Επεξεργασια βιντεο ή εικονας

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Nemesis_rds

Δημοσίευση από Nemesis_rds » 13 Νοέμ 2012 15:30

Καλησπερα παιδες.
Εχω ενα βιντεο (το οποιο το εχω σπασει και σε εικονες σε περιπτωση που αυτο που χρειαζομαι δε γινεται σε βιντεο απευθειας) το οποιο χρειαζεται να του κανω μια μετατροπη.
Το βιντεο απεικονιζει ενα πανι πανω στο οποιο απεικονιζονται καποια κυμματα φωτος (ενα φαινομενο μεταφορας ειναι απλα σας το λεω πως φαινεται για να καταλαβετε με τι εχουμε να κανουμε).
Το προβλημα τωρα. Αυτο που με νοιαζει εμενα σε αυτο το πειραμα ειναι η αποχρωση του "φωτος" αλλα επειδη το πανι ηταν βρωμικο, η πραγματικη αποχρωση του φωτος δεν ειναι η σωστη.
Αυτο που θελω να κανω ειναι να αφαιρεσω ψηφιακα το πανι απ ολο το βιντεο.
Στο πρωτο δευτερολεπτο το πανι ειναι μονο του στο βιντεο απα θελω να αφαιρεσω την εικονα του πανιου απ ολο το βιντεο ετσι ςστε να μεινουν στο τελος μονο τα "κυμματα φωτος" με το πραγματικο τους χρωμα κι οχι το αλλοιωμενο λογο του χρωματος του βρωμικου πανιου.
Αυτα. Σορρυ για το μεγαλο κειμενο, ελπιζω τουλαχιστον να εκανα ξεκαθαρο αυτο που θελω.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 13 Νοέμ 2012 20:13

Δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα...
Αν έχεις ένα βίντεο με ένα πανί στο βάθος και από μπροστά να φαίνονται οι δέσμες φωτός γνωστές και ως GodRays, τότε δεν μπορείς απομόνωσης το φως από το background.

Το φως πλέων που περνάει μπροστά από ένα αντικείμενο δεν διορθώνετε. Μπορείς να κάνεις color correction αν σε βολεύει αλλά δεν έχω ιδέα τι γίνετε στο βίντεο.
Γιατί δεν στέλνεις ένα δήγμα? όπως 1 frame.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης