μπορω να κανω αναβαθμιση?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
zomis

Δημοσίευση από zomis » 10 Νοέμ 2012 20:57

γεια σας καινουργιος και εγω στο φορουμ κ κανω την πρωτη μου αναρτηση ζητωντας την βοηθεια σας.πριν 1 εβδομαδα πηρα εναν παλιο σταθερο υπολογιστη στην τιμη των 30 ευρω,ξοδευτηκα το ξερω.τον πηρα με την προυποθεση οτι θα τον χρησιμοποιω μονο για σερφαρισμα στο ιντερνετ,αλλα εκτος απο αυτο χρησιμοποιω κ μια εφαρμογη στην betfair το geeks toy αν γνωριζετε,η οποια για να δουλεψει χρειαζεται επεξεργαστη 1.6ghz και ram 1gb.
  • ο υπολογιστης εχει-επεξεργαστη: intel celeron 1.8mhz-ram: 512mb dual ddr sdram 133mhz-καρτα γραφικων: S3TRIO64 V2/Dx/Gx νομιζω! μητρικη: asrock P4i65G-σκληρο δισκο 40gb
διαθετω γυρω στα 60-70 ευρω,αξιζει να παρω μια μεγαλυτερη ram, εναν καλυτερο επεξεργαστη, και μια καλυτερη καρτα γραφικων για να κανω δουλεια μου η θα πρεπει να τα αλαξω ολα επειδη ειναι παλιος δηλαδη κ μητρικη και τροφοδοτικο και θα παει μακρια η τιμη?οποια βοηθεια σας πολυτιμη!

Άβαταρ μέλους
Filothei

Δημοσίευση από Filothei » 12 Νοέμ 2012 15:20

Ο υπολογιστής είναι πύργος ή επιτραπέζιο? Πόσες υποδοχές έχει για μνήμη?Η sdram είναι πολύ δυσεύρετη και πολύ δύσκολα να βρεις 512, ακόμα και 256!!! Δε τη πουλάνε καν τα μαγαζιά. Την μνήμη που ήδη έχει σε πόσα τσιπάκια την έχει? Στη θέση σου δε θα το είχα πάρει. Με 100 ευρώ θα μπορούσες να βρεις μεταχειρισμένο μηχάνημα με επεξεργαστή dual core και μνήμη ddr2.
Όπου υπάρχει θέληση...υπάρχει και ο τρόπος...

zomis

Δημοσίευση από zomis » 12 Νοέμ 2012 20:11

Filothei έγραψε:Ο υπολογιστής είναι πύργος ή επιτραπέζιο? Πόσες υποδοχές έχει για μνήμη?Η sdram είναι πολύ δυσεύρετη και πολύ δύσκολα να βρεις 512, ακόμα και 256!!! Δε τη πουλάνε καν τα μαγαζιά. Την μνήμη που ήδη έχει σε πόσα τσιπάκια την έχει? Στη θέση σου δε θα το είχα πάρει. Με 100 ευρώ θα μπορούσες να βρεις μεταχειρισμένο μηχάνημα με επεξεργαστή dual core και μνήμη ddr2.
πυργος ειναι,για μνημη ραμ εχει 2 υποδοχες,τωρα εχει 2 τσιπακια των 256.χρειαζεται αλλαγη ολοκληρου του σηστηματος ε?

Άβαταρ μέλους
Filothei

Δημοσίευση από Filothei » 12 Νοέμ 2012 21:28

δυστυχώς ναι..το motherboard είναι πολύ παλιό. δε σε συμφέρει να επενδύσεις καθόλου άλλα χρήματα σε αυτό. τις μνήμες που ψάχνεις τις έχω από το παλιό μου pc σαν ενθύμιο, αλλά όπως σου είπα δεν αξίζει ο κόπος. Γιατί και ο επεξεργαστής θα θέλει αλλαγή και όσο θα αυξάνονται οι δικές σου απαιτήσεις από τον υπολογιστή, θα θέλουν και άλλα πράγματα αλλαγή.
Όπου υπάρχει θέληση...υπάρχει και ο τρόπος...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Νοέμ 2012 21:39

Ξέρεις την παροιμία "η φτήνια τρώει τον παρά";

Αν δεν δουλεύει η εφαρμογή με το σύστημα όπως το έχεις τώρα μάλλον πρέπει να την ξεχάσεις.
Ρίξε πάντως μια ματιά σε αυτό ή και σε ξένα sites (π.χ. amazon)
http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ra ... rase=pc133
Θα χρειαστεί να βάλεις νέες μνήμες με τουλάχιστον 512ΜΒ. Αν βρεις τσιπάκι του 1GB προτίμησέ το, αλλά στο skroutz δεν είδα να έχει. Οπότε πας σε 2 των 512MB και τα παλιά τα κρατάς μέχρι να αποκτήσουν μουσειακή αξία.

Γενικώς πάντως συμφωνώ με την Filothei.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης