Προβλημα ανεβασμα βασης

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alexakis123a

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από alexakis123a » 07 Νοέμ 2012 18:12

Καλησπερα παιδια :D
Εχω ενα forum, και πριν απο καιρο ειχα παρει backup ολη την βαση δεδομενων αλλα και τα αρχεια.
Και επειδη προεκυψε ενα προβλημα ειπα να ανεβασω το backup που εχω, αλλα το προβλημα μου ειναι οτι οταν ανεβαζω την βαση δεδομενων λαμβανω το παρακατω σφαλμα

Κώδικας: Επιλογή όλων

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http&#58;//www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> <html xmlns="http&#58;//www.w3.org/1999/xhtml" xml&#58;lang="el" lang="el" dir="ltr"> <head> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /> <link rel="icon" href="./favicon.ico" type="image/x-icon" /> <link rel="shortcut icon" href="./favicon.ico" type="image/x-icon" /> <title>phpMyAdmin</title> <link rel="stylesheet" type="text/css" href="phpmyadmin.css.php?server=1&amp;token=b978bb09d0b6669a7064ecb86e46bdfe&amp;js_frame=right&amp;nocache=5346952299" /> <link rel="stylesheet" type="text/css" href="print.css" media="print" /> <link rel="stylesheet" type="text/css" href="./themes/pmahomme/jquery/jquery-ui-1.8.custom.css" /> <meta name="robots" content="noindex,nofollow" /> <script src="./js/cross_framing_protection.js?ts=1329568005" type="text/javascript"></script> <script src="./js/jquery/jquery-1.4.4.js?ts=1329568&#91;...&#93;

Η MySQL επέστρεψε το μήνυμα: Τεκμηρίωση
#1064 - You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near '<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
"http://www.w' at line 1

Ξερετε πως μπορω να το φτιαξω;
Εχω και παλιοτερα backup της βασης αλλα ολα στο ανεβασμα βγαζουν το ιδιο προβλημα.
Συγνωμη για τα ορθογραφικα μου.
Ευχαριστωωω :D

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Νοέμ 2012 21:17

Σίγουρα έχεις backup της βάσης;

αν ανοίξεις το backup αρχείο με κάποιον text editor πρέπει να δεις κείμενο του στύλ:

create table blabla (id int, descr text(50), ....)

insert into table blabla (id, descr, .....) values
('a','bbbbbb', ccccc', ...),
...
;

Τέτοια πράγματα...,
όχι πάντως <doctype>,<html>,<head> και ότι βλέπεις στον κώδικα μιας ιστοσελίδας.

Ισως να βόηθαγε να ρίξουμε καμιά ιδέα αν μας πεις πως έπαιρνες το backup, πως το ονομάζεις, τι άλλα αρχεία έπαιρνες backup, αν ήταν όλα μαζί χύμα ή σε φακέλους, αν χρησιμοποιούσες κάποιο εργαλείο για το backup ή το έκανες με το χέρι, και ότι άλλο μπορεί να σου φαίνεται χρήσιμο ή άχρηστο να το ξέρουμε.

alexakis123a

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από alexakis123a » 07 Νοέμ 2012 23:05

Ευχαριστω για την απαντηση :)

Το Inder table blablabla.. υπαρχουν, αλλα και εμενα αυτο μου φανηκε περιεργο γιατι περιειχε κωδικα html που πρωτα φoρα εβλεπα σε βαση δεδομενων.
Το backup το επερνα μεσα απο το phpmyadmin,επελεγα την βαση και μετα την εκανα εξαγωγη :)

Άβαταρ μέλους
diktiogr
Επικοινωνία:

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από diktiogr » 08 Νοέμ 2012 12:47

έχω συναντήσει σε custom cms κομμάτια html της ιστοσελίδας να είναι καταχωρημένη στη βάση, οπότε μήπως χτυπάει από double quotes ή κάτι τέτοιο;

alexakis123a

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από alexakis123a » 09 Νοέμ 2012 14:26

Οχι δεν χτυπαει :)

Άβαταρ μέλους
Karditsiwths

Προβλημα ανεβασμα βασης

Δημοσίευση από Karditsiwths » 10 Νοέμ 2012 11:04

Κάποια λύση παιδιά υπάρχει?
LoVeD By Few HaTed MaNy ReSpEcTeD By ALL

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”