Αλλαγη εταιρειας αλλα αρνηση παραχωρησης Domain. Τι γινεται;

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 13:05

Καλημερα.
Εχω εναν πελατη ο οποιος ειχε αγορασει ενα "κοροϊδιστικο" πακετο ιστοσελιδας και αποφασισε να φτιαξει μια δικη του σελιδα και να μην πληρωνει παγια ενα υπερβολικο ποσο που του ζητανε απο την αλλη εταιρεια. Εμεις ξεκινησαμε κανονικα να στηνουμε τη σελιδα αλλα η εταιρεια αρνειται να μας παραχωρησει το domain που ο πελατης ειχε κατοχυρωσει. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 30 Οκτ 2012 13:17

Υποθέτω ότι η κατοχύρωση δεν έχει γίνει στο όνομα του πελάτη. Αν είναι έτσι, μπορείς να κινηθείς νομικά με πολλές πιθανότητες να το πάρεις. Αυτό όμως έχει ένα κόστος (λίγο κάτω από 1.000€) και θέλει χρόνο. Αν δε γνωρίζει αρκετός κόσμος το site, δες την περίπτωση αγοράς νέου domain.
Αν θέλεις να κινηθείς νομικά, μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία μιας δικηγορίνας που ασχολείται με τέτοια θέματα.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 13:42

gvre έγραψε:Υποθέτω ότι η κατοχύρωση δεν έχει γίνει στο όνομα του πελάτη. Αν είναι έτσι, μπορείς να κινηθείς νομικά με πολλές πιθανότητες να το πάρεις. Αυτό όμως έχει ένα κόστος (λίγο κάτω από 1.000€) και θέλει χρόνο. Αν δε γνωρίζει αρκετός κόσμος το site, δες την περίπτωση αγοράς νέου domain.
Αν θέλεις να κινηθείς νομικά, μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία μιας δικηγορίνας που ασχολείται με τέτοια θέματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Για εμενα το να πηγαινει κανεις στα δικαστηρια ειναι πολυ κακη επιλογη και υστατη λυση. Καταλαβαινω οτι πολλες φορες καταληγει να ειναι αναγκαιο. Ασε που δεν αξιζει μια τετοια διαδικασια... Ενταξει τα 1000 εχεις δικαιωμα να τα παρεις πισω απο εκεινον που ασκησες αγωγη απο οσο ξερω. Αλλα παλι ειναι χρονοβορο. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος μεσω ΕΕΤΤ να ζητηθει το domain?
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 30 Οκτ 2012 13:52

Σε τίνος όνομα είναι το domain ?
Αν είναι στο όνομα του πελάτη σου, τότε το παίρνεις μπαμ-μπαμ.

Αν είναι στο όνομα της εταιρείας, κάντε μία σκέψη να πάρετε άλλο domain :)

gvre
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvre » 30 Οκτ 2012 14:09

ideal έγραψε:
gvre έγραψε:Υποθέτω ότι η κατοχύρωση δεν έχει γίνει στο όνομα του πελάτη. Αν είναι έτσι, μπορείς να κινηθείς νομικά με πολλές πιθανότητες να το πάρεις. Αυτό όμως έχει ένα κόστος (λίγο κάτω από 1.000€) και θέλει χρόνο. Αν δε γνωρίζει αρκετός κόσμος το site, δες την περίπτωση αγοράς νέου domain.
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Για εμενα το να πηγαινει κανεις στα δικαστηρια ειναι πολυ κακη επιλογη και υστατη λυση. Καταλαβαινω οτι πολλες φορες καταληγει να ειναι αναγκαιο. Ασε που δεν αξιζει μια τετοια διαδικασια... Ενταξει τα 1000 εχεις δικαιωμα να τα παρεις πισω απο εκεινον που ασκησες αγωγη απο οσο ξερω. Αλλα παλι ειναι χρονοβορο. Μηπως υπαρχει καποιος τροπος μεσω ΕΕΤΤ να ζητηθει το domain?
Εξαρτάται από το πόσο σημαντικό είναι το domain. Αν είναι παλιό και αναγνωρίσιμο, τότε το δικαστήριο είναι μονόδρομος. Αν δεν το ξέρει αρκετός κόσμος, μπορείς να αγοράσεις ένα νέο και ξεμπερδεύεις.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 14:28

platongr έγραψε:Σε τίνος όνομα είναι το domain ?
Αν είναι στο όνομα του πελάτη σου, τότε το παίρνεις μπαμ-μπαμ.

Αν είναι στο όνομα της εταιρείας, κάντε μία σκέψη να πάρετε άλλο domain :)
Δυστυχως δεν ξερω και οι ανθρωποι που αγορασαν τις υπηρεσιες δεν εχουν καμια σχεση με υπολογιστες. Απο το whois δε φαινεται τιποτα. Υπαρχει τροπος να το μαθουμε;

Δεν ειναι παλιο το domain. Απλα η εταιρεια ειναι αρκετα παλια και εχει μεγαλο πελατολογιο και οσο να 'ναι το domain ειναι απλουστευμενο!
Ειναι κριμα να χαθει το domain.

Rent a Car

platongr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από platongr » 30 Οκτ 2012 15:24

Κανε στα τυφλα μα αιτηση απο τον νεο καταχωρητη για να σταλει το epp code στον ιδιοκτητη. Θα δεις το mail που θα σταλει και αν εισαι τυχερος το παιρνεις.

Αν ειναι brand name μπορεις να επικοινωνησεις με την εεττ και να σου πουν πως πρεπει να κινηθεις.
Κρατησε screenshots του σιτε που υπαρχει τωρα πανω ωστε να μπορεις να αποδειξεις οτι το domain και το περιεχομενο σχετιζονται με την εταιρεια του πελατη σου.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 17:03

platongr έγραψε:Κανε στα τυφλα μα αιτηση απο τον νεο καταχωρητη για να σταλει το epp code στον ιδιοκτητη. Θα δεις το mail που θα σταλει και αν εισαι τυχερος το παιρνεις.

Αν ειναι brand name μπορεις να επικοινωνησεις με την εεττ και να σου πουν πως πρεπει να κινηθεις.
Κρατησε screenshots του σιτε που υπαρχει τωρα πανω ωστε να μπορεις να αποδειξεις οτι το domain και το περιεχομενο σχετιζονται με την εταιρεια του πελατη σου.
Δυστυχως ειναι αργα τωρα. Η σελιδα εχει κατεβει... Αν το epp code στελνεται μεσω mail τοτε δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1 στο εκκατομυριο... Ψαχνω να βρω και μεσω της google την αποθηκευμενη εκδοση αλλα δεν την βρισκω. Υπαρχει αλλος τροπος να βρω την αποθηκευμενη εκδοση;

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Οκτ 2012 17:09

Δες μήπως βρεις προηγούμενες εκδόσεις του site στο http://archive.org/web/web.php

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Οκτ 2012 17:31

Εγώ θα έλεγα η εταιρία να συμπληρώσει αυτό το έγγραφο http://www.eett.gr/opencms/export/sites ... poiisi.pdf και να το στείλει στην ΕΕΤΤ. Αν το domain είναι στο όνομα της και απλά έχει email αλλουνου λογικά θα της απαντήσουνε από την ΕΕΤΤ.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 30 Οκτ 2012 17:34

Θα πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι οι καταχωρητές δεν μπορούν να αποκαλύψουν στοιχεία καταχωρούμενου η κωδικό epp . Ο κωδικός στέλνεται πάντα στο εμαιλ που είναι δηλωμένο στην επαφή του ιδιοκτήτη του domain στο μητρώο .
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 30 Οκτ 2012 18:54

Σας ευχαριστω. Ειναι ολα πολυ χρησιμα και νομιζω οτι ετσι θα κανουμε δουλεια. Αν δεν κανουμε κι ετσι τοτε θα παμε παρακατω. ισως το web.archive να φανει χρησιμο σα στοιχειο. Βρηκα κατι πισω στο 2010 θα δειξει. Αυριο πρωι θα παω στον ιδιοκτητη να συνταξουμε την επιστολη προς τον ΕΕΤΤ.

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 31 Οκτ 2012 11:08

Καλημέρα,

Μπορείς να κάνεις μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ και να σας καλέσουν και τους δύο σε ακρόαση. Αν το domain είναι κατοχυρωμένο στα στοιχεία σου τότε λογικά θα το πάρεις, αν όχι θα πρέπει να τους αποδείξεις οτι η κατοχύρωση έχει γίνει στα στοιχεία της εταιρίας με κακή πίστη (κάποιο e-mail τους ή τιμολόγιο που να αναφέρει οτι ο πελάτης σου πχ πλήρωσε το domain σε αυτούς).

Το κόστος της ακρόασης εξαρτάται από τον καταγγέλων, είναι 300 ευρώ αν είναι φυσικό πρόσωπο και 500 ευρώ αν είναι νομικό πρόσωπο.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
staaronis3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από staaronis3 » 01 Νοέμ 2012 03:37

Πάντως επειδή κι εγώ είχα αντίστοιχο περιστατικό τις τελευταίες μέρες ας παραθέσω τη γνώμη μου (απο την αντίθετη πλευρά).

Ανάλαβα την αναβάθμιση ενός ιστότοπου το καλοκαίρι ώστε να τους βοηθήσω και με το SEO.
Διαπίστωσα ότι στον server που ήταν ο ιστότοπος πραγματικά είχε σοβαρά προβλήματα (πολλές φορές δεν άνοιγαν σελίδες κλπ). Χωρις να ενοχλήσω τους προηγούμενους developers κατ αρχήν ζήτησα ένα δοκιμαστικό πακέτο απο την εταιρία Hosting με την οποία συνεργάζομαι (όπου δεν είχαν κανένα απολύτος πρόβλημα) για να δοκιμάσουν τις υπηρεσίες και να δουν την διαφορά μόνοι τους και στη συνέχεια προχώρησα σε αλλαγή καταχωρητή, ώστε να αλλάξω και τους nameservers (χωρίς πάντα να κάνω την οποιαδήποτε μεταβολή στα στοιχεία ιδιοκτησίας τα οποία παρέμειναν ως είχαν). Άμεσα κατάλαβαν τη διαφορά, και απο άποψη ταχύτητας και είδαν τη σελίδα τους να ανεβαίνει γρήγορα στο google.
Απο το καλοκαίρι λοιπόν ζήτησα να συνεργαστούμε ώστε να κάνουμε κάποιες έξτρα βελτιώσεις χωρίς ιδιαίτερη ανταπόκριση, χωρίς φυσικά να τους χρεώσω το οτιδήποτε.
Πέρα από αυτό, πέρασε ο καιρός και ήρθε η ώρα να ανανεώσουν το hosting τους (είτε να επιστρέψουν στο παλιό αν δεν τους ικανοποιούσε). Για 2 μήνες λοιπόν (άσχετα που τους ενόχλησα - ποτέ με άσχημο τρόπο - γι αυτό) δεν ενδιαφέρθηκαν να πληρώσουν.
Κλείσαμε λοιπόν ένα ραντεβού, ώστε να κανονίσουμε την πληρωμή και να συζητήσουμε για κάποιες προσθήκες που ήταν να γίνουν. Τότε λοιπόν μου είπαν "να, ξέρεις, ένας γνωστός που μας έφτιαξε και την ταμιακή και μου συντήρησε τον υπολογιστή και μπλα μπλα μπλα μας είπε ότι μπορεί να μας βάλει σε ένα δικό του server που είναι πιο καλός". Δεν αρνήθηκα ποτέ, δικό τους είναι το site (απο τη στιγμή που πλήρωσαν) ας το βάλουν όπου θέλουν (κι ας χτυπάνε και το κεφάλι τους όσο θέλουν μετά).
Όμως μετά άρχησε άλλο παραμύθι (και ενώ ήμουν άρρωστος στο κρεβάτι).
-Τηλεφώνημα 1
--"Χρειάζετε τους κωδικούς για το site αυτός που θα το πάει στο νέο σερβερ"
--"Αν δεν σας τους είχα στείλει, να σας τους ξαναστείλω"
-Τηλεφώνημα 2 - αφου είχα ξαναστείλει κωδικούς για ssh/ftp
--"Να δεν θέλει αυτούς τους κωδικούς θέλει τους άλλους για να κάνει τη μεταφορά του ονόματος"
--"Ας κάνει αλλαγή καταχωρητή, είναι πιο γρήγορο"
-Τηλεφώνημα 3 - και ενώ δεν άντεχα άλλο απο την ωτίτιδα
--"Του έδωσα το τηλέφωνο σου να σε πάρει"
--"Να μου στείλει mail γιατί είμαι στο κρεβάτι"

Την επόμενη ημέρα ήρθε το email που μου έλεγε να αλλάξω nameservers. Ξαναενημέρωσα ότι αφού ανέλαβε την διαχείρηση του site, να κάνει αλλαγή καταχωρητή.

Απο εκεί και ύστερα άρχισε μια άλλη ιστορία για να αλλάξω εγώ τους nameservers γιατί ο καινούριος τους συνεργάτης δεν ήξερε να ακολουθήσει τη διαδικασία αυτή.

Για πιους λόγους δεν το έκανα; Αρκετούς
1. Σε λίγο καιρό το domain λήγει. Να πρέπει να τους κυνηγάω πάλι (όπως και με το hosting για να πληρώσουν;
2. Αν ανεβάσουν πχ πορνογραφικό υλικό ή το οτιδήποτε παράνομο, πως ξέρω ότι εγώ θα είμαι καλυμένος αφου βρίσκετε μέσα στο λογαριασμό μου; Πως θα αποδείξω ότι δεν είχα σχέση με αυτό;
και διάφορους άλλους.
Βέβαια ο βασικότερος λόγος (ίσως το θεωρήσετε αντιεπαγγελματικό) είναι ότι βρέθηκε κάποιος απο το πουθενά, αποφάσισαν ότι θα πάνε εκεί που τους λέει εκείνος, χωρίς να έχουν καλύψει τις υποχρεώσεις τους στην προηγούμενη εταιρία - εκθέτοντας εμένα - και μου ζητάνε να τους κάνω και την αλλαγή στους nameservers λες και έχω καμια υποχρέωση.
Είναι σαν να έχει κάποιος ένα μανάβικο, εγώ είμαι ο προμηθευτής του στα πορτοκάλια, βρέθηκε κάποιος που του έταξε καλύτερα πορτοκάλια, και χωρίς να τα έχει δοκιμάσει αποφασίζει ότι θα αγοράζουν απο αυτόν. Και δεν φτάνει αυτό, αλλά επειδή ο νέος προμηθευτής δεν ξέρει να κουβαλήσει τα πορτοκάλια στο μανάβικο μου λέει εμένα να πάω να του κουβαλήσω τα πορτοκάλια.
Δεν είναι το θέμα μου τα λεφτά, ποτέ δεν ήταν, τη δουλειά αυτή την κάνω επειδή την αγαπώ, αλλά όχι να κάτσω και να με .... κι όλας.

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα δικά μου.
Σταμάτης

Υ.Γ.:Δυστηχώς, λόγω της μη πληρωμής το site κατέβηκε, πράγμα το οποίο ήταν αναμενόμενο. Ήδη είχα ζητήσει πολλές φορές νωρίτερα να μην το κατεβάσουν αλλά είχε ξεπεραστεί κατα πολύ το περιθόριο. Πολλοι θα πείτε πως είναι εργαλείο της δουλειά τους. Ναι μα και το τηλέφωνο είναι εργαλείο της δουλειάς τους μα άμα καθυστερήσουν την πληρωμή μπαίνει φραγή.

HostMeIn
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostMeIn » 01 Νοέμ 2012 05:25

αποδεικτικό στοιχείο κατοχής domain αποτελεί και η απόδειξη ή το τιμολόγιο κατοχύρωσης κατά τη γνώμη μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες