Πειτε μου τη γνωμη σας για το site

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george145

Δημοσίευση από george145 » 11 Νοέμ 2012 16:42

Πως μπορω να κανω το site μου διγλωσσο;
η σελιδα ειναι johngrc.com

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 11 Νοέμ 2012 17:59

Το πρόβλημα της σελίδας σου είναι ότι μοιάζει προϊστορική. Τα frames είναι προβληματικά από πολλές απόψεις και σίγουρα δεν θα παίζουν καλά σε mobile συσκευές.

Αν παρόλα αυτά θέλεις να την κάνεις δίγλωσση, μπορείς να φτιάξεις κλώνους σε όλες τις σελίδες με το frontpage και να τις μεταφράσεις τροποποιώντας τα link ανάλογα. Επειδή έχεις μικρό site είναι η πιο απλή λύση.

Άβαταρ μέλους
george145

Δημοσίευση από george145 » 11 Νοέμ 2012 20:15

Η συνδεση της σελιδας στα αγγλικα με την index πως θα γινει; Θα πρεπει να κανω και δευτερη index ;
Πως θα συνδεσω την indexμε τις σελιδες-κλωνους
Η δευτερη indexθα ανοιγει σε νεο frame;

andreaslll

Δημοσίευση από andreaslll » 11 Νοέμ 2012 21:31

Παλιά χρησιμοποιούσαν τη μέθοδο της intro σελίδας που περιείχε την επιλογή γλώσσας. Αυτή η μέθοδος καταργήθηκε κυρίως γιατί είχε κακό seo.

index θα έχεις μόνο μία.
Μπορείς να ονομάσεις την αγγλική με ένα άσχετο όνομα και να τη συνδέσεις με την index με εικονίδιο αγγλικής σημαίας. Έτσι θα φορτώνει πάντα η ελληνική πρώτα και αν κάποιος δεν καταλαβαίνει τη γλώσσα θα πατάει το αντίστοιχο εικονίδιο. Ύστερα μπορείς κάθε αγγλική σελίδα κλώνο να τη συνδέσεις με την αντίστοιχη ελληνική χρησιμοποιώντας το ίδιο εικονίδιο ώστε να μπορείς να δεις απευθείας κάθε σελίδα στα αγγλικά ή ελληνικά χωρίς να χρειάζεται να γυρίσεις στην αρχική. Για λίγες σελίδες γίνεται, για πολλές είναι άχρηστος κόπος.

Αντί να κάτσεις να κάνεις όλη αυτή τη μανούρα, αφιέρωσε λίγο περισσότερο χρόνο να εγκαταστήσεις ένα wordpress με ένα θεματάκι που να ταιριάζει στις ανάγκες σου και να φορτώσεις εκ νέου το υλικό σου σε αυτό. Αξίζει με χίλια να έχεις ένα όμορφο, σύγχρονο, δυναμικό site. Στη συνέχεια υπάρχουν κάποια multilingual plugins που μπορείς να χρησιμοποιήσεις, κάποια είναι εμπορικά κάποια free, δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω για να έχω άποψη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες