βοηθεια με αγορα tablet

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
ideal

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από ideal » 20 Δεκ 2012 17:21

Ευχαριστω!
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από deninho » 21 Δεκ 2012 14:14

Πάνο, όταν τελειώνει η μπαταρία, αν θες πήγαινε στο battery stats, και δες πόση ώρα ήταν ανοιχτή η οθόνη :)

Απ'το nexus είμαι πολύ ικανοποιημένος, ταχύτατο, ελαφρύ, πολύ καλή οθόνη, άριστο gps, αλλά με την 4,2,1 μάλλον έχει πέσει κάπως η αυτονομία του. Το ψάχνω ακόμα πάντως.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 21 Δεκ 2012 16:00

αξιζει το nexus; αν το παρω απο ebay απο αμερικη παιζει κανονικα εδω; θελει καμια αλλαγη μετα; τι διαφορα εχει με ενα ipad και ειναι μιση τιμη περιπου;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από deninho » 21 Δεκ 2012 22:41

αξίζει.
ναι.
όχι
η google το δίνει λίγο πάνω από το κόστος (169$ κόστος ανά μονάδα. Για ευρώπη βάλε και τελωνεία και επιπλέον πιστοποιήσεις κλπ και βγαίνει στο 200άρι)

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Δεκ 2012 09:51

το nexus7 κοντα στα 300 το βλεπω και οχι 200

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 22 Δεκ 2012 16:54

αυτο εδω τι σας λεει;
http://www.easytechnology.gr/index.php? ... ts_id=9324

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από PanosIlio » 24 Δεκ 2012 15:25

Αυτά τα κινεζό-Tablet από ότι έχω καταλάβει από χαρακτηριστικά σκίζουν :D

Το θέμα είναι τι θα σου πετύχει όταν το παραλάβεις.

Αγοράζοντας από Κίνα ναι μεν κερδίζεις σε κόστος αλλά έχεις άλλα προβλήματα στο κεφάλι σου, θα έρθει? είναι ΟΚ? κτλ κτλ

Εγώ το έψαξα, όσο μπορούσα, από forum κτλ (ελληνικά και ξένα) πριν καταλήξω στο μοντέλο, και είμαι ευχαριστημένος, γιατί είναι σημαντικό αυτό που αγοράζεις να ξέρεις ότι παίζει και το δικό μου το είχαν αγοράσει και άλλοι χρήστες και όλοι έλεγαν καλά λόγια.

Εγκατέστησα και 4.1.07 JB και όντως, όπως είχα διαβάσει, από άποψη απόδοσης μεταμορφώνεται προς το πολύ καλύτερο.

Και το θέμα της επωνυμίας είναι καλό το οποίο συνεπάγεται και με το support (όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές).

Ρίσκο είναι, απλά αν το αγοράσεις από Ελλάδα το ρίσκο είναι μικρότερο και αν αγοράσεις και επώνυμο τότε είναι ακόμα πιο μικρό.

@deninho όσο για την μπαταρία από ότι βλέπω είναι στις 1 1/2 με 2 μέρες ανάλογα τη χρήση.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Δεκ 2012 15:58

PanosIlio έγραψε:Αυτά τα κινεζό-Tablet από ότι έχω καταλάβει από χαρακτηριστικά σκίζουν :D

Το θέμα είναι τι θα σου πετύχει όταν το παραλάβεις.

Αγοράζοντας από Κίνα ναι μεν κερδίζεις σε κόστος αλλά έχεις άλλα προβλήματα στο κεφάλι σου, θα έρθει? είναι ΟΚ? κτλ κτλ

Εγώ το έψαξα, όσο μπορούσα, από forum κτλ (ελληνικά και ξένα) πριν καταλήξω στο μοντέλο, και είμαι ευχαριστημένος, γιατί είναι σημαντικό αυτό που αγοράζεις να ξέρεις ότι παίζει και το δικό μου το είχαν αγοράσει και άλλοι χρήστες και όλοι έλεγαν καλά λόγια.

Εγκατέστησα και 4.1.07 JB και όντως, όπως είχα διαβάσει, από άποψη απόδοσης μεταμορφώνεται προς το πολύ καλύτερο.

Και το θέμα της επωνυμίας είναι καλό το οποίο συνεπάγεται και με το support (όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές).

Ρίσκο είναι, απλά αν το αγοράσεις από Ελλάδα το ρίσκο είναι μικρότερο και αν αγοράσεις και επώνυμο τότε είναι ακόμα πιο μικρό.

@deninho όσο για την μπαταρία από ότι βλέπω είναι στις 1 1/2 με 2 μέρες ανάλογα τη χρήση.

το πηρα απο το μαγαζι αυτο και περιμενω να ερθει το σκεφτηκα να το παρω απο ebay αλλα προτιμησα μερικα ευρω παραπανω αλλα να εχω να κανω με ελληνικο μαγαζι ελπιζω να ειναι καλο

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από PanosIlio » 24 Δεκ 2012 18:22

Καλοφόρετο το tablet.

Και μιας και το πήρες από Ελληνικό μαγαζί τουλάχιστον θα έχεις κάποιον να βρίζεις :lol:

Καλά Χριστούγεννα!
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Δεκ 2012 18:35

PanosIlio έγραψε:Καλοφόρετο το tablet.

Και μιας και το πήρες από Ελληνικό μαγαζί τουλάχιστον θα έχεις κάποιον να βρίζεις :lol:

Καλά Χριστούγεννα!

χαχαχαχα ναι ναι αν και το θελω για απλη χρηση surfarisma περισσοτερο αλλα θα δουμε σε λιγο καιρο θα ξερουμε :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από hitca » 26 Δεκ 2012 20:47

Το χριστουγεννιάτικο δὠρο μου, μόλις το παρέλαβα ! Galaxy Tab 2
Ήμουνα έτοιμος για αγορά tablet, αλλά οι «καλές» μου πράξεις ανταμείφθησαν (και με το παραπάνω θα έλεγα).
Ωραίο εργαλείο, θα το αξιοποιήσω δεόντως....
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

servetas
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από servetas » 27 Δεκ 2012 00:08

Καλησπέρα hitca,

Σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ. Πως σου φαίνεται; Έχεις παρατηρήσει πιθανά προβλήματα;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από hitca » 27 Δεκ 2012 19:13

Είναι μεγάλο ! Μου έδωσαν το 10.1" (model P5100) με 16 GB και με 3G κιόλας (αυτό δεν ξέρω εάν θα το χρησιμοποιήσω πρός το παρόν)
Εγώ σκεφτόμουν να κάνω αγορά 7" (κοίταγα το Google και περίμενα την νέα έκδοση με 32 GB).

Είναι όμως καλό μηχάνημα και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.
Κατά τα άλλα χρειάζεται και τα έξτρα του, δηλαδή αντάπτορες για σύνδεση usb, θήκη/stand, pen (ίσως), Micro SDHC memory (32 GB) και δεν ξέρω τί άλλο θα βρώ γι' αυτό.

Πολύ λιτό στις όποιες προεγκατεστημένες εφαρμογές (έχει έκδοση Android 4.0.3, φαντάζομαι να το αναβαθμίσουν σύντομα), με περιμένει δηλαδή αρκετή δουλειά για να το φέρω στα μέτρα μου.

Πάλι στα έξοδα δηλαδή! Θα τα πάρω όλα από το Amazon από την Αγγλία, είναι σχετικά φθηνά. Μού δίνουν δώρο το έξτρα πληκτρολόγιο που προβλέπεται για αυτό αλλά έχω προθεσμία μέχρι και αύριο να γράψω το σχετικό έγγραφο πού έχω.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

βοηθεια με αγορα tablet

Δημοσίευση από cyberfreak » 30 Δεκ 2012 21:06

εμενα μου ηρθε το "κινεζικο" και εχω λιωσει με ενα παιχνιδακι που κατεβασα :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες