Φωτογραφίες από οίκους μόδας και fashion shows

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Punkis

Δημοσίευση από Punkis » 31 Οκτ 2012 21:46

Καλησπέρα,
μια φίλη μου θέλει να φτιάξει ένα μπλόγκ στο οποίο θα ανεβάζει κάποια άρθρα δικά της σχετικά με τη μόδα, σχολιασμούς κτλ.

Η ερώτηση της (εδώ μπήκα εγώ) είναι εάν επιτρέπεται να χρησιμοποιεί φωτογραφίες π.χ. από την χειμερινή παρουσίαση της κολεξιόν του τάδε οίκου και αν ναι υπό ποιές προϋποθέσεις.

Να αναγράφει την πηγή;

Ευχαριστώ!
Only Green Day can successfully write a song about masturbation.

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 01 Νοέμ 2012 10:05

Punkis έγραψε:Καλησπέρα,
μια φίλη μου θέλει να φτιάξει ένα μπλόγκ στο οποίο θα ανεβάζει κάποια άρθρα δικά της σχετικά με τη μόδα, σχολιασμούς κτλ.

Η ερώτηση της (εδώ μπήκα εγώ) είναι εάν επιτρέπεται να χρησιμοποιεί φωτογραφίες π.χ. από την χειμερινή παρουσίαση της κολεξιόν του τάδε οίκου και αν ναι υπό ποιές προϋποθέσεις.

Να αναγράφει την πηγή;

Ευχαριστώ!
Το κάθε site αναφέρει την πολιτική του σε σελίδες όπως όροι χρήσης κτλ. Αν τώρα το site σας είναι ειδησεογραφικού χαρακτήρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν μάλιστα αναφέρετε και την πηγή αφού ουσιαστικά αποτελεί διαφήμιση τους

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Νοέμ 2012 08:48

Συνήθως οι φωτογραφίες είναι ιδιοκτησία φωτογραφικών πρακτορείων που πουλάνε τις φωτογραφίες τους,κατά συνέπεια είναι παράνομο να χρησισμοποιηθεί μια φωτογραφία χωρίς άδεια,και κατ'επέκταση πληρωμή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης