Απορία σχετικά με το anchor text για το link building

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Magda_ath

Δημοσίευση από Magda_ath » 04 Νοέμ 2012 15:52

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία σχετικά με το anchor text που πρέπει να χρησιμοποιήσω για την προώθηση της ιστοσελίδας http://www.gataiolosteam.gr/. Οι βασικές λέξεις-κλειδιά είναι "μετακομίσεις¨, "μεταφορές" και "μεταφορική εταιρεία". Αρχικά σκεφτόμουν να κάνω link building με anchor text "Μετακομίσεις - Μεταφορές" αλλά μου είπαν πως είναι καλύτερα να χρησιμοποιώ μόνο μία λέξη, την πιο βασική. Εσείς πως νομίζετε ότι είναι πιο σωστό? Απλά θέλω να κάνω προώθηση και με τις 2 λέξεις. Ευχαριστώ πολύ.

lacritera

Δημοσίευση από lacritera » 06 Νοέμ 2012 12:49

Αυτο που προτεινεται, ειναι να μη χρησιμοποιεις παντου το ιδιο anchor text, αλλα παραλλαγες αυτου. Δηλαδη αλλου μετακομισεις, αλλου μεταφορες, αλλου το brand σου κ.ο.κ

Άβαταρ μέλους
pit
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pit » 06 Νοέμ 2012 12:56

Με μια γρήγορη ματιά φαίνεται ότι και στις δυο λέξεις που επέλεξες για προώθηση θα πας καλά.

Nikos galoo_com
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikos galoo_com » 06 Νοέμ 2012 13:19

καλυτερα να κυνηγησεις long tail keywords κατα τη ταπεινη μου αποψη, δε θα πω περισσοτερα γιατι εχω πελατη με μετακομισεις που του το δουλεψα ετσι και εχει οχι απλα traffic αλλα πελατες :D καλο το quantity με τα general keywords αλλα θα εχεις τα ιδια και ποιοτικοτερα αποτελεσματα αν πιασεις εστω και μικροτερου ογκου keywords ΑΛΛΑ να ειναι τετοια που πιθανολογικα αυτος που εψαξε ειναι ετοιμος να οδηγηθει σε στοχο (οποτε διαλεξε και στοχο ~ τηλεφωνο, email κτλ με καποιο εξυπνο τροπο). Εν ολιγης σκεψου τι ψαχνει καποιος οταν θελει μετακομιση ΤΩΡΑ και τι ειναι συνηθως αυτο που θελουνε να μαθουνε εκ των προτερων ~ νομιζω ξερεις πολυ καλα :D

Magda_ath

Δημοσίευση από Magda_ath » 19 Νοέμ 2012 01:29

pit έγραψε:Με μια γρήγορη ματιά φαίνεται ότι και στις δυο λέξεις που επέλεξες για προώθηση θα πας καλά.
Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση αλλά τι εννοείς??? από πού φαίνεται? έχει μικρό ανταγωνισμό θες να πεις?

Magda_ath

Δημοσίευση από Magda_ath » 19 Νοέμ 2012 01:33

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και ιδιαίτερα εσένα Νίκο που αν και "ανταγωνιστής" απάντησες ειλικρινά στην ερώτησή μου. Το εκτιμώ!

Άβαταρ μέλους
gagger

Δημοσίευση από gagger » 14 Δεκ 2012 17:51

ΠΟΤΕ μα ποτέ μην κάνεις link building με το ιδιο keyword θα σε πάρει χαμπάρι η google και θα σε σφαλιαρίσει!

Χρησιμοποίησε όσο πιο πολλά keywords μπορείς και μέσα σε αυτά keywords οπως http://www.gataiolosteam.gr/ , Δείτε εδώ , και άλα τέτοια για να φαίνεται όσο γίνετε πιο φυσικό στα μάτια της google.

Σκέψου πώς θα μοιραζόταν κάποιος χρήστης το link σου σε κάποια άλη σελίδα η φόρουμ!

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 14 Δεκ 2012 21:06

lacritera έγραψε:Αυτο που προτεινεται, ειναι να μη χρησιμοποιεις παντου το ιδιο anchor text, αλλα παραλλαγες αυτου. Δηλαδη αλλου μετακομισεις, αλλου μεταφορες, αλλου το brand σου κ.ο.κ
Thumbs up!

kostasdhm

Δημοσίευση από kostasdhm » 24 Δεκ 2012 11:24

Η άποψη μου είναι να ελλέγξεις τον ανταγωνισμό για τις μονολεκτικές φράσεις κλειδιά και αν έχεις πράσινο φως να τις δουλέψεις σε αντίθετη περίπτωση να κάνεις έρευνα για φράσεις κλειδιά. Φυσικά θα πρέπει πάντα να αναρωτηθείς τι ψάχνει ο κόσμος και όχι τι θέλεις εσύ να ψάξει ο κόσμος...Για παράδειγμα δε νομίζω ότι πολλοί ψάχνουν το συνδιασμό Μετακομίσεις - Μεταφορές. Για να βρεις τι ακριβώς ψάχνουν οι χρήστες μπορείς να κάνεις χρήση του Google keyword analysis tool.
Διπλωματικές Εργασίες -
Εργασίες ΕΑΠ

Magda_ath

Δημοσίευση από Magda_ath » 21 Φεβ 2013 19:11

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλους. Ξέρω πως υπάρχουν λέξεις-κλειδιά που δεν ψάχνουν πολλοί ενώ οι επιχειρήσεις έχουν αντίθετη άποψη. Το παράδειγμα που είπες με το Μετακομίσεις - Μεταφορές κι ότι δεν το ψάχνουν πολλοί δεν νομίζω πως ισχύει γιατί το εργαλείο της Google μου δείχνει πως έχει αναζητήσεις αλλά ο γενικός τρόπος σκέψης σου ισχύει και συμφωνώ απόλυτα. Και αυτό που είπες συμβαίνει στην περίπτωσή μου γιατί ο πελάτης επιμένει για την λέξη "μεταφορες μετακομισεις" οπότε ότι και να λέμε εμείς...ο πελάτης έχει πάντα δίκιο :)

seosolution
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από seosolution » 22 Μαρ 2013 03:40

Οκ ο πελάτης έχει πάντα δίκιο...αλλά 9 στους 10 πελάτες δεν έχουν ιδέα από SEO. Εκεί είναι το σημαντικό να καταφέρεις να τον πείσεις για το τι είναι σωστό πραγματικά σε αντίθεση με αυτό που φαντάζεται εκείνος. :D

georgiougeorgios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georgiougeorgios » 23 Μαρ 2013 09:48

Καλησπέρα, την φράση "μεταφορές-μετακομίσεις" δεν την ψάχνουν πολλοί. Μην κάνεις αναζήτηση με τύπο αντιστοίχισης "ευρέως" , αλλά με τύπο αντιστοίχισης "ακριβής'. Μόνο με αυτό το τρόπο βλέπεις την επισκεψιμότητα(και μόνο) μιας συγκεκριμένης λέξης-φράσης. Δες την φωτογραφία που έχω επισυνάψει.

Σχετικά με το anchor text:

Χρησιμοποίησε σε ένα ποσοστό των backlink την βασική σου λέξη(πχ 30-40%) και για τα υπόλοιπα παίξε με

Σχετικές λέξεις και φράσεις, Url, Μερικά γενικά anchor texts όπως:διάβασε εδώ, διάβασε το άρθρο, κάνε κλικ εδώ, κλπ, Φωτογραφία
Συνημμένα
metafores.JPG

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες