Πελάτης που δεν πληρώνει

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από fronimitis » 29 Οκτ 2012 22:41

Χρειάζομαι την βοήθεια των έμπειρων του φόρουμ, που φτιάχνουν ιστοσελίδες σε πελάτες τους...
Έχω φτιάξει μια ιστοσελίδα για πελάτη. Πέρασαν πάρα πολλοί μήνες χωρίς πληρωμή, μέχρι που τελικά έγινε πιο εμφανές το ότι δεν θέλει να πληρώσει (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες). Τσαντιστηκα και έριξα το site, ως μέσο πίεσης. Τώρα δέχομαι απειλές για νομικές ενέργειες εναντίον μου, και άλλα. Υπόψη ότι (δυστυχώς) δεν υπάρχει κανένα συμφωνητικό μεταξύ μας, αλλά και να υπήρχε πάλι θα έπρεπε να στραφώ σε νομικές ενέργειες (πράγμα που θα μου κοστίσει πολλαπλάσια από αυτά που είναι να εισπράξω). Γενικά, δεν υπάρχει κανένα έγγραφο, μόνο καταγραφές σε chat, κι εγώ δεν έχω εταιρία.
Ποιός είναι ο βέλτιστος τρόπος για να χειριστώ το θέμα; Έχω χάσει από χέρι; Να επαναφέρω το site και να θεωρήσω τον κόπο μου χαμένο; ή να το αφήσω κάτω, έτσι για το γαμώτο;... :-?

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από Pesoner » 30 Οκτ 2012 00:32

Το domain σε ποιανού όνομα είναι;
Το hosting;
Εικόνα

Cretan1986

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από Cretan1986 » 30 Οκτ 2012 01:02

Είσαι νόμιμος επαγγελματίας; Το domain και το hosting σε ποιό όνομα ανήκουν; Ποιός τρόπο επικοινωνίας είχατε; Μήπως υπάρχουν κάποια mail κτλ; Για ποιό λόγο δεν σε πλήρωσε; Δεν έχει δώσει τίποτα ή κάποιο από το ποσό;

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από fronimitis » 30 Οκτ 2012 07:42

Το domain και ο χώρος ανήκει στον πελάτη. Επικοινωνία μόνο μέσω chat.
Δεν έχω ξανακάνει αυτή τη δουλειά (για άλλους). Δεν μπορώ να κόψω απόδειξη. (απ'όσο ξέρω ούτε ο πελάτης είναι νόμιμος σε υπηρεσίες που προσφέρει). Το ποσό είναι μικρό.

Άβαταρ μέλους
galher
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από galher » 30 Οκτ 2012 08:35

Cretan1986 έγραψε: Για ποιό λόγο δεν σε πλήρωσε; Δεν έχει δώσει τίποτα ή κάποιο από το ποσό;
Δεν ηταν ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα;
Ζήτησες περισσότερα απο όσα συμφωνήσατε αρχικά;

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από fronimitis » 30 Οκτ 2012 09:34

Έκανα αυτό που συμφωνήσαμε, για την τιμή που συμφωνήσαμε. Περιμένω για πολλούς μήνες, αλλά τελικά ούτε ένα ευρώ δεν εμφανίστηκε, για λόγους "οικονομικών δυσκολιών".
Το θέμα είναι ότι κανείς από τους δυο δεν είναι καλυμμένος από κάποιο χαρτί, οπότε τα πράγματα είναι πολύ θολά. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να αποκρούσω κάποια νομική κίνηση εναντίον μου, ή/και να επιτεθώ εγώ. Αλλά μόνο στη σκέψη του κόστους αυτών των διαδικασιών σκέφτομαι απλά να επιδιορθώσω το site και να κάτσω να κλάψω για τον χρόνο που έχασα...

diegito

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από diegito » 30 Οκτ 2012 10:24

Εγώ νομίζω πάντως εφόσον δεν υπάρχει συμφωνητικό και αυτός "μπορεί" να μην πληρώσει και εσύ να πάρεις πίσω τον κόπο σου. Δεν είμαι επαγγελματίας φυσικά, ούτε προτρέπω να κάνεις κάτι. Απλά εγώ έτσι το σκέφτομαι. Αν διαφωνείτε θα είχα μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσω προτάσεις γιατί κι εγώ έχω περιέλθει σε ανάλογη κατάσταση
A.P

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από alexisitsios » 30 Οκτ 2012 12:01

σε περίπτωση που δεν υπάρχει συμφωνητικό, δεν έχει συμφωνηθεί κάτι. Επίσης αφού δεν υπάρχει απόδειξη, ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης δεν μπορεί να αποδείξει ότι η σελίδα είναι δική του. Στο παρελθόν μου είχε τύχει πελάτης να μη με εξοφλήσει και του κατέβασα το site για 3 μήνες ώστε να με εξοφλήσει. Επίσης έχει υπόψη σου ότι ο δικηγόρος κοστίζει, οπότε πιο πολύ τον συμφέρει να πληρώσει για να πάρει το site. Απλά άλλη φορά φρόντισε να παίρνεις προκαταβολή.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από korgr » 30 Οκτ 2012 12:14

1. Αν δεν θέλει να πληρώσει, δυστυχώς χάνεις τα χρήματά σου. Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση, αφού και συμφωνητικό να υπήρχε, και νόμιμη εταιρεία να ήσουν, το κόστος για να τα διεκδικήσεις είναι πάντα μεγαλύτερο από το ποσό που διεκδικείς.

2. Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα από την στιγμή που δεν σου έχει δώσει κάποιο χρηματικό ποσό. Αν είχες πάρει προκαταβολή και αυτό μπορούσε να αποδειχθεί, θα μπορούσε να μπλέξει λίγο παραπάνω το θέμα αλλά θα ίσχυε και για εκείνον ό,τι ισχύει και για σένα (κόστος έννομης διεκδίκησης)

Άβαταρ μέλους
ideal

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 12:49

Δε μπορει να σου κανει τιποτα!
Πρωτον οπως ειπαν ολοι δεν υπαρχει οικονομικη πραξη που να συνδεει εσενα με εκεινον. Τι θα υποστηριξει; οτι επιασε εναν ανθρωπο και του επεβαλε να του φτιαξει μια ιστοσελιδα τζαμπα;
Δευτερον οσον αφορα το domain αν ειναι στο ονομα του εχει δικαιωματα απλα μην του το δωσεις αν δε σου πληρωσει εστω το domain ή και τη φιλοξενια αν εχεις πληρωσει. Αν μπει στη διαδικασια να στο πληρωσει να του το δωσεις! Αν θελει αλλιως ας διεκδικησει νομικα το θεμα - που δε θα το κανει γιατι δε συμφερει οικονομικα. Το πολυ πολυ να του δωσεις πισω το domain.
Οπως και να εχει αν για οποιοδηποτε λογο σου πει οτιδηποτε δε μπορει να αποδειξει κατι. Απλως σε φοβεριζει. Υπαρχουν τετοια λαμογια μπολικα.

Δουλειες χωρις προκαταβολη ποτε! Ουτε σε κολλητο ουτε σε αδερφο ουτε για εξυπηρετηση!
Τα συκα-συκα και η σκαφη-σκαφη.
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

platongr
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από platongr » 30 Οκτ 2012 13:02

1. Εσυ είσαι παράνομος, δεν έχεις εταιρεία, δεν κόβεις τιμολόγια. Αν αυτός είναι στην δικιά του δουλειά δεν μας ενδιαφέρει στην παρούσα περίπτωση.

2. Το hosting και το domain είναι στο δικό του όνομα

3. Εσύ χωρίς εξουσιοδότηση από κανέναν, συνδέθηκες στο panel του hosting ΤΟΥ και του κατέβασες το site.

4. Μπορεί άνετα να επικοινωνήσει με τον hoster, να πάρει backup, να αλλάξει κωδικούς και να ανεβάσει πάλι το site.

Δώσε βάση στο 3, και πράξε ότι καταλαβαίνεις :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Οκτ 2012 13:34

ideal έγραψε:....Δουλειες χωρις προκαταβολη ποτε! Ουτε σε κολλητο ουτε σε αδερφο ουτε για εξυπηρετηση!
Τέτοιες δουλειές θεώρησέ τις (τουλάχιστον στον νου σου) ως χαρισμένες (από 'σένα).
Τώρα... Αν προκύψει και κανα φραγκάκι... Φυσικότατα κι είναι ευπρόσδεκτο!
Αλλά: Αν κάνεις δουλειές (χωρίς προκαταβολή), ή Μην τις κάνεις (όπως λένε τα παιδιά), ή θεώρησέ τις ως χαρισμένες. (Π.χ. Για να 'βγάλεις' κάποιαν υποχρέωση. :wink: )

Άβαταρ μέλους
fronimitis
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από fronimitis » 30 Οκτ 2012 14:08

Έπαθα κι έμαθα :( ΟΚ, θεωρώ χαμένο τον κόπο μου...

Θα μ'άρεσε να ακούσω και τις δικές σας ιστορίες με κακοπληρωτές.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από cherouvim » 30 Οκτ 2012 14:13

Βάλτου ένα robots.txt:

Κώδικας: Επιλογή όλων

User-agent: *
Disallow: /
και ξέχνα τον.

Άβαταρ μέλους
ideal

Πελάτης που δεν πληρώνει

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 19:03

fronimitis έγραψε:Έπαθα κι έμαθα :( ΟΚ, θεωρώ χαμένο τον κόπο μου...

Θα μ'άρεσε να ακούσω και τις δικές σας ιστορίες με κακοπληρωτές.
Παρολες τις αποψεις που διαβασες εδω μεσα νομιζω πρεπει να σταθεις σε αυτο που σου ειπε ο platongr. Γιατι αν δεν καταλαβεις αυτα που σου γραφει θα παθεις πολλα ακομα... Προσπαθησε να νομιμοποιησεις τη δραστηριοτητα σου - αν και ξερω οτι ειναι δυσκολες οι εποχες. Αν κανεις ομως μια καλη προσπαθεια θα δεις οτι τα πραγματα θα πανε καλα. Κινδυνευεις να πληρωσεις μεμιας πολλα περισσοτερα απο οτι θα βγαλεις με τον καιρο. Πανω απο ολα προστατευσε τον εαυτο σου.
DGeorge έγραψε:
ideal έγραψε:....Δουλειες χωρις προκαταβολη ποτε! Ουτε σε κολλητο ουτε σε αδερφο ουτε για εξυπηρετηση!
Τέτοιες δουλειές θεώρησέ τις (τουλάχιστον στον νου σου) ως χαρισμένες (από 'σένα).
Τώρα... Αν προκύψει και κανα φραγκάκι... Φυσικότατα κι είναι ευπρόσδεκτο!
Αλλά: Αν κάνεις δουλειές (χωρίς προκαταβολή), ή Μην τις κάνεις (όπως λένε τα παιδιά), ή θεώρησέ τις ως χαρισμένες. (Π.χ. Για να 'βγάλεις' κάποιαν υποχρέωση. :wink: )
Οσο πιο κοντα σε σενα τοσο πιο επικινδυνο να χασεις τα λεφτα σου...
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες