Εμφάνιση τιμών με ΦΠΑ / επιλογή εταιρίας ή ιδιώτη.

Joomla! και Virtuemart

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 29 Οκτ 2012 16:22

Καλησπέρα σας,
Σε μια ιστοσελίδα με joomla 1.5 και virtuemart 1.1.8 στο frontend μου εμφανίζει τις τιμές χωρίς ΦΠΑ ενώ εγώ θέλω να τις δείχνει με ΦΠΑ. Πως μπορώ να το κάνω αυτό; Επίσης θέλω ο χρήστης να επιλέγει αν είναι ιδιώτης ή εταιρία όπως και αν επιθυμεί απόδειξη ή τιμολόγιο. Μπορώ επίσης να έχω την επιλογή διαφορετικού ΦΠΑ; Δηλαδή για το ίδιο προϊόν αν κάποιος αγοράζει από Αττική να έχει 23% ή αν αγοράζει από κάποιο νησί να έχει 13%; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Εικόνα

jamjari

Δημοσίευση από jamjari » 29 Οκτ 2012 16:53

Kαλησπέρα, καταρχάς αναβάθμισε το σύστημα σου. Η έκδοση 2 του Virtuemart προσφέρει πολλές παραπάνω δυνατότητες.

Oι παρακάτω απαντήσεις αφορούν την έκδοση 2.
στο frontend μου εμφανίζει τις τιμές χωρίς ΦΠΑ ενώ εγώ θέλω να τις δείχνει με ΦΠΑ
Αυτό αφορά το template που έχεις για το vm, στο default template υπάρχει η επιλογή αλλιώς αν δεν υπάρχει πήγαινε στο αρχείο

root/components/com_virtuemart/views/productdetails/tmpl/default_showprices.php

και προσθεσε τις παρακάτω γραμμές

Κώδικας: Επιλογή όλων

echo $this->currency->createPriceDiv('variantModification', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_VARIANT_MOD', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('basePriceWithTax', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_BASEPRICE_WITHTAX', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('discountedPriceWithoutTax', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_DISCOUNTED_PRICE', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('salesPriceWithDiscount', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_SALESPRICE_WITH_DISCOUNT', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('salesPrice', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_SALESPRICE', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('priceWithoutTax', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_SALESPRICE_WITHOUT_TAX', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('discountAmount', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_DISCOUNT_AMOUNT', $this->product->prices);
    echo $this->currency->createPriceDiv('taxAmount', 'COM_VIRTUEMART_PRODUCT_TAX_AMOUNT', $this->product->prices);
Επίσης θέλω ο χρήστης να επιλέγει αν είναι ιδιώτης ή εταιρία όπως και αν επιθυμεί απόδειξη ή τιμολόγιο.
Πάλι στην έκδοση 2, μπορείς να προσθέσεις στοιχεία που αφορούν το check out του χρήστη

Στο admin panel του joomla πηγαίνεις στο virtuemart->configuration->Shopper Field

Εκεί μπορείς να δημιουργήσεις ένα πεδίο πχ ένα radio button, κάντο υποχρεωτικό, δώστου όνομα και περιγραφή. Μόλις ο χρήστης βρεθεί στο ταμείο θα πρέπει υποχρεωτικά να το συμπληρώσει, μόλις γίνει η παραγγελία θα σου έρχεται ειδοποίηση τι επέλεξε ο χρήστης.
Μπορώ επίσης να έχω την επιλογή διαφορετικού ΦΠΑ; Δηλαδή για το ίδιο προϊόν αν κάποιος αγοράζει από Αττική να έχει 23% ή αν αγοράζει από κάποιο νησί να έχει 13%;
Έκδοση 2 πάλι, πηγαίνεις στα Taxes rules (virtuemart->Products->Tax & Calculation Rule)

Εκεί μπορείς να θέσεις ξεχωριστούς κανόνες τιμολόγησης και φορολογίας ανάλογα με την χώρα, την περιοχή, την κατηγορία προϊόν ή ακόμα και να χωρίσεις του πελάτες σε ομάδες και να εφαρμόσεις ξεχωριστούς κανόνες

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 29 Οκτ 2012 17:07

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη απάντηση! Το vm 2 είναι συμβατό με joomla 1.5 ή πρέπει να αναβαθμίσω και την έκδοση της joomla; Φοβάμαι επειδή χρησιμοποιώ template μήπως δεν είναι συμβατό με vm 2 και γίνει καμιά ζημιά...
Εικόνα

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 30 Οκτ 2012 08:51

jamjari ο κώδικας που μου έδωσες δεν μπορεί να προστεθεί σε κάποιο αρχείο του vm 1.1.8 ώστε να δείξει τις τιμές με ΦΠΑ; Όταν κάνει ο χρήστης login τις δείχνει με ΦΠΑ καθώς το έχω ενεργοποιήσει από τις ρυθμίσεις αλλά όταν δεν έχει κάνει login τις δείχνει χωρίς.
Εικόνα

ibizakias

Δημοσίευση από ibizakias » 31 Οκτ 2012 09:17

Καλημέρα! Επειδή είναι επείγον μπορεί κάποιος να βοηθήσει στο πως να εμφανίζονται οι τιμές μαζί με το ΦΠΑ; Ευχαριστώ!
Εικόνα

jamjari

Δημοσίευση από jamjari » 04 Νοέμ 2012 15:40

To vm 1 δεν λειτουργεί με την λογική template αλλά με views δεν έχω και κάποια πρόχειρη εκδοση εγκατεστημένη να δω

δρομολογήσου στο root/components/views

ψάξε κάποιο που να λέγεται products details η παρόμοιο και ψάξε που εμφανίζεται η τιμή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! και Virtuemart”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες