Ίντερνετ στο Εξωτερικό και Google

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 11 Νοέμ 2012 01:28

Hallo...
Βρίσκομαι στην Γερμανία εδώ και 3 μήνες και θέλω να μπορώ να μπαίνω αρχικά στο google αλλά στα αγγλικά.
Για κάποιο λόγο το ίντερνετ μου κάνει force το γερμανικό google, ε στην Ελλάδα δεν είχα τέτοια θέματα.
Και πολλές φορές για να κατεβάσεις προγράμματα πρέπει να διπλο-κοιτάξεις ότι δεν κατεβάζεις σε γερμανική γλώσσα.

Φυσικά άλλαξα μέσα από το control panel το όταν ένα πρόγραμμα δεν υποστηρίζει unicode να στο βγάζει στα αγγλικά αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ίντερνετ.
Το location μου είτε είναι Γερμανία είτε Ελλάδα πάλι γερμανικό google βλέπω.
Μετά από ψάξιμο στο google δεν βρήκα λύση παρά μόνο να κάνω ένα bookmark για το https://www.google.com/webhp?hl=en

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω κάτι ώστε και μόνο με το google search bar του firefox να πιάνω αγγλικά?
Ακόμα και οι διαφημίσεις στο youtube γερμανικές είναι άσχετα με το location που έχω βάλει.
Αν υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω αυτά καλώς.

Μια άλλη πατέντα που βρήκα είναι να βάλεις ένα είδος ανωνυμίας, ώστε να περνάει το ίντερνετ σου από άλλον server και να φαίνεσαι σαν τουλάχιστον όχι Γερμανός, όπως κάνουν για τα τόρεντ και την ανωνυμία.

Αλλά δεν με ενδιαφέρει καθόλου να κάνω κάτι τέτοιο.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Νοέμ 2012 15:12

dokimase to https://www.google.com/ncr (no country redirect)
epeidh omos to krataei monima prepei na diagrapseis ta cookies tou google an thes na epaneltheis stis arxikes rythmiseis...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Νοέμ 2012 02:39

Από Ολλανδία και μένα μου φόρτωνε το Ολλανδικό (και γενικά όπου έμπαινα προτιμούσε να δείχνει πρώτα την Ολλανδική version)

Ωστόσο δεν είχα τέτοιο θέμα που αναφέρεις.

Και μέσω Γερμανίας που έχω μπει internet (VPN, Remote desktop κλπ) αν επιλέξω να μου φορτώνει το Αγγλικό Google αυτό κρατάει χωρίς πρόβλημα.

Το PC σου το έστησες εκεί στην Γερμανία;

Δοκίμασε να αλλάξεις το Locale των windows σε EN_us μην τυχών έχει μπει το γερμανικό.
Ίσως να θέλει σχετική αλλαγή με το locale και ο browser σου.

Εμένα ακόμα στο sourceforge στην download page μου βγάζει Ολλανδικά παρόλο που είμαι Ελλάδα πλέον (δεν έχω κάνει format από όταν ήμουν Ολλανδία)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες