Στάνταρ - επαναλαμβανόμενο κείμενο διαφήμισης σε κάθε άρθρο

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 30 Οκτ 2012 21:40

Εστω ότι έχω το μπλογκ : zouzounia.gr , το οποίο είναι ένα μπλογκ που ασχολείται με τα
έντομα στη γη κτλ κτλ και πάει παρα παρα πολύ καλά από επισκεψιμότητα. Με το που
ανεβάζω κάθε άρθρο γίνεται χαμός κτλ.

Εστω επίσης ότι έχω άλλο ένα μπλογκ , το kotopoula.es μέσω του οποίου πουλάω
κοτόπουλα και ανεβάζω άρθρα για την πτηνοτροφία, κοτοσυνταγές κτλ. Αλλά σε αυτό
δεν μπαίνει άνθρωπος. Σκέφτομαι λοιπόν εγώ να διαφημίσω το ένα μπλογκ μου στο
άλλο με τον εξής τρόπο:

- Στο τέλος του κάθε άρθρου του zouzounia , να βάζω ένα στάνταρ διαφημιστικό
κειμενάκι μέσα σε ένα quote για το kotopoula , πχ:
kotopoula.es επισκεφθείτε τη σελίδα κι αγοράστε κοτόπουλα, δείτε συνταγές κτλ κτλ
Αμα το βάζω αυτό το στάνταρ κειμενάκι λοιπόν στο τέλος κάθε άρθρου του zouzounia,
θα το εκλάβει ως σπαμινγκ η google και οι λοιπές μηχανές αναζήτησης
(με αποτέλεσμα να πάθω ζημιά και στο zouzounia) ή δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα;

sta_xionia

Δημοσίευση από sta_xionia » 31 Οκτ 2012 00:15

Μπορείς να βάλεις διαφημίσεις στο ζουζούνια και από τα λεφτά που θα βγάλεις να αγοράσεις διαφημίσεις για τα κοτόπουλα (σε άλλα σχετικά με κοτόπουλα site).

Γιατί αν βάλεις διαφημίσεις για κοτόπουλα στα ζουζούνια, κάνεις target σε λάθος κοινό, και ταυτόχρονα αφαιρείς διαφημιστικό χώρο από το blog σου που έχει πολύ κίνηση.

Άβαταρ μέλους
meet-sos

Δημοσίευση από meet-sos » 31 Οκτ 2012 12:40

sta_xionia έγραψε:Μπορείς να βάλεις διαφημίσεις στο ζουζούνια και από τα λεφτά που θα βγάλεις να αγοράσεις διαφημίσεις για τα κοτόπουλα (σε άλλα σχετικά με κοτόπουλα site).

Γιατί αν βάλεις διαφημίσεις για κοτόπουλα στα ζουζούνια, κάνεις target σε λάθος κοινό, και ταυτόχρονα αφαιρείς διαφημιστικό χώρο από το blog σου που έχει πολύ κίνηση.
Συγγνώμη, αλλά δεν ήμουν κατατοπιστικός, δεν ρωτάω αυτό... η απορία μου είναι καθαρά τεχνικής φύσεως.

Εστω ότι είναι αρκετά σχετικές οι σελίδες, δλδ αντί για zouzounia.gr έχω το papies.es το οποίο
έχει να κάνει με θέματα για εκτροφή πάπιας, συνταγές με πάπια κτλ και μέσα του θέλω να
διαφημίσω με αυτόν τον τρόπο που προανέφερα το kotopoula.es που είναι απόλυτα σχετικό...

Παίζει να έχω πρόβλημα με την google και να μπω σε καμιά μαύρη λίστα λόγω συνεχούς
αναπαραγωγής του ίδιου κειμένου; Μπορει να συμβεί κάτι παρόμοιο σε περίπτωση συνεχούς
επανάληψης banner με diafhmistiko link mesa?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης