Παροχη υπηρεσιων μεσω internet

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 29 Οκτ 2012 13:54

Γεια σε ολους,
ειμαι γραφιστρια, επειδη τον τελευταιο καιρο ειμαι ανεργη δουλευα μεσω internet σε sites του τυπου fiverr.com σχεδιαζοντας banner κλπ. Βρηκα αρκετους πελατες απο ολο τον κοσμο και δουλευω μαζι τους σε μονιμη βαση αλλα στο συγκεκριμενο site οι υπηρεσιες προσφερονται σε μια fixed τιμη των 5$. Καλο σαν συμπληρωματικο εισοδημα (βγαζω περιπου $300 το μηνα) αλλα δεν ειναι μονιμη λυση, και επιπλεον νιωθω οτι 'ξεπουλαω' τη δουλεια μου για ψιχουλα.

Σκεφτηκα λοιπον να αρχισω κατι δικο μου, μικρο στην αρχη προσφεροντας οικονομικες υπηρεσιες design σε πελατες απ'ολο τον κοσμο. Κατι σαν portfolio, το οποιο θα εχει και μια σελιδα με μια φορμα επικοινωνιας-παραγγελιας. Η πληρωμη θα γινεται μεσω paypal, οχι τραπεζες κλπ.
Εχει κανει κανεις κατι παρομοιο? Θεωρειται παρανομο αν δεν το κανω με ΤΕΒΕ κλπ? Δεν θελω να κανω απο την αρχη εναρξη καθως δεν εχω κεφαλαιο, ουτε θα εχω μεγαλο εισοδημα απο την αρχη.
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Οκτ 2012 14:16

Για το αν θεωρείται παράνομο ναι θεωρείται, ασχέτως του πώς εσύ θα πληρώνεσαι.
Για το αν έχω κάνει κάτι παρόμοιο, όχι δεν έχω κάνει.

Για το τί άλλο μπορείς να κάνεις; Αν το βλέπεις σαν κάτι έξτρα, δηλαδή έχεις και κάτι άλλο που σου βάζει πχ ΙΚΑ, παίρνεις απαλλαγή από ΤΕΒΕ.
Αλλά μιας και είσαι άνεργη, κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται. Ρώτα κανένα λογιστή, αν υπάρχει καμια απαλλαγή για ανέργους που ανοίγουν δική τους επιχείρηση.
Το άλλο που μπορείς να κάνεις, να βρεις κάποιον συνάδελφο που θα σου κόβει αυτός απόδειξη παροχής υπηρεσιών, κρατώντας σαφώς ένα ποσοστό για να πληρώσει το ΦΠΑ και το φόρο που του αναλογεί συν ότι επιπλέον συμφωνηθεί...Αν και λίγο δύσκολο να παίξει τέτοιο πράγμα και ειδικά για δουλειές μέσω internet
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2012 14:22

Τι πληρωνεις απ το σπιτι:
Τεβε (ξεκινας 250 ευρώ αν μήνα)
Φορο επιτιδευματος 500 ευρω τον χρονο
ΦΠΑ αν εισπραξεις
λογιστη 400 ευρώ
επιμελητηριο 45 ή 75 ευρω τον χρονο(δεν θυμαμαι)
Φορο επι των κερδων δεν ξερω να σου πω γιατι εδω στην Ευρωπαικη Αφρικη αλλαζει συνεχως αλλα υπολογιζε χοντρικα περιπου 30%. Τα κερδη ειναι τα λεφτα που σου περισσευουν αν αφαιρεσεις τα εξοδα της επιχειρησης σου.
Δεη οτε ιντερνετ κτλ δεν τα βαζω γιατι ετσι κι αλλιως τα πληρωνεις.
Κεφαλαιο για να κανεις εναρξη ατομικης επιχειρησης δεν χρειαζεται. Τα ζυγιζεις επισκεπτεσαι τον λογιστη σου και τον ρωτας.
Καλα θα ειναι βεβαια να τον επισκεπτεις ετσι κι αλλιως γιατι στα forums δεν θα βγαλεις ακρη.
Για να σου μεινει ενας μισθος περιπου 800 ευρω θα πρεπει, αφου πληρωσεις το φπα, να εχεις στα χερια σου περιπου 1500 ευρω καθε μηνα.

*Στον φόρο που πληρώνεις προστίθεται και 55% προκαταβολή για την επόμενη χρονιά :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bibisidis την 29 Οκτ 2012 14:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Οκτ 2012 14:27

Φόρο επιτηδεύματος για τα πρώτα χρόνια δεν πληρώνεις.
ΦΠΑ πληρώνεις αν εισπράξεις, αλλά επειδή θα χαλάς κιόλας, πάει συμψηφιστικά (κοινώς, γυρνάς ΟΤΕ, Ιντερνετ, και ότι δαπάνες δικαιολογούνται, στην νέα δραστηριότητα και παίρνεις τιμολογια από όπου μπορείς να δικαιολογήσεις).
Λογιστή δεν χρειάζεσαι απαραίτητα, όταν ξεκινάς. Μια χαρά ανοίγεις βιβλία και τα κρατάς και μόνος σου, μην τρελαθούμε!!! Αν ανοίξουν οι δουλειές και δεν προλαβαίνεις, τότε ναι αξίζει!
Έδρα για παροχή υπηρεσιών δηλώνεις το σπίτι σου, άνετα...
Μην τα δραματοποιούμε κιόλας, δηλαδή!
Το μόνο μανίκι είναι το ΤΕΒΕ, το οποίο βέβαια πρέπει να πληρώνεις, για να παίρνεις ενημερότητα και να σου θεωρούν βιβλία στην εφορία (συνήθως θεωρούν λίγα - λίγα τα φύλλα!)...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Οκτ 2012 14:28

Υπόψη πάντως, ότι από το 13 μάλλον καταργείται ο ΚΒΣ άρα και τα βιβλία όπως τα ξέρουμε σήμερα, αυτά θα τηρούνται ηλεκτρονικά και η θεώρηση θα είναι επίσης ηλεκτρονική.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2012 14:30

Αν εισα ασφαλισμενη αλλου πχ ικα τοτε νομιζω απο το τεβε παιρνεις απαλλαγη για ιατροφαρμακευτικες εισφορες. Δηλαδη παλι πληρωνεις αλλα περιπου 100 ευρω λιγοτερα τον μηνα.

Για την εναρξη θα χρειαστεις 110 ευρω περιπου οταν θα κανεις προεγγραφη στο τεβε, συν το κοστος για την σφραγιδα σου. 10-20 ευρω.

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 29 Οκτ 2012 14:31

mechpanos έγραψε:Υπόψη πάντως, ότι από το 13 μάλλον καταργείται ο ΚΒΣ άρα και τα βιβλία όπως τα ξέρουμε σήμερα, αυτά θα τηρούνται ηλεκτρονικά και η θεώρηση θα είναι επίσης ηλεκτρονική.
Τι σημαινει αυτο? Ειναι καλο ή κακό? :D

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Οκτ 2012 14:35

Εξαρτάται... Εγώ το βλέπω για καλό, διότι τα βιβλία μας θα είναι πάντα ενήμερα και δε θα χρειάζονται περαιώσεις και χαζομάρες, να σε θεωρεί δηλαδή ντε φάκτο το κράτος κλέφτη και να σε απειλή με ελέγχους, και να έρχεται ο εφοριακός να λέει φέρε μου τα βιβλία σου για έλεγχο και να φοβάσαι τι θα βρει μέσα.
Επίσης θα καταργηθεί πολλή γραφειοκρατία και στήσιμο στις ΔΟΥ για θεώρηση, κλπ...

nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 29 Οκτ 2012 14:42

Ευχαριστω παιδια,
λιγο πολυ τα ξερω τα εξοδα για το ΤΕΒΕ, αλλα τους πρωτους μηνες υπολογιζω οτι θα εχω πολυ μικρα εσοδα και backup κεφαλαιο να στηριχτω δεν υπαρχει, μονο τα 300$ που ανεφερα πριν. (υπ'οψιν οτι στο συγκεκριμμενο site οπως και σε αλλα παρομοια δεν υπαρχει κανενος ειδους αποδειξη/τιμολογιο, ο πελατης πληρωνει εμενα, ενα μικρο ποσοστο κραταει η ιστοσελιδα και τα υπολοιπα τα παιρνω εγω μεσω του site με paypal. Δεν ξερω καν αν θα βρω τον μπελα μου που δεν τα δηλωνω, σε περιπτωση που υπερβω ενα Χ οριο)

Ικα δεν εχω, λογιστη που ρωτησα δεν ηξερε να μου πει για την περιπτωση μου και δεν ηταν και πολυ προθυμος να ψαξει.
Μου περασε απ το μυαλο να κανω μια Ltd στην Αγγλια η Κυπρο, αλλα ειναι καπως τραβηγμενο...

Εχω ενα φιλο που εχει ΤΕΒΕ σαν ψυκτικος, με μαγαζι κλπ χωρις υπαλληλους ομως. Καποιος μου ειχε πει οτι αν κανει επεκταση κωδικου για παροχη υπηρεσιων design μπορει να με βαλει με ΙΚΑ σαν υπαλληλο γραφειου η γραφιστα, και απο κει και περα να σχεδιαζω για λογαριασμο του...
Εχει κανει κανεις κατι τετοιο?
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 29 Οκτ 2012 14:49

nancy καλησπέρα. Αν θέλεις στείλε μου ένα δείγμα της δουλειάς σου, καθώς επίσης και ενδεικτικό κοστολόγιο στο alexisitsios[at]gmail.com. Thanks :)

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 17:28

1. Γράφεσαι στο επαγγελματικό επιμελητήριο ως ελεύθερος επαγγελματίας, ανοίγεις tede.

2. Ανοίγεις ένα λογαργιασμό τραπέζης ο οποία θα είναι επαγγελματικός( δλδ με τα στοιχεια τις ατομικής επιχείρησης). Συνδέεις αυτόν τον λογαργιασμό με επαγγελματικό λογαργιασμό στο paypal.

3.Aν ασχοληθείς με πελάτες εκτος ελλάδας :
-Πρέπει να έχεις ενδοκοινοτικές (Vat - intra community transaction: supply/reception obligatorily) και όλα τα χαρτιά σου να είναι μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών.

- Για πελάτες εντός ευρώπης ισχύ το ελληνικό ΦΠΑ και πρέπει να υποβάλεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
- Για πελάτες εκτος ευρώπης δεν πληρώνει κανεις ΦΠΑ.

Tο paypaly θεωρείτε B2B μοντέλο δηλαδή business to business. Παρέχει υπηρεσίες προς τα εσένε, έχει έδρα στην ευρώπη και άρα και η προμήθεια που παίρνει μεταφέρεται σε εσένα και πληρώνει εσύ το ΦΠΑ.

Δεν χρειάζεται να κόβεις αποδείξεις συγκεντρωτικές μονο.

O μονος που ξέρει να απάντηση σε τέτοια θέματα είναι το τμήμα ΦΠΑ του Υπουργείου Οικονομικών. Aυτά και αρκετά ακόμα μου τα απάντησαν σε εμενα μετά 10 μήνες που ψάχνονταν !! Kαλο είναι να στειλεις ερώτηση με πρωτόκολλο στο τμήμα φπα ώστε να πάρεις απάντηση για το δικό σου θέμα συγκεκριμένα. Γιατί πολύ απλά όταν θα σου έρθουν για έλεγχο και θα σου πούνε μα μου σου του θα τους δόσεις την απάντηση και τέλος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Akina την 29 Οκτ 2012 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 29 Οκτ 2012 17:31

:o :o :o
10 μηνες????
Καλυτερα να ξανασκευτω την Ltd...

nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 29 Οκτ 2012 17:32

ευχαριστω παντως, πολυ χρησιμα αυτα που μου ειπες!

Akina

Δημοσίευση από Akina » 29 Οκτ 2012 17:56

Ήταν ακρετά πολύπλοκη η ερώτηση μου. Περιελάμβανε πληρωμές από paypal, paysafecart, sms και διαφορές εταιρίες με έδρες σε όλων τον κόσμος (με διαφορετικές παροχές υπηρεσιών από εμενα , π.χ B2B μοντέλα, customer προς εμενα απεθείας κλπ κλπ ). Aφού όταν τελειώσαμε η κυρια του φπα που το είχε αναλάβει μου έλεγε μετά από αυτό κάτι αλλα τα ξεπετάω άμεσος χάχα.

Nα φανταστείς ότι ο ορκωτός λογιστής όταν άρχισα να ψάχνομαι μου τα έλεγε ανάποδα εντός ευρώπης δεν έχεις φπα εκτος έχεις... επειδή λοιπόν θα μπλέξουν τα μπούτια τους όταν θα σου έρθουν για έλεγχο όπως και δήποτε πρέπει να έχεις απάντηση.
Έχω ένα μίκρο bug στα ελληνικά - αγνοήστε το ... το έχω κάνει report και περιμένω το fix

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 29 Οκτ 2012 19:58

Υπάρχει και μια περίπτωση, που μπορείς να κάνεις έναρξη και σε κάποιο χωριό, το οποίο είναι κάτω από 2000 κατοίκους. Έχεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ. δεν ξέρω τι θα ισχύει με τα νέα μέτρα.
Ρώτησε κάποιον λογιστή για αυτό.

Επίσης δες αν υπάρχει δυνατότητα να γραφτής στον ΟΓΑ. Αυτό είναι λίγο εύκολο αν υπάρχει κάποιο χωραφάκι στο όνομα σου και η τοποθεσία που βρίσκεσαι είναι εκτός αττικής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες