Παροχη υπηρεσιων μεσω internet

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 29 Οκτ 2012 21:32

canopus δυστυχως η ευτυχως δεν εχω τιποτα στο ονομα μου, ειμαι 23 χρονων, μονιμη κατοικος Θεσσαλονικης. Τι εννοεις εχω απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ? Δεν πληρωνω εισφορες?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 29 Οκτ 2012 22:34

canopus έγραψε:Υπάρχει και μια περίπτωση, που μπορείς να κάνεις έναρξη και σε κάποιο χωριό, το οποίο είναι κάτω από 2000 κατοίκους. Έχεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ. δεν ξέρω τι θα ισχύει με τα νέα μέτρα.
Ρώτησε κάποιον λογιστή για αυτό.

Επίσης δες αν υπάρχει δυνατότητα να γραφτής στον ΟΓΑ. Αυτό είναι λίγο εύκολο αν υπάρχει κάποιο χωραφάκι στο όνομα σου και η τοποθεσία που βρίσκεσαι είναι εκτός αττικής.
Δεν παίζει αυτό πλέον εδώ και καιρό.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 30 Οκτ 2012 01:22

Συγγενικό μου πρόσωπο έχει επιχείρηση και απαλλαγή από το τέβε σε χωριό… ήταν να το αλλάξουν αλλά δεν το άλλαξαν.... έτσι μου είχε πει. Θα ρωτήσω αύριο για επιβεβαίωση…

diasnet

Δημοσίευση από diasnet » 30 Οκτ 2012 02:34

Για έναρξη εταιρίας, λίγο πολύ σου απάντησαν τα παιδιά.

Εγώ θα σου προτείνω να ψαχτείς με εταιρία στην αγγλία. Χωρίς καταχώρηση με ΦΠάδες και τα ρέστα.

http://www.companiesmadesimple.com/

Το κόστος είναι 200-300 ευρώ και αν βρεις και κάνα καλό λογιστή να σου κρατάει τα βιβλία, έχεις μία καλή άκρη, αύριο, μεθαύριο, να ψαχτείς για δουλειά στην Αγγλία.

Άβαταρ μέλους
canopus

Δημοσίευση από canopus » 30 Οκτ 2012 10:32

Λοιπόν. Αυτό που λέω ισχύει αλλά όχι για παροχή υπηρεσιών.. Το μόνο που άλλαξαν είναι το ότι δεν μπορείς να κόψεις τιμολόγιο, αν έχεις απαλλαγή από το τέβε. Μόνο απόδειξη.

+1 ALR

οπότε σόρρυ για την λάθος πληροφορία.

nancy_ch

Δημοσίευση από nancy_ch » 30 Οκτ 2012 10:47

canopus δεν νομιζω να αξιζει, εγω προς το παρον θελω να αρχισω με πωληση υπηρεσιων μεσω internet, οχι προϊοντων. Δλδ, θα πουλαω στον πελατη το σχεδιο της επαγγελματικης του καρτας, οχι την τυπωμενη καρτα.Εχω ηδη πελατες ιδιοκτητες ιστοσελιδων κυριως απο Αμερικη, Ινδια, Κινα και Αυστραλια, οποτε θα εχω σαν εδρα το σπιτι, οχι καποιο μαγαζι. Για αρχη. Μικρα βηματα καθε φορα...

diasnet, εχω επικοινωνησει ηδη με το www.thecompanywarehouse.co.uk:
Nancy: I have bought a domain name, website is ready but not online yet. I'm not from the UK, and I don't have an office there. I want to start a new online business and I've considered the possibility to register it in the UK. Is it possible?
Mathew: yes this is possible but you would need to use our uk registered office address, we can then set the company up for you and forward all your mail abroad to you
Mathew: the total fee payable to form the company with the two statuary sets of legal documents and a UK based registered office with mail forwarding is £175.28 + VAT
Nancy: Is it a one time fee?
Mathew: this is a one of fee unless you decide to renew the registered office, the renewal fee for the registered office is £100.00 + VAT a year but this is only paid if you choose to renew, if you find another address moving forward then there is no renewal fees
Nancy: Ok, I'm not very familiar with the UK legal framework, taxes, etc, is there any source I could get more info? Also, I'm from Greece, do you know if I have to register the UK based company here too?
Mathew: the company would be Uk based only, you may wish to protect the name in Greece but it is not necessary.......
Mathew: You will be subject to pay tax at the end of the year on the profits of the company which is billed at around 24%
Mathew: you will also be required to file accounts and an annual return at the end of the year
Mathew: please view our accountancy packages
Mathew: http://www.thecompanywarehouse.co.uk/ac ... y-packages

Μου φαινονται καλες οι τιμες τους, θα ψαξω ομως και αλλου.
Ερωτηση: Εκει δεν πληρωνεις ΤΕΒΕ η κατι παρομοιο για ενσημα/ασφαλιση?

ZEKLICIUS

Δημοσίευση από ZEKLICIUS » 12 Νοέμ 2012 14:32

καλημερα σε ολους. ενδιαφερομαι κ εγω για μια τετοια επιχειρηση μονο που θα ειναι πιο επαγγελματικη. ουσιαστικα ενδιαφερομαι για χονρικο εμποριο.

θα εχω καποιον χωρο για την προμηθεια και θα προωθω το εμπορευμα σε ολη την ελλαδα χονδρικα με παραγγελιες μεσω ιντερνετ. τι ακριβως χρειαζεται? μπορει να κανει καποιος ενα resume'?

επισης θα ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα τι γινεται με το υγειονομικο εφοσον ξερει καποιος. θα πρεπει να περασω απο υγειονομικο ελεγχο? και τι γινεται αν προωθω εμπορευματα που δεν ειναι υγειονομικου ενδιαφεροντος? (οπως χαρτικα απορρυπαντικα κτλ)

α ηθελα να τονισω οτι σε αντιθεση με το ανθρωπο που ξεκινησε αυτο το thread εγω θελω να ανοιξω μια κανονικη επιχειρηση χονδρικου εμποριου η οποια 8α δραστηριοποιειται με παραγκελιες μεσω ιντερνετ (απλα το τονιζω για να ειμαι ξεκαθαρος)

ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Νοέμ 2012 15:10

Καλωσόρισες!
Θες ένα B2B site δηλαδή.
Τίποτα δεν αλλάζει από το να ανοίξεις μια κανονική επιχείρηση, στην ουσία θέλεις άδεια λειτουργίας για το κατάστημα που θα έχεις σαν αποθηκ. χώρο και έναρξη στη ΔΟΥ. Μετά αρχίζεις και πουλάς. Για το 1 ρώτα έναν μηχανολόγο, για το 2 έναν λογιστή.
Υγειονομικό δεν νομίζω να χρειάζεσαι, εκτός αν πουλάς τρόφιμα κλπ.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

ZEKLICIUS

Δημοσίευση από ZEKLICIUS » 12 Νοέμ 2012 17:55

μαλιστα... δηλαδη το οτι δραστηριοποιεισαι μεσω ιντερνετ δεν εχει καμια διαφορα με το να ειναι μια φυσικη αποθηκη που πουλα χονδρικα, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ σωστα?
διοτι διαβασα παραπανω, στα πρωτα post πως για το ιντερεντ θελει καποια περαιτερω διαδικασια. η εστω μηπως γνωριζετε αν υπαρχει καποια ξεχωριστη φορολογια ή οτιδηποτε αλλο που να διαφοροποιειται απο την φυσικη επιχειρηση?

καλως σας βρηκα :)

edit::
ουσιαστικα δηλαδη, περα απτο κοστος του site (σχεδιασμος, host, domain name) δεν εχει καποιο αλλο εξοδο?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Νοέμ 2012 09:53

Φορολογικά αντιμετωπίζεσαι το ίδιο.
Το ίδιο και όσον αφορά την έναρξη, απλά σε κάποιους ΚΑΔ που δηλώνεις (κωδικούς δραστηριότητας) νομίζω ότι βάζεις σαν δραστηριότητα και την πώληση μέσω ίντερνετ.
Κατά τα άλλα δεν αλλάζει κάτι.

Αν έχεις ένα μαγαζί που πουλά μόνο μέσω Internet σε σχέση με ένα μαγαζί που πουλά μόνο με φυσική παρουσία, έχεις τις εξής ομοιότητες-διαφορές:
α) Ίδια αντιμετώπιση, φορολογικά
β) Ίδια αδειοδοτική διαδικασία
γ) Θα έχεις σαφώς λιγότερα έξοδα υπαλλήλων
δ) Θα έχεις σαφώς λιγότερα έξοδα ενοικίου: δεν χρειάζεσαι "κυριλέ" χώρο πώλησης, διακοσμημένο κλπ, θες μια οποιαδήποτε αποθήκη με κατάλληλη οργάνωση για να διώχνεις τις παραγγελίες...επίσης δεν σε πειράζει το που θα είναι αυτή, αν είχες ένα κυριλέ μαγαζί με παπούτσια πχ μπορεί να ήθελες να είσαι στο Κολωνάκι, αν πουλάς όμως πολύ κυριλέ παπούτσια αλλά μόνο μέσω internet, μπορεί η αποθήκη σου να είναι στο 12ο χλμ Αθηνών - Λαμίας...
ε) Έχεις όμως το κόστος ανάπτυξης και συντήρησης της ιστοσελίδας σου, το οποίο για να λέμε την αλήθεια σε σχέση με το κόστος στησίματος και διατήρησης ενός φυσικού καταστήματος είναι υποπολλαπλάσιο έως αμελητέο...

Βασικά αν έχεις μια δυνατή επιχειρηματική ιδέα και ένα χώρο κατάλληλο για αποθήκη που να τον δέχεται η εφορία, είναι πολύ απλά τα πράγματα...
Αδειοδοτικά χρειάζεσαι την έκδοση άδειας λειτουργίας καταστήματος και τίποτα άλλο...

ZEKLICIUS

Δημοσίευση από ZEKLICIUS » 13 Νοέμ 2012 19:03

ναι ναι, τα τεχνικα μερη του στησιματος της επιχειρησης τα γνωριζω οπως επισης και το στησιμο μιας ιστοσελιδας. τα κατανοοω αυτα που απαρριθμησες απλα ηθελα λεπτομερειες οσον αφορα, γραφειοκρατικα, αδειοδοτηση, φορολογια για την συγκεκριμενη επιχειρηση. ευχαριστω για τον χρονο σου είμαι καλυμένος :)

μια τελευταια ερωτηση. ειλικρινα, ποσο σιγουρος εισαι για αυτα που μου ειπες? με ολον τον σεβασμο απλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος :)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 14 Νοέμ 2012 09:00

Κοίταξε λογιστής δεν είμαι για να είμαι 100% σίγουρος για τα φορολογικά, αλλά έτσι έχω ενημερωθεί και νομίζω ότι είμαι σωστός. Φορολογικά η εφορία σε βλέπει όπως όλους τους άλλους επαγγελματίες, δεν αλλάζει κάτι.
Θα άλλαζε αν ήταν παροχή υπηρεσίας, όπου δηλώνεις έδρα την κατοικία. Οτιδήποτε άλλο αφορά εμπόριο θες επαγγελματικό χώρο.
Για τα μηχανολογικά είμαι 100% σίγουρος. Τώρα αν σου ζητήσουν και άδεια από υγειονομικό ή κάτι άλλο, δεν ξέρω!
Ούτως ή άλλως δεν μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος σου, ανάθεσε σε ένα λογιστή τα φορολογικά και σε ένα μηχανικό τα της άδειας λειτουργίας και εσύ τρέξε το project της ιστοσελίδας και ψάξε για καμία επιδότηση όλο και κάτι παίζει για νέες μικρές επιχειρήσεις και ειδικά μέσω internet....

Καλή επιτυχία!

ZEKLICIUS

Δημοσίευση από ZEKLICIUS » 14 Νοέμ 2012 11:35

μαλιστα, μαλιστα, καταλαβα :)
απλα επειδη ενημερωνω και καποιο αλλο ατομο και η εφορια της πατρας ολως τυχαιως δεν δουλευει σχεδον ολη αυτην την ευδομαδα για να συλλεξω πληροφοριες, ηθελα να ρωτησω καποιον σχετικο.
Λοιπον, Πανο (?) σε ευχαριστω πολυ, νασαι καλα!

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 14 Νοέμ 2012 11:52

mechpanos έγραψε:Θα άλλαζε αν ήταν παροχή υπηρεσίας, όπου δηλώνεις έδρα την κατοικία.
Τι αλλάζει αν έδρα είναι η κατοικία και η επιχείρηση ειναι παροχή υπηρεσιών?

ZEKLICIUS

Δημοσίευση από ZEKLICIUS » 15 Νοέμ 2012 09:17

να'μαι παλι. οσον αφορα την παραπανω εταιρια, μηπως γνωριζει κανεις τι περεταιρω (εφόσον) χρειαζεται για να εισαγεις εμπορευμα απτο εξωτερικο? η και απλουστερα τι χρειαζεται για να ανοιξεις μια εισαγωγικη εταιρια?
ξερω πως πρεπει να ρωτησω λογιστη, εφοριακο κτλ απλα χαριν ευκολιας και επειδη ολοι γνωριζουμε την "αξιοπιστια" και την "ευχρηστια" των ελληνικων υπηρεσιων απευθυνομαι ΚΑΙ εδω :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες