Σωστή Αναφορά Πηγής

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
angelwitch83
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από angelwitch83 » 31 Οκτ 2012 10:56

Καλημέρα σε όλους,
Δεν ξέρω αν ανοίγω το θέμα στο σωστό section.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: Όλοι γνωρίζουμε ότι γίνεται μεγάλη αναπαραγωγή ειδήσεων στο internet. Η απορία μου είναι, θα πρέπει ο webmaster που αναπαράγει την είδηση να παραθέσει link προς την πηγή, ή αρκεί να το γράψει απλά?
Υπάρχει κάποια ειδική νομοθεσία γι αυτό?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από Hermeia » 31 Οκτ 2012 20:50

το απαραίτητο είναι μια Ρητή Αναφορά,
που κάνει δυνατή την ανεύρεση της πηγής, και που δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας
- αυτό είναι αρκετό για να μην 'υπονοείς' ψευδώς ότι είναι δικό σου κείμενο ή κάποιου άλλου..

πχ. ελάχιστη 'απλή' αναφορα εδώ:
'Σωστή Αναφορά Πηγής', συζήτηση στο freestuff.gr"
και σωστή αναφορά εδώ
'Σωστή Αναφορά Πηγής', συζήτηση στο freestuff.gr, πρόσβαση 31 οκτωβρίου 2012"

[αν το frestuff.gr είχε κι ένα μοναδικό όνομα που δεν περιέχει τη διεύθυνσή του, αλλα που δεν μοιάζει με τίποτα άλλο, θα μπορούσα να βάλω μόνο το όνομα - αν όμως θέλω να βοηθησω τους αναγνώστες μου να παρακολουθήσουν την εξέλιξη της συζήτησης κι ίσως και να συμμετάσχουν, τότε θα βάλω και το συνδεσμο, φυσικά.
Το όνομα του φόρουμ μαζι με το σωστό/ακριβές τίτλο της συζήτησης, είναι αρκετό για να το βρει όποιος θέλει..]
[αν πάλι ήταν εφημερίδα, θα έγγραφα μόνο όνομα και ημ/νία δημοσίευσης, πχ. 'εφημερίδα' Online, 31 οκτωβρίου]

- υπόψη ότι στις αναφορές ιστοσελίδων γράφουμε πότε την είδαμε εμείς [ημερομηνία πρόσβασης= ..] κι όχι ποτε αναφέρει ότι δημοσιεύτηκε..

εφόσον καλυφθεί αυτό, δεν ειναι απαραίτητο να βάλεις και σύνδεσμο προς την πηγή [εκτός κι αν υπάρχει πρόσθετος λόγος, πχ1.είναι φιλαράκια και θέλεις να βοηθήσεις στην προώθηση της σελίδας τους, πχ2. θέλεις ο αναγνώστης σου να μπορει να .δει κι όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρει η πηγή, ενώ εσύ κάνεις μόνο μια σύντομη αναφορά, πχ.3 χρειάζεται να τεκμηριώσεις/πεισεις ότι δεν είναι αποκύημα της φαντασίας σου ... κλπ..]

νομιζω απαντήθηκε, να μην σε κουράζω άλλο..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

angelwitch83
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από angelwitch83 » 01 Νοέμ 2012 10:09

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από cherouvim » 01 Νοέμ 2012 10:47

Πηγή με link και καλό είναι να αναφέρουμε την πραγματική πηγή και όχι ένα blog το οποίο αναδημοσιεύει.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από korgr » 01 Νοέμ 2012 13:07

cherouvim έγραψε:Πηγή με link και καλό είναι να αναφέρουμε την πραγματική πηγή και όχι ένα blog το οποίο αναδημοσιεύει.
Κάποιος τρόπος να βρίσκουμε την original πηγή;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Σωστή Αναφορά Πηγής

Δημοσίευση από cherouvim » 01 Νοέμ 2012 13:10

Βλέπουμε την πηγή που έχει το blog που αναδημοσιεύει.

Αν δεν έχει πηγή τότε ή δεν αναδημοσιεύουμε (γιατί μπορεί να μην είναι έγκυρο) ή ψάχνουμε με google κομμάτια του τίτλου ή του κειμένου συγκρίνοντας αν ταιριάζουν και οι ημ/νίες της νέου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες