Δορυφορική

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δορυφορική

Δημοσίευση από panos78 » 20 Οκτ 2003 11:10

Δεν ξέρω αν το θέμα αυτό είναι για αυτή την κατηγορία. Αν όχι, κάποιος από τους μεγάλους της παρέας ας το βάλει στη θέση του.
Στο σπίτι που μένω έχουμε κεντρικό δορυφορικό πιάτο. Το κάθε διαμέρισμα έχει την δυνατότητα να δει γύρω στα 25 δορυφορικά κανάλια. Ο αποκωδικοποιητής βρίσκεται σε κεντρικό σημείο από τον οποίο λαμβάνουμε όλοι το σήμα.
Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι:
Ο αποκωδικοποιητής όταν εξάγει το σήμα προς τα τερματικά εξάγει μόνο το αποκωδικοποιημένο ή όλο το σήμα που λαμβάνει από τον δορυφόρο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Η Μακεδονία είναι Ελλάδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δορυφορική

Δημοσίευση από Enigma » 20 Οκτ 2003 12:15

Ας το πάω στο PC Hardware που έχει και κάτι άλλα θέματα για Sat! :wink:

Λοιπόν από την στιγμή που παίρνεις την έξοδο Video από τον Αποκωδικοποιητή το σήμα είναι ένα κανονικό Αποκωδικοποιημένο σήμα Video το οποίο μπορεί να πάει κατ'ευθείαν στις TV.

Βέβαια εάν μοιραστεί σε πολλά σημεία λόγω εξασθένησης θα χρειαστεί έναν Ενισχυτή Video...

Η άλλη έξοδος που έχουν οι δορυφορικοί δέκτες το LNB Out είναι το σήμα όπως έρχετε από την κεραία, το οποίο για να το δεις πρέπει πάλι να περάσει από δορυφορικό δέκτη.
Και αυτό εξασθενεί στην πορεία...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δορυφορική

Δημοσίευση από panos78 » 20 Οκτ 2003 12:33

Δηλαδή αν έχω καταλάβει σωστά, ο αποκωδικοποιητής έχει 2 εξόδους:
μια που δίνει μόνο το αποκωδικοποιημένο σήμα (Video out) και μια που δίνει ότι λαμβάνει το πιάτο (LNB out).
Στην προκειμένη περίπτωση, αν όλη η οικοδομή είναι συνδεδεμένη μέσω του Video out του αποκωδικοποιητή, πώς μπορώ εγώ να λαμβάνω μόνο στην δική μου τηλεόραση ή στον υπολογιστή μου με κάρτα τηλεόρασης όλο το σήμα του δορυφόρου;
Φιλικά
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δορυφορική

Δημοσίευση από Enigma » 20 Οκτ 2003 12:45

Εννοείτε ότι εάν όλη η οικοδομή βλέπει από το Video Out θα βλέπουν όλοι το ίδιο κανάλι, στο οποίο είναι συντονισμένος ο Δέκτης!

Για να μπορείς να διαχειρίζεσαι στο σπίτι σου όλο το σήμα της κεραίας θα χρειαστείς στο σπίτι σου έναν δορυφορικό δέκτη εξωτερικό ή σε κάρτα για PC.

Στην περίπτωση αυτή είναι καλύτερο να πάρεις το σήμα της κεραίας κατευθείαν από το LNB, χρησιμοποιώντας ένα LNB με 2 εξόδους ή και με 4 υπάρχουν...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
panos78
Επικοινωνία:

Δορυφορική

Δημοσίευση από panos78 » 20 Οκτ 2003 13:01

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Θα το δοκιμάσω.
Φιλικά.
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης