url / permalink στα ελληνικά ή σε greeklish

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
tevag

Δημοσίευση από tevag » 06 Νοέμ 2012 18:43

Καλησπέρα σας,
Βρίσκομαι στη φάση βελτιστοποίησης μίας wordpress ιστοσελίδας (onsite SEO) και θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι καλύτερο από πλευράς SEO η δημιουργία permalink με χρήση λέξεων κλειδιά γραμμένα σε Ελληνικούς χαρακτήρες ή γραμμένα σε greeklish χαρακτήρες.
Στη σελίδα γίνεται χρήση του plugin SEO Yoast και στοχεύουμε σε συγκεκριμένες φράσεις κλειδιά για να δουλέψουμε τη βελτιστοποίηση της κατάταξης στις μηχανές αναζήτησης.

Μέχρι τώρα πολύ σπάνια έχω δεί χρήση ελληνικών χαρακτήρων σε url / permalink. Από την άλλη γνωρίζω ότι γενικά URL με ελληνικούς χαρακτήρες δημιουργούν προβλήματα στην περίπτωση καταχωρήσεων σε Social Bookmarks και μάλιστα πολλές φορές δε γίνονται δεκτά κατά την καταχώρηση.

Πιστεύετε ότι γενικά URL με ελληνικούς χαρακτήρες συμβάλλουν όσο αφορά το SEO;
Πιστεύετε ότι είναι καλύτερο σε κάθε περίπτωση να γίνει χρήση URL με greeklish χαρακτήρες;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια σας.

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 07 Νοέμ 2012 15:55

Καλησπέρα.

Προσωπικά και εγώ πριν 4 μήνες σκέφτηκα το ίδιο, δηλαδή ότι τα premalinks θα ήταν καλύτερα να είναι στα Ελληνικά έτσι ώστε να έχω καλύτερη κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης.

Το πρόβλημα όμως που συνάντησα ήταν στα κοινωνικά δίκτυα. Όταν για παράδειγμα έκανες τον σύνδεσμο αντιγραφή και το επικολλούσες πχ στο facebook μου έβγαζε έναν σύνδεσμο τεράστιο που αποτελούταν από ακαταλαβίστικους χαρακτήρες. Να πω ότι ο τίτλος ήταν σωστός στα Ελληνικά μόνο ο σύνδεσμο παρουσίαζε πρόβλημα.

Με το παραπάνω πρόβλημα έψαξα να βρω μήπως υπάρχει λύση αλλά μάταια. Το μόνο που με συμβούλεψε ένα παιδί από το freestuff.gr ήταν να εγκαταστήσω το παρακάτω plug in το οποίο έπαιρνε τον τίτλο και στον μετέτρεπε σε λατινικούς χαρακτήρες.

Plug in: greeklish-permalinks04

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 07 Νοέμ 2012 16:24

εχει ο τυπος εδω ενα plugin http://creativeg.gr που κανει το url greeklish

tevag

Δημοσίευση από tevag » 12 Νοέμ 2012 12:39

Γεια σας,
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Ναι και εγώ εχώ διαβάσει για το πρόβλημα με τα κοινωνικά δίκτυα και τα social bookmarks. Διάβασα επίσης ότι με τα Ελληνικά url υπάρχει συχνά πρόβλημα με broken links.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις με τα πρόσθετα σε greeklish και τις απαντήσεις σας...

Εκείνο για το οποίο ψάχνομαι ακόμα είναι αν όντως τα Ελληνικά url συμβάλλουν στο SEO για την καλύτερη κατάτάξη μίας σελίδας στα αποτελέσματα μίας αναζήτησης.

Αν κάποιος ξέρει κάτι, θα ήμουν ευγνώμων.

Άβαταρ μέλους
nikospag
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikospag » 21 Νοέμ 2012 06:47

Μην χρησιμοποιείτε Ελληνικούς χαρακτήρες στα permalinks. Δεν βοηθούν σε τίποτα και μάλλον κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.
Ούτε βοηθούν στη κατάταξη.

PierreB

Δημοσίευση από PierreB » 26 Δεκ 2012 23:33

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλώς σας βρήκα.

Χρήστης joomla τα τελευταία δύο χρόνια, δοκιμάζω το Wordpress τον τελευταίο μήνα και αντιμετώπισα το ίδιο προβλημα με την κωδικοποίηση των ελληνικών χαρακτήρων στο url/slug.

Δοκίμασα διάφορα προσθετα που διατίθενται από την ιστοσελίδα του Wordpress.org (εκείνα που διαμοιράζονται εκτός δεν τα πολυεμπιστεύομαι) και το μόνο που μου δούλεψε ήταν το Transliterado, έπειτα από κάποιες προσθήκες στον κώδικα (συγκεκριμένα δεν περιλάμβανε υποστήριξη ελληνικών, οπότε πρόσθεσα ένα ξεχωριστό αρχείο με τις μετατροπές χαρακτήρων για τα ελληνικά και επεξεργάστηκα το αρχείο ρυθμίσεων του προσθέτου για να εμφανιστεί η νέα επιλογή στη σελίδα διαχειριστή.

Το πλεονέκτημα του πρόσθετου αυτού είναι πως λειτουργεί και για τα slug των κατηγοριών και των ετικετών (δυστυχώς δεν είναι δυνατό Tags και Κατηγορίες να έχουν το ίδιο slug, οπότε μπορεί να χρειαστούν εκ των υστέρων επιμέρους διορθώσεις)

Επίσης, έχει λειτουργία αναδρομικής εφαρμογής/αλλαγής των slug για όλα τα υπάρχοντα άρθρα/σελίδες και τις υπάρχουσες κατηγορίες/ετικέτες (με αυτή την διπολική ταξινόμηση)

Το έχω δοκιμάσει και λειτουργεί άψογα. Αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε, εγκαταστήστε το πρόσθετο απο τη σελίδα διαχείρισης ή κατεβάστε το από το Wordpress και στη συνέχεια αντιγράψτε τα δύο αρχεία που βρίσκονται μέσα στο πακέτο που επισυνάπτω εδώ στον φάκελο του πρόσθετου στον διακομιστή σας.
Εναλλακτικά, αφού κατεβάσετε το πρόσθετο και το συνημμένο αρχείο, αποσυμπιέστε τα, αντιγράψτε τα επεξεργασμένα αρχεία του δεύτερου στον κατάλογο του πρώτου και επανασυμπιέστε το πρόσθετο, ώστε να εγκατασταθεί και να λειτουργεί κανονικά από την αρχή.
Συνημμένα
transliterado.zip
(3.63 KiB) Μεταφορτώθηκε 322 φορές

GnMind

Δημοσίευση από GnMind » 27 Δεκ 2012 00:48

Για μετατροπεί των ελληνικών permalinks σε greeklish χρησιμοποιώ το παρακάτω plugin
http://www.wordpress.gr/2007/05/02/gree ... links-v04/

Δουλεύει άψογα. :wink:

edit: Εχει αναφερθεί παραπάνω,τώρα το είδα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnMind την 27 Δεκ 2012 02:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

PierreB

Δημοσίευση από PierreB » 27 Δεκ 2012 01:12

GnMind έγραψε:Για μετατροπεί των ελληνικών permalinks σε greeklish χρησιμοποιώ το παρακάτω plugin

Δουλεύει για Tags και Κατηγορίες;

PierreB

Δημοσίευση από PierreB » 28 Δεκ 2012 17:05

GnMind έγραψε:Για μετατροπεί των ελληνικών permalinks σε greeklish χρησιμοποιώ το παρακάτω plugin

edit: Εχει αναφερθεί παραπάνω,τώρα το είδα.
Το δοκίμασα κι απ' ότι φαίνεται λειτουργεί σε όλα τα slugs: άρθρων, σελίδων, κατηγοριών, ετικετών.

Η μόνη έλλειψή του είναι πως δεν έχει λειτουργία για μετατροπή χαρακτήρων σε υπάρχοντα στοιχεία.

Κατα τ' άλλα και ο κώδικάς του φαίνεται πολύ "συμπαγής" σε σχέση με τον "αναλυτικό" τρόπο με τον οποίο ορίζονται οι μετατροπές στο transliterado που χρησιμοποιώ επί του παρόντος.

Γιατί δεν το ανεβάζει ο δημιουργός του στο Wordpress.org να το βρίσκουν εύκολα και οι ενδιαφερόμενοι;

Έκανα μια μικρή αλλαγή στο αρχείο ορισμού των μετατροπών χαρακτήρων (μια μικρή προσθήκη), δυστυχώς δεν μπορώ να επεξεργαστώ το αρχικό μήνυμα, οπότε επισυνάπτω το πακέτο ξανά εδώ
Συνημμένα
transliterado.zip
μια μικρή προσθήκη - επεξεργασμένο αρχείο ρυθμίσεων και αρχείο μετατροπών για τα ελληνικά
(3.63 KiB) Μεταφορτώθηκε 325 φορές

Kinhthra
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kinhthra » 12 Ιαν 2013 02:49

@PierreB το δικό σου πακέτο μου βγάζει κάποιο σφάλμα,

PierreB

Δημοσίευση από PierreB » 12 Ιαν 2013 19:13

Τί σφάλμα; Σε ποιά έκδοση WP;
Εγκατέστησες πρώτα το πρόσθετο transliterado;

Το πακέτο που έχω μεταφορτώσει εδώ (δεν είναι δικό μου το πακέτο βέβαια, μόνο η προσαρμογή του κώδικα για τη μεταγραφή των ελληνικών χαρακτήρων και η απαραίτητη επεξεργασία του αρχείου ρυθμίσεων για να εμφανίζεται αυτή η επιλογή) δεν είναι εγκαταστάσιμο...
έχω οδηγίες πιο πάνω

Σε μένα λειτουργεί μια χαρά σε μια ζωντανή και 2-3 δοκιμαστικές εγκαταστάσεις WP από την έκδοση 3.4.2 μέχρι και την 3.5

Επίσης να πω πως όταν κάποιος έχει ως γλώσσα του Wordpress την αγγλική, οι ρυθμίσεις του προγράμματος εμφανίζονται στα αγγλικά, όταν προεπιλεγμένη γλώσσα είναι η ελληνική για κάποιο λόγο εμφανίζει τους διαλόγους σε μια σλαβική γλώσσα.

Δεν ξέρω πώς διορθώνεται αυτό / γιατί γίνεται αυτή η επιλογή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης