Εταιρία seo στην Ελλαδα

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trisstann

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από trisstann » 04 Νοέμ 2012 12:52

Κύριοι, μήπως έχει κανείς εμπειρία απο seo εταιρία στην Ελλαδα. Και όταν λέω εμπειρια εννοω καποιος να έχει δουλέψει με κάποια εταιρία. Βλέπω κάμποσες ελληνικες εταιρίες στις αναζητησεις της google αλλα πριν ξεκινησω επαφές, σκεφτομουν μηπως καποιος απο εσας εχει δουλεψει με καποια εταιρια να μου πει την εμπειρια του.
Ευχαριστώ!

Nikos galoo_com
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Nikos galoo_com » 05 Νοέμ 2012 16:50

αν βρεις εταιρια να σου κανει ΑΛΗΘΙΝΟ SEO θα πληρωσεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. αν απο την αλλη ακουσεις κατι 200-400-1000 προσεχε, ειναι γεματο αρπακολατζιδες-απατεωνες. Σκεψου οτι ενα σωστο SEO μπορει να παρει 6-12 μηνες για τα πρωτα ενδεικτικα αποτελεσματα ~ γιαυτο υπαρχει και ο χωρος για τους απατεωνες. Για τι ειδος επιχειρησης μιλαμε?

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 05 Νοέμ 2012 17:00

Η τιμή εξαρτάται από την λέξη κλειδί, τον όγκο των αποτελεσμάτων και άλλα στοιχεία του ανταγωνισμού, το υπάρχον onpage seo και φυσικά το με πόσο εντατικούς ρυθμούς θα δουλευτεί ένα project.

Αν μας δώσεις κάποια στοιχεία από το website σου και τις λέξεις κλειδιά μπορώ να σου στείλω ένα seo report

Thoughtless
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Thoughtless » 05 Νοέμ 2012 17:02

Χρειάζεται για ελληνικές φράσεις -πλην των πολύ ανταγωνιστικών- 6 με 12 μήνες;
it's all about contribution ...

Nikos galoo_com
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Nikos galoo_com » 05 Νοέμ 2012 17:13

δυσκολα aπαντιεται τοσο απλα δυστυχως....μπορει και λιγοτερο οκ αλλα το θεμα ειναι να μeινεις και ψηλα, δεν ειναι τοσο απλο field το seo ~ εμπεριεχει πολλους παραγοντες (πχ page ranking)... να το θεσω πιο απλα, μικρομεσαιες εταιριες δεν μπορουνε να εχουνε seo η seo της προκοπης σε λογικες τιμες... υστερα ο αλγοριθμος αλλαζει συνεχεια, ποιος θα ειναι πανω απο το κεφαλι σου να κανει τις αλλαγες? με τις τελευταιες αλλαγες πχ πολλες σελιδες αρχιζουνε τρωνε penalty απο το over-SEO που χρησιμοποιουν ακομη και εταιριες μεχρι τωρα. Θα προτινα απλο SEO η καθολου για μικρομεσαιες και by-passing it με google ads + social media και γενικα χειροκινητο promotion

Nikos galoo_com
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Nikos galoo_com » 05 Νοέμ 2012 17:16

Τουτεστιν ειναι ολοκληρη επιστημη, δεν ειμαι SEO Expert αλλα εχω τη τιμη να συνεργαζομαι στενα με τον David Amerland (SEO expert και συμβουλο της coca cola, ford και αλλων μεγαλων εταιρειων) http://helpmyseo.com/

Άβαταρ μέλους
trisstann

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από trisstann » 20 Νοέμ 2012 19:39

Κύριοι έλειπα λίγο καιρό και δεν είδα τις απαντήσεις σας. Η ερώτηση μου ήταν αν έχετε συνεργαστει με κάποια εταιρία που κανει seo στην Ελλάδα. Το site που έχω (προτιμώ να μην το αναφέρω δημόσια) αφορά τη μόδα και έχει ήδη αρκετα keyword στα πρωτα αποτελέσματα της google. To site ειναi wordpress και έχει όλα τα seo plugin για να περναω meta descriptions και title tags. Επειδη λοιπόν το site εχει φτάσει σε ένα καλό σημειο απο άποψη καθημερινου κόσμου αλλά δεν ανεβαίνει απο κει και πάνω σκεφτομαι ότι έχει να κάνει με την έλλειψη backlinks ή ότιδήποτε άλλο που δεν γνωρίζω. Αυτο λοιπόν που σκεφτομουν είναι αν εχει κανεις εμπειρια απο καποια εταιρια (αξιοπιστη) έτσι ώστε να δω καλυτερα αποτελέσματα παρά να ξεκινήσει να κάνει πειράματα και ουσιαστικά το site φάει κανένα penalty και χάσει και αυτούς που έχει.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Martin Seth

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Martin Seth » 21 Ιαν 2013 15:28

Δεν ξέρω αν ακόμα ψάχνεις και μπορώ να σε βοηθήσω αλλά πρέπει να αποφασίσεις αν το project σου είναι τέτοιο που κάποιος να το αναλάμβανε και αν εσύ είσαι σε θέση να δώσεις ένα ποσό, το οποίο συνήθως δεν είναι και ευκαταφρόνητο. Το λέω αυτό διότι μια εταιρεία που κάνει σοβαρό SEO δύσκολα θα ασχοληθεί (και δεν τη συμφέρει οικονομικά) με projects τα οποία είτε είναι πολύ μικρά είτε δεν επιστρέφουν ασφαλές ROI.

Άβαταρ μέλους
trisstann

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από trisstann » 21 Ιαν 2013 20:21

Η αληθεια ειναι οτι εχω παρει μια τεχνικη αναλυση για το site αλλα ομολογω οτι αυτα που μου ειπαν δεν με καλυψαν... Καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες για την αμοιβη της seo εταιριας και ειμαι προθυμος να δωσω χρηματα για το site μου μιας και πιστευω οτι αν αυξηθει το traffic θα κερδισω αρκετα περισσοτερα. Απλα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μια "σοβαρη" εταιρια seo θα πρεπει να εχει μια λιστα με πελατες και θα πρεπει να μιλησω με καποιους απο αυτους πριν αποφασισω για το τι θα κανω... Αυτο που πιστευω για την Ελληνικη αγορα τους λιγους μηνες που το ψαχνω ειναι οτι εχουν διαβασει 5 βιβλια (και αν...) και ουσιαστικα προσπαθουν με 5 γενικους ορους να αυξησουν τα backlink ή να σου πουν πως να γραφεις πιο optimised αρθρα για να αρεσεις καλυτερα στην google... πραγμα που ουσιαστικα δεν λυνει το προβλημα μου... ουτε καν το επουλωνει...
Αυτο που χρειαζομαι ειναι να υπαρξει καποιος που να μου πει πως θα καταφερει να αυξησει το ctr σε ενα keyword που εχει 200.000 Queries, 1000 clicks, 0,5% ctr και average position 5.
Οποιος μου πει πως το ctr θα γινει 10 + ειμαι προθυμος να τον πληρωσω αδρα! :)
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
Martin Seth

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από Martin Seth » 22 Ιαν 2013 11:57

Ανάλογα και με το keyword φυσικά, αλλά CTR 10%+ μην περιμένεις να δεις αν δεν φτάσεις τουλάχιστον 3η θέση. Αν θες παραμένοντας στην υπάρχουσα θέση να αυξήσεις το CTR σου δε νομίζω πως χρειάζεσαι καν SEO. Απλώς λίγη έμπνευση στον τίτλο της σελίδας και λίγο πειραματισμό στο meta description με ελκυστική περιγραφή και δυνατό call to action ώστε οι χρήστες που σε βρίσκουν μέσω του συγκεκριμένου keyword να θεωρήσουν πως η σελίδα σου έχει σημαντική προσφορά στο θέμα που ψάχνουν.

athanasios-davalas
Επικοινωνία:

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από athanasios-davalas » 22 Ιαν 2013 13:07

trisstann έγραψε:Η αληθεια ειναι οτι εχω παρει μια τεχνικη αναλυση για το site αλλα ομολογω οτι αυτα που μου ειπαν δεν με καλυψαν... Καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες για την αμοιβη της seo εταιριας και ειμαι προθυμος να δωσω χρηματα για το site μου μιας και πιστευω οτι αν αυξηθει το traffic θα κερδισω αρκετα περισσοτερα. Απλα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μια "σοβαρη" εταιρια seo θα πρεπει να εχει μια λιστα με πελατες και θα πρεπει να μιλησω με καποιους απο αυτους πριν αποφασισω για το τι θα κανω... Αυτο που πιστευω για την Ελληνικη αγορα τους λιγους μηνες που το ψαχνω ειναι οτι εχουν διαβασει 5 βιβλια (και αν...) και ουσιαστικα προσπαθουν με 5 γενικους ορους να αυξησουν τα backlink ή να σου πουν πως να γραφεις πιο optimised αρθρα για να αρεσεις καλυτερα στην google... πραγμα που ουσιαστικα δεν λυνει το προβλημα μου... ουτε καν το επουλωνει...
Αυτο που χρειαζομαι ειναι να υπαρξει καποιος που να μου πει πως θα καταφερει να αυξησει το ctr σε ενα keyword που εχει 200.000 Queries, 1000 clicks, 0,5% ctr και average position 5.
Οποιος μου πει πως το ctr θα γινει 10 + ειμαι προθυμος να τον πληρωσω αδρα! :)
Ευχαριστω!
Το seo έχει ένα καλό σαν υπηρεσία σε σχέση με το web design. Δεν υπάρχουν παρερμηνείες όπως δεν μου αρέσουν τα χρώματα, σχήματα κλπ. Εδώ η ανεβάζεις στην 1η σελίδα στο google ή θέση (ή συγκεκριμένη θέση) ή επιστρέφονται τα χρήματα πίσω οπότε σε αυτή την βάση με αυτή την συμφωνία δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Τώρα ως προς το πως αυτό νομίζω ότι είναι θέμα του seo expert. Όταν σε κάποιον του ζητήσεις τον δρόμο προς μια δ/νση και αυτός σου δώσει σωστές οδηγίες είναι υποχρεωμένος και να βαδίσει μαζί σου;

Άβαταρ μέλους
trisstann

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από trisstann » 22 Ιαν 2013 17:45

Το seo έχει ένα καλό σαν υπηρεσία σε σχέση με το web design. Δεν υπάρχουν παρερμηνείες όπως δεν μου αρέσουν τα χρώματα, σχήματα κλπ. Εδώ η ανεβάζεις στην 1η σελίδα στο google ή θέση (ή συγκεκριμένη θέση) ή επιστρέφονται τα χρήματα πίσω οπότε σε αυτή την βάση με αυτή την συμφωνία δεν έχεις λόγο να ανησυχείς.

Τώρα ως προς το πως αυτό νομίζω ότι είναι θέμα του seo expert. Όταν σε κάποιον του ζητήσεις τον δρόμο προς μια δ/νση και αυτός σου δώσει σωστές οδηγίες είναι υποχρεωμένος και να βαδίσει μαζί σου;
Διαφωνω μαζι σου και θα σου πω τον λογο. Οταν εχεις ενα site με 100 αρθρα ή προϊοντα και χρειαζεσαι να βγεις πρωτη σελιδα στην google για καμια 10ρια keywords ειναι ευκολο και δεν ειναι ακριβο (για να μην παραξηγηθω με 50-100 $ το μηνα για 5-6 μηνες μπαινεις στην πρωτη σελιδα και σε αλλους 6 μηνες μπαινεις στα πρωτα 3 αποτελεσματα (αναλογως ποσο competitive ειναι τα keywords σου).
Τι γινεται ομως οταν εχεις ενα site ειναι σε wordpress τρεχεις τα κλασικα seo plugin και βαζεις meta description και title tags σε καθε αρθρο σου, εχεις πανω απο 100 keywords στην πρωτη σελιδα (τα περισσοτερα long tail) και για τα βασικα σου keyword εισαι 3-6 αποτελεσμα και δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβεις παραπανω γιατι πανω απο σενα ειναι οι εταιριες των οποιων τα προϊοντα εσυ κανεις review? (και το λεω γιατι ειναι ουτοπικο ή τουλαχιστον θελει τρελο χρονο για να ισχυριστει καποιος οτι το keyword iphone 5 θα βγει πιο πανω απο την apple, τυχαιο το keyword και η εταιρία). Οταν λοιπον εισαι σε μια τετοια κατηγορια το να βρεθει καποιος και να σου πει εγω θα σε βαλω πρωτο αποτελεσμα για 1 ή 10 keywords προσωπικα δεν μου λεει κατι. Αυτο που θα ήθελα καποιος να μου πει είναι αν εχει εμπειρια σε αυτο που ρωτησα, πως θα ανεβασεις το ctr σε keyword που εχεις χιλιαδες queries και ελαχιστα clicks?
H παρακατω εικονα ειναι απο το web master tools (συγκεντρωτικα αποτελεσματα) και για ευνοητους λογους δεν φαινονται τα keywords.
Συνημμένα
34.JPG

Άβαταρ μέλους
alexisitsios

Εταιρία seo στην Ελλαδα

Δημοσίευση από alexisitsios » 22 Ιαν 2013 19:19

athanasios-davalas έγραψε:
Αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ισχύσει. Προσωπικά δεν δίνω εγγυήσεις στους πελάτες μου για το που θα φτάσουν. Τo google δεν είναι ιδιοκτησία του κάθε seoist και κατ επέκταση δεν μπορείς να υπολογίσεις που θα φτάσεις ή πότε θα αλλάξει ο αλγόριθμος ή ποια τακτική θα ισχύει με το επόμενο algo update όπου και μπορείς να εξαφανιστείς ή να πας πιο πάνω.
trisstann έγραψε: Αυτο που θα ήθελα καποιος να μου πει είναι αν εχει εμπειρια σε αυτο που ρωτησα, πως θα ανεβασεις το ctr σε keyword που εχεις χιλιαδες queries και ελαχιστα clicks?
Σε generic όρους (όχι συγκεκριμένα προϊόντα), όταν φτάνεις στην πρώτη θέση το CTR είναι περίπου 12% - 16%. Εξαρτάται φυσικά και από το niche. Στην περίπτωση σου όμως απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που στοχεύεις είναι καταστήματα συγκεκριμένα (πχ spartoo, myshoe κλπ), οπότε είναι λογικό το CTR σου να είναι τόσο μικρό. Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορεί να είναι εύκολο να φτάσεις πρώτη σελίδα, αλλά το να έχεις υψηλό CTR ή να ξεπεράσεις τον πρώτο (δλδ το ίδιο το site), είναι αρκετά δύσκολο (ανάλογα με την περίπτωση φυσικά).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες