Παροχη υπηρεσιων μεσω internet

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Civilsitis

Δημοσίευση από Civilsitis » 20 Νοέμ 2012 20:39

Akina έγραψε:1. Γράφεσαι στο επαγγελματικό επιμελητήριο ως ελεύθερος επαγγελματίας, ανοίγεις tede.

2. Ανοίγεις ένα λογαργιασμό τραπέζης ο οποία θα είναι επαγγελματικός( δλδ με τα στοιχεια τις ατομικής επιχείρησης). Συνδέεις αυτόν τον λογαργιασμό με επαγγελματικό λογαργιασμό στο paypal.

3.Aν ασχοληθείς με πελάτες εκτος ελλάδας :
-Πρέπει να έχεις ενδοκοινοτικές (Vat - intra community transaction: supply/reception obligatorily) και όλα τα χαρτιά σου να είναι μεταφρασμένα από το υπουργείο εξωτερικών.

- Για πελάτες εντός ευρώπης ισχύ το ελληνικό ΦΠΑ και πρέπει να υποβάλεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
- Για πελάτες εκτος ευρώπης δεν πληρώνει κανεις ΦΠΑ.

Tο paypaly θεωρείτε B2B μοντέλο δηλαδή business to business. Παρέχει υπηρεσίες προς τα εσένε, έχει έδρα στην ευρώπη και άρα και η προμήθεια που παίρνει μεταφέρεται σε εσένα και πληρώνει εσύ το ΦΠΑ.

Δεν χρειάζεται να κόβεις αποδείξεις συγκεντρωτικές μονο.

O μονος που ξέρει να απάντηση σε τέτοια θέματα είναι το τμήμα ΦΠΑ του Υπουργείου Οικονομικών. Aυτά και αρκετά ακόμα μου τα απάντησαν σε εμενα μετά 10 μήνες που ψάχνονταν !! Kαλο είναι να στειλεις ερώτηση με πρωτόκολλο στο τμήμα φπα ώστε να πάρεις απάντηση για το δικό σου θέμα συγκεκριμένα. Γιατί πολύ απλά όταν θα σου έρθουν για έλεγχο και θα σου πούνε μα μου σου του θα τους δόσεις την απάντηση και τέλος.
Νομίζω είναι μια πολλή καλή απάντηση. Ουτε και οι λογιστές γνωρίζουν. Ενας μου είπε μή κόβεις αποδείξεις ΝΤΟΟΟΟΟΟΙΓΚ. Αυτο με την συγκεντρωτική στο PayPal καλό ακούγετε. Στους πελάτες όμως δεν πρεπει να στέλνεις απόδειξη;

Άβαταρ μέλους
apitsos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apitsos » 20 Νοέμ 2012 23:26

Akina έγραψε:Ήταν ακρετά πολύπλοκη η ερώτηση μου. Περιελάμβανε πληρωμές από paypal, paysafecart, sms και διαφορές εταιρίες με έδρες σε όλων τον κόσμος (με διαφορετικές παροχές υπηρεσιών από εμενα , π.χ B2B μοντέλα, customer προς εμενα απεθείας κλπ κλπ ). Aφού όταν τελειώσαμε η κυρια του φπα που το είχε αναλάβει μου έλεγε μετά από αυτό κάτι αλλα τα ξεπετάω άμεσος χάχα.

Nα φανταστείς ότι ο ορκωτός λογιστής όταν άρχισα να ψάχνομαι μου τα έλεγε ανάποδα εντός ευρώπης δεν έχεις φπα εκτος έχεις... επειδή λοιπόν θα μπλέξουν τα μπούτια τους όταν θα σου έρθουν για έλεγχο όπως και δήποτε πρέπει να έχεις απάντηση.
Όπα, όπα... Ανατρέπονται τα όσα ξέρω, τα όσα μου λένε οι λογιστές και τα όσα κάνω εδώ και χρόνια. Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν υπάρχει ΦΠΑ. Επίσης για εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες διαδικτύου δεν χρειάζεται να υποβάλλουν ενδοκοινοτικές. Επίσης τα τιμολόγια που εκδίδεις προς την Ευρώπη πρέπει να είναι θεωρημένα. Επίσης πώληση υπηρεσιών προς εκτός Ευρώπης χώρες επιβαρύνονται με ΦΠΑ 23%. Αυτά γνωρίζω εγώ. Δεν ισχύουν? Έμαθες κάτι άλλο? Γιατί κι εμένα ο λογιστής μου το έψαξε μέσω της εφορίας.
Anything can be achieved!

pla.NET.gr | web hosting, VPS, web design & more services

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fronimitis » 27 Νοέμ 2012 10:06

apitsos έγραψε:Όπα, όπα... Ανατρέπονται τα όσα ξέρω, τα όσα μου λένε οι λογιστές και τα όσα κάνω εδώ και χρόνια. Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν υπάρχει ΦΠΑ.
Δεν έχω ασχοληθεί με εταιρίες, αλλά π.χ. στο nonoh.net πληρώνω ΦΠΑ επειδή είμαι στην Ε.Ε. Αν ειχα δηλώσει ότι μένω εκτός Ε.Ε. δεν θα πλήρωνα. Αυτό θυμάμαι, αλλά δε το βρίσκω τώρα στις σελίδες τους.

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 27 Νοέμ 2012 10:29

apitsos έγραψε:
Akina έγραψε:Ήταν ακρετά πολύπλοκη η ερώτηση μου. Περιελάμβανε πληρωμές από paypal, paysafecart, sms και διαφορές εταιρίες με έδρες σε όλων τον κόσμος (με διαφορετικές παροχές υπηρεσιών από εμενα , π.χ B2B μοντέλα, customer προς εμενα απεθείας κλπ κλπ ). Aφού όταν τελειώσαμε η κυρια του φπα που το είχε αναλάβει μου έλεγε μετά από αυτό κάτι αλλα τα ξεπετάω άμεσος χάχα.

Nα φανταστείς ότι ο ορκωτός λογιστής όταν άρχισα να ψάχνομαι μου τα έλεγε ανάποδα εντός ευρώπης δεν έχεις φπα εκτος έχεις... επειδή λοιπόν θα μπλέξουν τα μπούτια τους όταν θα σου έρθουν για έλεγχο όπως και δήποτε πρέπει να έχεις απάντηση.
Όπα, όπα... Ανατρέπονται τα όσα ξέρω, τα όσα μου λένε οι λογιστές και τα όσα κάνω εδώ και χρόνια. Για ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν υπάρχει ΦΠΑ. Επίσης για εταιρίες που παρέχουν υπηρεσίες διαδικτύου δεν χρειάζεται να υποβάλλουν ενδοκοινοτικές. Επίσης τα τιμολόγια που εκδίδεις προς την Ευρώπη πρέπει να είναι θεωρημένα. Επίσης πώληση υπηρεσιών προς εκτός Ευρώπης χώρες επιβαρύνονται με ΦΠΑ 23%. Αυτά γνωρίζω εγώ. Δεν ισχύουν? Έμαθες κάτι άλλο? Γιατί κι εμένα ο λογιστής μου το έψαξε μέσω της εφορίας.
Για τις ενδοκοινοτικές ισχύει η απαλλαγή φπα. Φυσικά και υποβάλλεις κανονικά στο vies τις συναλλαγες αλλιώς πως θα απαλλάσεσαι; Για παροχή υπηρεσιών διαδικτύου εκτός Ευρώπης δεν προστίθεται φπα βάση του άρθρου 14 του νόμου 1859/2000. Βάλε το λογιστή σου να το ψάξει λίγο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες