Δεν εμφανιζει το backgound image ολοκληρο

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 08 Νοέμ 2012 11:06

Καλημερα. Ειπα να δοκιμασω τα fluid images και εκανα το εξης: εβαλα σε ενα div id=logo σαν background image ενα λογοτυπο. Θελω το div να παιρνει το μεγεθος της εικονας που εχω βαλει μεσα.
Οταν τη δοκιμασα το div δεν εμφανιζοταν καθολου παρα μονο οταν εβαλα περιεχομενο μεσα π.χ. εγραψα κατι και η εικονα εμφανιζοταν μονο οσο ηταν το υψος των γραμματων. το ιδιο συνεβη ολως περιεργως και οταν εβαλα την εικονα σαν img element μεσα στο div αντι για bg φυσικα με position absolute και z-index:-1.
Να συμπληρωσω οτι ο λογος που τη δοκιμασα σαν background ειναι γιατι θελω να βαλω μπροστα ενα μικρο κειμενο.
Που λετε οτι κανω λαθος;
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
webdevgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webdevgr » 08 Νοέμ 2012 11:26

Από τη στιγμή που δεν έχει περιεχόμενο λογικό είναι να στο κάνει αυτό.

Είτε θα ορίσεις το height του div είτε θα βάλεις display:block ώστε να καλύψει όλο το χώρο του parent div.

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 08 Νοέμ 2012 11:41

gigenis έγραψε:Από τη στιγμή που δεν έχει περιεχόμενο λογικό είναι να στο κάνει αυτό.

Είτε θα ορίσεις το height του div είτε θα βάλεις display:block ώστε να καλύψει όλο το χώρο του parent div.
Με το display:block; δεν εκανα τιποτα και με το height όταν μικραινει το width παραμενει μεγαλο με αποτελεσμα να εχω κενο κατω...
Δεν μπορούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης που χρησιμοποιήσαμε όταν τα δημιουργήσαμε. -Α. Einstein

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 08 Νοέμ 2012 14:07

Οχι κατι τετοιο δε μου κανει. Εγω θελω το header μου να εχει μεσα μια εικονα. Η εικονα να προσαρμοζεται συμφωνα με το μεγεθος του browser - fluid. Εγκατελειψα το bg image γιατι δεν εβγαλα ακρη και το εβαλα σαν κανονικο image.
Τωρα προσπαθω να βγαλω ακρη με το Logo Text γιατι αναγκαστικα το εχω κανει absolute ωστε να μπει πανω απο το image μου. Δυστυχως ομως το absolute δεν ειναι fluid... Εχω ενα παραδειγμα του τι θελω να κανω στην εικονα.
Κοκκινο = header
Μαυρο = content
Συνημμένα
example.jpg
Παραδειγμα
example.jpg (54.82 KiB) Προβλήθηκε 4862 φορές

Rent a Car

Άβαταρ μέλους
ideal

Δημοσίευση από ideal » 09 Νοέμ 2012 09:15

Τελικα ειχα κανει λαθος και με το absolute. ειναι fluid... απλα δεν ειχα ορισει position kai float στο parent div. ευχαριστω πολυ.

Rent a Car

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης