκιμάζουν πράγματα και τεχνολογίες. Αν αξίζει να δοκιμάσεις κάτι, απλά το εγκαθηστάς και δεν σου κοστίζει τίποτα.

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 31 Οκτ 2012 08:27

Αν δεν δούμε πρώτα service pack 1 εγω θα κρατάω μικρό καλάθι πάντως όσο γλυκά και αν φαίνονται τα κεράσια!!!

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 01 Νοέμ 2012 14:27

Με τα προγράμματα, τι γίνεται; Κάπου διάβασα ότι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις προγράμματα από win7 ισχύει; Γενικότερα adobe; apache; office; κτλ…

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 01 Νοέμ 2012 15:41

εγώ έχω photoshop cs4 και κανονικά μου το πήρε στη μεταφορά. Το μόνο που είχε πρόβλημα ήταν το magic disk, το οποίο δεν το υποστηρίζει. Από εκεί και πέρα δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 01 Νοέμ 2012 16:48

Εμένα μου είπε στην "επιθεώρηση" πως Flash CS3 και Nero θα είναι διαθέσιμα ξανά μέσω ...payed updates :p

Anyway για 30 ευρώ, τα κατέβασα κι εγώ και απλά αποθήκευσα το DVD για ...μελλοντική χρήση :)

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Νοέμ 2012 17:33

@ tmngr
Το Windows Store διαθέτει χιλιάδες δωρεάν εφαρμογές και δε χρειάζεται να ψάχνεις όλο το ίντερνετ για να βρεις κάτι.

Τα Xbox Games είναι πολύ καλά και εάν πληρώσεις συνδρομή μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε ακόμη περισσότερα εργαλεία/παιχνίδια και γενικά να παίζεις όλη μέρα!

Η επιφάνεια εργασίας δεν έχει καταργηθεί και μπορείς να βάλεις ό,τι αρχεία, προγράμματα κλπ θέλεις (όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις των Windows).

Επίσης, τα Win 8 Pro οργανώνουν πολύ καλύτερα τα βίντεο, τις εικόνες και τη μουσική σου. Ακόμη και εάν τα έχεις σε διάφορους υπο-φακέλους, αυτά εμφανίζονται όλα μαζί μέσω των εφαρμογών "Μουσική", "Φωτογραφίες" και "Βίντεο".

Επιπλέον, ο Media Player είναι πολύ καλύτερος και επιτέλους είναι full screen χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εσύ κάτι.

Παράλληλα, έχεις πρόσβαση σε όλα τα προγράμματα, την Έναρξη και την Επιφάνεια εργασίας από όποια εφαρμογή ή παιχνίδι τρέχεις.
Ο τρόπος που γράφεις μου θύμισε εγκατάσταση των Windows XP!!! Μήπως έχεις σχέση με τις μεταφράσεις των εκδόσεων των Windows???
:D

tmngr

Δημοσίευση από tmngr » 01 Νοέμ 2012 18:58

Χαχαχα. Όχι, καμία σχέση. Απλά βιαζομουν εκείνη την ώρα και τα εγγραψα όπως να 'ναι. :-P

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 10 Νοέμ 2012 23:32

Εγώ το έχω κατεβάσει, μα δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα έχει πρόβλημα το DVD. :P

Άβαταρ μέλους
tzitziki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tzitziki » 12 Ιουν 2013 14:47

ThyClub έγραψε:@ tmngr
Το Windows Store διαθέτει χιλιάδες δωρεάν εφαρμογές και δε χρειάζεται να ψάχνεις όλο το ίντερνετ για να βρεις κάτι.

Τα Xbox Games είναι πολύ καλά και εάν πληρώσεις συνδρομή μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε ακόμη περισσότερα εργαλεία/παιχνίδια και γενικά να παίζεις όλη μέρα!

Η επιφάνεια εργασίας δεν έχει καταργηθεί και μπορείς να βάλεις ό,τι αρχεία, προγράμματα κλπ θέλεις (όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις των Windows).

Επίσης, τα Win 8 Pro οργανώνουν πολύ καλύτερα τα βίντεο, τις εικόνες και τη μουσική σου. Ακόμη και εάν τα έχεις σε διάφορους υπο-φακέλους, αυτά εμφανίζονται όλα μαζί μέσω των εφαρμογών "Μουσική", "Φωτογραφίες" και "Βίντεο".

Επιπλέον, ο Media Player είναι πολύ καλύτερος και επιτέλους είναι full screen χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εσύ κάτι.

Παράλληλα, έχεις πρόσβαση σε όλα τα προγράμματα, την Έναρξη και την Επιφάνεια εργασίας από όποια εφαρμογή ή παιχνίδι τρέχεις.
Ο τρόπος που γράφεις μου θύμισε εγκατάσταση των Windows XP!!! Μήπως έχεις σχέση με τις μεταφράσεις των εκδόσεων των Windows???
:D
χαχαχαχαχαχα :D

Άβαταρ μέλους
tzitziki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tzitziki » 12 Ιουν 2013 14:53

εγώ ακόμα δεν τα έχω βάλει στο pc..
τα είδα σε κινητό και πάλι προτιμώ android!
δε βρίσκω usability..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης