Χαίρομαι να δίνω ιδέες σε άλλες εταιρείες

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Οκτ 2012 00:31

Εδώ ανέφερα μία περίπτωση αντιγραφής concept δικής μου ιστοσελίδας από μία γνωστή εταιρεία του χώρου αλλά σε 5 λεπτά μετάνιωσα γιατί δεν έχω όρεξη για αψιμαχίες. Δε γαμιέται, χαίρομαι να δίνω ιδέες! :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DimitriosX

Δημοσίευση από DimitriosX » 31 Οκτ 2012 00:51

cdhyper έγραψε:Εδώ ανέφερα μία περίπτωση αντιγραφής concept δικής μου ιστοσελίδας από μία γνωστή εταιρεία του χώρου αλλά σε 5 λεπτά μετάνιωσα γιατί δεν έχω όρεξη για αψιμαχίες. Δε γαμιέται, χαίρομαι να δίνω ιδέες! :)
Για πες το concept σου

Άβαταρ μέλους
skapator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από skapator » 31 Οκτ 2012 02:38

Μου πήραν το μπιφτέκι μου κατάσταση δλδ...
ουγκαγκαμπουμ μπουμ χικ καπαγκουμ μπιρλιγκαγκα τελεία τζί άρ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Οκτ 2012 09:02

Πολλή καλημέρα σου :D:D
Δες αυτό του cherouvim... Είναι από το Πελάτης που δεν πληρώνει, και φαίνεται ενδιαφέρον post, για κάτι 'ξύπνιους' (σαν αυτούς, που αναφέρεις) :-?

Σκεφτόμουν όμως και την περίπτωση, όπου είχες μεριμνήσει, και είχες κατοχυρώσει "Πνευματικά Δικαιώματα" (εδώ - στην Ελλαδάρα μας)....
Φαντάζομαι λοιπόν το σενάριο: Μετά από πολύ τρέξιμο (καταγγελίες, κλπ), φυσικά έναν σκασμό συνοδευτικά όβολα (χαρτόσημα, κλπ), θα λάμβανες -ίσως- απάντηση του στυλ:
"Αξιότιμε κύριε (cdhyper)
Για την υπόθεσή σας ..τάδε.. με αριθμό ..άλλο τάδε.. :
1) Θα χρειαστεί η καταβολή -εκ μέρους σας- του ποσού των ν.ννν Ευρώ (όπου ν = Φυσικός, ή Ακέραιος-Θετικός αριθμός), ως έξοδα παροχής υπηρεσιών, έξοδα διεξοδικής :kaloe: έρευνας, έξοδα παραστάσεων, κλπ κλπ. (και έξοδα casus belli :lol: )
2) Εμείς θα ασχοληθούμε με αυτήν, αμέσως μετά την καταβολή του ποσού, και
3) Θα ειδοποιηθείτε αρμοδίως σε τρία γύφτικα τέρμηνα για τα σχετικά αποτελέσματα.
4) Φυσικά, αν ο 'καταγγελόμενος' κριθεί ένοχος, θα χρειαστεί η καταβολή -εκ μέρους σας- του ποσού των μ.μμμ Ευρώ (όπου μ = πάλι Φυσικός αριθμός), ώστε να κινηθεί εναντίον του η δέουσα Νομική Δίωξη.
5) Μετά από αυτά -ίσως- να καταβληθεί σε εσάς το ποσόν των ιι Ευρώ (όπου ι = πάλι Φυσικός αριθμός), ως αποζημίωση.
Σημείωση 1η: Εννοείται ότι από το ποσόν αυτό θα υπάρξει κράτηση ΦΠΑ 23%!!!
Τα υπόλοιπα -κατά το Πνεύμα και το Γράμμα του Νόμου- είναι όλα στην απόλυτη διάθεσή σας!
Σημείωση 2η: Εννοείται, επίσης, ότι αν δεν καταβληθεί σε εσάς το ως άνω ποσόν αποζημίωσης, θα είστε πάλι υποχρεωμένος στην καταβολή -εκ μέρους σας- του ΦΠΑ 23%, όπως και εάν σας είχε καταβληθεί!!! (Κοινώς... Είτ'έτσι, είτ'αλλιώς, τα 23% από τα ιι Ευρώ εμείς θα σας τα πάρουμε! Εσείς τι θα πάρετε είναι τελείως άλλο Θέμα.)
Ας προσέχατε, Πού κατοχυρώνετε Πνευματικά Δικαιώματα :wink:

Με Τιμή

Επιτροπή Πνευματικών Δικαιωμάτων"

Άντε τυχεράκια!!
Μετά από τέτοια 'κονάμα' - 'μπάζα' οφείλεις -τουλάχιστον- ένα Ταβερνο-Κέρασμα στο Forum
Και εννοείται ότι ο cordis θα 'βαφτίσει' (σε μεγαλειώδη τελετή) το πρώτο καράβι, που θα πάρεις με τα 'ρέστα' :lol: :lol:
Άντε βρε.... Πάντα τέτοια :pint::pint:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Οκτ 2012 13:18

Κοίτα, ό,τι εφαρμογές φτιάχνουμε ή όποιες ιστοσελίδες ή ακόμα και όποια επιστημονικά άρθρα γράφω, τα παρέχω ελεύερα online. Στην περίπτωση των εφαρμογών και των ιστοσελίδων δε, πάντα παραδίδονται με ανοιχτό κώδικα. Αυτής της νοοτροπίας είμαι, ποτέ δεν διεκδίκησα τίποτα μολονότι με έχουν κατακλέψει αρκετοί, δεν με ενδιαφέρει. Για χαβαλέ τα εξετάζω μερικές φορές γιατί υποτίθεται ότι ένας ανταγωνιστής σου οφείλει να συλλαμβάνει πρωτότυπα concepts διαφορετικά θα πρέπει να αλλάξει αντικείμενο.

Free as in Freedom.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 31 Οκτ 2012 13:22

Δεν θυμάμαι ποιος μου είχε πει πως όταν αντιγράφεις είσαι καλός. Όταν κλέβεις όμως γίνεσαι επιτυχημένος :D

Πέρα απ' την πλάκα όμως, η πρωτοτυπία είναι δύσκολο πράγμα και είναι δύσκολο να προστεθεί κάτι σε μία υπερκορεσμένη αγορά. Επίσης πολλές ιδέες που θεωρούνται καινοτομία στην Ελλάδα, έχουν γίνει εδώ και πολλά χρόνια στο εξωτερικό. Παρθενογένεση ιδεών είναι δύσκολο να γίνει.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 31 Οκτ 2012 13:37

@alexisitsios: "Good artists borrow, great artists steal" είναι το quote και υποτίθεται πως το έχει πει ο Picasso.

vevhlos

Δημοσίευση από vevhlos » 31 Οκτ 2012 13:41

alexisitsios έγραψε:Δεν θυμάμαι ποιος μου είχε πει πως όταν αντιγράφεις είσαι καλός. Όταν κλέβεις όμως γίνεσαι επιτυχημένος :D
Good artists copy, great artists steal - Picasso

Edit: Oops, beaten :)

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 31 Οκτ 2012 13:53

skapator έγραψε:Μου πήραν το μπιφτέκι μου κατάσταση δλδ...
Φαγωσιμο ειναι αλλα οχι μπιφτεκι.

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Δημοσίευση από alexisitsios » 31 Οκτ 2012 14:03

@burnmind & vevhlos

Thanks! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες